اخبار ارز دیجیتال

کشورهایی که بیت کوین (BTC) قانونی است

این مقاله را بخوانید تا بفهمید چرا السالوادور و جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) بیت کوین را به عنوان ارز قانونی خود پذیرفته اند.

کدام کشورها بیت کوین و سایر ارزهای مجازی را ممنوع می کنند؟

ممنوعیت یک فناوری جهانی و الگوی اقتصادی مانند BTC بهترین راه برای دولت ها برای محافظت از شهروندان خود در برابر خطرات این طبقه از دارایی نیست. حفاظت از مشتریان خرده‌فروشی را می‌توان با حفظ آنها در طول سفر با آموزش مدیریت صحیح و قرار دادن آنها در مکان مناسب به دست آورد.

بیت کوین، سایر ارزهای دیجیتال و برخی استخراج ارزهای دیجیتال در سراسر جهان ممنوع هستند. چین در سال ۲۰۲۱ ارزهای دیجیتال را با توجه به ارز دیجیتال بانک مرکزی خود ممنوع خواهد کرد که بر استخراج بیت کوین نیز تأثیر می گذارد. در نتیجه، نرخ هش BTC در سال ۲۰۲۱ کاهش خواهد یافت.

در سال ۲۰۲۲، هند موضع سختی در قبال ارزهای دیجیتال اتخاذ کرد. از نظر تاریخی، هرگاه بخشی از جهان این طبقه دارایی را ممنوع کند، بخشی دیگر از این فرصت استفاده می کند. بنابراین، مهار رشد بیت کوین و دارایی های دیجیتال به طور کلی تا زمانی که یک ممنوعیت هماهنگ ارزهای دیجیتال در سراسر جهان وجود نداشته باشد، بسیار دشوار خواهد بود.

موارد مرتبط: صورت‌حساب‌های ارزهای دیجیتال: کشورهایی که ارزهای دیجیتال محدود یا غیرقانونی هستند

کشورهایی که سعی می کنند ارزهای دیجیتال را برای محافظت از شهروندان خود که سرمایه گذاران فردی هستند ممنوع کنند، احتمالاً موفق نخواهند شد. یک رویکرد مشارکتی و دموکراتیک تر به آنها کمک می کند تا به هدف خود در حمایت از سرمایه گذاران خرد دست یابند.

برای این مقاله مجوز خریداری کنید. پشتیبانی شده توسط SharpShark.

چالش های موجود در پذیرش بیت کوین به عنوان یک ارز قانونی چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال دارای ریسک نقدینگی و نظارتی است که کشورها هنگام استفاده از آن به عنوان ارز قانونی متحمل می شوند. از آنجایی که بازار کریپتو به شدت با بازار سهام ایالات متحده مرتبط است، تغییرات سیاستی از سوی فدرال رزرو بر قیمت کریپتو تأثیر خواهد گذاشت.

داستانی که اکثر این کشورها برای پذیرش بیت کوین دارند این است که هزینه ارسال پول برای افراد بدون بانک پایین است، شاید این دلیل کم عمق بودن باشد. بنابراین، مقیاس گذاری بیت کوین به عنوان ارز پیش فرض عملی نیست مگر اینکه دستگاه های خودپرداز بیت کوین را بتوان در سراسر کشور نصب کرد.

چالش دیگر ماهیت بی ثبات بازار ارزهای دیجیتال است. السالوادور چندین بار این ارز دیجیتال را خریداری کرد زیرا بیت کوین بیش از ۷۰ درصد از بالاترین سطح خود در نوامبر ۲۰۲۱ سقوط کرد. با این حال، قیمت بیت‌کوین به کاهش خود ادامه می‌دهد و بیشتر این موقعیت‌ها در حال حاضر از دست می‌روند. اگر کشوری از دارایی‌های ناپایدار استفاده کند، نمی‌توان آن را به دلیل سیاست‌های اقتصادی صحیح شناخته شد. توانایی یک کشور برای استقراض بیشتر از بازارهای بین المللی نیز به شدت تحت تأثیر موقعیت نقدی ضعیف آن است.

در نکته دیگر، مقررات بیت کوین تا حد زیادی توسط تنظیم کننده های ملی هدایت می شود. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، ممنوعیت بیت کوین در یک حوزه قضایی به طور مستقیم بر وضعیت قانونی آن در حوزه قضایی دیگر تأثیر نمی گذارد. اما زمانی که کشوری مانند ایالات متحده از طریق مقررات در برابر ارزهای دیجیتال سخت می‌گیرد، بازار واکنش نشان می‌دهد. اقدام قیمتی حاصل می‌تواند بر همه کشورهایی که از بیت‌کوین به عنوان ارز قانونی یا ارز ذخیره استفاده می‌کنند، تأثیر بگذارد.

کشورها با پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی به چه هدفی دست می یابند؟

کشورها بر سیاست پولی مؤثر به عنوان ابزاری کلیدی برای مدیریت اقتصاد خود متکی هستند. بنابراین، آنها به یک ارز قابل اعتماد و توانایی دستکاری سیاست های پولی در مواقع بحران نیاز دارند.

السالوادور و CAR هر دو تایید کرده اند که می خواهند ارسال پول به این کشور را ارزان تر کنند. نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور پیش بینی می کند که با انتقال کشور به زیرساخت بیت کوین، حواله ها ۴۰۰ میلیون دلار صرفه جویی می کند. استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین می تواند به پرداخت های ارزان تری نسبت به روش های موجود منجر شود.

بر اساس اقتصاد کلان، ارزهای این کشورها به طور کلی برای حفظ ارزش خود در برابر دلار آمریکا تلاش می کنند. السالوادور به استفاده از دلار آمریکا به عنوان ارز خود روی آورد، اما به سرعت متوجه شد که بیشتر صادراتش به مقصد ایالات متحده است و دلار ضعیف تر بیش از آنکه به نفع مردم باشد، ضرر خواهد داشت. برخلاف دیگر اقتصادهای آمریکای لاتین، السالوادور قبل از پذیرش دلار تورم بالایی را تجربه نکرد.

علاوه بر آن، آنها هیچ کنترلی بر سیاست پولی دلار آمریکا نداشتند، دلاری که توسط یک نهاد متمرکز در کشور دیگری کنترل می شود. بنابراین کشورها برای حل مشکل عمده حواله‌ها، بدون اینکه تحت تأثیر نوسانات دلار آمریکا قرار گیرند، به بیت کوین نگاه کردند.

عوامل کلی که باعث شده یک کشور بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی بپذیرد چیست؟

معمولاً عوامل کلان اقتصادی وجود دارد که یک کشور با اتخاذ یک ارز به عنوان ارز قانونی به دنبال کنترل آنها است. این عوامل باید با رهبری رویایی مطابقت داشته باشند تا بیت کوین به یک ارز قانونی تبدیل شود.

با این وجود، بانک های مرکزی در حال ورود به ارزهای دیجیتال هستند. کشورهایی با مشکلات اساسی تری وجود دارند که نسخه های دیجیتال ارزهای فیات به تنهایی نمی توانند آنها را حل کنند. به عنوان مثال، کشورهایی مانند آرژانتین و ونزوئلا، سال‌ها از تورم شدید رنج می‌برند، اما می‌توانند به شکل ارزهایی که ارزشی فراتر از اقتصاد خودشان ایجاد می‌کنند، با آن مقابله کنند. کشورهایی مانند السالوادور، پاناما، گواتمالا و هندوراس نیز هستند که عمده تولید ناخالص داخلی آنها از طریق وجوه ارسال می شود. این راه را برای تبادل ارزش بدون مرز هموار می کند. به عنوان مثال، ۲۴.۰۷ درصد از تولید ناخالص داخلی السالوادور در سال ۲۰۲۰ از طریق وجوه ارسال شده است.

یکی دیگر از ملاحظات کشورها، میزان مشارکت مالی در اقتصاد است. سفرهای مشتری در اطراف ارزهای رمزنگاری شده چندان کاربرپسند نیست، اما باید گفت که آزمایش‌های هایپرمحلی در ایجاد اکوسیستم بیت کوین در کشورهایی مانند السالوادور با موفقیت روبرو شده است. از آنجایی که حواله‌ها کمک قابل توجهی به اقتصاد می‌کنند، ارزهای دیجیتال نه تنها می‌توانند به شمول مالی کمک کنند، بلکه هزینه‌های حواله را نیز کاهش می‌دهند.

همچنین لازم به ذکر است که دولتی که بیت کوین را به عنوان ارز فیات استفاده می کند، مدعی است که شامل شمول مالی برای شهروندانش خواهد شد. اما شمول مالی اغلب باید قبل از نفوذ موبایل و اینترنت باشد. بدون زیرساخت دیجیتال، ارزهای دیجیتال به تنهایی نمی توانند مشکل شمول مالی را حل کنند.

بنابراین کدام کشورها بیت کوین را به عنوان ارز قانونی و چگونه پذیرفتند؟السالوادور اولین کشوری بود که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفت. جدا از عوامل اقتصاد کلان ذکر شده در بالا، این کشور رهبرانی داشته است که مایل به آزمایش بیت کوین هستند. از آن زمان، او یک سفیر سرسخت برای ارزهای دیجیتال بوده است.

دومین کشوری که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفته است، جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) است. جمهوری آفریقای مرکزی از نظر منابع طبیعی مانند طلا و الماس غنی است و دارای اقتصاد ۲.۳ میلیارد دلاری است. با این حال، شمول مالی نسبتاً کم است و به حواله‌ها وابسته است. جدا از پذیرش بیت کوین، این کشور همچنین فاش کرد که ۲۰ درصد از خزانه آن دارای سکه های مرجانی (SANGO) است، یک ارز دیجیتال که نشان دهنده سلامت منابع طبیعی کشور است.

استفاده از بیت کوین به عنوان ارز فیات به چه معناست؟

مگر اینکه شهروندان ثابت کنند که به فناوری مورد نیاز دسترسی ندارند، اگر بیت کوین به عنوان ارز قانونی در حوزه قضایی مربوطه تلقی شود، بیت کوین می تواند به عنوان روش پرداخت استفاده شود.

بانک مرکزی و رگولاتورهای یک کشور معمولاً ارز قانونی در اقتصاد آن کشور را تعیین می کنند. این بدان معناست که از هر شکل ارزشی که آنها برای مناقصه قانونی مناسب بدانند می توان برای پرداخت هزینه کالا در فروشگاه هایشان استفاده کرد. به عنوان مثال، اسکناس های ۱۰ دلاری و سکه های ۵۰ دلاری در ایالات متحده پول قانونی هستند.

ساخت بیت کوین (BTC) مناقصه قانونی به این معنی است که وقتی شخصی می خواهد برای یک فنجان قهوه پول بپردازد، می تواند این کار را با BTC انجام دهد. مگر اینکه بانک مرکزی بیت کوین را به عنوان ارز قانونی اعلام کند، مغازه داران در معرض خطر پذیرش بیت کوین برای کالاهای فروخته شده خواهند بود. اگر یک بانک مرکزی به صراحت بیت کوین را به عنوان ارز قانونی اعلام کند، به شکل رسمی مبادله ارزش در اقتصاد تبدیل خواهد شد.

ظهور بیت کوین و چندین ارز دیجیتال غیرمتمرکز دیگر باعث شده است که چندین بانک مرکزی به ارزهای دیجیتال به عنوان جایگزین قوی تری برای ارزهای فیات نگاه کنند. در نتیجه، بسیاری از کشورها از جمله چین، بریتانیا، ایالات متحده و هند روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) کار می کنند.

در این کشورها دلیل پذیرش ارزهای دیجیتال بهبود قابلیت ردیابی و کنترل تمامی واحدهای پولی در اقتصاد است. این قابلیت ردیابی به ما کمک می کند تا مالیات ها را با دقت بیشتری محاسبه کنیم و پولشویی را شناسایی کنیم، اما مهمتر از آن، انباشت ثروت را پیدا کرده و سیاست هایی برای حفظ آن در اقتصاد داشته باشیم.

نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا