اخبار ارز دیجیتال

چگونه فناوری بلاک چین روش سرمایه گذاری مردم را تغییر می دهد

فناوری بلاک چین روش سرمایه گذاری انسان مدرن در دارایی ها را تغییر داده است و سرمایه گذاران جوان و کمتر ثروتمند را به این حوزه جذب کرده است.

بیش از یک دهه پس از انتشار بلوک پیدایش در شبکه بیت کوین، فناوری بلاک چین روش سرمایه گذاری مردم را تغییر داده است. بسیاری از پلتفرم‌ها در فضای کریپتو در مقایسه با امور مالی سنتی، نیازمندی‌های کمتری برای سرمایه‌گذاران دارند.

در مقایسه با دارایی های سنتی، خرید ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران آسان است. هر کسی می‌تواند یک کیف پول رایگان بیت‌کوین (BTC) یا چند رمزنگاری را دانلود کند و در یکی از بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال موجود ثبت‌نام کند. بسیاری از صرافی‌ها نیازی به تأیید هویت کاربران ندارند، در حالی که برخی دیگر تنها زمانی که به محدودیت‌های مشخصی رسیده‌اند، به تأیید هویت نیاز دارند.

این را با خرید سهام مقایسه کنید. تقریباً همه پلتفرم‌ها یک رویه «مشتری خود را بشناسید» (KYC) دارند که کاربران باید قبل از خرید اولین سهام خود را تکمیل کنند. علاوه بر این، کاربران فقط می‌توانند سهام شرکت‌های دولتی را خریداری کنند و سهام شرکت‌های خصوصی را نداشته باشند.

از سوی دیگر، سرمایه گذاران کریپتو می توانند در توکن های ایجاد شده توسط شرکت های دولتی یا خصوصی سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاران در فضای کریپتو همچنین می توانند در مراحل اولیه تامین مالی شرکت کنند، از جمله تامین مالی مرحله اولیه.

بازارهای سنتی معمولاً فقط به سرمایه گذاران معتبر و افراد دارای ارزش خالص بالا اجازه مشارکت می دهند. در مقابل، سرمایه‌گذاری اولیه برای پروژه‌های ارزهای دیجیتال برای هر کسی که کیف پول دارد باز است. همه اینها به صلاحدید تیم موسس است. جرمی موشیگی، رئیس بخش رشد Balancer، مدیر سبد خودکار و پلتفرم معاملاتی اتریوم، به کوین تلگراف گفت:

“سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به سطحی از شفافیت بسیار فراتر از آنچه در سایر طبقات دارایی امکان پذیر است دسترسی دارند. برخلاف سرمایه گذاران بازار سهام که می توانند گزارش های فصلی نوشته شده توسط شرکت های گزارش دهنده خود را تجزیه و تحلیل کنند، به سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال اجازه می دهد تا بدون مجوز داده های مربوط به عملکرد غیرمتمرکز را استخراج کنند. پروتکل ها و ردیابی معیارهای کلیدی بر اساس زمان واقعی یا تاریخی.

موسیقی ادامه داد: “شفافیت ارتباط بین مشارکت کنندگان کلیدی در پروژه های ارزهای دیجیتال و جامعه گسترده تر از نحوه عملکرد شرکت های دولتی سال نوری جلوتر است. دسترسی به اطلاعات کامل کلید سرمایه گذاری است و فکر می کنم هنگام مقایسه کریپتو با شبانه روز یکسان است. سایر طبقات دارایی.”

به دلیل عدم تمرکز و موانع کم برای ورود سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال، این صنعت در کشورهای در حال توسعه محبوبیت زیادی به دست آورده است. به عنوان مثال، در نیجریه، ۳۵ درصد از جمعیت ۱۸ تا ۶۰ ساله (۳۳.۴ میلیون نفر) این ارزهای دیجیتال را دارند یا معامله می کنند. در سال، با ۵۲٪ (۱۷.۳۶ میلیون نفر) نیمی از دارایی های خود را در ارزهای دیجیتال نگهداری می کنند. این امر عمدتاً به دلیل عدم دسترسی به خدمات مالی سنتی مقرون به صرفه در کشور است. ارزهای رمزنگاری شده جایگزینی ساده تر و قابل دسترسی تر برای خدمات مالی سنتی (TradFi) هستند. TradFi معمولاً با محدودیت ها و بوروکراسی های متفاوتی نسبت به جو معمولی همراه است.

ارزهای دیجیتال همچنین سرمایه گذاران جوان را به این فضا جذب می کنند که رقابت دوستان و خانواده یکی از عوامل این امر است. متأسفانه، بسیاری از این سرمایه گذاران جوان به اشتباه معتقدند که بازار ارزهای دیجیتال با وجود موانع کم برای ورود، تنظیم شده است. دسترسی آسان‌تر به ابزارهای مالی ممکن است سرمایه‌گذاران جوان‌تری را جذب کند که ممکن است شرایط لازم برای مشارکت در امور مالی سنتی را نداشته باشند.

موسیگی معتقد است که سرمایه‌گذاران جوان به سمت ارزهای رمزنگاری شده گرایش پیدا کرده‌اند، زیرا حول محور فناوری رشد کرده‌اند. آنها زمان بیشتری را به صورت آنلاین می گذرانند، ارزش دارایی های دیجیتال را به طور طبیعی تر درک می کنند و مفهوم ارزهای دیجیتال را راحت تر درک می کنند. جای تعجب نیست که نسل دیجیتال به سمت پول دیجیتال کشیده شده است. ”

اخیراً: شبکه لایتنینگ بیت کوین در مقابل ویزا و مسترکارت: آنها چگونه جمع می شوند؟

میشا لدرمن، مدیر ارتباطات در Klever، یک کیف پول دیجیتال غیرمتمرکز، به کوین تلگراف گفت: برای چندین دهه، وال استریت بازارهای سهام و کالا را با قوانین متفاوتی نسبت به خیابان اصلی بازی می‌کرد. بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال به نسل جدیدی از سرمایه‌گذاران متوسط ​​اجازه می‌دهند تا زودتر و عادلانه در یکی از هیجان‌انگیزترین صنایع زمان ما شرکت کنند، رقابت کنند و انباشته شوند. ”

چگونه سرمایه‌گذاران در فضای رمزنگاری درآمد کسب می‌کنند

ارزهای رمزنگاری شده نه تنها برای سرمایه گذاران قابل دسترس تر هستند، بلکه راه های متعددی را نیز برای سرمایه گذاران برای کسب درآمد ارائه می دهند. بازار ارزهای دیجیتال دارای زیربخش های مختلفی مانند فروش توکن و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

فروش توکن یکی از اولین زیربخش هایی بود که در فضای کریپتو محبوبیت پیدا کرد. فروش توکن دور تامین مالی است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا توکن های بومی پروژه ارز دیجیتال را قبل از ورود به بازار خریداری کنند. ایده این است که وقتی توکن فهرست شد، سرمایه‌گذاران می‌توانند «اوایل ورود» و سود کسب کنند. این به این دلیل است که انتظار داریم قیمت توکن پس از عرضه به دلیل افزایش سفته بازی و نقدینگی افزایش یابد.

فروش توکن به اشکال مختلفی انجام می شود، از جمله:

  • عرضه اولیه سکه (ICO): این پروژه از طریق یک قرارداد هوشمند، توکن ها را مستقیماً از طریق سایت به سرمایه گذاران می فروشد.
  • پیشنهاد اولیه تبادل (IEO): این پروژه از طریق یک صرافی متمرکز، توکن ها را به سرمایه گذاران می فروشد.
  • پیشنهاد اولیه DEX (IDO): این پروژه از طریق یک صرافی غیرمتمرکز (DEX)، توکن ها را به سرمایه گذاران می فروشد.
  • پیشنهاد اولیه بازی (IGO): این پروژه دارایی های درون بازی، توکن ها و توکن های غیرقابل تعویض (NFT) را به سرمایه گذاران می فروشد.

بازار ICO برای اولین بار از نظر محبوبیت به اوج خود رسید و در سال ۲۰۱۷ از ۱ میلیارد دلار گذشت. کیف پول های رمزنگاری شرکت کننده با این حال، در حال حاضر الزامات اضافی مانند KYC (برای IEO)، لیست سفید و محدودیت‌هایی در میزانی که سرمایه‌گذاران می‌توانند در فروش جمعی مشارکت کنند وجود دارد.

صرف نظر از این الزامات جدید، شرکت در فروش توکن برای کاربران نسبتاً آسان تر از فروش توکن TradFi خواهد بود. به عنوان مثال، یک عرضه اولیه عمومی الزامات سخت گیرانه تری دارد. همچنین، برخی از پلتفرم‌ها از سرمایه‌گذاران می‌خواهند که حداقل ۲۵۰۰۰۰ دلار در حساب خود داشته باشند یا قبل از واجد شرایط شدن، ۳ بار معامله کنند.

DeFi بخش دیگری از فضای ارزهای دیجیتال است که توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. این شامل بخش هایی مانند کشاورزی بازدهی (فرایند ارائه نقدینگی به DEX ها در ازای پاداش در توکن بومی پروژه)، پلتفرم های وام دهی ارزهای دیجیتال و سهام است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد به ارزهای دیجیتال علاقه مند شوند. زیرا پروتکل های زیادی در داخل وجود دارد. دارایی های قفل شده در یک شبکه خاص

چنین پلتفرم‌هایی معمولاً از سرمایه‌گذاران می‌خواهند که یک کیف پول شخصی و غیرقانونی برای مدیریت کلیدهای خصوصی خود داشته باشند. سرمایه گذاران باید به پروتکلی که از این کیف پول استفاده می کند متصل شوند. به عنوان مثال، بسیاری از سرمایه گذاران از MetaMask برای اتصال به DEX و سایر پلتفرم ها هنگام درگیر شدن در DeFi استفاده می کنند. سپس کاربران به طور مستقیم با پروتکل با استفاده از قراردادهای هوشمند مرتبط برای سهام، مزرعه نقدینگی یا وام/قرض تعامل برقرار می کنند.

امور مالی غیرمتمرکز به سرمایه گذاران کنترل بیشتری بر امور مالی خود نسبت به TradFi داده است، جایی که کاربران معمولاً مدیران دارایی یا کارگزارانی برای مدیریت این فرآیند دارند. با این حال، برخی از پروتکل ها فرآیندهای خاصی را در بخش DeFi خودکار می کنند.

برای مثال HyperDex پلتفرمی است که ابزارهای مالی استاندارد را از طریق DeFi در دسترس قرار می دهد. این پلت فرم از طریق کانتینرهایی به نام مکعب، شبیه به استخرهای نقدینگی DEX کار می کند. این مکعب‌ها با قراردادهای هوشمند کار می‌کنند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا مکعب‌ها را بر اساس ترجیحات خود انتخاب کنند. علاوه بر این، می‌توانید در پروتکل‌های مختلفی مانند سهامداری اوراق قرضه، معاملات الگوریتمی و معامله مسابقه شرکت کنید که پروتکلی شبیه به بازارهای پیش‌بینی است.

Yearn.Finance پلتفرم دیگری است که از قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی فرآیند تولید محصول استفاده می کند. قراردادهای هوشمند به طور خودکار بین استخرهای نقدینگی بر اساس بالاترین پرداخت جابجا می شوند. بنابراین در حالی که DeFi از کاربران می‌خواهد در سرمایه‌گذاری‌های خود بیشتر عمل کنند، هنوز پروتکل‌هایی وجود دارند که می‌توانند وظایف خاصی را از طریق قراردادهای هوشمند انجام دهند. این را با امور مالی سنتی مقایسه کنید. امور مالی سنتی به اشخاص ثالث نیاز دارد که به جای قراردادهای هوشمند خودکار، وظایف را انجام دهند و کاربران را به پروتکل ها و دارایی های آنها نزدیک تر کند.

فرار یک شمشیر دو لبه است

نوسانات عامل دیگری در بازار کریپتو است که بر نحوه سرمایه گذاری مردم تاثیر گذاشته است. سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار بازدهی بسیار بالاتری داشته باشند، زیرا ارزهای دیجیتال بسیار نوسان‌تر از دارایی‌های سنتی هستند. برای مثال میانگین بازدهی بازار سهام ۱۰ درصد در سال است.

برعکس، سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال ۵۰ درصد در یک ماه روی کوین‌های بلو چیپ مانند اتر (ETH) و ۱۰۰ درصد در یک روز روی ممکوین‌هایی مانند Dogecoin (DOGE) دیده‌اند. با این حال، افزایش نوسانات، پتانسیل منفی بیشتری را نیز به همراه دارد. به عنوان مثال، تنها در سال جاری، بسیاری از ارزهای دیجیتال، از جمله ۷۲ مورد از ۱۰۰ سکه برتر، بیش از ۹۰ درصد در طی رکود اخیر بازار سقوط کرده اند.

علت این نوسانات زیاد ممکن است مشخص نباشد، اما کارشناسان احتمال می دهند که علت آن عواملی مانند نبود مقررات در این زمینه و کمبود بودجه از سوی سرمایه گذاران نهادی باشد.

صرف نظر از دلیل نوسانات بالا، بسیاری از سرمایه گذاران سعی کردند از آن بهره ببرند. به عنوان مثال، طبق مطالعه‌ای که توسط کوین تلگراف در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، بسیاری از سرمایه‌گذاران در بریتانیا تمایل دارند ارزهای دیجیتال را به عنوان طرح‌های «سریع پولدار شدن» ببینند. بسیاری از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی، درک درستی از ارزهای دیجیتال نداشتند و تمایل بیشتری به سرمایه گذاری روی آنها داشتند. بدون دقت لازم

Ellie Le Rest، مدیر عامل شتاب دهنده اکوسیستم Avalanche Colony، در مورد نوسانات موجود در فضای کریپتو به Cointelegraph گفت:

ما معتقدیم که نوسانات چیز خوبی است زیرا سرمایه‌گذاران سودجو را به بازار جذب کرده است و به این کار ادامه خواهد داد. این امر توسعه زیرساخت‌های بسیار مقیاس‌پذیر را تسهیل می‌کند.

به دلیل عدم تحقیق در مورد سرمایه گذاران، بسیاری از سرمایه گذاران فریب پروژه های تقلبی در این زمینه را خورده اند. به عنوان مثال، طبق گزارش کوین تلگراف، بیش از یک میلیارد دلار ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ توسط کلاهبرداران از دست رفت. همین گزارش اشاره می‌کند که تقریباً نیمی از کلاهبرداری‌های مربوط به رمزارزها از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی انجام می‌شود.

لدرمن ادامه داد: “DeFi هنوز در مراحل اولیه خود است، بنابراین خطرات زیادی وجود دارد. هک ها و سوء استفاده ها می تواند میلیاردها دلار هزینه داشته باشد. بازیکنان در صنعت DeFi باید محافظت از کاربران خود و افزایش امنیت را به عنوان اولویت اصلی خود در اولویت قرار دهند.”

گفته می‌شود، اگر ریسک‌های موجود را درک کنیم و آن ریسک‌ها را کالیبره کنیم، DeFi به جای وام‌دهندگان متمرکز و موسسات مالی قدیمی، دنیایی از فرصت‌های جدید را برای سرمایه‌گذاران جوان ارزهای دیجیتال باز خواهد کرد.

نتایج نظرسنجی همچنین نشان می دهد که بسیاری از سرمایه گذاران در مورد سکه ها و پروژه هایی که در آنها سرمایه گذاری می کنند تحقیق نمی کنند. درعوض، آنها تمایل دارند که تاییدیه های رسانه های اجتماعی و اینفلوئنسرهای یوتیوب را دنبال کنند تا سریع ثروتمند شوند. با این وجود، هنوز سرمایه گذاران هوشمند زیادی در این فضا وجود دارد. به عنوان مثال، در ماه مارس سال جاری، بسیاری از سرمایه گذاران پروژه های مورد علاقه خود را دنبال کردند و زمانی که ارزش توکن بومی پس از یک اعلام بزرگ افزایش یافت، به سود رسیدند. این فرآیند به «خرید شایعه و فروش اخبار» معروف است. سرمایه گذاران می توانند با پیوستن به جامعه پروژه و کاوش در اطلاعیه ها و اخبار آتی بینش کسب کنند.

مزایا و معایب بازار کریپتو برای سرمایه گذاران

مزیت سرمایه گذاران در فضای کریپتو کاهش موانع ورود به دلیل بوروکراسی و مقررات کمتر در این فضا است. سرمایه گذاران همچنین کنترل بیشتری بر وجوه خود دارند زیرا مجبور نیستند برای مدیریت دارایی های خود به کارگزاران یا واسطه ها متکی باشند. مزایای اضافی شامل نگهداری و تجارت ارزهای دیجیتال و پتانسیل بازده بالا با پروتکل‌های بسیاری در بخش DeFi است.

اخیرا: Tornado Cash Saga مسائل حقوقی موثر بر بازارهای رمزنگاری را برجسته می کند

از معایب سرمایه گذاران می توان به احتمال زیاد ضرر ناشی از خطای کاربر، تقلب و هک اشاره کرد. با این حال، یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف عموماً نوسانات بازار ارزهای دیجیتال است که معمولاً جنبه‌های مثبت و منفی بزرگ را به دنبال دارد.

سرمایه گذاران مسیر آسان تری برای ایجاد ثروت از طریق ارزهای دیجیتال دارند، زیرا ورود به آن نسبت به امور مالی سنتی آسان تر است. با این حال، سرمایه‌گذاران باید در پروژه‌هایی که قصد سرمایه‌گذاری در آن‌ها را دارند، دقت لازم را انجام دهند و فقط مبلغی را که می‌توانند از دست بدهند، ریسک کنند.

نویسنده: Anthony Clarke

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا