🚨 اخبار ارز دیجیتال

تاثیر زیست محیطی بلاک چین و نحوه استفاده از آن برای حذف کربن

فناوری بلاک چین به طور فزاینده ای توسط سازمان ها به عنوان راهی برای کاهش انتشار کربن و بهبود محیط زیست مورد توجه قرار می گیرد.

تغییرات اقلیمی سال به سال به موضوع مهمی تبدیل می شود و نگرانی ها در مورد تغییرات محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای در جو است. مکالمات به حوزه ارزهای دیجیتال نیز کشیده شده است، جایی که فناوری بلاک چین به عنوان ابزاری بالقوه برای کاهش ردپای کربن دیده می شود.

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) که از الگوریتم‌های استخراج اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند، به دلیل مصرف انرژی ادعایی‌شان، مورد بررسی قرار می‌گیرند. برای اینکه ببینیم این بررسی دقیق از کجا می‌آید، ابتدا باید بدانیم هنگام استخراج ارزهای دیجیتال PoW چقدر انرژی مصرف می‌شود.

متأسفانه، محاسبه مستقیم میزان انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال PoW امکان پذیر نیست. درعوض، می‌توان با نگاهی به نرخ هش شبکه و میزان مصرف انرژی راه‌اندازی گران‌قیمت ماینینگ کارت گرافیک، آن را تخمین زد.

در ابتدا، بیت‌کوین را می‌توان با رایانه‌های اصلی استخراج کرد، اما با بلوغ شبکه، دشواری استخراج افزایش یافت، و به گره‌ها نیاز داشت تا از قدرت محاسباتی بیشتری برای استخراج بلوک‌های جدید استفاده کنند. با توجه به نیاز روزافزون انرژی، استخراج بیت کوین امروزه به چندین کارت گرافیک و یک سیستم خنک کننده برای جلوگیری از گرمای بیش از حد نیاز دارد. این منجر به افزایش مصرف انرژی شبکه های PoW مانند بیت کوین و اتریوم شده است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، شبکه بیت کوین حدود ۹۱ تراوات ساعت (۹۱ تراوات ساعت) برق در سال مصرف می کند که نسبت به کشورهایی مانند فنلاند انرژی بیشتری دارد. منابع دیگر این رقم را ۱۵۰ تراوات ساعت در سال عنوان کرده اند که نسبت به آرژانتین، کشوری با جمعیت ۴۵ میلیون نفر، انرژی بیشتری مصرف می کند.

با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، محاسبه مصرف انرژی بیت کوین یک کار پیش پا افتاده نیست و در مورد مصرف انرژی واقعی شبکه بیت کوین اختلاف نظر وجود دارد. به عنوان مثال، Digiconomist ادعا کرد که بیت کوین ۰.۸۲٪ (۲۰۴ TWh) از برق جهانی را مصرف می کند، در حالی که اتریوم از ۰.۳۴٪ (۸۵ TWh) استفاده می کند. جاش استارک، توسعه‌دهنده اتریوم، صحت این ادعاها را رد می‌کند و به داده‌های دانشگاه کمبریج اشاره می‌کند که مصرف واقعی بیت‌کوین را ۳۹ درصد (۱۲۵ تراوات ساعت) پایین‌تر نشان می‌دهد.

منابع اضافی موافق هستند که مصرف انرژی بیت کوین در سطح پایین تری قرار دارد.شاخص مصرف انرژی بیت کوین کمبریج تخمین می زند که شبکه بیت کوین سالانه ۹۲ تراوات ساعت انرژی مصرف می کند. من اینجا هستم. یک گزارش تحقیقاتی توسط Michel Khazzaka ادعا می کند که سیستم بانکداری سنتی ۵۶ برابر بیشتر از بیت کوین انرژی مصرف می کند.

RA Wilson، مدیر ارشد فناوری ۱GCX، یک دارایی دیجیتال جهانی و تبادل اعتبار کربن، به Cointelegraph گفت: درست است که بیت‌کوین و سایر زنجیره‌های اثبات کار انرژی بیشتری نسبت به بلاک چین‌هایی مصرف می‌کنند که بر اساس مکانیسم‌های اجماع اثبات سهام کار می‌کنند. با این حال، هنگام تجزیه و تحلیل و درک مصرف انرژی بیت کوین و به طور کلی بلاک چین، ملاحظات دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت. ”

اخیرا: چگونه نهنگ های بیت کوین در بازار شتاب می گیرند و قیمت را حرکت می دهند

به عنوان مثال، میزان انرژی مصرفی مستقیماً با تأثیرات زیست‌محیطی آن مرتبط نیست. همچنین مهم است که بدانیم این انرژی از کجا می‌آید. این انرژی از انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کند که برای یک صنعت نسبتاً جوان قابل توجه است، در مقایسه با تنها ۳۰ درصد. از ترکیب انرژی پایدار در ایالات متحده، بنابراین بیت کوین در صنعت استخراج ارزهای دیجیتال حضوری قوی دارد و در ایالات متحده می‌توانیم به ترویج رشد منابع انرژی تجدیدپذیر به طور گسترده‌تری در این کشور ادامه دهیم.»

ممکن است توافق روشنی در مورد تأثیر زیست محیطی استخراج ارزهای دیجیتال در شبکه های PoW وجود نداشته باشد. با این حال، جنبشی برای استفاده از بلاک چین برای افزایش بهره وری انرژی و بهبود محیط وجود دارد. در نتیجه، منابع انرژی پایدار برای استخراج بیت کوین نیز در سال جاری تقریباً ۶۰ درصد افزایش یافته است. بلاک چین همچنین برای حذف دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای از جو استفاده می شود. در برخی مناطق، فناوری بلاک چین همراه با اعتبارات کربن برای بهبود محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد.

اعتبارات کربن چیست؟

اصطلاحات “کربن افست” و “اعتبار کربن” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما معانی متفاوتی دارند. جبران کربن به اقداماتی اطلاق می شود که برای جبران انتشار گازهای گلخانه ای در جو انجام می شود. نمونه هایی از جبران کربن شامل کاشت درخت، کاشت مجدد درختان و استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر برای جایگزینی سوخت های فسیلی است.

اعتبارات کربن به سازمان ها این امکان را می دهد که بسته به تعداد اعتباری که دارند، مقدار مشخصی گازهای گلخانه ای تولید کنند. یک اعتبار کربن معادل یک تن دی اکسید کربن یا سایر گازهای گلخانه ای است. سازمان ها مقدار مشخصی اعتبار دریافت می کنند. این بدان معناست که سازمان ها فقط می توانند مقدار محدودی گازهای گلخانه ای منتشر کنند.

نهادهایی که انتشار گازهای گلخانه ای بالاتر از حد مجاز تولید می کنند، باید اعتبارات بیشتری بخرند، در حالی که نهادهایی که انتشار کمتر از حد مجاز تولید می کنند، می توانند اعتبار باقی مانده خود را بفروشند. این طرح با ارائه مشوق های مالی به نهادهای آلاینده برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای آنها کار می کند. اگر میزان انتشار گازهای گلخانه ای شما کمتر از حد مجاز باشد، می توانید پس انداز کنید یا درآمد کسب کنید (با فروش اعتبار).

ویلسون معتقد است فناوری بلاک چین به صنعت جبران کربن کمک خواهد کرد. تغییرناپذیری و امنیت فناوری بلاک چین می‌تواند به حل این چالش‌ها کمک کند و اطمینان حاصل شود که تمام سوابق فروش اعتبار کربن به طور مسئولانه و دقیق ردیابی می‌شوند. ”

وی ادامه داد: “فناوری بلاک چین به تنهایی نمی تواند این مشکلات را در بازار حل کند، اما ترکیب بلاک چین با خدمات زیرساختی مرتبط مانند صرافی های دیجیتال، ثبت جهانی، مبارزه با پولشویی/خرید مشتری، ایجاد و بازنشستگی. ما می توانیم گلوگاه های موجود را تا حد زیادی بهبود بخشیم.” .

چگونه سازمان ها می توانند از بلاک چین برای کاهش انتشار استفاده کنند

EarthFund یکی از پلتفرم‌هایی است که کاربران می‌توانند ارز مجازی، عمدتا تتر (USDT) را به اهداف مختلف سازگار با محیط زیست در این پلتفرم اهدا کنند. این پلتفرم همچنین دارای یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) است که دارای وزارت دارایی است که به اعضای DAO اجازه می دهد تصمیم بگیرند که چگونه از سرمایه خود استفاده کنند. جوامع کوچک در اکوسیستم دلایلی را انتخاب می‌کنند که برای اهدا برجسته می‌شوند. جذب و ذخیره دی اکسید کربن و فناوری های تجدیدپذیر و حفاظت از مناطقی هستند که برای بهبود محیط زیست در نظر گرفته می شوند.

Toucan پلتفرم دیگری است که اعتبارات کربنی را ایجاد کرد. این یک رمز ارز است که توسط اعتبارات کربن آفست در دنیای واقعی پشتیبانی می شود. انحراف کربن در زنجیره به صورت تن کربن پایه (BCT) بیان می شود. در نوامبر ۲۰۲۱، مارک کوبان گفت که هر ۱۰ روز یکبار ۵۰۰۰۰ دلار کربن افست خریداری کرده و آنها را به عنوان BCT در زنجیره قرار داده است.

سازمان های سنتی و نهادهای حاکم نیز به فناوری بلاک چین به عنوان راه حلی ممکن برای کاهش ردپای کربن خود روی آورده اند. به عنوان مثال، سال گذشته برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و سایر نهادهای حاکم در هفته آب و هوای خاورمیانه و شمال آفریقا برای بررسی پتانسیل بلاک چین برای مقابله با تغییرات آب و هوایی گرد هم آمدند.

در آوریل ۲۰۲۲، Algorand اعلام کرد که بلاک چین آن کاملاً کربن خنثی است. این امر از طریق یک الگوریتم استخراج خالص اثبات سهام به دست می آید. این شامل ماینینگ نمی شود و به فرآیندی متکی است که در آن اعتباردهنده ها به طور تصادفی برای اعتبارسنجی بلوک بعدی انتخاب می شوند.

اخیر: اثبات کار: هنرمند بیت کوین در NFT و OpenSea Minting

هدف سازمان‌ها در فضای کریپتو بهبود اکوسیستم از طریق کمک‌های مالی ردیابی بلاک چین به پروژه‌های حذف کربن، اعتبارات کربن توکن‌شده و بلاک‌چین‌های خنثی از کربن است.

در نهایت، اتریوم ۲.۰ نزدیک است و شاهد حرکت شبکه بلاک چین از الگوریتم اجماع PoW به اثبات سهام با برخی تغییرات اضافی خواهد بود. PoS برای اعتبارسنجی بلوک‌ها به سخت‌افزار ماینینگ نیاز ندارد، که مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. انرژی کمتری برای تامین انرژی شبکه مصرف می شود، بنابراین سوخت فسیلی کمتری سوزانده می شود و کربن کمتری به اتمسفر منتشر می شود.

نویسنده: Anthony Clarke

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا