اخبار ارز دیجیتال

آیا وب ۳ هک می شود؟ آیا اینترنت غیرمتمرکز امن تر است؟

امنیت یکی از مهم ترین ویژگی ها در دنیای وب ۳ است، زیرا ابزارها و برنامه های کاربردی میزبانی شده از طریق بلاک چین به جریان اصلی تبدیل می شوند.

Web3 به عنوان یک اختلال مبتنی بر بلاک چین در وضعیت فعلی اینترنت ظاهر شد. با این حال، به عنوان یک فناوری نوپا، بحث در مورد عملکرد واقعی Web3 و نقش آن در زندگی روزمره با مفروضات مبهمی مواجه است.

با توجه به پتانسیل یک اینترنت غیرمتمرکز با استفاده از بلاک چین های عمومی، انتقال کامل به Web3 مستلزم بررسی عوامل متعددی است. امنیت اغلب یکی از مهم ترین ویژگی ها است. در دنیایی که مبتنی بر وب ۳ است، ابزارها و برنامه‌های میزبانی شده از طریق بلاک چین به جریان اصلی تبدیل خواهند شد.

آسیب پذیری قرارداد هوشمند

بلاک چینی که برنامه Web3 را میزبانی می کند از گروگان نگه داشتن مهاجمان غیرقابل نفوذ باقی می ماند، اما هکرها آسیب پذیری های قراردادهای هوشمند پروژه را هدف قرار می دهند. حملات قراردادهای هوشمند علیه پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در حال افزایش است و تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که تنها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۱.۶ میلیارد دلار ارز دیجیتال به سرقت رفته است.

مقاله پیشنهادی: بازی های web3

DeFi زیرمجموعه ای از طیف Web3 است، اما بیشترین آسیب پذیری ها را در اکوسیستم منعکس می کند. در نتیجه، کارآفرینان Web3 باید بودجه بازاریابی خود را به سمت توسعه سیستم های اصلی هدایت کنند.

همانطور که در طول سال مشاهده می‌شود، آسیب‌پذیری‌هایی که به هکرها اجازه می‌دهد تا مقادیر زیادی از دارایی‌ها را نفوذ کنند، می‌تواند منجر به زیان دائمی برای سرمایه‌گذاران و فروپاشی غیرمستقیم اکوسیستم درگیر شود.

تهدید داخلی

علاوه بر هک های خارجی، افراد مخرب درون سیستم می توانند از پروژه و سرمایه گذاران آن کلاهبرداری کنند. جلوگیری از حملات خودی نیازمند یک مکانیسم ایمن با دسترسی محدود به کارکنان است.

در ۱۴ آگوست، Velodrome Finance، سازنده بازار خودکار معاملات و نقدینگی (AMM) 350000 دلار از یکی از اعضای تیم خود به نام Gabagool بازپس گرفت. ۳۵۰۰۰۰ دلار از یکی از کیف پول های با ارزش Velodrome به بیرون درز کرد. تحقیقات داخلی بعدی هویت مهاجم را فاش کرد و به شرکت اجازه داد کل غارت را پس بگیرد.

پیشرفت های Web3

بازار نزولی بیش از شش ماهه، همراه با هک های بی شمار، سرمایه گذاران کریپتو را وادار کرده است تا سرمایه گذاری های خود را به اکوسیستمی که ایمنی آنها را نشان می دهد تنظیم مجدد کنند. انتظار می رود اقداماتی برای اطمینان از موفقیت بلندمدت اتخاذ شود.

یکی از راه‌های به حداقل رساندن خطر حملات، اجرای ابتکار باگ بونتی است. پاداش‌های باگ هکرهای کلاه سفید را جذب می‌کند که به دنبال شناسایی آسیب‌پذیری‌ها از دیدگاه هکر هستند. توسعه دهندگان برای یافتن و رفع اشکالات معتبر در سیستم پاداش مالی دریافت می کنند.

علاوه بر این، کارآفرینان باید کیف پول‌های چند علامتی را برای ذخیره وجوه خود راه‌اندازی کنند و از مدیریت متمرکز کیف پول خودداری کنند. اجرای چنین اقدامات متقابلی در سطح سیستم باعث افزایش تمرکززدایی و انزوا از حملات سازماندهی شده می شود.

نویسنده: Arijit Sarkar

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا