اخبار ارز دیجیتال

مقررات DeFi: جایی که رگولاتورهای ایالات متحده باید خط بکشند

رویکرد آژانس فدرال ایالات متحده به بازار DeFi نگرانی هایی را در مورد آینده این صنعت ایجاد کرده است. کارشناسان در حال بحث هستند که رویکرد صحیح چیست.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، یکی از سریع‌ترین اکوسیستم‌های در حال رشد در بازار ارزهای دیجیتال، با توجه به ماهیت غیرمتمرکز فضا، مدت‌هاست که برای قانون‌گذاران یک معضل بوده است.

در سال ۲۰۲۲، تنظیم کننده های ایالات متحده توجه زیادی به پایان دادن به ناشناس بودن اکوسیستم، با تمرکز ویژه بر مناطق نوپا داشتند.

پروتکل‌های DeFi به کاربران اجازه می‌دهند تا دارایی‌های دیجیتال را بدون واسطه تجارت، قرض و وام بدهند. اکوسیستم DeFi ماهیت غیرمتمرکز دارد و اکثر پروژه‌ها توسط قراردادهای هوشمند خودکار و سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) اجرا می‌شوند. اکثر پروتکل‌های DeFi نیازی به الزامات سختگیرانه Know Your Customer (KYC) ندارند و به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا به صورت ناشناس معامله کنند.

یک کپی فاش شده از لایحه ایالات متحده در ماه ژوئن برخی از زمینه های کلیدی نگرانی را برای تنظیم کننده ها، از جمله استیبل کوین های DeFi، DAO ها و صرافی های ارزهای دیجیتال برجسته کرد. این لایحه با هدف حذف پروژه های ناشناس تاکید ویژه ای بر محافظت از کاربران دارد. این لایحه به پلتفرم‌های رمزنگاری یا ارائه‌دهندگان خدمات، اعم از پروتکل‌های DAO یا DeFi، نیاز دارد که به طور قانونی در ایالات متحده ثبت شوند.

سباستین دیویس، مدیر زیرساخت نهادی و ارائه‌دهنده نقدینگی Aquanow، عدم درک فنی رگولاتور را دلیل این رویکرد قهقرایی می‌داند. او به کوین تلگراف گفت که حوادثی مانند تحریم کاربران تورنادو کش پس از اضافه شدن این اپلیکیشن به لیست اتباع ویژه تعیین شده توسط دفتر کنترل دارایی های خارجی نشان دهنده عدم درک فنی است.

“من فکر می‌کنم نکته‌ای که سیاست‌گذاران تلاش می‌کردند بفهمند این بود که برای توسعه‌دهندگان/کاربران پروتکل‌هایی که تاریخچه تراکنش‌هایشان را کاملا مبهم می‌کنند و مایل به اقدام سریع هستند، بسیار دشوار خواهد بود. این موضع ممکن است در نهایت لغو شود، اما سابقه سخت‌گیرانه خواهد بود. شرکت کنندگان در اقتصاد دیجیتال برای اجتناب از این نوع شوک‌ها و/یا متعادل کردن آن‌ها وارد گفتگو خواهند شد. برای انجام این کار، ما باید تا حد امکان به تعامل با تنظیم‌کننده‌ها ادامه دهیم و صدای خود را حفظ کنیم.»

مقاله بحث دیگری که توسط فدرال رزرو ایالات متحده در ماه اوت منتشر شد، استدلال کرد که محصولات DeFi درصد بسیار کمی از سیستم مالی جهانی را نشان می دهند، اما همچنان می توانند خطراتی را برای ثبات مالی ایجاد کنند. این گزارش خاطرنشان می‌کند که مقاومت DeFi در برابر سانسور اغراق‌آمیز شده است، و اشاره می‌کند که شفافیت یک نقطه ضعف رقابتی برای سرمایه‌گذاران نهادی است و می‌تواند انگیزه‌ای برای تقلب باشد.

قانون اجباری پروژه های نوپا را از بین می برد

در حالی که نگرانی های تنظیم کننده ها در مورد محافظت از کاربر قابل درک است، کارشناسان معتقدند که نوآوری و پیشرفت نباید قربانی شود. اگر تمرکز صرفاً بر جمع آوری داده ها و ایجاد موانع برای نوآوری باشد، آمریکا در رقابت نوآوری عقب خواهد ماند.

Hugo Volts-Oliveira، دبیر مؤسسه اقتصاد جدید، یک سازمان غیرانتفاعی متمرکز بر توسعه توصیه‌های سیاست اقتصاد دیجیتال، به کوین تلگراف گفت: رویکرد فعلی تنظیم‌کننده‌ها و حذف پروژه‌های ناشناس. توضیح داد که چرا تمرکز بر روی او گفت:

«سیاست‌گذاران و تنظیم‌کننده‌ها همچنان اصرار دارند که از شر پروژه‌ها و تیم‌های رمزنگاری ناشناس خلاص شوند و به طور مؤثر سازندگان را هدف قرار دهند تا این صنعت را خفه کنند. با پروژه‌های پیچیده‌تر توسعه‌یافته با روحیه

او افزود که این خطر واقعی وجود دارد که قانونگذاران موفق شوند بیشتر صنعت کریپتو را از آمریکای شمالی دور نگه دارند. به نوآوری ”

در ۳۰ آگوست، اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده هشدار جدیدی به سرمایه گذاران در پلتفرم های DeFi صادر کرد که هدف آنها ۱.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ بود. رمزارزها، «پیچیدگی عملکرد زنجیره‌ای متقاطع و ماهیت منبع باز پلت‌فرم‌های دی‌فای».

تمرکززدایی یک جنبه کلیدی از اکوسیستم DeFi است و مجرمان می توانند از آن برای پردازش تراکنش های غیرقانونی استفاده کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که از نظر تاریخی ثابت شده است که شویی از طریق ارزهای دیجیتال خطرناک است زیرا می توان آن را ردیابی و مسدود کرد. جنایتکاران حتی پس از سال ها کشف سرقت به پولشویی ادامه می دهند.

تنظیم DeFi نیاز به تغییر ذهنیت دارد

با توجه به اینکه ایالات متحده فاقد یک کتاب قوانین جهانی برای اپراتورهای رمزنگاری است، به استثنای چند ایالت با قوانین خاص رمزنگاری، موضوع اصلی بحث در صنعت اصلی است. اگر شفافیت عادلانه ای در سراسر بازار ارزهای دیجیتال وجود نداشته باشد، یک کار پیچیده است.

جکسون مولر، مدیر سیاست و روابط دولتی در Securrency، توسعه‌دهنده فناوری مالی و نظارتی مبتنی بر بلاک چین، به کوین‌تلگراف گفت که علاقه سیاست‌گذاران به فضای DeFi در حال افزایش است.

اما آنها اکنون بین اعمال رژیم نظارتی طولانی مدت اما احتمالاً ناکافی یا نگاهی فراتر از مقررات برای ایجاد یک چارچوب مناسب و پاسخگو گیر کرده اند. او توضیح داد:

“سیاست گذاران هرگز از سیستم های مبتنی بر ناشناس بودن کامل راضی نخواهند شد. این سیستم می تواند به طور قابل توجهی از حقوق حریم خصوصی افراد بدون محدود کردن قابل توجه امکانات خدمات یا ایجاد یک بازار مبهم محافظت کند. دیفای تنظیم شده تضاد نیست. این دو با هم وجود دارند. ما می توانیم، و ما باید با هم زندگی کنید.»

پیشنهاد جدیدی که توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در فوریه سال جاری منتشر شد، عدم درک SEC از فضا را برجسته کرد. اصلاحیه پیشنهادی تمام پلتفرم‌هایی را که آستانه‌های حجم معاملاتی مشخصی دارند ملزم می‌کند که به عنوان صرافی ثبت نام کنند.

این پیشنهاد بسیاری از پروژه های DeFi را تهدید می کند. بسیاری از آنها به صورت مرکزی اداره نمی شوند و ثبت نام به عنوان صرافی به احتمال زیاد برای صنعت عذاب خواهد بود. هیستر پیرس، کمیسیونر SEC، یکی از مدافعان برجسته ارزهای دیجیتال، یکی از اولین کسانی بود که به این پیشنهاد معیوب اشاره کرد و آن را «انواع مکانیسم‌های معاملاتی بیشتری، احتمالاً شامل پروتکل‌های DeFi» نامید.

پیشنهادها و هشدارهای متعدد از سوی آژانس های فدرال ایالات متحده حاکی از رویکردی سختگیرانه است که بسیاری از کارشناسان معتقدند همیشه کارساز نخواهد بود. گابریلا کوس، مدیر عامل یک گروه خودتنظیمی به نام انجمن جهانی دارایی دیجیتال و ارز دیجیتال (Global DCA)، به کوین تلگراف گفت:

“تنظیمات DeFi مستلزم تغییر ذهنیت از مفهوم “پلیس در ضرب و شتم” و به سمت مفهوم “مدیریت جامعه” است. در دنیای DeFi که در آن تعاملات و ماهیت موجودیت ها غیرمتمرکز است، تنظیم کننده ها ماهیت کل رابطه بین طرف تنظیم‌شده و طرف تنظیم‌شده باید تغییر کنند: مقررات باید بازنگری شود تا از واکنشی بودن به یک اقدام پیشگیرانه که از توسعه سازنده صنعت حمایت می‌کند، تغییر کند.

DCA جهانی به طور خاص روی این موضوع کار می کند تا یک سازمان خودتنظیمی را طراحی و ایجاد کند که گفت و گوی گسترده ای را با گروه های ذینفع مختلف در اکوسیستم دارایی دیجیتال تشکیل می دهد. یکپارچگی بازار و حمایت از مصرف کننده را ارتقا دهید.»

اریک چنگ، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران شرکت تحقیق و توسعه DeFi Injective Labs، به کوین تلگراف گفت که ذینفعان در اکوسیستم باید در بحث نظارتی نظر داشته باشند.

“شخصا، من فکر می‌کنم تنظیم‌کننده‌ها باید گفت‌وگوی بازتری با شرکت‌ها و بنیان‌گذاران Web3 داشته باشند. اگرچه بسیاری ممکن است به یاد نداشته باشند، فضای اولیه Web2 نیز توسط یک ساختار نظارتی غیرشفاف محدود شده بود، و البته تنظیم‌کننده‌ها و بنیان‌گذاران با هم کار کردند تا از درستی آن اطمینان حاصل کنند. دستورالعمل ها این به مرور زمان و با شروع به ایجاد اصلاح شد

فن آوری های جدید که کشش گسترده ای را به دست می آورند به یک نگرانی برای تنظیم کننده ها تبدیل شده است. اما رویکرد آنها برای تعیین اینکه آیا این فناوری می‌تواند برای چند بازیگر بد استفاده شود یا به سادگی ممنوع شود، کلیدی است. تحت رویکرد فعلی برای تنظیم بازار DeFi می‌تواند برای صنعت نوظهور ویرانگر باشد، ما معتقدیم که گفت‌وگو راه درستی برای پیشرفت است. این بار.نویسنده: Prashant Jha

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا