اخبار ارز دیجیتال

اختلال در اکوسیستم بلاک چین Terra باعث تحرک استعدادها می شود

پروژه‌هایی که از Terra به اکوسیستم‌های دیگر حرکت می‌کنند، نمونه‌هایی از نحوه انطباق و بازسازی پس از یک فروپاشی فاجعه‌بار بلاک چین را ایجاد کرده‌اند.

در اوج بازار گاوی 2022، اکوسیستم Terra با استعداد و نوآوری شکوفا شد. توکن بومی بلاک چین Terra با ارزش بازار به 10 ارز دیجیتال برتر راه پیدا کرده است. این پروتکل در حال ساختن تکرار بعدی یک ابر چرخه به ظاهر بی پایان بود.

Terraform Labs Terra را در طول سقوط بازار کریپتو در سال 2018 ایجاد کرد و همه آن را در بازار نزولی ساخت. جاذبه اصلی و ادعای شکوه اکوسیستم Terra از ارائه بالاترین بازده در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ناشی می شود. استیبل کوین ها از طریق پروتکل Anchor تا 20 درصد بازدهی دارند.

تا مارس 2022، Terra در مجموع 73 پروژه در اکوسیستم خود داشت. هدف این تیم اجرای حداقل 87 پروژه تا پایان سال بود. Terra در حال تبدیل شدن به یک رقیب جدی برای BNB Chain، Solana، Cardano، Avalanche و دیگر زیرساخت‌های بلاک چین لایه 1 برای گرفتن سهم بازار از رهبر فعلی اتریوم بود.

اینکه یک بلاک چین بر روی شبکه Cosmos ساخته شده است به این معنی است که Terra می تواند از طریق پروتکل ارتباطی بین بلاک چین (IBC) مقیاس و تعامل با سایر بلاک چین ها را داشته باشد. هیاهوی بازار صعودی باعث جذب نقدینگی شد و Terra از اشتهای کاربران برای فرصت های جدید در بازار سود می برد.

Terra تا می 2022 بیش از 21 میلیارد دلار دارایی دارد که به بیش از 90٪ از کل ارزش قفل (TVL) تمام بلاک چین های Cosmos رسیده است.

همان ماه مه به عنوان سقوط Terra در یادها خواهد ماند. توکن Terra قرار بود پیوند استیبل کوین الگوریتمی Terra را حفظ کند – تا زمانی که تمام شود. میلیاردها دلار تنها در چند روز از بازار پاک شد و اکوسیستم پر رونق ساخته شده Terra مرده بود.

مربوط: چی شد؟ خرابی Terra نقایصی را آشکار می کند که صنعت کریپتو را آزار می دهد

جامعه به سرعت وارد عمل شد. در حالی که هیچ تلاشی برای احیای توکن Terra و مکانیسم شکست خورده آن در یک استیبل کوین انجام نشده است، یک شبکه جدید در تلاش برای جبران خسارت آسیب‌دیدگان از سقوط ایجاد شده است. وب 3 باشید.

در حال حاضر سه توکن معاملاتی مختلف در بازار وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. توکن‌های Terra (LUNA) برای شبکه جدید، Luna Classic (LUNC) (که به این ترتیب پس از ایجاد شبکه جدید، توکن تغییر نام داد)، و TerraUSD Classic (USTC) الگوریتم شکست‌خورده‌ای که قبلاً با نام پایداری UST شناخته می‌شد.

LUNC در حال حاضر دارای ارزش بازار 2.8 میلیارد دلار است، در حالی که LUNA دارای ارزش بازار کمی بیش از 303 میلیون دلار است. ارزش بازار بلاک چین جدید Terra 415 میلیون دلار است که کمتر از USTC ورشکسته است.

پس از سقوط ترا استعداد کجا رفت؟

پروژه هایی که تصمیم گرفتند در Terra ساخته شوند، ناگهان با تصمیمات سخت بی سابقه ای در این مقیاس یا شدت مواجه شدند، بدون اینکه زمانی برای آماده شدن داشته باشند.

از طریق Terra 2.0 تلاش شد تا با تامین نقدینگی لازم برای آسیب دیدگان، پروژه جبران شود. کمک هزینه در 17 ژوئن توزیع شد، نیمی از توکن ها در آن تاریخ موجود بود و بقیه برای یک دوره 3-6 ماهه انحصاری خطی قفل شدند.

برای پروژه‌های باقی‌مانده، برنامه تخصیص سازنده فوری Terra 2.0 دور جدیدی از توکن‌ها را برای 35 پروژه باز می‌کند. در 17 سپتامبر، Neptune Finance بزرگترین LUNA را با قیمت تقریبی 185000 دلار دریافت خواهد کرد.

تاریخ جلیقه خطی برای برنامه تخصیص ساز اضطراری Terra 2.0.منبع: تالار سکه

گروه نهایی 15 پروژه ای این برنامه توکن های خود را در 26 آذر دریافت خواهند کرد. Astroport بزرگترین LUNA به ارزش 1.25 میلیون دلار را باز می کند، در حالی که کیف پول لیپ کوچکترین در این گروه است و 235000 دلار LUNA را با قیمت های فعلی بازار دریافت می کند.

از آنجایی که Terra از داخل شبکه Cosmos ساخته شده است، این یک انتخاب طبیعی مهاجرت برای برخی از پروتکل ها بود. معماری IBC به پروژه ها اجازه می دهد تا در این اکوسیستم باقی بمانند و به راحتی به سمت بلاک چین های جدید حرکت کنند.

همانطور که سایر بلاک چین ها شروع به استفاده از کمک های مالی توسعه دهندگان برای جذب استعدادها و پروژه های جدید به شبکه های خود کردند، ایده ماندن همه پروژه ها در Cosmos همیشه جذاب نبود.

بلاک چین های سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) با نزدیک شدن به ادغام اتریوم از دیگران بهتر عمل می کنند.

Polygon، یک زنجیره جانبی اتریوم، با موفقیت بیش از 48 پروژه از اکوسیستم Terra را از طریق صندوق توسعه‌دهنده چند میلیون دلاری Polygon اجرا کرده است. یک استراتژی موثر برای جذب استعداد که به طور غیرمنتظره ای در زمان سقوط Terra در ماه مه در دسترس بود.

BNB Chain، یک بلاک چین سازگار با EVM که توسط Binance ایجاد شده است، همچنین متعهد به ارائه سرمایه گذاری و پشتیبانی از صندوق زنجیره BNB برای پروژه هایی است که به دنبال مهاجرت به خارج از اکوسیستم Terra هستند. در اکوسیستم زنجیره BNB.

شبکه‌های دیگری مانند VeChain و Kadena تلاش کرده‌اند تا از مهاجرت استعدادها استفاده کنند.

فصل های جدید برای پروژه های باقی مانده بسازید

بسیاری از پروژه های بزرگ و افراد با استعداد در اکوسیستم باعث پیشرفت شده اند و نیت خوبی برای آنچه ما با Terra می سازیم داشته اند. از خاکستر شکست، این افراد با استعداد همچنان به ساخت و ایجاد ابزارهایی برای بهبود فضاها به طور کلی ادامه می دهند.

در حال حاضر 6 پروژه در حال توسعه اکوسیستم جدید Terra با TVL کمی بیش از 23 میلیون دلار در زمان نگارش این مقاله هستند.

رتبه بندی Terra 2 TVL. منبع: DefiLlama

چانسی سنت جان، بنیانگذار پروتکل فرشته، به کوین تلگراف گفت:

پروتکل فرشته اهمیت تنوع را آموخته و عاشق این واقعیت شده است که می تواند به عنوان یک موجودیت چند زنجیره ای کارهای بیشتری انجام دهد.

لیدو پیشرو در پروتکل‌های مشتقات استیکینگ مایع بود که به دلیل تسلط خود بر بازار سهام در اتریوم شناخته شده بود و همچنین خدماتی را به دارندگان توکن LUNA که می‌خواستند نقدینگی را به اشتراک بگذارند و حفظ کنند، ارائه می‌کرد. پس از نابودی Terra، پروتکل تصمیم گرفت تا عملیات LUNA خود را کاهش دهد و روند خاموش کردن این توکن استیکینگ مایع را آغاز کند. در حال حاضر، علاقه لیدو به پشتیبانی از توکن‌های استیکینگ مایع برای Terra 2.0 ناشناخته است.نویسنده: Inigo Vaca

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا