اخبار ارز دیجیتال

چگونه الگوهای پرچم صعودی و نزولی را معامله کنیم؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

پرچم‌ها یکی از ارجاع‌ترین الگوها در تحلیل تکنیکال هستند و می‌توانند سرنخ‌هایی از روند قیمت و حرکت‌های بعدی احتمالی ارائه دهند.

در تحلیل تکنیکال، الگوهای پرچم حرکات کوتاه مدت قیمت را در یک متوازی الاضلاع نسبت به روند بلندمدت قبلی نشان می دهند. تحلیلگران سنتی پرچم ها را به عنوان شاخص های بالقوه ادامه روند می دانند.

دو نوع الگوی پرچم وجود دارد: پرچم گاو نر و پرچم خرس. نتایج متفاوت خواهد بود، اما هر پرچم پنج ویژگی کلیدی را نشان می دهد:

  1. روند پیشرو قوی (میله پرچم یا میله)
  2. کانال تثبیت (خود پرچم)
  3. الگوی حجم
  4. شکست
  5. تایید حرکت قیمت در جهت روند قبلی.

در این مقاله به الگوهای پرچم گاو نر و خرس و نحوه تجارت آنها می پردازیم.

الگوی پرچم گاو نر چیست؟

پرچم صعودی یک الگوی فنی است که زمانی ظاهر می شود که قیمت در کانال نزولی پس از یک روند صعودی قوی قرار می گیرد. کانال بالا از دو خط روند صعودی موازی تشکیل شده است. توجه داشته باشید که اگر خطوط روند همگرا شوند، الگو می تواند به یک گوه یا یک نشان تبدیل شود.

حجم ها معمولاً در طول یکپارچه سازی کاهش می یابد. این بدان معناست که در دوره تجمیع برای معامله گران مرتبط با روند قبلی، فوریت کمتری برای خرید یا فروش وجود دارد.

تصویر پرچم گاو نر

فوریت فرو رفتن در یا “FOMO” (ترس از دست دادن) توسط سرمایه گذاران قدیمی و جدید، معمولا زمانی که قیمت بالاتر از خط روند بالای پرچم صعودی افزایش می یابد، باز می گردد و حجم معاملات را افزایش می دهد.

در نتیجه، تحلیلگران حجم صعودی را نشانه ای از شکست موفقیت آمیز پرچم صعودی می دانند.

از سوی دیگر، حجم کم زمانی که قیمت از خط روند بالایی پرچم صعودی می‌شکند، احتمال خروج جعلی را افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، تنظیم ادامه صعودی غیرفعال است زیرا این خطر وجود دارد که قیمت به زیر مرز بالایی خط روند سقوط کند.

تجارت راه اندازی پرچم صعودی

معامله گران می توانند با پیش بینی اینکه افزایش بعدی قیمت به سمت خط روند بالای الگو منجر به شکست شود، موقعیت های خرید را در پایین پرچم صعودی وارد کنند. معامله گران ریسک گریز بیشتر موقعیت های خرید را باز می کنند. می توانید قبل از تایید شکست منتظر بمانید.

در مورد اهداف صعودی، شکستن یک پرچم صعودی معمولاً وقتی از پایین پرچم اندازه گیری می شود، قیمت را تشویق می کند تا به اندازه اندازه میله پرچم افزایش یابد.

الگوی قیمت بیت کوین (BTC) زیر از دسامبر 2020 تا فوریه 2021، راه اندازی موفقیت آمیز شکست پرچم گاو را نشان می دهد.

نمودار روزانه BTC/USD.منبع: Trading View

یک کلمه احتیاط، معامله گران باید ریسک خود را با قرار دادن استاپ ضرر درست زیر سطح ورودی حفظ کنند. در صورت غیرفعال شدن پرچم صعودی، این ضرر شما را کاهش می دهد.

الگوی پرچم خرس چیست؟

الگوی پرچم نزولی برعکس الگوی پرچم صعودی است که نشان‌دهنده یک حرکت رو به پایین اولیه و به دنبال آن یک تثبیت صعودی در کانال‌های موازی است. حرکت رو به پایین را میله پرچم می نامند و کانال تثبیت رو به بالا خود پرچم خرس است.

از سوی دیگر، دوره های شکل گیری پرچم خرس با حجم معاملات کمتر همزمان می شود.

تصویر پرچم خرس

الگوی پرچم خرس را معامله کنید

در زیر تصویری از نحوه معامله الگوی پرچم خرس در نمودار کریپتو آمده است.

نمودار روزانه BTC/USD با تفکیک پرچم خرس.منبع: Trading View

در نمودار بیت کوین بالا، قیمت یک قطب پرچم را تشکیل می دهد و به دنبال آن یک حرکت رو به بالا در یک کانال موازی صعودی ایجاد می شود. در نهایت، قیمت BTC به زیر محدوده کانال و به ارتفاع میله پرچم کاهش می یابد.

معامله‌گران می‌توانند زمانی که پرچم از خط روند بالایی عقب می‌نشیند، یک موقعیت کوتاه باز کنند، یا صبر کنند تا حجم به زیر خط روند پایین‌تر برسد.

در هر صورت، هدف کوتاه معمولاً با کم کردن اوج پرچم از اندازه میله پرچم اندازه گیری می شود.

مطالب مرتبط: الگوی شمع دوجی چیست؟ چگونه با آن تجارت کنیم؟

از سوی دیگر، یک شکست در زیر خط روند پایین پرچم با حجم کم، نشان دهنده وجود تقلبی است. به عبارت دیگر، قیمت ممکن است خط روند پایین تر را به عنوان یک حمایت بالقوه بالقوه در کانال های موازی بازپس گیرد.

برای محدود کردن ضرر در سناریوهای جعلی، مهم است که یک توقف ضرر درست بالاتر از سطح ورودی تنظیم کنید.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Yashu Gola

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا