اخبار ارز دیجیتال

خیابان جین سابق، معامله گر PIMCO 15 میلیون دلار برای پروتکل اثبات پرداخت بدهی ZK جمع آوری می کند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

این تیم گفت که در حال حاضر مشتریانی مانند CoinList، Bitso و TrueUSD دارد.

طبق بیانیه مطبوعاتی تیم نشان داده شده در کوین تلگراف، خیابان جین و تیمی از معامله گران سابق Pimco در حال کار بر روی پرداخت بدهی برای صرافی های متمرکز، صادرکنندگان استیبل کوین و سایر مدیران دارایی در فضای کریپتو هستند. ۱۵ میلیون دلار برای ایجاد یک پروتکل اثبات جمع آوری کردند. گفته می‌شود پروتکل جدید که «اثبات شده» نام دارد، از شواهد دانش صفر برای افشای دارایی‌ها و بدهی‌های مؤسسات بدون افشای اطلاعات شخصی مشتریانشان استفاده می‌کند.

طبق بیانیه مطبوعاتی، تیم Proven متشکل از معامله‌گران، مدیران پورتفولیو و محققان شرکت‌های وال استریت Two Sigma، Elm Partners، Pimco و Jane Street است. اولین دور اولیه 15 میلیون دلاری توسط صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر مبتنی بر رمزارز Framework Ventures رهبری شد.

جین استریت همچنین کارفرمای سابق Sam Bankman-Fried بود که پس از فروپاشی صرافی ارزهای دیجیتال FTX به کلاهبرداری متهم شد. پروتکل Proof-of-solvency به دنبال افزایش شفافیت مبادلات برای جلوگیری از فاجعه مشابه FTX است.

ریچارد دیویی، یکی از بنیان‌گذاران Proven، ابراز امیدواری کرد که پروتکل جدید به شرکت‌های ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد تا ضمن حفظ حریم خصوصی، اعتماد عمومی را به دست آورند.

“چند ماه گذشته مشکلی را برجسته کرده است که مدتهاست شرکت های دارایی سنتی و دیجیتال را درگیر کرده است: به طور موثر اعتماد مشتری را تقویت کرده و در عین حال سطح مورد نیاز حریم خصوصی را حفظ می کند. من این کار را انجام دادم. […] Proven به گونه ای طراحی شده است که یک راه حل برد-برد باشد که مشتریان و رگولاتورها می توانند به آن تکیه کنند. […] در عین حال، از اطلاعات حساس مشتری محافظت می کند. ”

تیم Proven گفت که آنها در حال حاضر لیستی از مشتریان آزمایشی از جمله CoinList، Bitso، TrueUSD و M11 Credit دارند.

مرتبط: Polygon محصول ID مبتنی بر اثبات ZK را راه اندازی کرد

از زمان سقوط FTX در سال گذشته، بسیاری از صرافی‌های متمرکز، صادرکنندگان استیبل کوین و سایر متولیان ارزهای دیجیتال به دنبال افزایش شفافیت با ارائه مدرک رمزنگاری دارایی‌ها و بدهی‌ها بوده‌اند. با این حال، ارائه این شواهد دشوار است. در حالی که اکثر شرکت‌ها می‌توانستند دارایی‌های زنجیره‌ای را تأیید کنند، اثبات بدهی‌های متحمل خارج از زنجیره برای عموم مردم بدبین بسیار دشوارتر بود.

صرافی‌های Gate.io، OKX، Kraken و سایر صرافی‌ها تلاش کرده‌اند بدهی خود را از طریق درختان مرکل رمزگذاری شده افشا کنند. این به کاربران اجازه می داد ثابت کنند که موجودی آنها در حساب بدهی شرکت لحاظ شده است. با این حال، این همچنین به دلیل اجازه دادن به شرکت ها برای جعل بدهی ها با گنجاندن تراز منفی مورد انتقاد قرار گرفته است.

با توجه به توضیح فنی توسعه‌دهنده برنامه sCrypt درباره مفهوم، اثبات پرداخت بدهی با دانش صفر (ZK) با اجازه دادن به صرافی‌ها برای استفاده از اثبات ZK برای نشان دادن غیرمنفی بودن موجودی مشتری است، که گفته می‌شود این مشکل را حل می‌کند.

با این حال، همه کارشناسان در اثبات دانش صفر موافق نیستند که این فرآیند کار می کند. به عنوان مثال، متیو نیمرگ، بنیانگذار بلاک چین Aleph Zero، در بیانیه ای از Cointelegraph گفت:

می‌توان از شواهد دانش صفر برای ارائه ضمانت‌هایی در مورد مانده‌های زنجیره‌ای استفاده کرد، اما مگر اینکه همه بدهی‌ها در زنجیره افشا شوند (با استفاده از تکنیک‌های رمزنگاری)، حسابرسی بدهی شرکت نسبتاً محدود است. با این وجود، هیچ تضمینی وجود ندارد. رمزگذاری این مشکل را در شرایط آسیب‌شناختی که طرف حسابرسی فریبنده است، حل نمی‌کند.»

به این ترتیب، بحث در مورد اینکه آیا شرکت کنندگان متمرکز واقعاً شفاف هستند یا خیر همچنان ادامه دارد.

نویسنده: Tom Blackstone

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا