🚨 اخبار ارز دیجیتال

با سقوط S&P 500 به پایین ترین حد ۱۱۰ روزه، قیمت بیت کوین تثبیت می شود

شاخص S&P 500 به پایین‌ترین حد خود در ۱۱۰ روز گذشته سقوط کرد زیرا بازار معنای “بالاترین قیمت” سهام را درک کرد. آیا بیت کوین راه خود را شروع می کند؟

در ۲۰ سپتامبر، فدرال رزرو پیامی را منتشر کرد که در بازارهای مالی طنین انداز شد. انتظار می رود که نرخ بهره در بیش از ۲۰ سال گذشته در بالاترین سطح باقی بماند و احتمالاً برای مدت طولانی تر از آنچه اکثر فعالان بازار انتظار دارند. این موضع در شرایطی است که تورم همچنان بالاست، به طوری که نرخ تورم اصلی در ۴.۲ درصد قرار دارد، بسیار بالاتر از هدف بانک مرکزی یعنی ۲ درصد و نرخ بیکاری در پایین ترین سطح رکورد.

همانطور که سرمایه گذاران با این واقعیت جدید روبرو می شوند، سوالات مبرمی مطرح می شود. آیا S&P 500 و بیت کوین (BTC) در مواجهه با سیاست های پولی سخت به عملکرد ضعیف خود ادامه خواهند داد؟

تأثیر تصمیم فدرال رزرو سریع و شدید بود. S&P 500 به پایین ترین سطح خود در ۱۱۰ روز گذشته سقوط کرد که نشان دهنده نگرانی فزاینده در بین سرمایه گذاران است.

شاخص S&P 500 (آبی، راست) در مقابل بازدهی خزانه داری ۱۰ ساله ایالات متحده (نارنجی، چپ)

قابل ذکر است که بازدهی ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده به سطوحی رسیده است که از اکتبر ۲۰۰۷ مشاهده نشده است. این حرکت منعکس کننده دیدگاه بازار است مبنی بر اینکه نرخ بهره همچنان در حال افزایش است یا حداقل تورم در نهایت به بازده فعلی ۴.۵۵ درصد خواهد رسید. در هر دو مورد، نگرانی‌های فزاینده‌ای در مورد اینکه آیا فدرال رزرو می‌تواند این افزایش نرخ‌ها را بدون ایجاد بی‌ثباتی در اقتصاد حفظ کند، وجود دارد.

بیت کوین لزوماً از بازارهای سنتی پیروی نمی کند

یکی از اتفاقات جالب در طول این آشفتگی مالی، قطع ارتباط آشکار بین S&P 500 و ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین است. طی پنج ماه گذشته، هیچ روند مشخصی در رابطه ۳۰ روزه بین این دو دارایی وجود نداشته است.

همبستگی چرخشی ۳۰ روزه: معاملات آتی S&P 500 در مقابل بیت کوین/USD. منبع: TradingView

چنین واگرایی نشان می‌دهد که بیت‌کوین اصلاح بازار سهام را پیش‌بینی می‌کرد یا عوامل خارجی در آن نقش داشتند. یکی از توضیح های قابل قبول برای این جداسازی، هیاهویی است که پیرامون معرفی احتمالی یک ETF بیت کوین و نگرانی های نظارتی وجود دارد که پتانسیل صعود ارز دیجیتال را متوقف می کند. در همین حال، در حالی که S&P 500 از گزارش درآمدی قوی در سه ماهه دوم سود برده است، مهم است که به یاد داشته باشید که این اعداد منعکس کننده سه ماه قبل هستند.

شرایط مالی در حال حرکت به سمت قلمرو ناشناخته است زیرا فدرال رزرو بر تعهد خود به نرخ های بهره بالا ایستاده است. برخی ممکن است موضع بانک مرکزی را برای مقابله با فشارهای تورمی ضروری تفسیر کنند، به خصوص اگر وام های موجود در سررسید هستند و باید با نرخ های بسیار بالاتری بازپرداخت شوند.

جداسازی می تواند به نفع قیمت بیت کوین باشد

عوامل متعددی می تواند ارزهای دیجیتال را از بازارهای سنتی مانند S&P 500 جدا کند. اگر دولت در صدور بدهی های بلندمدت با مشکلاتی مواجه شود، ممکن است نگرانی ایجاد شود. ناتوانی در صدور بدهی بلندمدت ممکن است نشان دهنده بی ثباتی مالی باشد و سرمایه گذاران را تشویق کند تا در برابر رکود اقتصادی بالقوه به دنبال پوشش های حفاظتی باشند. در چنین مواردی، دارایی های جایگزین مانند طلا یا بیت کوین ممکن است گزینه های جذابی باشند.

مطالب مرتبط: آیا قیمت بیت کوین در آستانه انقضای ماهانه ۳ میلیارد دلاری گزینه BTC در ۲۶۰۰۰ دلار باقی می ماند؟

حتی اگر دلار قوی باشد، تورم می تواند خزانه داری ایالات متحده را مجبور به افزایش سقف بدهی کند و در طول زمان ارزش پول را کاهش دهد. این ریسک همچنان مهم است زیرا سرمایه گذاران به دنبال محافظت از ثروت خود با دارایی هایی هستند که کمتر در معرض تورم هستند.

علاوه بر این، شرایط بازار مسکن نیز نقش حیاتی دارد. اگر بازار مسکن به وخامت خود ادامه دهد، می تواند تأثیر منفی بر اقتصاد گسترده تر و S&P 500 داشته باشد. به هم پیوستگی بازار مسکن و بخش بانکی و احتمال بدتر شدن اعتبار مصرف کننده می تواند منجر به فرار به سمت دارایی هایی با کمبود یا قابلیت پوشش ریسک شود.

همچنین پتانسیل بی ثباتی سیاسی در سطح جهانی و حتی در دوره انتخابات ۲۰۲۴ ایالات متحده وجود دارد. این باعث ایجاد عدم اطمینان می شود و ممکن است بر بازارهای مالی تأثیر بگذارد. کنترل سرمایه در برخی کشورها نگرانی فزاینده ای است و موارد تاریخی تحریم های مالی بین المللی، خطرات اعمال چنین محدودیت هایی توسط دولت ها و سوق دادن سرمایه گذاران به سمت ارزهای دیجیتال را برجسته می کند.

از این گذشته، برخلاف سهام و اوراق قرضه سنتی، ارزهای رمزپایه به بازدهی که از درآمد، رشد یا تورم شرکت پیشی می‌گیرد، وابسته نیستند. در عوض، آنها تحت تأثیر عواملی مانند تغییرات نظارتی، انعطاف پذیری در برابر حملات و سیاست های پولی قابل پیش بینی، با ضربان طبل خود حرکت می کنند. بنابراین، بیت کوین می تواند به طور قابل توجهی از S&P 500 بدون نیاز به سناریویی که در بالا توضیح داده شد، عملکرد بهتری داشته باشد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Marcel Pechman
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا