🚨 اخبار ارز دیجیتال

چگونه می توان از CBDC برای سرکوب سیاسی در کشور شما استفاده کرد؟

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) آماده هستند تا به سیاستمداران قدرت بی سابقه ای برای ردیابی داده ها، محدود کردن حرکت و کنترل زندگی بدهند.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به عنوان یک موضوع برجسته در دنیای مالی ظهور کرده است. این وعده ها باعث افزایش ثبات، امنیت، کارایی و کاهش فساد می شود. بانک‌های مرکزی، صندوق بین‌المللی پول، مجمع جهانی اقتصاد و بانک جهانی می‌گویند که CBDC ها نوشدارویی برای هر چیزی است که سیستم مالی را آزار می‌دهد.

متأسفانه، این ادعاها ممکن است با واقعیت مطابقت نداشته باشند، زیرا CBDC دو ویژگی دارد که طرفداران آن اغلب به آنها اشاره نمی کنند. اول، یک دنباله دائمی از داده ها در مورد نحوه خرج کردن پول خود را ارائه می دهد. دوم، آنها مشمول «برنامه‌ریزی» هستند. این بدان معناست که رهبران سیاسی این توانایی را دارند که تصمیم بگیرند که آیا پول حتی مجاز به خرج کردن است یا خیر.

دنباله داده

CBDCها ناشناس نیستند زیرا ارزهای فیات الکترونیکی هستند که توسط بانک های مرکزی مستقیماً برای کیف پول های دیجیتال صادر می شوند. مشتریان یک فرآیند تأیید هویت مطابق با آنچه در حال حاضر توسط بانک های تجاری تحمیل شده است را طی خواهند کرد. اگرچه نمونه‌های طراحی ممکن است در جزئیات متفاوت باشند، بانک‌های تجاری، بانک‌های مرکزی یا هر دو ممکن است نیاز داشته باشند که بدانند چه کسی صاحب ارز فیات صادر شده دیجیتالی است، چگونه استفاده می‌شود یا به چه کسی منتقل می‌شود، اما همیشه می‌دانید که برای چه هدفی استفاده خواهد شد. تمام این اطلاعات در یک دفتر کل دیجیتال مرکزی که توسط بانک مرکزی اداره می شود ذخیره می شود.

مربوط: CBDC آینده ما را تهدید می کند، بنابراین اکنون زمان آن است که موضع گیری کنیم

این سیستم به بانک های مرکزی اجازه می دهد تا دفتری ایجاد کنند که تراکنش های مالی هر شهروند را از گهواره تا بستر مرگ ثبت کند. مدافعان ممکن است نگرانی‌ها را نادیده بگیرند، اما دولت‌ها ممکن است به وابستگی‌های سیاسی، کمک‌های مذهبی، سلامت روان و سایر اطلاعات شخصی افراد علاقه‌مند باشند. خدمات بهداشت عمومی ممکن است خریدهای الکل و تنباکو و انتخاب سبک زندگی شما را به منظور تطبیق با حق بیمه شما کنترل کنند. حتی انتشار CO2 خریدها را می توان برای تنظیم سیاست های زیست محیطی ردیابی کرد و به طور قابل توجهی حریم خصوصی داده های شهروندان را به خطر انداخت.

محدودیت ها و قابلیت برنامه ریزی

این واقعیت که یک CBDC خرده‌فروشی، پول نقد الکترونیکی است که در بانک مرکزی نگهداری می‌شود، اساساً رابطه حقوقی ما را با پول «ما» تغییر می‌دهد. با پول نقد فیزیکی، ما همیشه صاحب و صاحب سکه و اسکناس در جیب خود هستیم. در CBDC، ما فقط صاحب پول نقد دیجیتال هستیم. ما هرگز صاحب آن پول نمی شویم زیرا به نام ما در بانک مرکزی نگهداری می شود.

بنابراین، ما هرگز در مورد وجوه خود اختیار کامل نخواهیم داشت زیرا همیشه یک بانک مرکزی واسطه بین ما و صندوق های ما وجود خواهد داشت. اگر این واسطه از معامله از طرف ما امتناع کند، ما نمی‌توانیم در دنیایی که CBDCها در نهایت جایگزین پول نقد فیزیکی شوند، پولی بخریم یا بفرستیم. ما دیگر نمی‌توانیم اسکناس‌ها را از کیف پولمان بیرون بیاوریم و به کسی تحویل دهیم.

به طور خلاصه، تمام تراکنش های CBDC مشمول محدودیت هایی هستند. چنین نقض‌هایی ممکن است به شکل محدودیت‌های پرداخت یا محدودیت‌های نقل و انتقال باشد که ممکن است از انتقال پول به گروه‌های خاصی از افراد، افراد، سازمان‌ها یا مشاغل جلوگیری کند.

از طرف دیگر ممکن است نتوانید پول خود را دریافت کنید. علاوه بر این، ممکن است اهدافی که برای آنها هزینه می کنیم محدود شود، به عنوان مثال، در صورت صلاحدید دولت، محدودیت یا تعلیق در مصرف سوخت، برق، بلیط هواپیما و همچنین مشروبات الکلی و تنباکو ممکن است اعمال شود.

برای دولت‌ها بسیار راحت‌تر و کارآمدتر خواهد بود که از مخالفان حمایت کنند، همانطور که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا با اعضای کاروان آزادی در سال ۲۰۲۲ انجام داد. نیازی به صدور دستور مسدود کردن حساب های شرکتی یا شخصی نزد بانک ها یا ارائه دهندگان پرداخت نیست. در عوض، رژیم می‌توانست با فشردن یک دکمه پول نقد معترضان را قطع کند.

مربوط: جهان ممکن است به دلیل CBDC با آینده ای تاریک روبرو شود

حتی می توان تصور کرد که CBDC ها می توانند برای اعمال مقررات منع رفت و آمد یا قرار دادن افراد در حبس خانگی استفاده شوند. به عنوان مثال، یک CBDC را می توان با یک ضربه کلید و در زمان واقعی برنامه ریزی کرد تا فقط بین ساعت ۶ صبح تا ۶ بعد از ظهر یا در فاصله چهار مایلی آدرس منزل ثبت شده شما کار کند. در واقع، رئیس جمهور جو بایدن می تواند از رژیم CBDC برای جلوگیری از برگزاری یک گردهمایی دونالد ترامپ استفاده کند. از سوی دیگر، رئیس جمهور ترامپ می تواند از تجمع برنی سندرز جلوگیری کند.

اما خاموش کردن مخالفان پایان ماجرا نیست. همچنین می توان CBDC ها را طوری برنامه ریزی کرد که در طول زمان ارزششان کاهش یابد. این می تواند برای مقامات در دوران رکود که دولت ها و بانک های مرکزی می خواهند اقتصاد را تحریک کنند مفید باشد. ناگفته نماند که در این سناریو این پس انداز است که انتهای کوتاه چوب را در دست گرفته است. دولت‌ها همچنین ممکن است مالیات‌های ویژه‌ای وضع کنند، وام‌های اجباری وضع کنند، یا برای جمع‌آوری مالیات و کسر جریمه، مستقیماً به کیف پول‌های دیجیتال دسترسی داشته باشند. بدون شک، استقلال مالی تحت رژیم CBDC از بین خواهد رفت.

حجاب جهل

اما علاوه بر محدودیت‌های آزادی از نظر حریم خصوصی داده‌ها و استقلال اقتصادی، خطر اساسی‌تر دیگری نیز در گوشه و کنار است. حاکمان می توانند از CBDC ها برای تصاحب قدرت الکترونیکی سوء استفاده کنند و دموکراسی را تضعیف کنند. اگر به کسانی که در راهروهای قدرت پرسه می زنند این امکان داده شود که به معنای واقعی کلمه مخالفت خود را با قطع بودجه قطع کنند، دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد. در ساده‌ترین حالت، دادن CBDC به دولت‌ها و امیدواری که از آن سوء استفاده نکنند، مانند ریختن یک لیوان ویسکی برای یک الکلی است و امیدواریم که آنها ننوشند.

بنابراین، مفهوم “پرده جهل” هنگام سنجش مزایا و معایب CBDC های خرده فروشی مفید است. این امر ما را بر آن می دارد تا نه تنها به این سؤال فکر کنیم که آیا دولت های فعلی تمایل به سوء استفاده از CBDC ها دارند، بلکه همچنین آیا دولت های آینده (پشت حجاب) احتمالاً این کار را انجام می دهند یا خیر.

به بدترین دولت ممکن فکر کنید و بیندیشید که آیا از قدرت آن بر CBDC سوء استفاده کنید یا خیر. متوجه خواهید شد که چرا CBDC ها تهدیدی فوری برای آزادی در کشور شما و در سراسر جهان هستند.

دکتر پاتریک شوفل او استادیار دانشکده مدیریت فریبورگ در سوئیس است. تحقیقات او بر فین تک، دارایی های دیجیتال و کارآفرینی متمرکز است. او پیش از این در سوئیس و لیختن اشتاین به عنوان مدیر عملیاتی بانک ساکسو و مدیریت ارشد در Credit Suisse کار می کرد و سه سال را در سنگاپور گذراند. او دارای مدرک دکترا از مدرسه بازرگانی هنلی، دانشگاه ریدینگ، مدرک کارشناسی ارشد از دانشکده اقتصاد نروژ و مدرک تحصیلی از دانشگاه مانهایم آلمان است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Dr. Patrick Schueffel
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا