🚨 اخبار ارز دیجیتال

DeFi به عنوان یک راه حل در زمان بحران

بیت کوین به آغاز این دوره جدید کمک کرد، اما آینده ای که ساتوشی ناکاموتو متصور بود به تلاش های مداوم ما نیاز دارد.

دهه ۲۰۲۰ تا کنون دهه سختی بوده است، اما قدرت تحول آفرین فناوری بلاک چین مسیر بهتری را به پیش می‌دهد.

از بحران متولد شده است

این وضعیت همچنان برای بسیاری از مردم عادی در سراسر جهان دشوار است. افزایش هزینه‌های زندگی باعث شد رشد دستمزدها در سال گذشته به حداقل برسد، زیرا تورم همچنان به تأثیر خود ادامه می‌دهد. علاوه بر این، با افزایش تنش های ژئوپلیتیکی، قدرت های جهانی مانند چین و روسیه به طور فزاینده ای سلطه دلار آمریکا را به چالش می کشند.

در این دنیای جدید پرنوسان، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز می توانند منبع ثبات و آزادی باشند. اگرچه بیت کوین برای اولین بار در پی بحران بانکی سال ۲۰۰۸ ظهور کرد، اما تأثیر رویدادهایی مانند فروپاشی Lehman Brothers در نوشته های ساتوشی ناکاموتو، خالق نام مستعار بیت کوین، مشهود است.

در فوریه ۲۰۰۹، زمانی که بحران وام‌های اقلامی در نوسان بود، آقای ناکاموتو «ارز الکترونیکی مبتنی بر گواهی رمزنگاری» را پیشنهاد کرد که امکان تراکنش‌های ایمن و آسان را بدون نیاز به یک واسطه شخص ثالث قابل اعتماد فراهم می‌کرد.» اما آیا ارزهای دیجیتال تاکنون به وعده خود عمل کرده‌اند و آیا دی‌فای می‌تواند به حل بی‌ثباتی ادامه‌دار دهه ۲۰۲۰ کمک کند؟

یک سیستم بهتر امکان پذیر می شود

ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین در واقع می توانند به چندین روش مختلف به غلبه بر مشکلات سیستم بانکی و پولی فعلی کمک کنند. به عنوان مثال، خود نگهبانی دارایی‌های DeFi از سرمایه‌گذاران خرد در برابر خطراتی مانند ورشکستگی و فرار سازمانی محافظت می‌کند. سقوط بانک سیلیکون ولی در مارس ۲۰۲۳ نشان می دهد که حتی بانک های بزرگ هنوز در معرض خطر شکست هستند. اما کاربران Web3 به جای نیاز به اعتماد به اینکه پول آنها هنوز وجود دارد، می توانند ببینند که چقدر مستقیماً روی زنجیره دارند.

علاوه بر این، فناوری بلاک چین یک محیط مالی کارآمدتر و غیرمتمرکز را امکان پذیر می کند. شبکه همتا به همتا که توسط بیت کوین پیشگام شد به این معنی است که سرمایه گذاران می توانند دارایی های خود را نگه دارند و مستقیماً بدون واسطه و با کارمزدهای بسیار پایین تر تجارت کنند. و برخلاف بانک‌های سنتی، ظهور بخش DeFi، مانند DEX، وام‌دهی، و سرمایه‌گذاری نقدینگی، به افراد امکان کنترل دقیق نحوه استفاده از دارایی‌هایی را که سپرده‌گذاری می‌کنند، داده است.

تورم یکی دیگر از مشکلات جاری است که ارزهای دیجیتال و DeFi می توانند به حل آن کمک کنند. برخلاف ارزهای فیات، ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین عرضه کل ثابتی دارند. این به این معنی است که دارایی های بیت کوین شما را نمی توان به راحتی رقیق کرد که انگار ارزی مانند USD در اختیار دارید. در حالی که گاهی اوقات بازگشت به استاندارد طلای گذشته به عنوان یک راه حل بالقوه برای تورم پیشنهاد می شود، استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ارز قانونی می تواند اثرات مشابهی داشته باشد، در حالی که مزایای مختلف دیگری مانند افزایش کارایی را نیز ارائه می دهد.

CBDC: یک جایگزین بالقوه؟

در حالی که ابرقدرت های جهان برای برتری مالی رقابت می کنند، مردم در سراسر جهان می توانند از دارایی های غیرمتمرکز مقاوم در برابر سانسور مانند بیت کوین بهره مند شوند. با این حال، از آنجایی که ارزهای مجازی تهدیدی برای تسلط سیستم پولی فعلی هستند، بسیاری از دولت ها اقداماتی را برای انتشار ارزهای دیجیتال متمرکز خود انجام داده اند.

موسساتی مانند فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا به طور فعال در حال بررسی صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) هستند. به یک معنا، مزایای CBDC را می توان با سودمندی ارزهای دیجیتال برابر دانست. به عنوان مثال، به اصطلاح دلار دیجیتال می‌تواند به انجام تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر و در عین حال گسترش دسترسی به سیستم مالی کمک کند.

با این حال، CBDC ها فاقد برخی از مزایای کلیدی ارزهای دیجیتال هستند. اول، مانند ارزهای فیات سنتی، بسیار متمرکز باقی می ماند. این بدان معناست که حضانت واقعی امکان پذیر نیست و دارایی های شما می تواند توسط مقامات مالی در هر زمان مسدود شود. CBDC ها هنوز به بانک های مرکزی اجازه می دهند تا از طریق اقداماتی مانند تسهیل کمی پول چاپ کنند، بنابراین ممکن است به مهار مشکل تورم کمکی نکنند. به طور کلی، CBDC ها تنها کسری از مزایای ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز را ارائه می دهند.

چرا CEX نه؟

جامعه Web3 جایگزین بهتری را پیشنهاد کرده است. ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت کوین به مردم عادی اجازه می دهد تا از مزایای پول دیجیتال بدون مواجهه با مشکلات مشابهی که گریبانگیر ارزهای فیات موجود است، بهره مند شوند. به خصوص در مواقع بحران، DeFi راهی عالی برای ایمن نگه داشتن پول شما و کنترل مستقیم آن است. اما برای اینکه DeFi واقعاً از نظر محبوبیت منفجر شود، تجربه کاربر باید با امور مالی متمرکز برسد.

در حال حاضر، ساده ترین راه برای خرید و ارسال ارزهای دیجیتال از طریق یک صرافی متمرکز (CEX) است. مشابه CBDC ها، کاربران پلتفرم هایی مانند Coinbase و Binance باید سطحی از شفافیت و تمرکززدایی را برای تجربه کاربری ساده قربانی کنند. اما رویدادهایی مانند سقوط FTX نشان می‌دهد که صرافی‌های متمرکز، مانند بانک‌های سنتی، می‌توانند بیش از حد اهرم شوند و ورشکسته شوند. بسیاری از کاربران از مزایای DeFi و خود حضانت آگاهی ندارند، بنابراین آموزش بیشتر کلیدی است.

نوشتن عبارت seed خود در یک مکان امن دشوارتر از ایجاد یک حساب کاربری در CEX است، اما مزایای آن قطعا ارزش آن را دارد. اگر حق حضانت شخصی دارید، همیشه می توانید دارایی های خود را مستقیماً در بلاک چین ردیابی کنید و حتی برای امنیت بیشتر، وجوه خود را به کیف پول سخت افزاری منتقل کنید. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران می‌توانند همزمان با استراتژی‌های DeFi با نوسان کم، مانند کشاورزی پایدار، درآمد غیرفعال کاملی از سرمایه‌گذاری‌های خود کسب کنند.

ممکن است DeFi پاسخگو باشد

علاوه بر تداوم بی ثباتی در سیستم مالی، دهه ۲۰۲۰ شاهد افزایش سطوح آشفتگی ژئوپلیتیکی نیز بوده است. با این حال، امور مالی غیرمتمرکز فرصتی برای محافظت از آزادی مالی ما ارائه می دهد. ما باید برای ساختن یک اقتصاد دیجیتال منصفانه و یک دنیای مالی بهتر گرد هم آییم. DeFi در حال حاضر فرصت های نوآورانه متنوعی را برای سرمایه گذاران کوچک ارائه می دهد، اما جامعه همچنان به درخواست برنامه های بیشتر، آموزش بهبود یافته و تجربه کاربری بهتر برای دستیابی به پذیرش انبوه جهانی نیاز دارد.

بیت کوین به آغاز این دوره جدید کمک کرد، اما آینده ای که ساتوشی ناکاموتو متصور بود به تلاش های مداوم ما نیاز دارد. هنگامی که افراد جریان اصلی می توانند به راحتی به دفای دسترسی داشته باشند که وارد یک بانک سنتی آجر و ملات می شوند، آسمان محدودیت برای پذیرش Web3 است. در این بین، مهم است که نگاهی حساس به جنبه‌های منفی احتمالی CEX و تلاش‌های دولت‌ها برای جایگزینی ارزهای دیجیتال با ارزهای دیجیتالی ضعیف خود داشته باشیم.

اطلاعات ارائه شده در اینجا سرمایه گذاری، مالیات یا مشاوره مالی نیست. برای مشاوره در مورد وضعیت خاص خود باید با یک متخصص واجد شرایط مشورت کنید.

ولفگانگ روکرل مدیرعامل ایستاری ویژن و Entity.global. تخصص او استارت آپ های Web3، DeFi و GameFi است.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان بررسی شده از مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که در حال ساختن آینده از طریق قدرت ارتباط، همکاری و رهبری فکری هستند. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Wolfgang Rückerl
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا