اخبار ارز دیجیتال

Hodler مبادلات متمرکز را به DeFi برای امنیت ترجیح می دهد: Chainalysis

پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری Bitfinex معتقد است که امنیت یک نگرانی دیرینه برای پروتکل‌های DeFi است، اما DeFi همچنان ناگزیر «رشد و شکوفا خواهد شد».

بر اساس گزارشی جدید، علیرغم افزایش تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi)، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به صرافی‌های متمرکز (CEX) بیش از ابزارهای DeFi پایبند هستند.

سرمایه گذاران کریپتو عادت دارند دارایی های خود را در CEX نگه دارند زیرا صرافی های غیرمتمرکز در برابر تهدیدات هک آسیب پذیر هستند. این بر اساس گزارش مشترک شرکت داده بلاک چین Chainalysis و صرافی Bitfinex است که در 13 اکتبر منتشر شد.

بر اساس این مطالعه، خطر هک مربوط به CEX در چند سال گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است و هک کردن پلتفرم های مختلف DeFi افزایش یافته است.

بر اساس داده های Chainalysis، کل ارزش سرقت شده از پلتفرم های رمزنگاری متمرکز 58 درصد از اوج خود 972 دلار در سال 2018 به 413 دلار در سال 2021 کاهش یافت. حجم هک‌ها در CEX در سال جاری به کاهش ۸۰ میلیون دلاری از پلتفرم‌های رمزنگاری متمرکز تا کنون در سال ۲۰۲۲ ادامه می‌دهد.

در مقابل، هک DeFi این روزها در حال رونق است، زیرا هک های مرتبط با DeFi اکنون 96٪ از ضررهای سرقت را تشکیل می دهند و تا سال 2022 به 2.2 میلیارد دلار می رسد.

علاوه بر این، با وجود ادامه زمستان ارزهای دیجیتال، موجودی بیت کوین (BTC) پایان سال در پلتفرم های متمرکز نزدیک به بالاترین حد خود در سال 2022 باقی می ماند. بر اساس گزارش Chainalysis، موجودی بیت کوین از سال تا به امروز در صرافی های متمرکز اکنون به 6.9 میلیون بیت کوین رسیده است که نسبت به 6.2 میلیون بیت کوین سه سال قبل 11 درصد افزایش یافته است.

توجه به این نکته ضروری است که این تحقیق محدود به خدمات و پروتکل ها بوده و سوء استفاده از کیف پول های غیرحضوری یا شخصی را در نظر نمی گیرد. یک سخنگوی Joint Reports گفت: “ما امیدواریم در آینده نزدیک مطالعه ای در رابطه با کیف پول شخصی منتشر کنیم.

کیم گرائر، مدیر تحقیقات Chainalysis، خاطرنشان کرد که CEX دیگر هدف اصلی هکرها مانند روزهای اولیه رمزارزها نیست. چنین پلتفرم هایی در بهبود چشمگیر امنیت و انطباق موفق بوده اند. بسیاری از CEX ها به طور خاص سیستم عامل های ایمن سخت گیرانه تری را اجرا می کنند، مانند استانداردهای حفاظتی توزیع شده انکار سرویس و بررسی سیستم های امنیتی شخص ثالث.

گرائر گفت: «علیرغم آشفتگی بازار، این نظرسنجی نشان داد که بسیاری از مبانی ارزهای دیجیتال در سال جاری بسیار پایدار مانده‌اند.

“HODLers در هر صورت، انباشت کریپتو توسط دارندگان بلندمدت را افزایش می دهند. بیشتر این ارز دیجیتال در صرافی های متمرکز ذخیره می شود.”

پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری Bitfinex نیز خاطرنشان کرد که صرافی های متمرکز در برابر هکرها انعطاف پذیرتر می شوند. آردوینو به کوین تلگراف گفت که او سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا از کیف پول‌های سخت‌افزاری غیرقانونی برای محافظت بهتر از وجوه خود استفاده کنند و اظهار داشت:

توصیه من به کسانی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارند این است که همیشه آنها را در یخچال نگهداری کنند. […]با این حال، CEX با ظهور 2FA و اقدامات امنیتی سخت‌گیرانه‌تر به مکانی امن‌تر برای سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال تبدیل می‌شود. ”

در حالی که DeFi در حال حاضر به شدت در برابر هک آسیب پذیر است، آردوینو همچنان معتقد است که DeFi یک روند جالب است که می تواند سهم معناداری در رشد کلی ارزهای دیجیتال داشته باشد.

مربوط: Solana DeFi Platform Markets Mango شاهد خروج 100 میلیون دلاری خروجی، توکن‌ها 52 درصد سقوط کرد

CTO گفت: “رشد DeFi با رشد سیستم‌های طبیعی در طبیعت مطابقت دارد. او تاکید کرد که امنیت همچنان “نگرانی دیرینه پروتکل های DeFi” است.

کل مبلغ قفل شده در قراردادهای هوشمند مرتبط با DeFi به 180 میلیارد دلار در نوامبر گذشته به اوج خود رسید و به 53 میلیارد دلار کاهش یافت. علیرغم کاهش صنعت DeFi در سال جاری در راستای زمستان جاری ارزهای دیجیتال، این بخش همچنان شاهد تعدادی هک است.

TempleDAO، یک پروتکل DeFi کشاورزی بازده، به یکی از آخرین پلتفرم‌هایی تبدیل شد که در معرض سوء استفاده از DeFi قرار گرفت و بیش از 2.3 میلیون دلار در هک در 11 اکتبر از دست داد. عملیات مالی متمرکز تحت تأثیر قرار نگرفت.

نویسنده: Helen Partz

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا