اخبار ارز دیجیتال

CBDC آینده ما را تهدید می کند، اکنون زمان ایستادن است


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به دولت‌ها در سراسر جهان قدرت بی‌سابقه‌ای برای نظارت (و کنترل) بر فعالیت‌های مالی می‌دهند.

اگر توسعه فناوری بلاک چین یک انقلاب مالی است، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) یک ضد انقلاب هستند. با تشدید توسعه در سراسر جهان در سال ۲۰۲۳، دانستن آنچه در پشت این نام اختصاری نهفته است برای جهان مهمتر از همیشه است.

برخی فکر می کنند که می توان به بانک های مرکزی برای ادامه کار اعتماد کرد، اما واقعیت ها خلاف آن ها است. این فناوری کنترل بی سابقه ای را به بانک های مرکزی ارائه می دهد، می تواند خطرات امنیتی جدی ایجاد کند و کاملا غیر ضروری است.

اگر بلاک چین را بدانید، خطرات حریم خصوصی ذاتی ارزهای دیجیتال صادر شده توسط دولت را نیز درک می کنید. تمام جزئیات تمام معاملات در اختیار تنظیم کننده های ایالتی مانند مقامات مالیاتی قرار خواهد گرفت. در بریتانیا، مقامات مالیاتی برای بازرسی تمام جزئیات تمام معاملات CBDC به اختیارات قانونی اضافی نیاز ندارند.

شاید برخی بگویند از این قدرت ها استفاده نمی شود. اما این اختیارات تحقیقاتی فقط وجود ندارند. مورد استفاده و سوء استفاده قرار می گیرند. قانون تنظیم اختیارات تحقیقی را که در بریتانیا برای مقابله با تهدید تروریسم معرفی شد، مثال بزنید. با گذشت زمان، شوراهای محلی شروع به استفاده از اختیارات جدید خود برای نظارت بر راه رفتن سگ، غذا دادن به کبوتر و تخلیه زباله کردند.

مربوط: اندیشکده بریتانیایی جنگ صلیبی را علیه «تصدیق» CBDC به راه انداخت

همچنین این یک فرض بزرگ است که تنظیم کننده های ایالتی می توانند اطلاعات CBDC را محرمانه نگه دارند. در بریتانیا، سازمان‌های دولتی اغلب داده‌ها را از دست می‌دهند و ۵۴ درصد از جریمه‌های نقض داده را به خود اختصاص می‌دهند. چندی پیش، HM Revenue & Customs توانست رکورد ۲۵ میلیون مالیات دهندگان را از دست بدهد.

اما تهدید هکرها نیز قابل توجه است. داده‌های جمع‌آوری‌شده به صورت مرکزی به یک هانی‌پات عظیم برای هکرها و کشورهای متخاصم که از آنها پشتیبانی می‌کنند تبدیل می‌شود.

همانطور که مدیر کل ستاد ارتباطات دولت، آژانس اطلاعات سایبری بریتانیا، اظهار داشت، CBDC به دشمنان توانایی نظارت بر تراکنش ها را می دهد. […] به طوری که بتوانید آنچه را که با این ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد کنترل کنید. «گرفتن داده‌های CBDC به منزله ضربه زدن به جک‌پات ملت دشمن است. همچنین ممکن است حدس بزنید که هک تنها رویکرد آنها نخواهد بود.

CBDCها همچنین می توانند برای رسیدن به اهداف مختلف دولتی برنامه ریزی شوند. برخی از بانک‌های مرکزی می‌خواهند از CBDC برای اجرای سیاست‌های پولی استفاده کنند و با برداشت وجه از حساب‌های CBDC، نرخ‌های بهره منفی را اعمال کنند. ممکن است در زمان معامله مالیات اعمال شود و خرید برخی از اقلام ممکن است مانع یا محدود به توزیع پشتیبانی شود. امکانات برای افزایش کنترل دولت بی پایان است.

سوال کلیدی که کمیته امور اقتصادی سنا در گزارش جذاب خود در مورد CBDC پرسیده است، این است: آنها واقعاً سعی در حل چه مشکلی دارند؟

مروین کینگ، رئیس سابق بانک انگلستان در اوایل این ماه به سنا اشاره کرد: آنها ارزهای جدیدی نیستند. […] مشکلات سیستم پرداخت که یک CBDC می تواند حل کند چیست؟» او نتیجه می گیرد. سیستم پرداخت ما نسبت به سایر کشورها کارآمدتر است. ”

سر کینگ CBDC را با افشای کل توخالی درایو ایجاد کرد. آنها چیزی جز تصرف قدرت توسط بانک مرکزی نیستند و تا زمانی که وجود دارند، خطرات آن بسیار بیشتر از منافع آن است.

طرفداران CBDC استدلال می کنند که کارایی سیستم های پرداخت را بهبود می بخشد، شمول مالی را ارتقا می بخشد و تراکنش های برون مرزی را آسان تر و ارزان تر می کند. چیزی که آنها به شما نمی گویند این است که همه این ویژگی ها در حال حاضر به شکل استیبل کوین های با پشتوانه فیات صادر شده توسط شرکت های خصوصی در دسترس مصرف کنندگان است. مثال هایی مانند سکه یورو (EUROC) و GBPT پاوندتوکن، بسیاری از کاربردهای مشابه را ارائه می دهند. موارد برای CBDCهای عمده فروشی و خرده فروشی در منطقه یورو و بریتانیا.

مربوط: CBDC از دولت ها می خواهد که بر امنیت تمرکز بیشتری داشته باشند

بدون شک بانک های مرکزی این را می دانند. استیبل کوین های خصوصی در حال حاضر در برخی از نقاط جهان، مانند آمریکای لاتین، که بیش از یک سوم مردم به دلیل کاهش ارزش ارزهای محلی با استیبل کوین خرید می کنند، جریان اصلی هستند. اسوار پراساد، اقتصاددان صندوق بین‌المللی پول، سال گذشته گفت که در مناطقی که با مشکلات مشابهی مواجه هستند، «ارزهای ملی صادر شده توسط بانک‌های مرکزی […] ممکن است با استیبل کوین ها جایگزین شود. ”

جای تعجب نیست که فشار اخیر برای توسعه CBDC در سراسر جهان با بررسی بی سابقه استیبل کوین ها و اقدامات قانونی توسط تنظیم کننده های دولتی همزمان شده است.

چه می توانیم بکنیم مهمتر از همه، نیاز به گسترش آگاهی از این موضوع، هم در جامعه سیاستگذاری و هم در بین عموم مردم وجود دارد. بیایید حقایق را بیرون بیاوریم. بهترین راه برای انجام این کار از طریق کمپین های آگاهی بین المللی قبل از شروع CBDC است. این موضوع بسیار مهمی است که بانک مرکزی و سایر ذینفعان به تنهایی تصمیم بگیرند.

کنراد یانگ یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه آتنا، یک آژانس جهانی ارتباطات وب ۳ است. او مشاور دارایی دیجیتال در اندیشکده شورای اصلاحات مالیاتی بریتانیا و بازوی فعال آن، Cut My Tax است و در طول زندگی حرفه‌ای خود در تقاطع بلاک چین و سیاست عمومی کار کرده است. در سال ۲۰۱۷ از دانشگاه بریستول فارغ التحصیل شد.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: Conrad Young

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا