اخبار ارز دیجیتال

پذیرش جهانی بیت کوین «فقط شروع شده است»، اما در اینجا نحوه تسریع آن آمده است

رم در یک روز ساخته نشده است و پذیرش بیت کوین برای همه کشورهای روی زمین زمان می برد.

پذیرش بیت کوین (BTC) توسط دولت ها و کسب و کارها همچنان یک موضوع سوال برانگیز است، چرا که تئوری های “طلای دیجیتال” توسط حامیان پس از فروش 75٪ از دارایی های تسلا در سه ماهه دوم سال 2022 بسیار ناراحت کننده است.

نهادهای بزرگی که بیت‌کوین را خرید و فروش می‌کنند، همیشه این موضوع را بررسی کرده‌اند که کشورها چقدر به استفاده از ارزهای دیجیتال به‌عنوان ذخیره‌کننده ارزش نزدیک هستند. قیمت آن 45000 دلار است که آن را به سرمایه‌گذاری نسبتاً بی‌سود تبدیل می‌کند.

صرف نظر از مدت زمانی که برای پذیرش توسط سرمایه گذاران نهادی بزرگ و تأثیر متعاقب آن بر انتظارات قیمتی طول می کشد، می توان به طور تقریبی کف قیمت هر BTC را بر اساس ذخایر ارز خارجی و طلای هر کشور تخمین زد.

السالوادور ممکن است اولین کشوری باشد که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی استفاده کرده است، اما موقعیت ۲۳۸۱ بیت کوین آن کمتر از ۲ درصد کل ذخایر این کشور است. مهمتر از آن، جمهوری آمریکای جنوبی در بین 100 کشور برتر در تولید ناخالص داخلی رتبه ای ندارد.

از سوی دیگر، جامائیکا دارای جمعیتی است که 56 درصد کمتر از السالوادور است و ذخایر بین‌المللی آن 30 درصد بیشتر از 4 تریلیون دلار است. حتی ترینیداد و توباگو، کشور جزیره ای کوچک در دریای کارائیب با جمعیتی برابر با سن دیگو، کالیفرنیا، دارای 6.9 تریلیون دلار ذخایر است.

آنچه مشخص شد این بود که السالوادور (از نظر اقتصادی) در مقایسه با کل 15 تریلیون دلاری که در اختیار 160 کشور گنجانده شده در داده های بانک جهانی است، چقدر کوچک است.

آیا برای سایر اقتصادها امکان خرید ذخایر با قیمت فعلی 20000 دلار بیت کوین وجود دارد و هر کشور بسته به قیمت بیت کوین، به طور بالقوه چند سکه می تواند دریافت کند؟

آیا همه دولت ها می توانند ذخایر خود را با BTC مطابقت دهند؟

کل ذخایر هر کشور از جمله طلا به دلار آمریکا. منبع: statisticsanddata.org

اول، 15 تریلیون دلار 39 برابر ارزش فعلی بازار بیت کوین است که 385 میلیارد دلار است و هر سکه 20000 دلار است. در تئوری، 750 میلیون سکه BTC برای مبادله ارز خارجی با طلای هر کشوری مورد نیاز است. حتی یک تخصیص محافظه کارانه 3 درصد معادل 22.5 میلیون بیت کوین است که از تعداد کل سکه های در گردش بیشتر است.

علاوه بر این، طبق گفته شرکت پزشکی قانونی بلاک چین Chainalysis، همه بیت‌کوین‌ها فروخته نشده‌اند، با تخمینی ۳.۷ میلیون بیت کوین از سال ۲۰۰۹ از دست رفته است.

این امر عرضه فعلی را به 15.5 میلیون سکه نزدیک می کند و با قیمت فعلی 20000 دلار، تخصیص 3 درصدی با استفاده از ذخایر ارزی حتی غیرممکن است.

با فرض اینکه همه مالکان مایل به فروش سکه های خود هستند، حداقل میانگین قیمت مورد نیاز 29000 دلار با تخصیص 3 درصد، معادل 450 میلیارد دلار خواهد بود.

توزیع سنی بیت کوین UTXO.منبع: سرمایه رها شده

با این حال، 3.8 میلیون بیت کوین در سه سال گذشته جابه جا نشده اند، بنابراین رویکرد واقع بینانه تری مورد نیاز است. این بدان معناست که مالک سقوط مارس 2020 زیر 4000 دلار و اوج نوامبر 2021 69000 دلار بوده است. تیراژ 11.7 میلیون است، به این معنی که کمترین میانگین قیمت برای تخصیص 450 میلیارد دلار به 38500 دلار در هر بیت کوین خواهد رسید.

چرا 38500 دلار به ازای هر بیت کوین یک “معامله خوب” است:

معضل زندانی نمونه ای کلاسیک از تحقیقات نظریه بازی است که نشان می دهد چرا دو بازیگر منطقی از همکاری امتناع می ورزند. خیانت استراتژی غالب برای هر دو طرف و محتمل ترین واکنش در همه سناریوها است.

به عنوان مثال، سوئیس به تنهایی دارای 1.1 تریلیون دلار ذخایر ارزی و طلا است، بنابراین تخصیص 3 درصدی سوئیس به 33.3 میلیارد دلار می رسد. غیرقابل تصور است که هر نهادی بتواند بیش از 1 میلیون سکه بدون هشدار دریافت کند. بقیه جهان برای یافتن مقادیر زیاد در سطوح قیمتی مشابه تلاش خواهند کرد.

به عنوان مثال، در 8 اکتبر 2020، پس از اینکه Square اعلام کرد 50 میلیون دلار بیت کوین خریده است، قیمت بیت کوین به نزدیک به 11000 دلار افزایش یافت. اخیراً در 8 فوریه 2021، گزارش‌هایی مبنی بر خرید 1.5 میلیارد دلار بیت کوین توسط تسلا منتشر شد که باعث شد بیت کوین در عرض چند دقیقه تقریباً 3000 دلار افزایش یابد.

علاوه بر این، تئوری معضل زندانی انگیزه‌هایی را برای محدود کردن تلاش‌های هماهنگی با توجه به سقف قیمت یا سهمیه ارائه می‌دهد. یک کشور با خرید جلوتر از گروه یا با حفاظت بیشتر از ترازنامه خود فراتر از سهمیه پیشنهادی 3 درصد، از سایرین پیشی خواهد گرفت.

با فرض اینکه هر کشور محدودیت قیمت 38500 دلار را رعایت کند و تمام سکه های بیت کوینی که در سه سال گذشته جابجا شده اند برای فروش باشند، دارایی های هر کشور با در نظر گرفتن کشورهای خارجی و ذخایر طلا کمتر از چین است. 2.67 میلیون بیت کوین در ژاپن و 1.1 میلیون بیت کوین در ژاپن سوئیس دارای 864800 بیت کوین و ایالات متحده 558000 سکه خواهد بود.

توجه داشته باشید که فدرال رزرو در حال حاضر 8.8 تریلیون دلار دارایی در ترازنامه خود دارد، اگرچه دارایی های ارز ایالات متحده در داده های بانک جهانی لحاظ نشده است.

در نهایت، سرمایه گذاری السالوادور سقوط کرد و پذیرش بیت کوین به عنوان یک ذخیره جهانی ارزش هنوز در مراحل اولیه است.

علاوه بر این، تئوری بازی انگیزه‌هایی را برای کشورها فراهم می‌کند که به سقف قیمتی فراتر از حد توافق‌شده پایبند نمانند، که تخمین 38500 دلاری را بسیار محافظه‌کار می‌کند.

نظرات و نظرات بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات Cointelegraph.com نیست. تمام حرکات سرمایه گذاری و تجاری شامل ریسک است. هنگام تصمیم گیری باید تحقیق خود را انجام دهید.

نویسنده: Marcel Pechman

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا