اخبار ارز دیجیتال

پذیرش رمزنگاری سازمانی برای پولشویی نیاز به تجزیه و تحلیل قوی دارد

موسسات مالی بزرگ با سرمایه‌گذاری، زمان و تلاش در راه‌حل‌های تحلیلی زنجیره‌ای، با دارایی‌های دیجیتال درگیر هستند.

موسسات شروع به جدی گرفتن ارزهای دیجیتال کرده اند و به طرق مختلف وارد این فضا می شوند. همانطور که در تجزیه و تحلیل قبلی خود اشاره کردیم، این امر بانک ها و فین تک ها را وادار کرد تا محصولات و خدمات نگهداری را برای مشتریان خود در نظر بگیرند.

با این حال، بانک‌ها به‌عنوان نگهبان دارایی‌های مشتریان، باید از پاک بودن دارایی‌ها و حفظ انطباق آن اطمینان حاصل کنند.

اینجاست که راه‌حل‌های تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای نقش بزرگی در درک الگوهای تراکنش برای شناسایی پولشویی و سایر فعالیت‌های جعلی در حوزه ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال دارند. گزارش‌های Chainalysis و بیش از ۱۴ میلیارد دلار تجارت غیرقانونی در سال ۲۰۲۱.

بنابراین، ایجاد زیرساخت های اساسی پیرامون مبارزه با پولشویی (AML) برای حمایت از اشتهای روزافزون سازمان ها برای دارایی های دیجیتال بسیار مهم است. قبل از اینکه به انواع مختلف الگوهای پولشویی موجود در ارزهای رمزنگاری شده بپردازیم، اجازه دهید بفهمیم که راه حل تجزیه و تحلیل زنجیره ای چیست.

تجزیه و تحلیل زنجیره ای چیست؟

تمام تراکنش‌های روی بلاک چین‌های عمومی برای همه قابل مشاهده است. ابزارهای تجزیه و تحلیل می توانند از این بلاک چین ها برای کمک به درک روند تراکنش ها پرس و جو کنند. پلتفرم هایی مانند Glassnode، Nansen و Dune Analytics راهی را به خرده فروشان ارائه می دهند تا ببینند پول در اکوسیستم آنها چگونه جریان می یابد.

با تجزیه و تحلیل زنجیره ای، می توانید جریان خالص بیت کوین (BTC) را از کیف پول های خصوصی به صرافی های ارزهای دیجیتال مشاهده کنید. این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که شخصی تصمیم می گیرد بیت کوین را در صرافی بفروشد. از سوی دیگر، خروج خالص بیت کوین از صرافی ها نشان دهنده کسانی است که می خواهند بیت کوین را حفظ کنند. هر دو اقدام بر قیمت دارایی تأثیر می گذارند.

با این حال، در سطح سازمانی، تجزیه و تحلیل زنجیره ای می تواند به شناسایی تراکنش های جعلی کمک کند. شرکت‌هایی مانند Chainalysis، Elliptic و Coinmetric برای بانک‌ها ضروری هستند تا قابلیت‌های دارایی دیجیتال خود را ایجاد کنند، زیرا این طبقه دارایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اخیر: “مزایای اجتماعی بسیار زیاد است”: بازی های Web3 مالکیت دیجیتال را منتقل می کنند

بانک ها در حال حاضر مکانیسم هایی برای بررسی فعالیت های پولشویی و تامین مالی تروریسم در اختیار دارند. بنابراین، هر راه حل AML مرتبط با دارایی های دیجیتال باید سازگاری با کنترل های AML موجود بانک را تضمین کند.

الگوهای پولشویی چیست؟

الگوهایی وجود دارد که بانک ها باید برای کشف پولشویی و سایر فعالیت های غیرقانونی نظارت کنند. چارچوب‌های سنتی AML آن‌ها را «typologies» می‌نامند، اما همه آن‌ها منحصر به صنعت دارایی دیجیتال نیستند. با این حال، راه حل های تجزیه و تحلیل زنجیره ای می توانند به طور فعال آنها را ردیابی کنند.

لایه بندی

Tiering شامل تبدیل یک کریپتو به دیگری یا انتقال دارایی ها از یک زنجیره به زنجیره دیگر است. به طور معمول، زمانی که چندین تراکنش کوچک بالای رادار نظارتی انجام می شود، تلاش های AML بسیار دشوار می شود.

لایه‌بندی همچنین می‌تواند شامل ترکیب دارایی‌های کریپتو در صرافی‌ها و منابع مختلف باشد که ردیابی منبع اصلی دارایی‌ها را دشوار می‌کند.

قاطرهای پول

قاطر پول کسی است که ارز دیجیتال را از شخص ثالث دریافت می کند و آن را برای شخص دیگری ارسال می کند. از طرف دیگر، می توانید دارایی های خود را به عنوان ارز فیات برداشت کنید و آنها را برای کمیسیون به شخص دیگری تحویل دهید.

قاطرهای پول معمولاً زمانی استفاده می‌شوند که سندیکاهای جنایی بخواهند ناشناس بمانند اما همچنان پول را در سیستم جریان دهند.

گردگیری

گرد و غبار شامل انجام بسیاری از تراکنش های کوچک در چندین کیف پول است که سیستم های نظارت AML را راه اندازی می کند. این تراکنش‌های کوچک خط لوله تیم پشتیبانی AML را مسدود می‌کند، حجم کاری آن‌ها را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که تراکنش‌های جعلی که واقعاً به توجه آن‌ها نیاز دارند را نادیده بگیرند.

کیف پول شویی

کیف پول های استفاده شده توسط کاربران ارزهای دیجیتال ردیابی مالک را دشوار می کند. در نتیجه، پولشویی می تواند کنترل (کلیدهای خصوصی) کیف پول حاوی دارایی ها را به شخص دیگری واگذار کند. سپس پرداخت را به صورت کریپتو در یک کیف پول جداگانه دریافت می‌کنند که باعث می‌شود این دو تراکنش کاملاً نامرتبط به نظر برسند.

تراکنش ها و میکسرهای دارک نت

دارک نت یک شبکه همپوشانی در اینترنت است که از طریق نرم افزار و پیکربندی خاص قابل دسترسی است. این کشور به میزبانی فعالیت های غیرقانونی ناشناس مانند فروش مواد مخدر و اسلحه شهرت دارد.

بسیاری از پلتفرم‌ها آدرس‌های کریپتو را از کاربران دارک‌نت و بازارها پرچم‌گذاری می‌کنند و دارایی‌های ارسال شده توسط آنها را می‌پذیرند.

با این حال، برخی از بازیگران مخرب از خدمات اختلاط ارزهای دیجیتال مانند Tornado Cash برای پنهان کردن مشیت ارزهای دیجیتال خود استفاده می‌کنند.

Tornado Cash تراکنش‌های رمزنگاری را به چالش می‌کشد تا دارایی‌های وارد شده به پلتفرم را ناشناس کند و منشأ آنها را پنهان کند. پیوندها با فعالیت های مجرمانه آنقدر قوی شده است که دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده مجوز این پلتفرم را در ماه آگوست صادر کرد و بسیاری از پلتفرم های معاملاتی به سکه های به دست آمده از خدمات ترکیبی دست نمی زنند.

برخورد بانک ها با این موضوع چگونه است؟

روش های پولشویی فوق جامع نیستند. گزارش اخیر از Elliptic بیش از 41 نوع شناسی (الگوی) مشاهده شده در فضای دارایی دیجیتال را پوشش می دهد.

بنابراین، با توجه به روش های بی شماری که مجرمان به دنبال استفاده از دارایی های دیجیتال برای پولشویی هستند، بانک ها چگونه می توانند پاسخ دهند؟

استانداردهای قوی مشتری خود را بشناسید (KYC) نقطه شروع خوبی برای جذب مشتریان برای دارایی های دیجیتال است. با این حال، غربالگری فعال و نظارت بر تراکنش باید از طریق راه‌حل‌های تحلیلی روی زنجیره اجرا شود.

این راه‌حل‌ها بررسی‌های AML و تحریم‌ها را خودکار می‌کنند، خوشه‌های آدرس مرتبط با فعالیت غیرقانونی را شناسایی می‌کنند، جریان دارایی‌های دیجیتال بین آدرس‌ها را برای انجام تحلیل‌های پزشکی قانونی ترسیم می‌کنند، و بازارهای وب تاریک، کلاهبرداری قرارداد هوشمند، اوراکل را پوشش می‌دهند. فعالیت. ، هک پل زنجیره ای متقاطع و موارد دیگر.

علاوه بر این، بانک‌ها و فین‌تک‌ها در حال افزایش قابلیت‌های AML خود برای دارایی‌های دیجیتال از طریق مشارکت با شرکت‌های تحلیلی زنجیره‌ای هستند، همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است.

بارکلیز سفر خود را با Chainalysis در سال 2015 آغاز کرد، اما این فضا تنها در 18 ماه گذشته واقعاً حرکت کرده است. خواه سرمایه گذاری باشد یا مشارکت، برای بانک ها بسیار مهم است که کنترل های AML را قبل از ارائه خدمات نگهبانی برای اطمینان از پردازش دارایی های پاک داشته باشند.

اخیر: سیب و پرتقال؟چگونه ادغام اتریوم بر بیت کوین تأثیر می گذارد

طی دو سال گذشته، سرمایه گذاران نهادی بیشتری وارد فضای دارایی دیجیتال شده اند. در عین حال، مدل‌های نوآورانه‌تری در پل‌های زنجیره‌ای متقابل، امور مالی غیرمتمرکز، توکن‌های غیرقابل تعویض و میکس‌کننده‌های تراکنش در حال ظهور هستند.

برای محافظت از دارایی ها و در عین حال نوآوری با سرعت سرسام آور، AML و کنترل های نظارتی تراکنش باید اعمال شوند. این برای ادامه جذب سرمایه نهادی بیشتر به دارایی های دیجیتال ضروری است.

نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا