اخبار ارز دیجیتال

رونق و رونق: پروتکل های Defi چگونه بازارهای خرس را مدیریت می کنند؟

نحوه عملکرد پروتکل های DeFi در طول بازار نزولی اخیر و اهمیت تداوم ساخت در طول رکود بازار را ببینید.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یکی از بخش‌های در حال رشد در فضای کریپتو از زمان آغاز به کار آن در سال 2018 است. با این حال، مانند بسیاری از بخش‌های دیگر، DeFi تأثیر منفی بر بازار نزولی فعلی دارد.

رکود 2022 به بسیاری از پروژه‌های DeFi (و به طور کلی فضای ارزهای دیجیتال) ضربه زده است، اما برخی هنوز در حال ساخت هستند.

بازارهای نزولی برای سرمایه‌گذاران دشوار است، اما می‌توانند باعث پیشرفت‌های تغییردهنده بازی در این صنعت شوند، و اگر رویدادهای گذشته نشانه‌ای باشد، عصر جدیدی از خلاقیت اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

این منجر به این سوال می‌شود که کدام پروتکل‌ها نسل بعدی پیشرفت‌های فناوری DeFi را به ارمغان می‌آورند و کدام‌ها نه.

افسانه مورچه و ملخ ممکن است به شما اشاره کند.

در حالی که مورچه ها مشغول ذخیره غذا برای زمستان هستند، ملخ ها تابستان را با نواختن ویولن و آواز می گذرانند. بالاخره وقتی زمستان فرا می رسد ملخ سرد و گرسنه می شود و برای کمک به سراغ مورچه ها می رود. متأسفانه علی نمی‌خواهد به او کمک کند و به او بگوید که باید وقت خود را صرف آمادگی برای زمستان می‌کرد به جای اینکه وقتش را صرف چیز دیگری کند، پس الان تنهاست.

اخلاقیات داستان این است که استفاده از زمان خود برای آماده شدن برای آینده سودمند است.

به طور مشابه، بسیاری از پروژه‌هایی که به سرخوشی منجر شدند که منجر به رکود فعلی بازار شد، به طور قابل توجهی فناوری زیربنایی DeFi را ارتقا ندادند. آنها توکنومیک های بیش از حد اهرمی را اتخاذ کردند و به جای آن بر ایجاد جریان نقدی تمرکز کردند.

بنابراین، منطقی است که فرض کنیم پروتکل‌های متمرکز بر هیپ و سود به احتمال زیاد در بازارهای نزولی شکست می‌خورند، در حالی که پروژه‌های متمرکز بر ایجاد ارزش واقعی کاربر احتمالاً بقای خود را ادامه می‌دهند.

جان پاتریک مولین، یکی از بنیانگذاران SOMA.finance، یک بازار غیرمتمرکز برای دارایی های دیجیتال و اوراق بهادار دیجیتال سازگار، به کوین تلگراف گفت:

“بسیاری از بنیانگذاران پروژه های DeFi به نظر می رسد که در قطار تبلیغاتی هستند و روی انجام کارهای بیشتر برای کسب درآمد سریع تمرکز کرده اند. ما معتقدیم که فضاها و کاربران آنها به جای چشم انداز و نوآوری توسط رهبران صنعت نیاز به پیشرفت واقعی دارند. ”

اخیراً: همبستگی بین ارزهای دیجیتال و جریان اصلی مالی می تواند به زودی خونریزی بیشتری را به همراه داشته باشد

در حالی که واضح است که برخی از پروژه ها در این فضا عمدتاً سود محور هستند، برخی معتقدند بنیانگذاران بیشتری وجود دارند که به پایداری اهمیت می دهند.

لین هان، مدیر عامل پلتفرم سرمایه گذاری هکتگون مبتنی بر DAO، به کوین تلگراف گفت: کیهان کوته بین نیست، واقعاً، هیچکسی که برای ساختن این زودهنگام به فضای کریپتو می آید، کوته بین نیست.

عملکرد پلتفرم DeFi در بازار خرسی

بخش‌هایی از بخش DeFi، به‌ویژه بازار وام‌دهی، توانایی خود را در مقابله با فراز و نشیب‌هایی که در کل صنعت تجربه می‌کند، نشان داده‌اند. مجموع وام های ایجاد شده نشان می دهد که هنوز تقاضای قابل توجهی برای این پروتکل های DeFi وجود دارد.

علیرغم شرایط فعلی بازار، پلتفرم های وام دهی DeFi همچنان در تعامل با کاربران رشد می کنند. داده های Defillama نشان می دهد که میزان پول قفل شده در سیستم عامل های DeFi نسبت به سال گذشته بیش از 500 درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، Aurora، یک شبکه سازگار با ماشین مجازی اتریوم بر روی پروتکل نزدیک، بودجه 90 میلیون دلاری را برای پشتیبانی از برنامه های DeFi در شبکه خود راه اندازی کرده است. این به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که به ساخت داخل DeFi ادامه دهند و به طور بالقوه پلتفرم های جدیدی را به فضا معرفی کنند.

پروتکل نقدینگی و وام دهی Aurora، Aurigami، 12 میلیون دلار برای کمک به ایجاد پلتفرم خود در شرایط فعلی بازار جمع آوری کرده است. این پلتفرم در حال حاضر دارای بالاترین TVL در Aurora است که تجزیه و تحلیل ریسک و شبیه‌سازی‌های بدترین سناریو را برای پروتکل انجام می‌دهد.

با ساخت و ساز در طول یک بازار نزولی، این پلتفرم می تواند کاربران وفادار به دست آورد و پایه ای را قبل از بازار صعودی بعدی ایجاد کند. با این حال، در این دوره نکات منفی نیز وجود داشت.

به عنوان مثال، اکوسیستم بلاک چین Terra در اوایل سال جاری سقوط کرد و بیش از 80 درصد سقوط کرد و بیش از 40 میلیارد دلار برای سرمایه گذاران هزینه داشت. در مصاحبه قبلی با کوین تلگراف، مایک مک گلون، استراتژیست ارشد کالای بلومبرگ، گفت که فروپاشی Terra بخشی از پاکسازی طبیعی فضای کریپتو است که در هر بازار نزولی رخ می دهد.

این به این نقطه برمی گردد که برخی از پروتکل ها برای مقابله با رکود بازار آماده نیستند. به ویژه، سقوط Terra Classic (LUNC) – سابقا Terra (LUNA) – و استیبل کوین TerraUSD (USTC) آن.

بازار نزولی یک فرصت است

بازار نزولی به برجسته کردن پروژه‌های قانونی کمک می‌کند که همچنان به ساخت و نوآوری ادامه می‌دهند، در حالی که پروژه‌های مبتنی بر هیپ کند یا شکست می‌خورند. مولین با این دیدگاه موافق است و به کوین تلگراف می گوید:

“یک بازار نزولی تمایل دارد تا پروژه های ضعیف و بنیانگذارانی که به دنبال سودهای سریع هستند را از بین ببرد. برای اینکه پروژه ها نه تنها بقای خود را حفظ کنند بلکه در بازار نزولی رشد کنند، آنها نیاز به نوآوری و رشد در فضا و در آن فضا دارند. ما چاره ای نداریم جز اینکه ارزش واقعی ایجاد کنید: جامعه.”

لوکاس هوانگ یکی از بنیانگذاران Aurigami به Cointelegraph گفت: و نوآوری – بدون هیجان و حواس پرتی بازار گاوی. هوانگ ادامه داد:

“سرمایه گذاران باهوش همیشه بدون توجه به شرایط بازار ارزش پیدا می کنند. ما این بازار نزولی را صرفاً به عنوان یک تغییر در رفتار کاربر می بینیم. آیا یک بازار نزولی بر پلتفرم های DeFi تأثیر منفی می گذارد؟ صعودی یا نزولی، سوال این است که برای استفاده از آن چه کاری می توان انجام داد. ”

پروژه‌هایی که در طول بازارهای نزولی به ساخت خود ادامه می‌دهند همچنین می‌توانند کاربران بلندمدتی را جذب کنند که احتمالاً به جای سرمایه‌گذاران آفتابی که فقط در بازارهای صعودی ظاهر می‌شوند، مدت بیشتری باقی خواهند ماند.

اخیراً: اختلال در اکوسیستم بلاک چین Terra، مهاجرت استعدادها را مجبور می کند

بازار نزولی فرصتی عالی برای ورود فناوری‌های جدید به فضای کریپتو است. در واقع، زمستان کریپتو نوآوری های بزرگی را به وجود آورده است. برای مثال، اتریوم در بازار نزولی سال 2014 یک فروش توکن داشت، در حالی که پلتفرم مبادله غیرمتمرکز Uniswap در بازار نزولی 2018 بر روی اتریوم مستقر شد.

میرانا والمونت، بنیانگذار و مدیر عامل KIRA، یک شبکه غیرمتمرکز برای میزبانی برنامه های DeFi، به Cointelegraph گفت:

بهترین نوآوری‌ها در بازارهای نزولی رخ می‌دهند، زیرا تیم عمیقاً متعهد به توسعه فناوری‌های نوآورانه است. رنسانس چگونه رخ داد. “

وید گرادیشار، مدیر عامل پلتفرم ارزهای دیجیتال اجتماعی و آموزشی NewsCrypto.io، به Cointelegrpah گفت که بازار نزولی مانند یک «روال مراقبت از خود» برای صنعت کریپتو است. به همه فرصت (و نیاز) بدهید تا روی چیزهایی که در بلندمدت مهم هستند تمرکز کنند. ”

“برخی از بهترین نوآوری‌ها در کریپتو در بازارهای نزولی اتفاق می‌افتد، و این تعجب‌آور نیست وقتی به پشت صحنه نگاه می‌کنید. در بازارهای صعودی، انگیزه‌ها اغلب به سمت مدل‌های تجاری ناپایدار منحرف می‌شوند. در عین حال، کسانی که می‌خواهند چیزی واقعی بسازند. در درازمدت به آرامش و عقلانیت نسبی که با فقدان علاقه جریان اصلی به ارزهای دیجیتال همراه است کشیده می‌شوند.»

نویسنده: Anthony Clarke

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا