اخبار ارز دیجیتال

مالکیت فکری برای تمرکززدایی Web3 مناسب نیست – وکیل

حقوق مالکیت معنوی همچنان محل اختلاف بین Web3 و NFT خواهد بود، اما یک وکیل به Cointelegraph گفت که راه حل آسانی وجود ندارد.

مالکیت معنوی (IP) همچنان به عنوان منطقه ای با تنش فزاینده در Web3 و NFT است. این به این دلیل است که حقوق IP اغلب به یک “موجود قابل شناسایی” تکیه می کنند در حالی که Web3 اغلب غیرمتمرکز است.

دیوید کاپو، شریک Cravath, Swaine & Moore LLP، به کوین تلگراف گفت که IP به طور سنتی “در اختیار نهادهای قابل شناسایی است، بنابراین از منظر قانونی لزوماً متمرکز است.”

کاپوس پیشنهاد می‌کند که هیچ راه‌حل مشخصی برای تنش بین IP و تمرکززدایی وجود ندارد، و می‌گوید: «چگونه DAOها واقعاً IP پروتکل‌هایی را که قرار است مدیریت کنند، دارند؟» اینطور است؟

سال گذشته، چندین پرونده قضایی علیه پروژه های NFT وجود داشت که ادعا می شد مالکیت معنوی، حق چاپ و علائم تجاری را نقض می کردند.

هنگامی که از اشخاص ثالثی که آثار هنری دیجیتال و پوشیدنی‌ها را برای محصولات مارک دار ایجاد می‌کنند، سؤال شد، کاپو پیشنهاد کرد: جهان “

یکی از این نمونه ها زمانی است که هنرمند دیجیتال میسون روچیلد توسط گروه لوکس فرانسوی هرمس به دلیل ایجاد یک مجموعه NFT به نام Meta Birkin، با الهام از کیف معروف Birkin این گروه، شکایت کرد.

در ماه آگوست، شرکت NFT Yuga Labs یک قرارداد حقوق IP جدید برای مجموعه CryptoPunks و Meetbits خود منتشر کرد که به همه دارندگان CryptoPunk و Meetbits اجازه می‌داد از NFT‌های خود برای مقاصد تجاری یا شخصی استفاده کنند.

مربوط: توضیح NFTها و مالکیت فکری

ناتانل لیم، یکی از بنیانگذاران استارت آپ رسانه ای Web3 Avium، گفت که این یک گام مثبت برای کاربران بود، اما تغییر واقعی این است که بازار توجه بیشتری به حقوق مالکیت معنوی خواهد داشت.

در ماه آگوست، شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Andreessen Horowitz (A16z) مجموعه‌ای از شش مجوز را اعلام کرد که با NFT‌ها تحت مجوز Creative Commons هماهنگ شده‌اند. لیم پیشنهاد می‌کند که اینها بیشتر پیشرفت‌هایی در مجوز Creative Commons است که 20 سال پیش منتشر شد، که به ارائه برخی توضیحات کمک کرد. به روز رسانی بخش های مرتبط تر، سردرگمی مردم را در مورد صدور مجوز برطرف کرد، اما باید نوآوری بیشتری در این زمینه اتفاق بیفتد.

Lim و Kappos هر دو سخنران در IP Week @ SG 2022 بودند. این یک کنفرانس جهانی است که توسط دفتر مالکیت معنوی سنگاپور (IPOS) میزبانی می شود.

نویسنده: Luke Huigsloot

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا