🚨 اخبار ارز دیجیتال

آشنایی با مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال

با گسترش و پذیرش دارایی‌های دیجیتال مانند رمزارزها، استیبل کوین‌ها، توکن‌ها و حتی ارزهای دیجیتال دولتی، لزوم توسعه و پیشرفت دانش در این حوزه در همه شرکت‌ها احساس می‌شود.

از طرفی اصطلاحات این حوزه آن قدر وسیع و البته جدید هستند که ممکن است در بدو ورود، حسابی گیج شوید. نگران نباشید. ما تصمیم داریم تا شما را با مفاهیم کلیدی در بازار ارز و اصطلاحات رایج دنیای کریپتوکارنسی‌ها آشنا کنیم. برای اطلاعات بیشتر با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال

 1. بلاک چین

بلاک چین یکی از مهم‌ترین مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال است که باید بشناسید. بلاک چین نوعی فناوری عظیم است که می‌تواند تراکنش‌هایی که انجام شده‌اند را ثبت کند.

بلاک چین قلب شبکه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود و در واقع نوعی دفتر کار غیر متمرکز است. مهم‌ترین ویژگی بلاک چین این است که می‌توان در آن تراکنش‌ها را به‌صورت ناشناس و غیرقابل ردگیری انجام داد و همچنین امکان دستکاری در آن نزدیک به صفر است.

همین دو ویژگی این فناوری را به هسته مرکزی ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کند.

 1. ATH یا همان اوج قیمت

این اصطلاح به بالاترین قیمتی اطلاق می‌شود که هر دارایی دیجیتال می‌تواند به دست بیاورد.

مثلا ATH بیت کوین ۱۹۸۰۰ دلار است که در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۷ به‌‌دست آمد. درمقابل ATH، ALH قرار دارد که همان طور که احتمالا حدس می‌زنید به معنای پایین‌ترین قیمت دارایی‌های دیجیتال است.

 1. آلت کوین

آلت کوین (ترکیبی از آلترنتیو و کوین) به معنای ارز جایگزین است و به تمام ارزهای دیجیتال به‌غیر از بیت کوین گفته می‌شود. به همین سادگی! همه آلت کوین‌ها از فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌شوند و سازوکاری درست مشابه بیت کوین دارند اما در سایه بیت‌کوین قرار می‌گیرند و به همین دلیل قیمت پایین‌تری دارند. اتریوم، ریپل، بایننس و… از معروف‌ترین آلت‌کوین‌های بازار ارز دیجیتال هستند.

 1. صرافی متمرکز ارز دیجیتال یا CEX

صرافی کریپتو نوعی پلتفرم آنلاین برای انجام معاملات رمز ارزها است که در آن می‌توان ارزهای فیات را به ارز دیجیتال تبدیل کرد و تمام معاملات تبادل ارز دیجیتال را انجام داد.

منظور از تمرکز در این عنوان این است که تمام معاملات تحت نظر نهادی خاص کنترل و اداره می‌شود و نهاد متمرکزی آن را کنترل می‌کند. اکثر صرافی‌های رمز ارز صرفا با کریپتوها کار می‌کنند؛ اما بعضی از آن‌ها امکان معامله ارز فیات با کریپتوکارنسی را هم فراهم کرده‌اند. کوین بیس، بایننس، بیت فینکس، بیت استمپ و بایننس بای سل از معروف‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان هستند.

 1. DEX یا صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال

DEX درمقابل CEX قرار می‌گیرند و از دیگر مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال هستند. همان طور که احتمالا خودتان هم حدس می‌زنید، DEXها صرافی‌های ارز دیجیتال هستند که بدون نظارت مرجعی مرکزی کار می‌کنند و شرکت خاصی آن‌ها را اداره نمی‌کند.

صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال سطح امنیت بالاتری دارند و نقض حریم امنیتی آن‌ها نسبت به صرافی‌های متمرکز سخت‌تر است.

 1. DeFi

DeFi یکی دیگر از رایج‌ترین و پرکاربردترین مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود. معنای تحت اللفظی این اصطلاح امور مالی غیرمتمرکز است که در واقع به‌عنوان نوعی سیستم پولی جدید قلمداد می‌شود.

DeFi بعد از شروع فناوری بلاکچین و استفاده از آن در امور مالی مورد استفاده قرار گرفت و به هر سیستم پولی گفته می‌شود که بدون دخالت موسسات و نهادهای مالی متمرکز اداره شوند.

 1. کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال به اپلیکیشن و پلتفرم‌هایی گفته می‌شود که به‌سادگی روی تلفن همراه، تبلت یا نوت‌بوک‌ها در دسترس هستند و می‌توانند با اتصال به سرور صرافی‌های ارز دیجیتال، امکان ذخیره دارایی‌های دیجیتال را برای کاربران فراهم کنند.

در واقع هر کاربر ارز دیجیتال، با کمک این کیف پول، دارایی‌های خود را ذخیره و مدیریت خواهد کرد. کیف پول دیجیتال آدرسی عمومی و کلیدی خصوصی دارد که کمک می‌کنند تا کاربر از دارایی دیجیتال خود محافظت کند.

همچنین این کیف‌ها به دو نوع سرد و گرم تقسیم می‌شوند که کیف‌پول‌های سرد امنیت بالاتری را برای کاربران فراهم می‌کنند.

کیف پول دیجیتال

 1. آدرس دیجیتال

آدرس دیجیتال دنباله‌ای از ۲۷ تا ۳۴ حرف و عدد است که به هر کیف پول اختصاص پیدا می‌کند. آدرس دیجیتال می‌تواند فرمی به شکل زیر داشته باشد:

۱۳۵sti2R9ZooiGrFFRJxYGeDvF5Uvjj7JK

این آدرس نشان‌دهنده کیف پول ارز دیجیتال است که برای مبادله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. ارز فیات

ارز فیات از پراستفاده‌ترین و کاربردی‌ترین مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال است که با پا گذاشتن به دنیای آن، زیاد خواهید شنید. ارز فیات به تمام ارزهای رایج دنیا که توسط دولت‌ها حمایت می‌شوند، اطلاق می‌شود. ریال، دلار، یورو، روپیه، یوان و… از نمونه ارزهای فیات رایج در دنیا هستند.

 1. FUD

بیایید شما را با یکی از اصطلاحات متفاوت در دنیای کریپتوکارنسی‌ها آشنا کنیم. FUD از ترکیب سه کلمه Fear، Uncertainty و doubt it (به‌معنای ترس، عدم قطعیت و شک) تشکیل شده است.

FUD به وضعیتی گفته می‌شود که در آن مطبوعات عموما سنتی با انتشار اخبار منفی در مورد دنیای کریپتو، تلاش دارند تا وحشت و ترسی عمومی نسبت به آن تولید کنند. عموم FUD ها در مورد مسائل نظارتی بیت کوین، شایعات درباره ممنوعیت رمزارزها و موارد مشابه می‌باشد.

 1. هاوینگ

هاوینگ یکی دیگر از اصطلاحاتی است که ممکن است در دنیای کریپتوها به آن بربخورید. هاوینگ در مورد تبادل بیت کوین و ارزش آن اتفاق می‌افتد و به وضعیتی گفته می‌شود که پاداش ماین کردن یا استخراج هر بلاک بیت کوین، به نصف کاهش پیدا کند.

هر ۴ سال یک‌بار، این پاداش به نصف کاهش پیدا می‌کند. این استراتژی برای کنترل میزان بیت کوین در شبکه اعمال می‌شود و آخرین هاوینگ در می ۲۰۲۰ اجرا شد. این یعنی باید اواسط ۲۰۲۴ منتظر هاوینگ بعدی باشید.

 1. ماینینگ

بالاتر اشاره‌ای گذرا به ماینینگ داشتیم. بیایید کمی بیشتر با این مفهوم آشنا شویم. ماینینیگ یا استخراج بیت کوین به فرآیند ایجاد بیت‌کوین‌های جدید در بازار گفته می‌شود.

این فرآیند توسط ماینرها یا همان معدنچیان انجام خواهد شد. ماینرها برای استخراج باید معادلات پیچیده را حل کنند و هر کسی که بتواند معادلات را سریع‌تر حل کند، به‌عنوان پاداش کارمزد می‌گیرد و این کارمزد در قالب بلاک به زنجیره اضافه خواهد شد.

هر بلاک اضافه شده به زنجیره، به‌معنای اضافه شدن میزانی از بیت کوین به دنیای کریپتوکارنسی است. نکته مهم این که استخراج بیت کوین عمر محدودی دارد و صرفا در همین سال‌های اولیه ورود این رمز ارز به بازار قابل اجرا است. این روزها شرکت‌های بزرگی مانند بیت مین از بزرگترین ماینرهای بیت‌کوین هستند که سخت در تلاش هستند تا بیت کوین جمع‌آوری کنند.

 1. تا ماه یا To the Moon

اگر این اصطلاح را در بازار ارز دیجیتال شنیدید، تعجب نکنید. این اصطلاح نوعی عبارت کنایی است که برای توصیف دارایی‌هایی استفاده می‌شود که ارزش آن‌ها به شکل قابل توجهی رشد می‌کند.

مثلا در حال حاضر از این اصطلاح برای توصیف بیت‌کوین استفاده می‌شود: Bitcoin to the moon؛ یعنی ارزش بیت کوین به سرعت در حال افزایش است.

 1. عرضه اولیه

اگر با اصطلاح عرضه اولیه در بازار سهام آشنا باشید، درک این مورد از مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال برایتان سخت نخواهد بود. عرضه اولیه در بازار کریپتو به وضعیتی گفته می‌شود که در آن، پروژه کریپتویی جدیدی به بازار عرضه شود و افراد بتوانند آن توکن‌ها را بخرند.

شرکت‌ها معمولا برای جمع‌آوری سرمایه، این استراتژی را اجرا می‌کنند تا بتوانند از سود حاصل شده از آن، محصولات جدیدی را توسعه دهند یا خدمات جدیدی را راه بیندازند.

 1. Proof-of-stake یا اثبات سهام

Pos نوعی الگوریتم اجماع است که یکی از روش‌های تامین و افزایش امنیت شبکه محسوب می‌شود. کاربران از الگوریتم PoS کمک می‌گیرند تا میزان تولید رمزارزهای اضافی در شبکه کنترل شود.

به‌خاطر کمک قابل توجهی که الگوریتم PoS به امنیت شبکه می‌کند، گفته می‌شود که این الگوریتم اجماع آینده ارز دیجیتال است. مالکین توکن‌های دیجیتال در این الگوریتم می‌توانند توکن‌هایشان را برای افزایش امنیت شبکه، قفل کنند و در ازای آن پاداش بگیرند.

 1. Prood-of-Work یا اثبات کار

اثبات کار یکی دیگر از الگوریتم‌های اجماع است که در مقابل الگوریتم اثبات سهام قرار می‌گیرد. این الگوریتم در ابتدای پیدایش بیت‌کوین مورد استفاده قرار می‌گرفت. در این سیستم افراد با حل معادلات پیچیده به افزایش امنیت شبکه کمک می‌کنند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند.

 1. ایردراپ

ایردراپ یکی دیگر از مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال است که باید بهتر بشناسید. این اصطلاح مفهومی تبلیغاتی دارد و بیشتر در استارتاپ‌های ارز دیجیتال اجرا می‌شود.

روش ایردراپ این است که استارتاپ‌های فعال در حوزه بلاکچین با هدف دیده شدن و جذب کاربران برای انجام تراکنش، به کاربران به‌صورت تصادفی یا با قرعه‌کشی، ارز دیجیتال رایگان هدیه می‌دهند.

این استراتژی می‌تواند باعث جذب کاربران و تشویق آن‌ها به افزایش میزان ترید در استارتاپ موردنظر شود.

استارتاپ‌های ارز دیجیتال

 1. توکن سوزی

در واقع توکن‌سوزی هم نوعی استراتژی در بازار ارز دیجیتال است و بسیاری از کاربران و مالکان ارزهای دیجیتال آن را به‌خوبی می‌شناسند. قبل از آشنایی با توکن‌سوزی باید بدانید که نرخ ارزهای دیجیتال، درست مانند هر کالای دیگر در بازار فیزیکی، تابعی از عرضه و تقاضا است و با برهم خوردن تعادل میان آن‌ها، ممکن است تغییر کند.

در شرایطی که میزان ارز دیجیتال در شبکه و بازار افزایش پیدا کند و کاربران نسبت کمتری به آن داشته باشند، ارزش ارز افت خواهد کرد. در این شرایط، کاربران با پیاده‌سازی استراتژی توکن‌سوزی یا خارج کردن مقداری از ارز از شبکه، میزان ارز موجود را کنترل می‌کنند که به حفظ ارزش آن کمک خواهد کرد.

 1. Fear of Missing Out یا فومو

شاید اصطلاح فومو را خارج از دنیای بازارهای مالی و در دنیای تبلیغات شنیده باشید. این اصطلاح که یکی دیگر از مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال است، به وضعیتی روانی اطلاق می‌شود که می‌تواند در رفتار کاربران و مالکین توکن‌ها تاثیر بگذارد.

فومو به معنای ترس از دست دادن است. گاهی شرایطی در بازار مانند نوسان قیمت ارز دیجیتال، می‌تواند باعث القای هیجانات خاصی به کاربران شود که آن‌ها فکر کنند درحال از دست دادن فرصتی هستند.

این احساس موجب می‌شود که بدون فکر و داشتن برنامه درست، به خرید یا فروش دارایی‌هایشان اقدام کنند که در نهایت می‌تواند منجر به بروز زیان‌های سنگین شود. نوسانات بازارهای کریپتو از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند موجب بروز احساس فومو در کاربران شوند.

 1. شت کوین

حتما می‌دانید که شت چه معنایی دارد! شت کوین به آلت کوینی گفته می‌شود که ارزش خاصی ندارد و به‌حساب نمی‌آید. البته گاهی ماکسیمالیست‌های بیت‌کوین برای توصیف سایر ارزهای دیجیتال (البته نه همه آن‌ها) از این لفظ استفاده می‌کنند.

 1. ماکسیمالیست بیت کوین

در توضیح مورد قبلی از لفظی تحت عنوان ماکسیمالیست بیت کوین استفاده کردیم که ممکن است برایتان نامفهوم باشد. ماکسیمالیست بیتکوین به کسانی گفته می‌شود که صرفا بیت کوین را به‌عنوان ارز دیجیتال می‌شناسند و سایر ارزهای دیجیتال را اصطلاحا شت کوین می‌دانند. به همین سادگی.

 1. وایت پیپر

وایت پیپر یا همان کاغذ سفید، گزارش یا راهنمای معتبری است که برای اطلاع خوانندگان در مورد پروژه کریپتوی جدید تدوین می‌شود. در واقع وایت پیپرها همان طرح کسب‌وکار خودمان هستند که توسط تیم پروژه نوشته می‌شوند.

هر وایت پیپر شامل بخش‌هایی مانند مشکلات احتمالی، جنبه‌های فنی و… می‌شود؛ خلاصه که هر آنچه برای شناخت پروژه جدید نیاز دارید، در وایت پیپر آن نوشته شده است.

 1. نهنگ بیت کوین

نهنگ بیت کوین به اشخاص یا سازمان‌ها و نهادهایی گفته می‌شود که میزان زیادی از بیت‌کوین را در اختیار دارند. در واقع نهنگ‌ها می‌توانند به تنهایی و با خرید و فروش انبوهی از بیت‌کوین‌ها بر قیمت آن تاثیر بگذارند.

 1. ارزش کل بازار

ارزش کل بازار یکی دیگر از مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال است که معادل کل ارزش واقعی ارزهای دیجیتال بازار محاسبه می‌شود.

 1. ساتوشی

آخرین اصطلاح رایج در بازار ارز دیجیتال که با شما به اشتراک گذاشتیم، به واحد بیت کوین اختصاص دارد. هر ساتوشی معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین محسوب می‌شود.

این واحد از نام ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین گرفته شده است. ساتوشی ناکاموتو فرض می‌کرد که قیمت بیت کوین در روزگارانی به بیش از یک میلیون دلار برسد و به همین دلیل برای سهولت در استفاده از آن برای معامله، آن را به هشت رقم اعشار تقسیم کرد. به همین دلیل امروزه برای شمارش کوچکترین واحد بیت کوین از ساتوشی استفاده می‌شود.

و در آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با رایج‌ترین مفاهیم کلیدی در بازار ارز دیجیتال آشنا کنیم. طبیعتا این اصطلاحات تمام آن چیزی نیستند که در بازار مطرح می‌شوند و به‌خاطر ماهیت پویای بازار کریپتو، دائما اصطلاحات جدیدی به این دایره اضافه خواهند شد.

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت اکوموتیو، ضمن آشنایی کامل با تمام موارد مربوط به دنیای ارز دیجیتال، با قیمت لحظه‌ای کریپتوها به‌روز باشید و با مطالعه مقالات به‌روز و معتبر در این زمینه، تمام اطلاعات لازم برای ورود به این حوزه را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا