اخبار ارز دیجیتال

آشفتگی بازار کریپتو خطر اهرم در معاملات را برجسته می کند

اهرم به طور گسترده در صنعت کریپتو استفاده می شود. اهرم می تواند بازده را افزایش دهد، اما ریسک نزولی را نیز افزایش می دهد.

معاملات اهرمی ارزهای دیجیتال، یعنی معامله ارزهای رمزنگاری شده با وجوه قرض‌گرفته شده، ریسک قابل‌توجهی دارد. این عمدتا به دلیل ماهیت دمدمی مزاج بازار است.

در ماه مه، بازار ارزهای دیجیتال، که در دو سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است، پس از یک سری رویدادهای منفی بازار، به شدت رشد کرد و بیش از ۵۰ درصد از ارزش بازار خود را از دست داد. رکودی که باعث جهش ناخوشایند ۲ تریلیون دلاری در بازار شد، برخی از بزرگترین ضعف های بازار را نیز آشکار کرد. یکی از آنها استفاده بی رویه از اهرم در بازاری بود که از لحاظ تاریخی جیوه است.

این جنبه اخیراً توسط سرمایه گذار میلیاردر مایک نووگراتز تأیید شده است. نووگراتز یک جنگجوی صلیبی غیور برای کل صنعت و حامی سرسخت اکوسیستم Terra قبل از فروپاشی بود.

او اخیرا اعتراف کرده است که میزان اهرم در بازار و زیان هایی که به همراه خواهد داشت را دست کم گرفته است.

او گفت: “من متوجه میزان اهرم در سیستم نبودم. فکر نمی‌کنم مردم انتظار داشته باشند میزان زیان‌هایی که در ترازنامه‌های موسسات حرفه‌ای نشان داده شود. این باعث اثر زنجیره‌ای شد.” .

خلیلولا بیگ، بنیانگذار و مدیر عامل Coinbasket، در صحبت با کوین تلگراف این هفته بر دیدگاه خود تأکید کرد که بازار واقعاً دارای اهرم بیش از حد است و بهبودی آن مدتی طول خواهد کشید.

بازار ارزهای دیجیتال هنوز در مرحله تحقیق و توسعه است و دیدن شکست چندین پروژه ارزهای دیجیتال دیگر، به ویژه پروژه‌هایی که بر مبنای وثیقه و اهرم ایجاد شده‌اند، جای تعجب نیست.

وی با بیان اینکه رگولاتورها احتمالاً به دنبال حفره های اهرمی برای محافظت از سرمایه گذاران هستند، افزود: «این رویدادها فرصتی برای تنظیم کننده ها و فعالان صنعت است تا برای جلوگیری از چنین فجایع در آینده اقدام کنند.» «اگرچه درها را برای ایجاد یک سرمایه گذار باز کرده است. مکانیزم قوی.”

اهرم چیست؟

اهرم به استفاده از سرمایه قرض گرفته شده در معاملات اشاره دارد و معمولاً متعلق به معامله گران حرفه ای با تجربه گسترده در مدیریت ریسک است.

برای تجارت محصولات دارای اهرم، معمولاً سرمایه گذاران ملزم به واریز حداقل سپرده نزد کارگزاری هستند که از این نوع معاملات پشتیبانی می کند. پلتفرم هایی که از معاملات حاشیه پشتیبانی می کنند، به طور موثر وجوهی را به سرمایه گذاران برای باز کردن موقعیت های بزرگتر قرض می دهند.

موقعیت هایی که بیش از یک دوره زمانی خاص نگهداری می شوند، مستلزم کارمزد بهره ای هستند که از پول نگهداری شده به عنوان وثیقه کسر می شود. کارمزدها معمولاً متفاوت است و بر اساس مقداری است که به موقعیت‌های حاشیه باز تعمیم داده می‌شود.

سود و زیان حساب مارجین بر اساس اندازه کامل موقعیت‌های باز است، بنابراین سود و زیان بزرگ‌نمایی می‌شود. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران بی‌تجربه که از استراتژی‌های اهرمی بالا استفاده می‌کنند، ممکن است در دوره‌های نوسانات بالای بازار بیش از حد ارزش گذاری شوند.

اخیراً: بنیانگذاران ۳AC در کجای جهان هستند؟ حدس و گمان فراوان است

جای تعجب نیست که معاملات اهرمی ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت بی ثبات بازار منجر به انحلال های بسیاری می شود. بر اساس داده‌های به‌دست‌آمده از Coinglass، یک پلت‌فرم معاملات آتی و تجزیه و تحلیل داده‌های ارز دیجیتال، هر هفته صدها میلیون دلار در بازار کریپتو نقد می‌شود.

به عنوان مثال، در ۱۳ ژوئن، بیش از ۱ میلیارد دلار توکن ظرف ۲۴ ساعت پس از سقوط بازار بدون هشدار قبلی، نقد شد. بیشتر انحلال ها به دلیل اهرم بیش از حد بود.

از لحاظ تاریخی، معاملات بیش از حد اهرمی منجر به ترکیدن حباب‌ها شده است، به‌ویژه زمانی که تعدادی از بازیگران اصلی به طور همزمان تحت تأثیر نیروهای منفی مداوم بازار نقد شوند.

بیگ که شرکتی را اداره می‌کند که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا شاخص‌های ارزهای دیجیتال و پرتفوی‌های متنوع ارزهای دیجیتال را انجام دهند، برخی از اشتباهات رایج بسیاری از معامله‌گران فردی و سرمایه‌گذاران نهادی را هنگام دست زدن به ارزهای دیجیتال توصیف می‌کند.

به گفته مدیرعامل، بسیاری از معامله‌گران ارزهای دیجیتال مهارت‌های مدیریت ریسک ضعیفی دارند، به‌ویژه وقتی صحبت از محدود کردن ضرر می‌شود. او گفت که ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به طور ایده آل نباید از ۱۵ درصد پرتفوی تجاوز کند. البته این قاعده به ندرت رعایت می شود که منجر به انحلال دائمی می شود.

او همچنین در مورد نیاز به تنوع ریسک در سرمایه‌گذاری‌های کریپتو برای اجتناب از چنین سناریوهایی صحبت کرد و اظهار داشت که سرمایه‌گذاران باید ریسک خود را در دارایی‌های طولانی‌مدت متنوع کنند تا از ریسک جلوگیری کنند.

استفاده از اهرم توسط شرکت های رمزنگاری

اهرم می تواند ترازنامه شرکت را با آزاد کردن سرمایه مورد نیاز برای حمایت از سرمایه گذاری های سودآورتر بهبود بخشد. اما این یک شمشیر دو لبه است که می تواند به راحتی تجارت شما را خراب کند.

با نگاهی به برخی از تحولات اخیر مرتبط با این موضوع، به عنوان مثال، کاهش صندوق تامینی سه پیکان کپیتال (۳AC) به دلیل بدهی های عظیم و استفاده از اهرم آن تسریع شد.

این شرکت به شدت از سرمایه گذاری روی ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) استفاده کرده است که در نوامبر ۲۰۲۱ به اوج خود رسید و بیش از ۵۰ درصد از ارزش خود را در ماه می از دست داد.

انحلال موقعیت های صندوق تامینی باعث ایجاد یک اثر دومینویی شد که در نهایت ده ها شرکت مرتبط را تحت تاثیر قرار داد. بر اساس یک پست وبلاگ منتشر شده توسط شرکت، مشکلات مالی مربوط به شرکا بر عملیات تأثیر گذاشته است.

طبق گزارش ها، این شرکت به ۳AC وام داده است و در حال حاضر بعید است که پول را پس بگیرد.

طبق گزارش ها، شرکت وام دهنده ارز دیجیتال سلسیوس نیز تا حدودی به دلیل استفاده از اهرم ورشکست شده است. بر اساس یک گزارش تحقیقاتی منتشر شده توسط شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Arkham Intelligence، به نظر می رسد سلسیوس تقریباً ۵۳۰ میلیون دلار از سرمایه سرمایه گذاران را به مدیران دارایی سپرده است.

به نظر می رسد که این شرکت به دلیل این حرکت مخاطره آمیز حدود ۳۵۰ میلیون دلار ضرر کرده است.

سقوط غول‌ها نشان می‌دهد که چگونه استفاده غیرمسئولانه از اهرم‌ها می‌تواند اوضاع را بدتر کند.

محدود کردن ریسک اهرم کریپتو

برخی از حوزه های قضایی اصلی خود را موظف کرده اند که با تحمیل الزامات نظارتی سختگیرانه، از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال در برابر ریسک اهرمی محافظت کنند.

در مصاحبه ای اختصاصی با کوین تلگراف در اوایل این هفته، کریس کلاین، مدیر ارشد اجرایی و یکی از بنیانگذاران Bitcoin IRA، یک سرویس سرمایه گذاری بازنشستگی ارزهای دیجیتال، گفت که مقررات سختگیرانه بخش کریپتو، قوانین صنعت و سرمایه سرمایه گذاران را ساده می کند. او گفت که این امر باعث افزایش اعتماد می شود. .

“پیشنهادهای جدید از سوی سیاستگذاران، وضوح بیشتری را برای قوانین و نرده های محافظ برای این طبقه دارایی جدید ایجاد می کند و اعتماد به نفس در نظر گرفته شده برای محافظت از سرمایه گذاران را تقویت می کند. من فکر می کنم این فقط به محافظت بیشتر و مشروعیت بخشیدن به صنعت کمک می کند.”

برخی از حوزه های قضایی، مانند اتحادیه اروپا، قبلاً قوانینی را برای تحمیل بر بخش ارزهای دیجیتال، به ویژه در رابطه با نقدینگی و شفافیت، تهیه کرده اند که اهرم بیش از حد را کاهش می دهد.

طبق آخرین قوانین اتحادیه اروپا، همه مشاغل مرتبط با رمزارز در آینده نزدیک توسط مقررات بازارهای دارایی های رمزنگاری (MiCA) هدایت خواهند شد. این امر رعایت الزامات سرمایه و افشا را الزامی می‌کند و به جلوگیری از ضررهای غیرضروری زیادی که در ماه‌های اخیر به صنعت کریپتو وارد شده است کمک می‌کند.

با این حال، تنظیم کننده های اتحادیه اروپا هنوز محدودیت های یکسان و سختی را برای اهرم اعمال نکرده اند.

از سوی دیگر، تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده در مورد سرکوب کارگزاران رمزنگاری که معاملات حاشیه‌ای را ارائه می‌کنند، تهاجمی‌تر عمل می‌کنند، زیرا آنها مجوز پلتفرم‌های کریپتو که معاملات اهرمی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند، نمی‌دهند.

مبادلات شروع به تناسب کرده اند

صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال در سراسر جهان برای جلوگیری از تضادهای نظارتی با حوزه‌های قضایی اصلی، اهرم‌های مالی را محدود می‌کنند.

برای مثال، بایننس در ماه دسامبر اعلامیه‌ای برای کاربران ارسال کرد که نشان می‌داد سرمایه‌گذاران بریتانیایی را از استفاده از محصولات دارای اهرم رمزنگاری خود منع می‌کند. این حرکت در راستای تمایل شرکت برای پیروی از سازمان رفتار مالی بریتانیا (FCA) بود. رگولاتورهای مالی در ژوئن ۲۰۲۱ بایننس را محکوم کردند و به آن دستور دادند تا تمام فعالیت های غیرقانونی در کشور را متوقف کند.

پس از این هشدار، بایننس اهرم حساب های جدید را از ۱۰۰ برابر به ۲۰ برابر در جولای ۲۰۲۱ کاهش داد، احتمالاً برای جلوگیری از طوفان نظارتی. صرافی مشتقات کریپتو FTX نیز مدت کوتاهی پس از اصلاح بایننس، اهرم خود را از ۱۰۰ برابر به ۲۰ برابر در سال گذشته کاهش داد. FCA ارائه محصولات معاملاتی ارزهای دیجیتال اهرمی به سرمایه گذاران خرده فروشی بریتانیا را ممنوع می کند.

اخیر: سرکوب طالبان برای آینده ارزهای دیجیتال در افغانستان چه معنایی دارد؟

قابل ذکر است، در حال حاضر قوانین نظارتی کمی وجود دارد که میزان اهرمی را که صرافی‌های ارز دیجیتال به معامله‌گران ارائه می‌دهند، محدود می‌کند. به این ترتیب، مدیریت ریسک تا حد زیادی به ترجیحات تجاری فردی بستگی دارد.

رکود اخیر ارزهای دیجیتال نیاز به بررسی دقیق‌تر شرکت‌های ارزهای دیجیتال و مقررات قوی‌تر در مورد شرکت‌هایی که دارایی‌های حساس تحت کنترل آنها هستند را برجسته کرده است.

همانطور که در عواقب رکود اقتصادی مشاهده شد، فقدان یک چارچوب نظارتی روشن به برخی آژانس‌های رمزنگاری اجازه داده است تا بدهی‌های بیشتری نسبت به دارایی‌ها از طریق اهرم انباشته کنند. این باعث افزایش ریسک برای سرمایه گذاران و اعتباردهندگان می شود.

نویسنده: Elizabaeth Gail

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا