اخبار ارز دیجیتال

چگونه تشخیص دهیم که یک پروژه ارز دیجیتال یک طرح پونزی است یا خیر

در چند سال گذشته، طرح‌های کریپتو پونزی افزایش یافته است. در اینجا نحوه پیدا کردن آنها آورده شده است.

طرح‌های پونزی از سال ۲۰۱۶ که بازار به جریان اصلی تبدیل شد، در دنیای ارزهای دیجیتال در حال افزایش بوده است. بسیاری از برنامه‌های سرمایه‌گذاری مشکوک برای استفاده از هیاهوی رونق ارزهای دیجیتال برای فریب دادن سرمایه‌گذاران چشمگیر طراحی شده‌اند.

طرح‌های پونزی در این فضا رایج هستند، در درجه اول به این دلیل که ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک چین به کلاهبرداران اجازه می‌دهد تا از مقامات ارز مرکزی که تراکنش‌های مشکوک را علامت‌گذاری یا مسدود می‌کنند، فرار کنند.

ماهیت تغییرناپذیر سیستم بلاک چین، که در آن نقل و انتقالات برگشت ناپذیر است، به نفع کلاهبرداران عمل می کند و بازگرداندن پول خود را برای قربانیان پونزی دشوارتر می کند.

جانی لیو، مدیرعامل صرافی KuCoin در اوایل این هفته در صحبت با کوین تلگراف گفت که این بخش به یک دلیل اصلی، زمینه مناسبی برای این نوع طرح‌ها است.

این صنعت مملو از کاربرانی است که مشتاق سرمایه‌گذاری پول خود هستند و عملاً هیچ مقرراتی وجود ندارد که پروژه‌ها را از پنهان کردن اهداف بد خود باز دارد.»

او افزود: «تا زمانی که مقررات مالی صنعت کریپتو به‌طور شفاف بین‌المللی به رسمیت شناخته شود، ما شاهد ظهور و سقوط طرح‌های پونزی خواهیم بود».

نحوه عملکرد طرح پونزی

عبارت طرح پونزی در سال ۱۹۲۰ ظاهر شد، زمانی که یک کلاهبردار به نام چارلز پونزی برنامه‌ای با سود بالا برای سرمایه‌گذاران ارائه کرد که ظاهراً با استفاده از کوپن‌های برگشت پستی سود چشمگیری داشت.

او به سرمایه گذاران قول داد تا ۵۰ درصد سود در ۴۵ روز یا ۱۰۰ درصد سود در ۹۰ روز به سرمایه گذاران برسد. طبق گفته او، اولین گروه از سرمایه گذاران بازدهی را که ادعا می کردند دریافت کردند، اما بدون اطلاع آنها، پولی که دریافت کردند در واقع از سرمایه گذاران بعدی بود. برای جذب سرمایه گذاران جدید طراحی شده بود و به پونزی اجازه می داد بیش از ۲۰ میلیون دلار سرقت کند.

او اولین کسی نبود که از چنین طرحی برای فریب مردم استفاده کرد، اما اولین کسی بود که از آن در چنین مقیاسی استفاده کرد. از این رو این تکنیک به نام او نامگذاری شده است.

به بیان ساده، طرح پونزی یک برنامه سرمایه گذاری جعلی است که بازدهی نجومی را به مشتریان خود وعده می دهد، اما از پول جمع آوری شده از سرمایه گذاران جدید برای پرداخت سرمایه گذاران اولیه استفاده می کند. این به کلاهبرداران پشت عملیات کمک می کند مشروعیت خود را حفظ کنند و سرمایه گذاران جدید را جذب کنند.

با این حال، برای اینکه یک طرح پونزی پایدار باشد، به یک جریان نقدی ثابت نیاز دارد. این ترفند معمولاً زمانی پایان می‌یابد که تعداد استخدام‌های جدید کاهش می‌یابد یا سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند وجوه خود را به‌طور انبوه برداشت کنند.

چگونه یک طرح کریپتو پونزی پیدا کنیم

در سال های اخیر، تعداد طرح های پونزی همراه با روند رو به رشد بازار ارزهای دیجیتال افزایش یافته است. به همین دلیل مهم است که بدانید چگونه یک طرح پونزی را تشخیص دهید.

در زیر برخی از جنبه هایی وجود دارد که باید هنگام بررسی اینکه آیا یک پروژه رمزنگاری یک طرح پونزی است یا خیر، به آنها توجه کنید.

وعده بازده بسیار بالا

بسیاری از طرح‌های کریپتو پونزی ادعا می‌کنند که بازدهی بالایی را با ریسک کمی برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌کنند. با این حال، این با نحوه کارکرد سرمایه گذاری در دنیای واقعی در تناقض است. در واقع، همه سرمایه‌گذاری‌ها دارای میزان مشخصی از ریسک هستند.

چنین ادعاهایی باید به عنوان پرچم قرمز در نظر گرفته شوند، زیرا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به طور کلی با توجه به شرایط حاکم بر بازار در نوسان است. در بسیاری از موارد، سرمایه گذارانی که به چنین شبکه هایی می پیوندند، هیچ سودی از پول خود نمی برند.

Kareelula Baig، بنیانگذار و مدیر عامل پلتفرم معاملاتی شاخص رمزنگاری Coinbasket، به کوین تلگراف گفت که شفافیت اولویت اصلی است که قبل از سرمایه گذاری در یک پروژه ارز دیجیتال باید در نظر گرفته شود.

“آنچه واقعا اهمیت دارد شفافیت در مورد جزئیات پروژه است. بیشتر بنیانگذاران کسب و کار خود را بر اساس امیدها و انتظارات زیبا می سازند. سابقه تیم موسس در تحویل در مقابل پایبندی به گذشته را بررسی کنید.”

وی همچنین به سرمایه گذاران توصیه کرد که از پروژه هایی با مبانی نامشخص بر اساس تأثیرات خارجی دوری کنند.

پروژه سرمایه گذاری ثبت نشده

قبل از سرمایه گذاری هر پولی، مهم است که بررسی کنید آیا شرکت ارزهای دیجیتال در یک نهاد نظارتی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ثبت شده است یا خیر. معمولاً شرکت های رمزنگاری ثبت شده نیاز برای جلوگیری از جریمه، جزئیات مربوط به مدل درآمد خود را به رگولاتورهای مربوطه ارسال کنید. به این ترتیب، بعید است که در یک طرح پونزی شرکت کنید.

از پروژه‌هایی که در حوزه‌های قضایی با مقررات ضعیف ارزهای دیجیتال که ویژگی‌هایی مانند Ponzi را اضافه می‌کنند، ثبت شده‌اند.

برخی از حوزه‌های قضایی، مانند اتحادیه اروپا، قبلاً مقررات پیچیده‌ای برای ارزهای دیجیتال ایجاد کرده‌اند که برای محافظت از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال در برابر این نوع کلاهبرداری طراحی شده‌اند. بر اساس پیشنهادات اخیر شورای اروپا، شرکت‌های ارزهای دیجیتال به زودی موظف به پیروی از قوانین بازار دارایی رمزنگاری (MiCA) خواهند بود و باید مجوز فعالیت در منطقه را دریافت کنند.

قرار دادن شرکت‌های رمزنگاری تحت MiCA، آنها را مجبور می‌کند تا مدل درآمدی خود را آشکار کنند، که باعث کاهش رشد شرکت‌های رمزنگاری وابسته به طرح مانند Ponzi در بلوک می‌شود.

استفاده از استراتژی های سرمایه گذاری پیچیده

طرح‌های پونزی معمولاً به استراتژی‌های معاملاتی پیچیده اشاره می‌کنند که دلیل آن این است که آنها می‌توانند بازدهی بالا با حداقل ریسک تولید کنند. درک بسیاری از استراتژی‌های رشد مشخص شده آنها معمولاً سخت است، اما این معمولاً عمداً برای جلوگیری از بررسی دقیق انجام می‌شود.

طرح Bitconnect Ponzi که در سال ۲۰۱۶ عمومی شد، نمونه ای از طرح Ponzi است که از این تاکتیک برای فریب سرمایه گذاران استفاده می کند. اپراتور آن سرمایه گذاران را تشویق کرد تا سکه های BCC را بخرند و آنها را در پلتفرم قفل کنند و به نرم افزار وام دهی “پیچیده” اجازه داد وجوه را معامله کنند. این پلتفرم ادعا کرد که بازدهی ماهانه تا ۱۲۰ درصد در سال را ارائه می دهد.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، یکی از اولین چهره های عمومی بود که نسبت به این پروژه هشدار داد. این طرح توسط مقامات ایالات متحده و بریتانیا کنار گذاشته شد و آن را یک طرح پونزی اعلام کردند. بسته شدن در سال ۲۰۱۸ باعث کاهش قیمت BCC شد و در نتیجه میلیاردها دلار ضرر داشت.

سطح بالای تمرکز

طرح های پونزی معمولاً بر روی یک پلت فرم متمرکز اجرا می شوند. یکی از رمزارزهای Ponzi مبتنی بر یک شبکه بسیار متمرکز، طرح OneCoin Ponzi است. یک طرح هرمی که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ اجرا شد، حدود ۵ میلیارد دلار از سرمایه گذاران کلاهبرداری کرد. این پروژه برای اجرای حقه خود به سرور داخلی خود متکی بود و فاقد سیستم بلاک چین بود.

پس از آن، OneCoins فقط در بازار اصلی خود، OneCoin Exchange، قابل معامله بود. توکن ها را می توان با پول نقد مبادله کرد و نقل و انتقالات از طریق سیم انجام می شود.

بازار OneCoin همچنین دارای محدودیت‌های برداشت روزانه بود تا سرمایه‌گذاران نتوانند همه وجوه خود را به یکباره برداشت کنند.

این طرح در سال ۲۰۱۹ پس از دستگیری چند تن از اعضای اصلی عملیات متوقف شد. با این حال، روجا ایگناتوا، بنیانگذار OneCoin، هنوز با یک حکم بازداشت فدرال آزاد است.

معامله بازاریابی چند سطحی

جانی لیو، مدیر عامل کوکوین، در صحبت با کوین تلگراف در مورد ارز دیجیتال پونزیس گفت که پرچم‌های قرمز شوم در طول سال‌ها تغییر چندانی نکرده‌اند و بازاریابی چند سطحی (MLM) هنوز هم پول زیادی دارد. طرح.

طرح‌های درآمدی پیچیده که شامل چندین لایه از کاربران، برنامه‌های ارجاع، درصدها، مقیاس‌های لغزشی و سایر ترفندها می‌شود، همگی از وجوه تزریق شده توسط لایه‌های پایین‌تر برای تغذیه لایه‌های بالا بدون انجام واقعی تجارت استفاده می‌کنند. این نشانه یک طرح پونزی است.

بازاریابی چند سطحی یک تکنیک بازاریابی بحث برانگیز است که شرکت کنندگان را ملزم می کند تا از طریق بازاریابی محصولات یا خدمات خاص و استخدام دیگران برای پیوستن به شبکه درآمد کسب کنند. کمیسیون های به دست آمده توسط افراد استخدام شده با اعضای بالا به اشتراک گذاشته می شود.

GainBitcoin یکی از طرح های پونزی است که اخیراً با استفاده از این سیستم سلسله مراتبی شهرت یافته است. این طرح هرمی که توسط آمیت بهاردواج رهبری می شد، دارای هفت استخدام کننده اصلی مستقر در هند و قاره های مختلف در سراسر جهان بود. هر یک از آنها وظیفه جذب سرمایه گذاران در شبکه را داشتند.

این طرح به کاربران ۱۰ درصد بازده ماهانه سپرده بیت کوین (BTC) خود را به مدت ۱۸ ماه تضمین می کرد.

گفته می شود این طرح بین ۳۸۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰ بیت کوین از سرمایه گذاران جمع آوری کرده است.

طرح های پونزی بیش از ۱۰۰ سال است که توسط کلاهبرداران استفاده می شود. با این حال، به دلیل فقدان مقررات دقیق حاکم بر این بخش، آنها توانسته اند در صنعت کریپتو پیشرفت کنند.

دنیای کریپتو مستعد این نوع طرح‌ها است، بنابراین مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری در هر پروژه جدیدی مراقب باشید.

نویسنده: Elizabaeth Gail

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا