اخبار ارز دیجیتال

فیسبوک و توییتر به لطف فناوری بلاک چین به زودی منسوخ خواهند شد

در Web2 (تویتر و فیس بوک) کاربران مالک محتوا یا دنبال کنندگان خود نیستند. این مورد در مورد Web3 نیست، جایی که سرپرستان شرکتی ناتوان هستند.

چشم انداز رسانه های اجتماعی امروزی تحت سلطه شرکت های Web2، عمدتا متا (فیس بوک) و توییتر است. این شرکت ها داده های میلیاردها کاربر را جمع آوری می کنند و میلیاردها دلار درآمد از محتوای تولید شده توسط کاربران ایجاد می کنند. برای شرکت ها و سهامداران آنها عالی است، اما برای کاربران متوسط ​​و تولیدکنندگان محتوای حرفه ای قیمتی دارد.

اما در آینده نزدیک، رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز (یا Web3) می‌توانند با بازگرداندن قدرت به کاربران به این مدل قدیمی پایان دهند.

دیگر ممنوعیت کاربران متخلف وجود ندارد

پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و توییتر متمرکز هستند و کاربران را تحت الحمایه روسای شرکت قرار می‌دهند که خواستار رعایت سیاست‌های پلتفرم هستند. اگر کاربران رعایت نکنند، می توانند سال ها محتوا و دنبال کنندگان خود را در عرض چند ثانیه از دست بدهند.

یک مثال معروف ممنوعیت توییتر علیه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق است. ممکن است دیدگاه ترامپ را مورد بحث قرار دهید، اما تصمیم مدیریت توییتر شامل میلیون‌ها کاربر توییتر نمی‌شود که این پلتفرم را تا این حد ارزشمند می‌سازند. به نظر می رسد که کاربران Web2 کنترل کمی بر تصمیمات مربوط به محتوای توییتر دارند. حتی اگر برای شرکت ارزش ایجاد کنند.

زیبایی Web3؟رؤسای شرکت دیگر نمی توانند تعیین کنند که چه کسی مجاز به استفاده از پلتفرم آنهاست.

مشکل دیگر شبکه های اجتماعی Web2؟باغ های دیواری

یکی دیگر از مشکلات رسانه های اجتماعی Web2 این است که دارای یک “باغ دیواری” است. اگر ۱ میلیون فالوور در اینستاگرام دارید و می خواهید یک حساب کاربری در یوتیوب راه اندازی کنید، باید با فالوور صفر شروع کنید. مخاطبان به پلتفرم‌های فردی متصل هستند، نه شما، بنابراین راهی برای جابجایی آنها وجود ندارد. این امر در مورد پلتفرم های متعلق به همان شرکت مانند فیس بوک و اینستاگرام نیز صدق می کند.

مربوط: رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز: مشکل بزرگ بعدی کریپتو چیست؟

Web3 تعداد واسطه‌ها را کاهش می‌دهد، یک اکوسیستم باز ایجاد می‌کند، اشکال جدیدی از کسب درآمد را فعال می‌کند، و راه‌حل‌هایی را معرفی می‌کند که افراد را نه تنها برای محتوایشان، بلکه به دنبال‌کنندگانشان نیز قدرت می‌دهد.

بلاک چین جدید در افق

پلتفرم های متعدد جایگزین های بالقوه ای را برای صنعت رسانه های اجتماعی Web2 راه اندازی کرده اند. آنها شامل پروتکل لنز از تیم Aave و DeSo با حمایت Andreessen Horowitz هستند. هر دو برای میزبانی برنامه های رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز ساخته شده اند. در حال حاضر بسیاری از برنامه های کاربردی زنده مانند Lenster، Phaver، Iris (توئیتر غیرمتمرکز) و LensTube (یوتیوب غیرمتمرکز) وجود دارد.

چطورکار می کنند؟ برای مثال، لنز به کاربران این امکان را می‌دهد تا از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) استفاده کنند تا محتوا و دنبال‌کنندگان خود را مستقیماً به کیف پول‌های ارز دیجیتال خود پیوند دهند. این به معنای عدم وابستگی به پلتفرم های فردی است زیرا دسترسی بین پلتفرمی را به دنبال کنندگان حفظ می کند.

وقتی چیزی پست می کنید، به طور خودکار در تمام پلتفرم هایی که استفاده می کنید به اشتراک گذاشته می شود. همچنین، فالوورها بین پلتفرم‌ها پیوند دارند، بنابراین همه پلتفرم‌ها تعداد فالوورهای یکسانی دارند. در اصطلاح Web2، مانند این است که یک اکانت مستقیماً به اینترنت متصل شده باشد، به جای اینکه حسابی به اکوسیستم بسته فیس بوک مرتبط باشد.

کسب درآمد مستقیم کاربر به جای تبلیغات

یکی دیگر از ویژگی های رسانه اجتماعی Web3 این است که کاربران می توانند به جای درآمدزایی از تبلیغات، مستقیماً از ساخته های خود کسب درآمد کنند. این مدل، کاربران را به انتشار محتوای بهتر تشویق می کند. با اجازه دادن به نویسندگان برای تعیین هزینه برای “جمع آوری” پست های خود یا تعیین هزینه ای برای دنبال کردن یک پست ساده تر می شود. درآمد مستقیماً به سمت سازنده جریان می یابد، نه پلتفرم.

اینفلوئنسرها پذیرش را تسریع می کنند

برخی از منتقدان استدلال می‌کنند که رسانه‌های اجتماعی Web2 به حدی رسیده‌اند که دسترسی به شبکه‌های اجتماعی Web3 غیرممکن است. اما واقعیت این است که مزایای رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز آنقدر زیاد است که تولیدکنندگان محتوای بزرگ مهاجرت کرده و مخاطبان خود را درگیر می کنند.

مربوط: فراجهان، پارادایم تولید محتوا را تغییر می دهد

در حال حاضر نمونه‌های زیادی از اینفلوئنسرهای برجسته وجود دارد که پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خاص خود را دارند، زیرا پلتفرم‌های شرکتی دیگر اجازه اشتراک‌گذاری محتوا را نمی‌دهند. Web3 راه حل روشنی برای تعداد رو به رشد تبعیدیان Web2 ارائه می دهد.

آیا مالکیت بر محتوا و دنبال کنندگان خود را پیشنهاد می کنید؟ راهی آسان برای کسب درآمد از کار آنها؟ همه چیز را با یک NFT با استفاده آسان وصل کنید؟ از چه چیزی باید شکایت کنید؟ فناوری بلاک چین فضای رسانه های اجتماعی را به وجود آورده است که به کاربران، نه پلتفرم ها، بهتر از هر چیزی که در گذشته رویای آن بود، پاداش می دهد.

داریوش مختارزاده یک کارآفرین ارز دیجیتال است که بر روی برنامه های غیرمتمرکز رسانه های اجتماعی تمرکز دارد. او قبلا به عنوان محقق در Sygnum، اولین بانک دارایی دیجیتال جهان، کار می کرد. او همچنین در مشاوره بلاک چین Ernst & Young و چندین استارتاپ در Crypto Valley سوئیس کار کرد.

دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Darius Moukhtarzadeh

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا