اخبار ارز دیجیتال

صرافی های غیرمتمرکز چگونه در حال تکامل هستند و چرا برای کاربران خوب هستند

صرافی های غیرمتمرکز قابلیت استفاده و تجربه کاربری را بهبود بخشیده اند و آنها را به انتخاب خوبی برای سرمایه گذاران در فضای رمزنگاری تبدیل کرده است.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) برای اولین بار در سال 2014 در صنعت ارزهای دیجیتال ظاهر شدند و به کاربران اجازه داد تا تعداد زیادی از دارایی‌ها را به صورت همتا به همتا معامله کنند.

با این حال، استفاده از اولین تکرارهای این پلتفرم ها ممکن است دشوار باشد. با این حال، از همان ابتدا، توسعه دهندگان تلاش کرده اند تا دسترسی کاربران را به آن آسان تر کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند برای انجام سفارش‌های معامله‌گران کار می‌کنند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا به جای تکیه بر پلتفرم‌های متمرکز، مستقیماً با یکدیگر معامله کنند. برخلاف صرافی متمرکز (CEX)، وقتی معامله‌گران از DEX استفاده می‌کنند، وجوه آنها در بورس ذخیره نمی‌شود. در عوض، کاربران مستقیماً تراکنش‌ها را آغاز می‌کنند، توکن‌ها به دست می‌آیند و به کیف پول‌های غیر حافظ سپرده می‌شوند.

پیش از این، اکثر DEX ها از کتاب های سفارش استفاده می کردند. این سیستمی است که تمام سفارشات خرید و فروش باز ارسال شده در بورس را ثبت می کند. در حالی که امروزه بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز هنوز از کتاب‌های سفارش استفاده می‌کنند، DEX‌های بازارساز خودکار (AMM) به دلیل سادگی و افزایش نقدینگی، محبوبیت قابل توجهی یافته‌اند.

AMM از قراردادهای هوشمند و استخرهای نقدینگی برای بهبود نقدینگی صرافی های غیرمتمرکز استفاده می کند و در عین حال قیمت توکن ها را هر زمان که معاملات انجام می شود کنترل می کند. هنگامی که یک معامله گر به یک DEX مبتنی بر AMM دسترسی پیدا می کند، با یک استخر نقدینگی که چندین جفت توکن را ذخیره می کند تعامل برقرار می کند.

به عنوان مثال، اگر معامله‌گری بخواهد اتر (ETH) را با سکه USD (USDC) مبادله کند، با استخری تعامل دارد که مقادیر مساوی از هر دو توکن را در خود جای می‌دهد.

اخیرا: چرا شرکت‌های حواله ارز دیجیتال به مکزیک هجوم می‌آورند

این استخرها توسط ارائه دهندگان نقدینگی پر می شوند که بخشی از کارمزدهای تولید شده توسط DEX را در ازای تامین نقدینگی دریافت می کنند. این به شما امکان می دهد معاملات را مستقیماً بدون انتظار برای تکمیل سفارشات ببندید.

معایب DEX قبلی

معاملات در DEX در ابتدا دارای معایب قابل توجهی بود، مانند تاخیر در تراکنش، کمبود نقدینگی، و به طور کلی تجربه کاربری بسیار بد (UX). کهنه سربازان رمزارز رایج ترین کاربران صرافی های غیرمتمرکز بودند. زیرا آنها درگیر جنبه DIY معامله در پلتفرم های تخصصی نشدند. اما برای رشد آنها، تغییراتی لازم بود.

معامله در یک DEX به آسانی معامله در یک صرافی متمرکز در بازار امروز است. کارهای اضافی قابل توجهی روی رابط کاربری انجام شده است تا کار را برای معامله گران ارزهای دیجیتال با تخصص های مختلف آسان تر کند. از زمان ظهور امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، سطح نقدینگی در صرافی های اصلی ارزهای دیجیتال به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

آیا صرافی های غیرمتمرکز کاربرپسند هستند؟

بسیاری از DEXهای اولیه از کتاب‌های سفارش استفاده می‌کردند، سیستم‌هایی که کاربران در آن سفارش‌ها را ثبت می‌کردند و منتظر بودند تا توسط معامله‌گران دیگر تکمیل شوند. با این حال، این سیستم به چند دلیل کاربر پسند نبود. اول، به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز، کاربران نمی توانند توکن های خود را در پلتفرم ذخیره کنند.

در عوض، باید مستقیماً از کیف پول غیر حضانتی خود معامله کنید. به همین دلیل، کاربران با هر سفارش باید هزینه بنزین را بپردازند و اگر اشتباهی مرتکب شوند در قالب هدر رفت گاز ضرر می کنند. این هنوز مشکلی است که صرافی‌های غیرمتمرکز کنونی با آن مواجه هستند، اما رابط کاربری بهبودیافته باعث می‌شود معامله‌گران بتوانند بدون اشتباه سفارش دهند.

مسئله دیگر این است که DEXهای اولیه از کاربران می‌خواستند که تعداد توکن‌هایی را که می‌خواستند معامله کنند و قیمت را بر حسب ETH وارد کنند. به عنوان مثال، اگر کاربری بخواهد 53451 توکن A را با 0.0037 اتریوم هر کدام بخرد، کاربر دقیقاً آن را وارد یا کپی می کند. از آنجایی که مقدار باید به صورت دستی وارد می شد، احتمال اینکه کاربر مقدار اشتباه را وارد کند بیشتر بود و در نتیجه خطای انگشت چربی ایجاد می شد.

اگر کاربر مقدار نادرستی را وارد کند، ممکن است در نهایت برای توکن ها اضافه پرداخت کند. به عنوان مثال، توکن A دارای قیمت 0.0037 ETH برای هر سکه است و اگر کاربر به طور تصادفی 0.037 ETH را در سفارش خرید وارد کند، 10 برابر قیمت واقعی را پرداخت خواهد کرد.

نقدینگی پایین یکی دیگر از مشکلات رایج DEX های اولیه بود. سایر معامله گران عمدتاً نقدینگی را تأمین می کردند، بنابراین معمول بود که کاربران باید مدت زیادی را برای تکمیل سفارشات بزرگ منتظر بمانند. DEX های مدرن از ارائه دهندگان نقدینگی و سازندگان بازار خودکار (AMM) استفاده می کنند تا به معامله گران اجازه دهند تقریباً فوراً توکن ها را مبادله کنند.

صرافی های غیرمتمرکز امروزی برخلاف DEX های دست و پا گیر و پیچیده به سبک کتاب سفارش در گذشته، از یک رابط کاربری بسیار حداقلی استفاده می کنند. سهولت استفاده از DEX های مدرن توسط تعداد زیادی از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال که از DEX ها برای خرید سکه های با ارزش پایین در طول بازار صعودی 2021 استفاده می کنند، مشهود است.

با این حال، برخی از صرافی های غیرمتمرکز نیازمندی های اضافی برای دسترسی کاربر هستند. به عنوان مثال، DEX های تنظیم شده مانند Soma از کاربران می خواهند که چک مشتری خود را بشناسید و چک های مبارزه با تامین مالی تروریسم و ​​مبارزه با پول شویی را تکمیل کنند. این فرآیند ضروری است زیرا پلتفرم دارایی هایی مانند سهام توکن شده و وجوه قابل مبادله را تنظیم می کند.

پرکاربردترین نوع صرافی غیرمتمرکز، DEX به سبک swap است که از سال 2020 با پلتفرم هایی مانند Uniswap که معامله گران با تجربه و جدید را جذب می کند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. Swap DEX از AMM استفاده می کند، جایی که کاربران کیف پول خود را به برنامه های غیرمتمرکز (DApps) متصل می کنند، سکه هایی را که می خواهند معامله کنند و مقداری را که می خواهند مبادله کنند انتخاب می کنند و توکن ها را مستقیماً در کیف پول مبادله می کنند. سادگی Uniswaps DEX باعث ایجاد پروژه های مشابهی مانند پروژه زنجیره هوشمند BNB PancakeSwap شده است.

کارشناسان DeFi موافقند که استفاده از آخرین DEX آسان‌تر، روان‌تر است و رابط تجاری ساده‌تری نسبت به نسخه قبلی خود دارد.

اخیر: وضعیت ارزهای دیجیتال در اروپای غربی: نیروگاه سوئیس و یونیکورن فرانسوی

آندری گراچف، شریک مدیر شرکت سرمایه گذاری Web3 DWF Labs، به Cointelegraph گفت: فرآیند اولیه راه‌اندازی کیف پول دیجیتال می‌تواند خسته‌کننده باشد، اما کاربران می‌توانند از طریق برنامه‌های موبایل یا افزونه‌های مرورگر دسکتاپ به پلتفرم لینک دهند. “ادامه:

“اتصال یک کیف پول به یک DEX فقط چند ثانیه طول می کشد و رابط تمیز آن امکان تجارت بدون دردسر را فراهم می کند. سهولت استفاده از DEX امروزه بسیار شبیه به تجربه کاربری CEX است.”

صرافی‌های غیرمتمرکز در چند سال اخیر تغییرات زیادی کرده‌اند و با شروع پروژه‌ها و تیم‌های بیشتری در فضای DeFi، به تکامل خود ادامه می‌دهند. همانطور که صنعت بلاک چین به بلوغ می رسد و محبوبیت مالی غیرمتمرکز همچنان در حال رشد است، می توانیم انتظار داشته باشیم که DEX ها بصری تر و استفاده آسان تر شوند.

نویسنده: Anthony Clarke

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا