اخبار ارز دیجیتال

نحوه بررسی تراکنش های اتریوم


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

برای تأیید تراکنش اتریوم، از Blockchain Explorer استفاده کنید، هش تراکنش را وارد کنید و جزئیاتی مانند آدرس فرستنده/گیرنده و هزینه گاز را مشاهده کنید.

تراکنش‌های روی بلاک چین اتریوم از نظر فنی (نه قراردادها) توسط دارندگان حساب خارجی آغاز می‌شوند. به عنوان مثال، اگر کاربر A 1 اتر (ETH) را برای کاربر B ارسال کند، عمل برداشت از یک حساب و اعتبار بخشیدن به حساب دیگر، وضعیت بلاک چین را تغییر می دهد.

این تغییر به طور خاص در ماشین مجازی اتریوم (EVM) رخ می دهد. تراکنش‌های اتریوم باید در سراسر شبکه پخش شوند و هر گره می‌تواند درخواستی برای اجرای تراکنش در EVM ارسال کند.

پس از پخش یک درخواست، اعتبار سنجی ها می توانند تراکنش ها را انجام دهند و تغییرات حالت را در سراسر شبکه منتشر کنند. کارمزد تراکنش در طول فرآیند تأیید انجام می شود و هر تراکنش باید در یک بلوک تأیید شده گنجانده شود. انواع مختلفی از تراکنش ها در شبکه اتریوم وجود دارد.

 • تراکنش های منظم: تراکنش هایی که از یک حساب به حساب دیگر انجام می شود.
 • تراکنش اجرای قرارداد: تراکنشی که با یک قرارداد هوشمند مستقر در تعامل است (آدرس «مقصد» آدرس قرارداد هوشمند است).
 • تراکنش‌های استقرار قرارداد: معاملات بدون آدرس «مقصد» (فیلد داده به سادگی برای استقرار کد قرارداد هوشمند استفاده می‌شود).

نحوه بررسی وضعیت تراکنش اتریوم

در زیر یک راهنمای گام به گام ساده در مورد نحوه ردیابی تراکنش های اتریوم آورده شده است.

مرحله 1: Ethereum Blockchain Explorer را انتخاب کنید

برخی از کاوشگرهای بلاک چین خاص اتریوم هستند، مانند Etherscan، Ethplorer و EthVM. برخی از چندین زنجیره مانند Blockchain.com و Tokenview پشتیبانی می کنند.

مرحله 2: هش تراکنش را در قسمت جستجوی Blockchain Explorer وارد کنید.

به عنوان مثال، در Etherscan، فیلد جستجو در گوشه سمت چپ بالای صفحه در کنار منوی کشویی با عنوان “همه فیلترها” قرار دارد. بسته به ابزار، کاربران می توانند اطلاعاتی را بر اساس آدرس کیف پول، هش تراکنش (txid)، بلوک، توکن یا نام دامنه جستجو کنند.

txid یک شناسه منحصر به فرد مرتبط با یک تراکنش خاص است. هر تراکنشی که در زنجیره یا به/از یک آدرس خارجی انجام می شود، یک txid منحصر به فرد در جزئیات تراکنش خواهد داشت.

گاهی اوقات در برخی از پلتفرم ها به آن “hash” یا “txn hash” می گویند. معمولاً مانند رشته ای از حروف و اعداد تصادفی به نظر می رسد.به عنوان مثال، در MetaMask، کاربران می توانند[アクティビティ]با کلیک بر روی تب و انتخاب تراکنش، می توانید بلافاصله txid را بررسی کنید.

علاوه بر txid، معامله گران همچنین می توانند از آدرس عمومی (رشته 42 کاراکتری مربوط به حساب های عمومی) استفاده کنند. در این صورت، نمای کلی از فعالیت کیف پول خود را مشاهده خواهید کرد و می توانید به صورت جداگانه به تراکنش های خاص بروید.

مربوط: کیف پول اتریوم: راهنمای مبتدیان برای ذخیره ETH

مرحله 3: روی نماد «Search» یا «Enter» در Blockchain Explorer کلیک کنید.

مرحله 4: بررسی کنید که آیا تراکنش موفقیت آمیز بوده است یا خیر

چگونه بفهمیم آیا تراکنش ETH موفقیت آمیز بوده است: جزئیاتی که وضعیت تراکنش را نشان می دهد در Blockchain Explorer نمایش داده می شود. اگر تراکنش با موفقیت تایید شد و اکنون روی بلاک چین است، عبارت “موفق” یا “موفق” خواهد بود.

اگر هیچ خطایی مشاهده نکردید، به این معنی است که تراکنش با موفقیت انجام شده است. ETH باید ظرف 24 ساعت پس از ارسال به کیف پول مقصد یا حساب صرافی واریز شود.

از طرف دیگر، اگر تراکنش اتر با شکست مواجه شود، ممکن است برخی از پیام های خطا را مشاهده کنید.

 • پیام‌ها یا نمادهای خطا: علامت تعجب قرمز یا پیام خطایی که می‌گوید «دستورالعمل‌های غیرقانونی» یا «خارج از گاز» به این معنی است که تراکنش شکست خورده و وجوه به مقصد مورد نظر خود نرسیده است. برای خطاهای «خارج از گاز»، کاربر می تواند حد مجاز گاز مشخص شده اولیه را دو برابر کرده و دوباره امتحان کند.
 • Reverted: این مربوط به یک خطای کاربر قرارداد هوشمند است. این بدان معناست که کاربر باید جزئیات تراکنش را دوباره بررسی کند.
 • تراکنش یافت نشد: تراکنش کامل نشده یا هنوز در Blockchain Explorer ظاهر نشده است. سعی کنید از کاوشگر دیگری استفاده کنید. اگر باز هم به صورت چندتایی ظاهر نشد، ممکن است نگذشته باشد.
 • در انتظار: تراکنش هنوز در انتظار تایید یا پردازش است، اما در مخزن تراکنش Explorer بود. تراکنش های معلق ممکن است توسط کاربر لغو یا جایگزین شوند.

ارتباط:نحوه فروش اتریوم: راهنمای مبتدیان برای فروش اتریوم

پردازش تراکنش اتریوم چقدر طول می کشد؟

پردازش یک تراکنش متوسط ​​در بلاک چین اتریوم معمولاً بین 15 ثانیه تا 5 دقیقه طول می کشد که این بستگی به عوامل مختلفی دارد. اینها شامل مبلغ پرداختی برای پردازش آن (کارمزد تراکنش) و ازدحام شبکه در طول پردازش است.

پس از ادغام، اتریوم از یک بلاک چین اثبات کار به یک بلاک چین اثبات سهام منتقل شد. با این حال، سرعت تراکنش تقریباً یکسان است. به گفته بنیاد اتریوم، این یک تصور غلط رایج است که ادغام به طور قابل توجهی سرعت تراکنش ها را افزایش می دهد.

با این حال، یک تفاوت جزئی وجود دارد که اسلات ها دقیقاً هر 12 ثانیه پس از ادغام در مقایسه با هر 13.3 ثانیه قبل از ادغام رخ می دهند. در هر صورت، اکثر کاربران به سختی متوجه این تغییر خواهند شد، زیرا پردازش معمولاً به ازدحام شبکه و هزینه تراکنش بستگی دارد.

هنگامی که یک تراکنش شروع می شود، به یک استخر حافظه اتریوم (mempool) وارد می شود و منتظر می ماند تا توسط یک اعتبار سنجی دریافت شود. Mempool مانند یک اتاق انتظار عمل می کند که در آن تراکنش های معلق برگزار می شود.

یک تراکنش زمانی کامل در نظر گرفته می شود که یک اعتبارسنجی داده های تراکنش را در یک بلوک وارد کرده و بلوک را به زنجیره بلوکی اضافه کند. پس از استخراج شش بلوک اضافی و اضافه شدن بر روی آن، گفته می شود که نهایی و غیر قابل برگشت است.

با بررسی وضعیت یک تراکنش، معامله‌گران می‌توانند ببینند که آیا تراکنش موفق بوده یا شکست خورده است و از زمانی که تراکنش به زنجیره اضافه شده است، چند بلوک ایجاد شده است.

چرا معامله گران باید وضعیت معاملات خود را بررسی کنند؟

شرکت‌کنندگان اتریوم برای استفاده از شبکه برای انتقال وجوه یا استقرار قراردادهای هوشمند باید هزینه‌های گاز را بپردازند. کارمزدها به شدت به تعداد شرکت کنندگانی که منتظر اجرای تراکنش در یک زمان معین هستند بستگی دارد.

بنابراین، ازدحام و تقاضای شبکه با هزینه های تراکنش مستقیماً متناسب است. وقتی تقاضا زیاد باشد، هزینه ها افزایش می یابد و برعکس وقتی تقاضا کم است. در هر صورت بررسی وضعیت تراکنش ها به معامله گران کمک می کند تا هزینه استفاده از شبکه را کنترل کنند.

همچنین به تعیین اینکه آیا قیمت گاز پرداخت شده توسط کاربر برای تأیید معامله کافی است یا خیر کمک می کند. قیمت پایین گاز معمولاً منجر به کوتاه شدن یا تاخیر در تراکنش ها می شود که می تواند معاملات را برای مدت طولانی معلق نگه دارد، به خصوص زمانی که شبکه به شدت شلوغ است.

چنین تراکنش هایی تا زمانی که قیمت گاز به حداقل مورد نیاز در شبکه برسد معلق می ماند. اگر این اتفاق بیفتد، کاربر می تواند با ارسال مجدد تراکنش، با اطمینان از حفظ همان nonce، ضمن افزایش قیمت بنزین، تراکنش را دوباره ارسال کند.

علاوه بر وضعیت تراکنش، اتریوم بلاک چین اکسپلورر می‌تواند اطلاعات مفید زیر را نیز فاش کند:

 • مهر زمانی: تاریخ و زمانی که تراکنش به بلاک چین اضافه شد.
 • Block Confirmed: تعداد بلاک هایی که از زمان تایید تراکنش استخراج شده است.
 • کارمزد تراکنش: کارمزدی که به ماینرها یا اعتباردهنده ها پرداخت می شود.
 • قیمت ETH: قیمت ETH در زمان معامله.
 • کارمزد پایه: حداقل کارمزد مورد نیاز برای معامله در اتریوم.
 • حد گاز: حداکثر مقدار گازی که فرستنده برای پردازش تراکنش ها اختصاص داده است.
 • Nonce: یک شماره منحصر به فرد که هر تراکنش انجام شده در کیف پول کاربر را مشخص می کند. هر بار که یک تراکنش جدید ارسال می شود 1 افزایش می یابد.

آگاهی از موارد فوق به معامله گران اجازه می دهد تا از تراکنش های ETH خود مطلع باشند و از پردازش صحیح و سریع آنها اطمینان حاصل کنند. این امر به تراکنش‌های اتریوم اجازه می‌دهد هنگام ارسال و دریافت وجوه و استقرار قراردادهای هوشمند، بدون مشکل اجرا شوند. درک وضعیت تراکنش ها همچنین به کاربران کمک می کند تا عادت های خرج خود را تنظیم کنند و استفاده از شبکه را بهینه کنند.

نویسنده: Marcel Deer

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا