اخبار ارز دیجیتال

فیس بوک در تلاش است تا Web3 را نابود کند

امپراتوری فناوری مارک زاکربرگ سابقه طولانی در استفاده از سیستم های متمرکز برای آسیب رساندن به کاربران دارد. من در حال حاضر سعی می کنم به وب 3 بپیوندم.

آینده نحوه تعامل ما به صورت آنلاین در حین صحبت تعریف می شود و بسیار مهم است که اجازه دهیم امثال متا و سایر شرکت های بزرگ اجتماعی به مسائل رسیدگی کنند. یک نگاه سطحی به آن کافی است تا روندهایی را درک کنید که متا به آن توجه نمی کند. .

برخی از شرکت ها ترجیح می دهند از اصول Web3 برای اصلاح اشتباهات Web2 استفاده کنند. و به عنوان یک چهره نماینده در یک سازمان بزرگ متمرکز، متا برخی از مفیدترین نمونه های این اشتباهات را ارائه می دهد.

بیایید به سه موردی بپردازیم که متا نتوانست آینده تجربیات اجتماعی آنلاین را بسازد.

نمودار باز محدود

در سال 2010، متا که در آن زمان هنوز به عنوان فیس بوک فعالیت می کرد، پروتکل “گراف باز” را منتشر کرد و به توسعه دهندگان شبکه ای از پیوندهای بین دوستان را برای تشویق سایر افراد به استفاده از برنامه هایشان ارائه داد. این روشی برای کاربران بود که هویت فیس بوک خود را بین برنامه ها حمل کنند و توسعه دهندگان را برای ارائه تجربه شخصی به این کاربران آسان می کرد. اما چند سال بعد، شرکت مسیری بی‌رحمانه را در پیش گرفت و دسترسی به دوستان توسعه‌دهنده، فیدهای خبری و سایر داده‌ها را قطع کرد.

دلیل اصلی این امر محدود کردن رقابت بود زیرا فیس بوک نگران مهندسی معکوس نمودار اجتماعی و ایجاد نسخه خود از فیس بوک بود. بنابراین، محصولی را که بسیاری از افراد جامعه امروز آن را ضروری می‌نامند، از بین برد.

فیس‌بوک با ارائه این داده‌ها به رقبای خود احساس مسلح شدن کرد و قدرت متمرکز به فیس‌بوک این امکان را یک جانبه داد تا این دسترسی را به طور چشمگیری قطع کند.

هندل اینستاگرام [email protected] را از کاربر ثبت نام شده دریافت کردم

هویت اجتماعی آنلاین برای کاربران بسیار مهم است. هویت شما نشان دهنده این است که شما چه کسی هستید و وزن تلاش و زمانی را که در اینترنت صرف می کنید را تحمل می کند. بنابراین وقتی فیس بوک نام تجاری خود را به Meta تغییر داد و لوگو و تصویر جدیدی دریافت کرد، وضعیت مدیریت رسانه های اجتماعی باعث ایجاد یک مشکل غیرمنتظره شد.

مربوط: فیسبوک و توییتر به لطف فناوری بلاک چین به زودی منسوخ خواهند شد

یک کاربر فعال اینستاگرام که قبلاً @metaverse را به عنوان نام کاربری ثبت کرده بود، مرتباً عکس‌هایی را از آن دسته به اشتراک می‌گذاشت. متا سپس بدون هشدار اکانت او را مسدود کرد. وقتی این داستان فاش شد، منجر به انتشار مطبوعات منفی قابل پیش بینی برای غول رسانه های اجتماعی شد.

شفافیت و مالکیت ارزش های اصلی پارادایم غیرمتمرکز در حال ظهور است. پلتفرم‌های اجتماعی آینده به گونه‌ای طراحی خواهند شد که سوء استفاده از قدرت یا از نظر عملیاتی غیرممکن باشد یا شناسایی آن بسیار آسان باشد. آنچه مال شماست متعلق به شماست و توسط نرم افزار یا سرپرست قابل تغییر به صورت دستی نیست.

کمبریج آنالیتیکا

توجه داشته باشید، فیس بوک بیشتر دهه 2010 را صرف جمع آوری داده های شخصی میلیون ها کاربر از طرف شرکت مشاوره بریتانیایی کمبریج آنالیتیکا کرد. این داده ها بیشتر برای تبلیغات سیاسی با رضایت کاربر استفاده می شد و رسوایی تعیین کننده در تاریخ شرکت بود.

در آن زمان خبر بزرگی بود، اما به نظر می‌رسد هیچ چیز در مورد نحوه عملکرد شرکت یا نحوه محافظت از کاربران خود تغییر نکرده است.

مربوط: ارزهای دیجیتال به عنوان ابزارهای استبداد معرفی می شوند

در هر صورت، اقدامات بی پروا این شرکت تنها نیاز لایه اینترنت به هویت مستقل و کنترل دسترسی را ثابت کرد. بلاک چین کاملاً برای مقابله با این موضوع تنظیم شده است. تاریخچه متا همچنین نمونه کتاب درسی سرمایه داری نظارتی را ارائه می دهد. این باید نقض اساسی حقوق کاربران اینترنت باشد.

سه رویداد کاملاً مستند نشان می‌دهد که پلتفرم‌های بزرگ اجتماعی نسل قدیم و مدل‌های کسب‌وکار داده‌ای که آنها ارائه می‌کنند نمی‌توان باور کرد که یک اکوسیستم بالغ را برای افراد عادی که از اینترنت استفاده می‌کنند به ارمغان می‌آورند.

در حالی که این پلتفرم های بزرگ سایه تاریک طولانی بر رسانه های اجتماعی انداخته اند، آینده برای این بخش روشن است. انفجار ارزهای دیجیتال در دهه گذشته به وضوح نشان داده است که نهادهای متمرکز بزرگ دیگر مانند گذشته نفوذ ندارند.

در مورد آن جه می توانیم انجام دهیم؟

راه حل متا به همه ما بستگی دارد. آینده اینترنت تلاش مشترک پروژه های مختلف، توسعه دهندگان و کاربران مستقل است.

صحنه برای شرکت های کوچک، چابک و نسل بعدی آماده شده است تا به طور اساسی نحوه بیان هویت افراد، ارتباط و تعامل آنلاین را دوباره تعریف کنند. یک تیم کوچک و اختصاصی به جای افزایش درآمد موجود، بر روی تأثیرگذاری و ایجاد روی یکدیگر تمرکز می کند.

این شرکت‌های جدید فرصتی برای ایجاد بلوک‌های ساختمانی برای یک جامعه غیرمتمرکز برای ظهور از پایین به بالا دارند. آنها می توانند استانداردها و زیرساخت هایی را برای افراد ایجاد کنند تا بتوانند موقعیت و سرمایه اجتماعی خود را در داخل و در بین شبکه های اجتماعی مختلف کسب کنند. شما می توانید برای ارتباطات واقعا معنی دار و قابلیت کشف اعتماد در تار و پود شبکه اجتماعی خود ایجاد کنید. با انجام این کار، می‌توانیم اینترنت غیرمتمرکز، باز و انعطاف‌پذیرتری برای همه فراهم کنیم.

رویدادهای نسل قدیم شرکت‌ها بر اهمیت داشتن پروتکل‌های اینترنتی تأکید می‌کند که هیچ‌کس مالک آن نیست و نمی‌تواند به طور متمرکز کنترل کند. برای هماهنگ کردن این تلاش‌ها، استانداردی را برای قابلیت همکاری داده‌های اجتماعی تنظیم کنید، یک راه‌حل ذخیره‌سازی داده جهانی توزیع‌شده و مقیاس‌پذیر ارائه کنید، و سازندگان برنامه را قادر به استفاده سریع از منابع موجود کنید.

چنین پروتکلی ابزار قدرتمندی برای مقابله با سرمایه داری نظارتی شرکت هایی مانند متا خواهد بود. این امر به کاربران امکان کنترل کامل بر داده ها و هویت خود را می دهد و سوء استفاده از داده های شخصی را برای بازیگران بد بسیار دشوارتر می کند.

مربوط: Node در آستانه سقوط غول های فناوری از اپل گرفته تا گوگل است.

اما این کار کوچکی نیست. وب بعدی یک تعهد بزرگ است که نیاز به مشارکت افراد و سازمان های مختلف دارد. این تجلی بی‌سابقه‌ای از «سنیا» انسانی خواهد بود، درخششی جمعی که متمرکز و خود به خود سازماندهی می‌شود.

خبر خوب این است که اخلاق عمومی وب ممکن است به شدت تغییر کرده باشد. ترکیب پذیری و قابلیت همکاری بیشتر از طراحی فنی است. اینها همچنین گزاره‌های ارزشی اصلی هستند که ما واقعاً از آنها حمایت می‌کنیم و با دیگران برای همکاری با آنها به اشتراک می‌گذاریم. اگر بخواهیم آینده بهتری برای اینترنت بسازیم، این خواسته ای است که باید برآورده شود.

عواقب حذف

انفعال نیز نوعی عمل است. عواقب انجام هیچ کاری در مورد مشکلات ناشی از متا واضح است. هویت دیجیتال شما هرگز واقعاً متعلق به شما نیست و همیشه در معرض خطر تعدیل، تغییر یا حتی حذف است. با توجه به اینکه ما به طور فزاینده ای زندگی فیزیکی خود را با دیجیتال ادغام می کنیم، خطوط بین این دو را محو می کنیم و ارزش شخصی و جمعی بیشتری را به صورت دیجیتالی ارسال می کنیم، این خطر تاریک تر می شود. .

در تصویر بزرگتر، ما در حال لغزش به جامعه ای از سرمایه داری نظارت کامل هستیم، جایی که نه تنها همه کنترل بر داده ها و هویت خود را از دست می دهند، بلکه داده ها تجاری تر می شوند و کاربران را به طور فزاینده ای نسبت به محصول غافل می کند. و اراده عمل یک سیستم کلی که توسط منافع هدایت می شود، فضای کمتری برای بحث و تلاش در مورد عاملیت انسانی و ارتباطات اجتماعی معنادار گروه های انسانی باقی می گذارد.

ما باید از هم اکنون برای ساختن آینده ای بهتر برای اینترنت و جامعه بشری به عنوان یک کل اقدام کنیم. وب بعدی به ما این فرصت را می دهد که کارها را متفاوت انجام دهیم. باید با هم بگیریمش

ویلسون وی یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل CyberConnect است، یک پروتکل گراف اجتماعی غیرمتمرکز که به DApps کمک می کند تا جلوه های شبکه را بوت کرده و تجربیات اجتماعی شخصی سازی کند.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Wilson Wei

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا