اخبار ارز دیجیتال

تصمیم بیت کوین در السالوادور: پیگیری پذیرش پس از یک سال

السالوادور در سپتامبر گذشته با ایجاد مناقصه قانونی BTC تاریخ ساز شد. یک سال بعد، با کاهش قیمت بیت کوین و تاخیر در اوراق قرضه آتشفشان، شک و تردیدها در حال افزایش است.

السالوادور، کشور کوچک آمریکای مرکزی که بیش از یک سال پیش با ایجاد بیت کوین (BTC) تاریخ ساز شد، اخیرا اولین سال پذیرش بیت کوین خود را جشن گرفت.

دولت السالوادور بیت کوین را به عنوان ابزاری برای جذب سرمایه گذاری خارجی، ایجاد مشاغل جدید و کاهش اتکا به دلار آمریکا در اقتصاد کشور در هنگام استخدام معرفی کرد. با وجود فشار فزاینده از سوی نهادهای بین المللی مانند بانک جهانی و صندوق بین المللی پول (IMF) برای حذف بیت کوین از مناقصه قانونی، بسیاری از حامیان بیت کوین و جامعه آزادیخواه به نفع این کشور کوچک تجمع کرده اند.

از زمانی که السالوادور اولین “ملت بیت کوین” شد، در سال گذشته چیزهای زیادی تغییر کرده است. شور و اشتیاق و علاقه عمومی اندکی پس از تصویب بیت کوین افزایش یافت و قیمت را به بالاترین حد خود رساند.

رئیس جمهور سالوادور نایو بوکله به لیگ رو به رشد حامیان بیت کوین پیوسته است تا در روزهای اولیه که کشور با سود خود مدارس و بیمارستان ها را ساخته بود، برخی از افت بازار را خریداری کند و پول آنها را سرمایه گذاری کند. حتی از خرید بیت کوین نیز سود می برد.

با این حال، زمانی که شرایط بازار نزولی بود، دفعات خرید بیت‌کوین کاهش یافت و رئیس‌جمهور که اغلب در حال تعامل با جامعه ارزهای دیجیتال در توییتر و اشتراک‌گذاری تلاش‌های آینده بیت‌کوین بود، تعاملات خود در رسانه‌های اجتماعی را کاهش داد.

السالوادور از سپتامبر سال گذشته تاکنون 2301 بیت کوین را به قیمت حدود 103.9 میلیون دلار خریداری کرده است. ارزش آن بیت کوین در حال حاضر حدود 45 میلیون دلار است. آخرین خرید در اواسط سال 2022 انجام شد که این کشور 80 بیت کوین را به قیمت 19000 دلار خریداری کرد.

زمانی که قیمت بیت کوین سقوط کرد، منتقدانی که مدت‌ها در مورد حباب ارزهای دیجیتال ابراز نگرانی کرده‌اند، گفتند: «به شما گفتم. من اینجا هستم.

اوراق قرضه آتشفشانی بیت کوین السالوادور، که هدف آن جمع آوری یک میلیارد دلار از سرمایه گذاران برای ساخت یک شهر بیت کوین است، قبلاً چندین بار به تعویق افتاده است، که نه تنها در مورد این پروژه، بلکه در مورد پذیرش بیت کوین به طور کلی، شک و تردید را تشدید کرده است.

سامسون مو، کارآفرین بیت‌کوین، که نقش کلیدی در طراحی اوراق قرضه آتشفشانی بیت‌کوین، که به عنوان توکن آتشفشانی نیز شناخته می‌شود، داشت، به کوین تلگراف گفت که السالوادور برخلاف تصور رایج خارجی، بازار نزولی را تجربه می‌کند. او گفت که از آن عبور کرده است. او گفت که اوراق قرضه آتشفشانی به دلایل متعددی به تعویق افتاده است و در حال حاضر در انتظار تصویب قانون اوراق بهادار دیجیتال است.

ما هنوز منتظر هستیم تا قانون جدید اوراق بهادار دیجیتال به کنگره ارائه شود. پس از تصویب، السالوادور می تواند تامین مالی اوراق قرضه بیت کوین را شروع کند. امیدواریم که این امر تا پایان سال جاری اتفاق بیفتد. مانند شرکت های بیت کوین، السالوادور. بر ساخت و ساز از طریق بازار نزولی متمرکز شده است و من شک دارم که رئیس جمهور بوکله در این قیمت ها بیشتر گیر نکند.”

قیمت بیت کوین تنها یک ماه پس از تصویب السالوادور در 10 نوامبر به بالاترین حد خود یعنی 68789 دلار رسید. با این حال، از آن زمان تاکنون، قیمت بیش از 70 درصد کاهش یافته است و در حال حاضر در حدود 19000 دلار معامله می شود.

پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری Bitfinex، به Cointelegraph گفت که توکن Volcanic بدون توجه به شرایط بازار، علاقه سرمایه گذاران را به خود جلب می کند.

“توکن آتشفشانی اولین در نوع خود است. بازارهای گاو نر معمولا اشتهای سرمایه گذاران را برای محصولات جدید تحریک می کند، اما پیشنهاد منحصر به فرد ارائه شده توسط این توکن این است که بدون توجه به شرایط بازار، موفقیت بزرگی خواهد داشت. ما مطمئن هستیم که علاقه ای وجود خواهد داشت. : توکن Volcanic از حمایت گسترده ای در جامعه بیت کوین برخوردار است و به وضوح اشتهای زیادی برای عرضه آن وجود دارد، صرف نظر از اینکه بازار خرسی است یا گاو نر.

Bitfinex شریک زیرساختی اصلی دولت السالوادور است که مسئول پردازش تراکنش‌های فروش توکن آتشفشانی است.

پذیرش بیت کوین باعث افزایش حواله و گردشگری می شود

منتقدان آزمایش بیت‌کوین السالوادور را از ابتدا شکست خورده می‌دانند، اما طرفداران آن را نوعی انقلاب می‌دانند که پذیرش السالوادور نتیجه تعداد زیادی از شهروندان بدون بانک و حواله‌های بزرگ است. کشورهای دیگر با چالش های مالی مشابه، مانند حجم.

Bukele قبلاً گفته بود که تمرکز اصلی شناسایی BTC ارائه خدمات بانکی به بیش از 80 درصد از سالودولان های بدون بانک است. ظرف شش ماه پس از تصویب این قانون، کیف پول های بیت کوین کشور با موفقیت 4 میلیون کاربر را ثبت کرد و 70 درصد از جمعیت بدون بانک بدون مراجعه به بانک به خدمات پرداخت و انتقال پول دسترسی داشتند، اکنون می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

اخیراً: گرافیک متاورس با هدف جامعه و دسترسی است – نه واقع گرایی

Artie Dapte، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در Market Research Futures، به کوین تلگراف گفت که پذیرش بیت کوین در السالوادور پیامدهای متعددی از جمله تسهیل امور بانکی و گردشگری برای افراد بدون بانک داشته است. او گفت که در این زمینه موفق بوده است.

“کشور آمریکای مرکزی السالوادور باید بپذیرد که ارز دیجیتال آن به بازسازی صنعت گردشگری خود کمک کرده است، حتی اگر هنوز برای زنده ماندن در زمستان طولانی رمزنگاری تلاش می کند. هزینه سفر در السالوادور در دوره پس از همه گیری 81 درصد افزایش یافت. با 1.2 میلیون بازدید کننده در سال 2021 و 1.1 میلیون بازدید کننده در نیمه اول سال 2022.

داده های Statista نشان می دهد که بیش از 9 درصد از تولید ناخالص داخلی السالوادور را گردشگری تشکیل می دهد، بنابراین افزایش تقریباً دو برابری گردشگری یک موهبت بزرگ برای این کشور است.

گردشگری به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی السالوادور.منبع: Statista

جدای از گردشگری و ارائه خدمات مالی به افراد بدون بانک، پذیرش بیت کوین از نظر حواله های مرزی نیز سودمند بوده و هزینه های مبادله را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

بانک مرکزی السالوادور تخمین می زند که حواله های خارجی از ژانویه تا می 2022 بالغ بر 50 میلیون دلار بوده است. پذیرش بیت کوین و کیف پول Chivo، ابتکاری با حمایت دولت السالوادور، منجر به افزایش 400 درصدی تراکنش های شبکه لایتنینگ در سال 2022 شده است.

معایب پذیرش بیت کوین

بزرگ‌ترین نقطه ضعف پذیرش بیت‌کوین در السالوادور، عامل اقتصاد کلان است که به همراه میزان واکنش‌های منفی از سراسر جهان، منجر به کاهش قیمت بیت‌کوین شده است. بازگشت مجدد مشکلی در بازار صعودی نخواهد بود، اما کشوری کوچک با مشکلات مالی، نمی‌تواند روابط بدی با موسسات مالی بین‌المللی داشته باشد.

در حال حاضر، اکثر بیت کوین در السالوادور با ارزشی بالاتر از امروز خریداری می شود. بیت کوین ارتباط نزدیکی با بازار سهام، به ویژه دارایی های سنتی مانند سهام فناوری دارد. آنها نیز در سال جاری که جهان تلاش می کند با پیامدهای یارانه های دولتی مرتبط با بیماری همه گیر مقابله کند، ضربه خورده اند.

فراتر از قیمت بیت کوین، سوال بزرگ‌تر برای السالوادور این است که جامعه مالی بین‌المللی به این حرکت چگونه نگاه می‌کند.

حرکت به سمت بیت کوین در این کشور دسترسی کشور را به بازارهای مالی سنتی محدود می کند و مشکلات واقعی برای Bukele در تامین مالی خدمات بدهی خود ایجاد می کند. در اوایل سال جاری، مودیز اختلافات بر سر بیت کوین را دلیل تلاش السالوادور برای دستیابی به توافق با صندوق بین المللی پول ذکر کرد.

اخیراً: هارد فورک پس از ادغام اتریوم آمده است: پس چه؟

ریچارد گاردنر، مدیر عامل شرکت ارائه دهنده خدمات زیرساختی سازمانی Modulus، به کوین تلگراف گفت که شاید در پنج سال آینده تصمیم Bukele خیلی بد به نظر نرسد، اما اکنون بحث برانگیز است.

حرکت بوکله به سمت بیت کوین عاقلانه به نظر نمی رسد. بیت کوین در نهایت با توجه به کاهش ارزشش به عنوان یک محافظ تورم شکست خورد، حتی زمانی که تورم دلار بالا بود. ما به یک عکس فوری سالانه نگاه می کنیم: در کشوری مانند السالوادور، توانایی جمع آوری پول از طریق سازمان هایی مانند صندوق بین المللی پول ضروری است، بنابراین دفاع از بازی بیت کوین Bukele دشوار است.”

آینده السالوادور تا حد زیادی به موفقیت اوراق قرضه آتشفشانی تاخیری آن بستگی دارد. این می تواند میلیاردها دلار درآمد به همراه داشته باشد و سابقه ای برای دیگران ایجاد کند. تا زمانی که اوراق قرضه منتشر نشود، دنیای خارج به اندازه گیری موفقیت آن بر اساس خرید بیت کوین ادامه خواهد داد.

نویسنده: Prashant Jha

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا