اخبار ارز دیجیتال

میانگین وزنی قیمت‌ها چگونه می‌تواند تأثیر بازار معاملات بزرگ را کاهش دهد

قیمت میانگین موزون زمانی یک استراتژی معاملاتی الگوریتمی با هدف کاهش نوسانات قیمت و افزایش نقدینگی در طول فرآیند معاملات است.

قیمت میانگین وزن‌دار زمانی یک استراتژی اجرای معاملات الگوریتمی است که معمولاً در ابزارهای مالی سنتی استفاده می‌شود. هدف این استراتژی، تولید یک قیمت متوسط ​​است که نسبتاً نزدیک به قیمت میانگین وزنی زمانی (TWAP) برای دوره مشخص شده توسط کاربر باشد.

TWAP اساساً برای کاهش تأثیر سفارش‌های بزرگ بر بازار با تقسیم سفارش‌های بزرگ به سفارش‌های کوچک‌تر و اجرای دوره‌ای آنها در یک دوره زمانی استفاده می‌شود.

چگونه TWAP تأثیر قیمت سفارشات بزرگ را کاهش می دهد

پیشنهادها می توانند بر قیمت دارایی ها در دفتر سفارش یا نقدینگی در استخر نقدینگی تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، یک دفترچه سفارش چندین سفارش خرید و فروش با قیمت های مختلف دارد. هنگامی که تعداد زیادی سفارش خرید انجام می شود، قیمت دارایی افزایش می یابد زیرا همه ارزان ترین سفارشات خرید اجرا می شوند.

به عنوان مثال، قیمت فعلی سکه A 10 دلار است که به شکل زیر است:

  • ۵۰ سفارش خرید به قیمت ۱۰ دلار
  • ۵۰ سفارش خرید با قیمت ۱۱ دلار
  • ۵۰ سفارش خرید با قیمت ۱۳ دلار
  • ۱۰۰ سفارش خرید با قیمت ۱۵ دلار
  • ۵۰۰ سفارش خرید با قیمت ۱۷ دلار

معامله گر A برای ۳۰۰ توکن کوین A با قیمت ۱۷ دلار سفارش خرید می دهد. از آنجایی که مبلغ سفارش بزرگ‌تر از سفارش ارزان‌تر است، پروتکل قیمت‌های ۱۰، ۱۱، ۱۳ دلار و ۱۵ دلار را برای انجام سفارش اعمال می‌کند.

با این حال، کل سفارش خرید برای برآورده کردن تمام پیشنهادات در ۱۷ دلار کافی نیست، بنابراین قیمت سکه A در آن سطح متوقف می شود. این افزایش ۷۰ درصدی قیمت است که بیشتر در سکه‌های مایع کمتر دیده می‌شود. در بیشتر موارد، افزایش قیمت کمتر چشمگیر است.

اکثر صرافی های غیرمتمرکز (DEX) دفترچه سفارش ندارند، اما دارای بازارسازان خودکار (AMM) هستند که قیمت توکن ها را بر اساس اندازه سفارش و اندازه استخر نقدینگی تنظیم می کنند. نقدینگی از ارائه دهندگان نقدینگی (LPs) تامین می شود که در ازای کاهش کارمزد، مقدار معینی جفت توکن را به استخر ارائه می کنند.

نقدینگی مالی غیرمتمرکز (DeFi) نسبت به بازارهای مالی تثبیت‌شده‌تر غیرمتمرکزتر است، بنابراین مسئله یک تراکنش که تأثیر زیادی بر بازار دارد می‌تواند مهم‌تر شود. برای مثال، یک استراتژی TWAP می تواند مشکل تاثیر قیمت را با انجام معاملات در فواصل زمانی ۴-۵ دقیقه ای در یک ساعت حل کند.

تقسیم سفارش‌های بزرگتر به DEX زمان می‌دهد تا شکاف‌های قیمتی موجود در استخر نقدینگی مربوطه را برطرف کند و به بازگرداندن دارایی به قیمت لحظه ای کمک می‌کند. این استراتژی ممکن است به نفع DEX باشد زیرا تأثیر بیشتر بر قیمت می‌تواند بر جفت توکن‌ها در استخر نقدینگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، یک جفت توکن ارزان می‌تواند مایع کمتری داشته باشد و لغزش بیشتری داشته باشد (تفاوت بین قیمت مورد انتظار یک معامله و قیمت واقعی معامله). افزایش نقدینگی افزایش حجم معاملات DEX را تسهیل می کند و تجربه بهتری را برای معامله گران فراهم می کند.

اخیرا: پروژه Web3 با هدف ایجاد تعامل بین طرفداران و لیگ های ورزشی است

لغزش معمولاً به دلیل نقدینگی کم رخ می دهد که در آن تقاضا نمی توان به آن رسید و باعث افزایش قیمت دارایی می شود. ران هامر، معاون توسعه کسب و کار در Orbs، یک بلاک چین عمومی غیرمتمرکز لایه ۱، نظرات خود را در مورد اینکه آیا TWAP می تواند لغزش DEX را بهبود بخشد به اشتراک گذاشت.

هامر به کوین تلگراف گفت: “اگر TWAP به درستی استفاده شود، مطمئناً می تواند لغزش ها و اختلاف قیمت ها را بهبود بخشد. این در DEX زمانی اتفاق می افتد که یک اثر متعادل کننده داشته باشد.”

استراتژی TWAP می‌تواند با ایجاد سفارش‌های کوچک‌تر، این مشکل را کاهش دهد، و به آربیترترها فرصت کوتاه‌تری برای حل اختلاف قیمت‌ها و بازگشت ذخایر به حالت تعادل بدهد.

Deg3ntrades، بخشی از تیم توسعه SpiritSwap، صرافی غیرمتمرکز Fantom و پلت فرم DeFi، نیز با اشاره به TWAP غیرمتمرکز (dTWAP)، نسخه ای از TWAP که در SpiritSwap پیاده سازی شده است، نظرات خود را به اشتراک گذاشت.

Deg3ntrades به Cointelegraph گفت: این به بازار اجازه می‌دهد تا تأثیر قیمت سفارش‌های بزرگ در جفت‌های معاملاتی با نقدینگی کم را جذب و به حداقل برساند. ”

Orbs که dTWAP و SpiritSwap را ادغام می‌کند، نمی‌توانست در زمان بهتری به وجود بیاید، زیرا بحران نقدینگی اکنون به دلیل رویدادهای اخیر در بازارهای خارج از کنترل جامعه DeFi یک موضوع برجسته است.

بر اساس نظرات بالا، سفارش‌های کوچک‌تر می‌توانند نقدینگی را با کاهش تعداد توکن‌های مبادله شده بهبود بخشند و به جمع نقدینگی اجازه دهند بین بازه‌های معاملاتی دوباره پر شود.

چگونه TWAP فرآیند میانگین گیری هزینه دلار را خودکار می کند

اصطلاح میانگین هزینه دلار (DCA) به یک استراتژی سرمایه گذاری اشاره دارد که در آن یک سرمایه گذار دارایی یا سبد دارایی ها را به مبلغ ثابت (۱۰۰ دلار در هفته) خریداری می کند. استراتژی DCA زمانی استفاده می شود که بازار به شدت نوسان داشته باشد یا زمانی که معامله گر بخشی از مبلغی را که می خواهد در آن زمان سرمایه گذاری کند در اختیار دارد.

به عنوان مثال، اگر قیمت سکه B یک روز در میان به مدت یک ماه در نوسان باشد، یک سرمایه گذار می تواند به جای تلاش برای زمان بندی کامل خرید، هر هفته ۲۵۰ دلار سکه B بخرد. این به این دلیل است که با وجود نوسان قیمت دارایی، در نهایت بهای تمام شده در طول زمان به میانگین قیمت می رسد.

معامله گران می توانند TWAP را پیاده سازی کنند تا به طور خودکار میانگین قیمت دلاری سفارش های خود را انجام دهند. این استراتژی با افزایش فاصله بین سفارشات و افزایش مدت زمان کلی معامله عمل می کند. به عنوان مثال، معامله می تواند در فواصل دو هفته ای، هفتگی یا ماهانه برای ماه ها، سال ها یا به طور نامحدود انجام شود.

قیمت میانگین وزنی زمان واریانس

Divergent Time Weighted Average Price نسخه ای از TWAP است که توسط Orbs برای DEX و AMM توسعه یافته است. این پروتکل به پلتفرم های تجاری غیرمتمرکز اجازه می دهد تا معاملات خود را در طول زمان گسترش دهند و در حال حاضر در SpiritSwap DEX پیاده سازی شده است.

قراردادهای هوشمند dTWAP از سیستم “سازنده” و “گیرنده” استفاده می کنند. سازندگان کاربرانی هستند که سفارش‌ها را در DEX ثبت می‌کنند و می‌توانند محدودیت قیمت، فاصله سفارش و زمان انقضای سفارش را تعیین کنند.

عبارت “Taker” به یک حزب مستقل اشاره دارد که بر سفارشات ارسال شده توسط کاربران (سازندگان) در یک DEX نظارت می کند. هدف گیرندگان یافتن بهترین راه برای اجرای دسته‌ای از سفارش‌ها و پیشنهاد دادن همان سفارش‌ها در صورت یافتن است. گیرندگان برای مناقصه سفارش ها کمیسیون دریافت می کنند و با سایر گیرندگانی که ممکن است بر روی همان سفارش مناقصه داشته باشند، رقابت می کنند.

گیرندگان کارمزدهای خود را در حداقل مقدار کافی برای پوشش کارمزد معاملات معامله تعیین می کنند. اعتبار سنجی ها در شبکه Orbs، که به عنوان “نگهبان” شناخته می شوند، به عنوان گیرندگان در پروتکل عمل می کنند و به طور خودکار چندین سفارش را برای سازندگان محاسبه و پیشنهاد می دهند.

تجربه کاربری dTWAP

پروتکل غیرمتمرکز قیمت میانگین وزن شده با زمان دارای یک رابط کاربری قابل حمل است که می تواند در DEX شما ادغام شود. معاملات با استفاده از پروتکل را می توان به سفارشات بازار (اجرا شده با قیمت فعلی بازار) یا سفارشات محدود (اجرا با قیمت خاص یا بهتر) تقسیم کرد.

معامله را با قیمت فعلی بازار تنظیم کنید و قرارداد هوشمند dTWAP در بازه زمانی کاربر اجرا می شود. برای سفارش‌های محدود، زمانی که کاربر یک قیمت محدود را تعیین کند، معامله فقط در صورتی انجام می‌شود که آن قیمت برای بازه انتخابی موجود باشد. اگر قیمت محدود موجود نباشد، معامله ای انجام نمی شود. به این ترتیب، اگر به قیمت حد مطلوب نرسیده باشد، یک سفارش تنها می‌تواند تا حدی تکمیل شود.

به عنوان مثال، یک کاربر قیمت محدود ۵۰ دلار یا کمتر را برای کوین C قرار می دهد و ۷ بازه (۲۸ معامله کل) در طول ۴ هفته وجود دارد. در هفته دوم ۴ معامله (از ۷ معامله هفته) انجام شد زیرا قیمت به مدت ۳ روز به ۵۰ دلار نرسید. بنابراین در مجموع ۲۵ معامله از ۲۸ معامله انجام شد.

چه کسی سود می برد

TWAP برای معامله‌گرانی که می‌خواهند توکن‌های نقدی کمتری بخرند یا فرآیند معاملات خود را خودکار کنند، مفید است.

اخیراً: کاربران باید تحت موتور Web3 حرکت کنند – مدیر عامل HashEx

TWAP دو کاربرد اساسی دارد که به نفع معامله‌گران است. یکی توانایی انجام معاملات بزرگ یا معاملات بر روی جفت‌های بلند و غیر نقدی بدون ایجاد اختلال در قیمت است. دوم، می‌توان از آن برای خودکار کردن میانگین‌گیری هزینه دلار (جایی که معامله‌گر خرید می‌کند) استفاده کرد. یک دارایی یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها در یک برنامه زمانی خاص) ادامه داد.

“TWAP برای ایجاد چنین استراتژی‌هایی استفاده می‌شود که نیازی به اقدام اضافی از سوی معامله‌گر ندارد، به جز اطمینان از اینکه سرمایه کافی برای تکمیل تمام معاملات در دسترس است. من می‌توانم این کار را انجام دهم.”

Deg3ntrades می گوید: کاربران پیشرفته DeFi مانند میانگین هزینه دلاری خودکار. “

یک استراتژی قیمت متوسط ​​وزن‌دار زمانی غیرمتمرکز می‌تواند تجربه را هم برای معامله‌گران و هم برای صرافی‌های غیرمتمرکز بهبود بخشد. علاوه بر این، افزایش نقدینگی، کاهش تاثیر قیمت و اتوماسیون معاملات dTWAP نیز می تواند تعامل بین کاربران و DEX ها را بهبود بخشد.

نویسنده: Anthony Clarke

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا