اخبار ارز دیجیتال

ریسک قیمت اتریوم از دست دادن پشتیبانی 1.6000 دلاری به دلیل کاهش چندین شاخص قیمت ETH

دوره های اندرو تیت
خرید تلگرام پرمیوم

عدم فعالیت شبکه و از دست دادن زمین به دست رقبا می تواند در نهایت باعث شود که ETH پشتیبانی 1600 دلاری را از دست بدهد.

قیمت اتر (ETH) از 10 مارس تا 18 مارس، همزمان با تزریق 300 میلیارد دلار از سوی فدرال رزرو آمریکا برای مقابله با ورشکستگی بانک های سیلیکون ولی، 31.3 درصد افزایش یافت. از آن زمان، قیمت اتر در بسته شدن روزانه به طور مداوم بالای 1600 دلار بوده است.

با این حال، سرمایه‌گذاران اکنون این سوال را مطرح می‌کنند که آیا اتر می‌تواند این سطح از پشتیبانی را با توجه به شیوع احساسات نزولی در فضای کریپتو و کاهش شاخص‌های شبکه اتریوم حفظ کند.

طی شش ماه گذشته، بخش ارزهای دیجیتال با تحولات منفی مواجه بوده است. به ویژه، گروه ارز دیجیتال (DCG)، مالک Grayscale Mutual Fund Manager، با مشکلات مالی مواجه است. نگرانی ها در مورد اینکه برخی از سپرده های ETH به ارزش 4.8 میلیارد دلار که در Grayscale Ethereum Trust نگهداری می شود ممکن است برای پرداخت بدهی DCG منحل شود، افزایش یافته است.

علاوه بر این، دو صرافی بزرگ جهانی، Binance و Coinbase، در حال حاضر با شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) مواجه هستند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران در ابتدا زمانی که درخواست‌های متعددی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری معاملات آتی مبادله اتر (ETF) در اوایل آگوست مطرح شد، ابراز هیجان کردند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که بر خلاف ETF های نقطه ای، این محصولات حاوی سکه های ETH واقعی نیستند، حتی در صورت تایید.

شاخص های روی زنجیره نشان دهنده کاهش تقاضا هستند

به جز برخی شرایط نامطلوب بازار، شاخص‌های زنجیره‌ای اتریوم به تقاضای راکد از نظر سرمایه‌گذاری ETH و تجارت قراردادهای هوشمند اشاره می‌کنند.

اتریوم تعداد آدرس های اتریوم با حداقل سپرده 1000 دلاری. منبع: CoinMetrics

قابل ذکر است، تعداد آدرس‌های اتریوم که حداقل 1000 دلار سپرده ETH را در خود جای داده‌اند به کمترین میزان خود در حدود شش ماه گذشته رسیده است. با توجه به اینکه قیمت اتر در اواسط آوریل به 2,130 دلار رسید و باید سرمایه گذاران جدیدی را جذب می کرد، نگران کننده است.

بخشی از عدم علاقه سرمایه گذاران را می توان به این واقعیت نسبت داد که میانگین کارمزد تراکنش های اتریوم در شش ماه گذشته بالای 4 دلار باقی مانده است. در نتیجه، علیرغم نوسانات معیارهای سهامداری شبکه، به نظر نمی رسد که تعداد کل سرمایه گذاران هنگام استفاده از آستانه 1000 دلاری به عنوان یک پروکسی افزایش یافته باشد.

علاوه بر این، داده‌های مربوط به فعالیت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) در شبکه اتریوم از مفهوم کمبود کاربران جدید پشتیبانی می‌کند.

DApp برتر در شبکه اتریوم، آدرس فعال 30 روزه. منبع: DappRadar

حتی بدون احتساب کاهش عظیم 60 درصدی Uniswap NFT، میانگین تعداد آدرس‌های فعال در سراسر DApp‌های برتر شبکه اتریوم نسبت به ماه قبل 4 درصد کاهش یافته است.

به گفته DappRadar، همه چیز از بازی‌های ارزهای دیجیتال گرفته تا صرافی‌های غیرمتمرکز، بازارهای NFT و خدمات Web3 شاهد کاهش کاربران فعال هستند. از نظر فعالیت توکن در شبکه، هیچ پروژه ای به جز استیبل کوین و اتریوم پیچیده بیش از 13000 آدرس گیرنده منحصر به فرد را در هفته گذشته ثبت نکرد.

نشانه‌های برتر توسط گیرندگان منحصربه‌فرد در ۷ روز گذشته. منبع: Etherscan.io

این تجزیه و تحلیل این واقعیت را برجسته می کند که شبکه اتریوم در حال حاضر توسط هزینه های تراکنش نسبتاً بالا محدود شده است و تعداد کاربران فعال را محدود می کند. بدون افزایش فعالیت شبکه، فرصت‌های کمی برای بازیابی قیمت وجود دارد، مانند ارتقاء و پیاده‌سازی شبکه که می‌تواند هزینه‌ها را کاهش داده و حریم خصوصی کاربر را افزایش دهد.

رقبا از حجم استیبل کوین سود می برند

از سوی دیگر، تحولات اخیر تا حدودی مشتاقان اتریوم را ناامید کرده است. پردازشگر پرداخت ویزا پس از معرفی حساب‌های بومی و نقل و انتقالات در زنجیره پایه توسط Circle USD (USDC) قابلیت‌های پرداخت بلاک چین سولانا را در خود گنجانده است. در پاسخ، صرافی Coinbase بلافاصله اعلام کرد قصد دارد به شرکای خود کمک کند تا نسخه‌های پل قدیمی USDC خود را به فرمت جدید تبدیل کنند.

بعلاوه، Rune Christensen، یکی از بنیانگذاران MakerDAO، پیشنهادی را ارائه کرده است تا با وجود همکاری طولانی مدت با اتریوم، زنجیره اصلی پروژه های مالی غیرمتمرکز آینده را بر اساس کد سولانا پایه گذاری کند.

همانطور که آخرین داده‌های Google Trends نشان می‌دهد، با توجه به احساسات نزولی حاکم در بازار ارزهای دیجیتال، با چالش‌های قانونی از سوی SEC و کاهش علاقه به ارزهای دیجیتال، قیمت اتر احتمالاً به زیر سطح پشتیبانی 1600 دلار می‌رسد.

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و همچنین نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Marcel Pechman

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا