اخبار ارز دیجیتال

شبکه لایتنینگ بیت کوین در مقابل ویزا و مسترکارت: چگونه آنها را جمع می کنند؟

شبکه لایتنینگ بیت کوین با سرعت کم در حال رشد است. با توجه به توان بالای تراکنش، چه چیزی عقب مانده است؟

بیت کوین (BTC) دنیا را به عنوان یک ارز غیرمتمرکز و غیردولتی تغییر داده است که می تواند معاملات بین مرزی همتا به همتا (P2P) را تسهیل کند.

با این حال، با وجود این عملکرد، نقش بیت کوین به عنوان مکانیزم پرداخت به دلیل توان عملیاتی کم تراکنش زیر سوال رفته است.

بلاک چین بیت کوین می تواند تا ۷ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این به این معنی است که تقاضا در شبکه با میانگین کارمزد تراکنش در شبکه بیش از ۶۲ دلار برای یک دوره زمانی معین به رکورد بالایی رسیده است.

برای مقابله با توان عملیاتی کم و کارمزدهای بالای تراکنش، توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ را ایجاد کردند. این یک راه حل مقیاس بندی لایه ۲ است که امکان تراکنش های خارج از زنجیره را فراهم می کند.

شبکه لایتنینگ یک کانال پرداخت P2P بین دو طرف در یک تراکنش ایجاد می کند. این کانال اجازه می دهد تا “تعداد نامحدودی از تراکنش های تقریباً فوری و ارزان ارسال شود. به عنوان دفتر کوچک خود برای کاربران عمل می کند تا برای کالاها و خدمات کوچکی مانند قهوه، بدون تاثیر بر شبکه بیت کوین، پرداخت کنند.”

کاربران شبکه مقدار مشخصی بیت کوین را برای ایجاد کانال قفل می کنند. هنگامی که بیت کوین قفل شد، گیرنده می تواند مبلغ مورد نظر را مطالبه کند.

تا حدودی، این شبکه به عنوان راه حلی برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین در نظر گرفته می شود، اما پذیرش آن تا حدودی کند بوده است. در حال حاضر، این شبکه دارای ۸۷۰۰۰ کانال پرداخت و بیش از ۱۱۱ میلیون دلار از ۴۵۷۰ بیت کوین قفل شده است. با این حال، برخلاف ۱۹.۱ میلیون بیت کوین در گردش، ارزش بازار آن بیش از ۴۶۰ میلیارد دلار است.

علیرغم پذیرش آهسته آن، شبکه این پتانسیل را دارد که از راه حل های پرداخت موجود بهتر عمل کند.

توان عملیات تراکنش شبکه لایتنینگ

غول های پرداخت مانند Visa و Mastercard برای پردازش پرداخت ها در سراسر جهان استفاده می شوند. تخمین زده می شود که شبکه مسترکارت تا ۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد که بسیار بهتر از ۷ تراکنش بیت کوین در ثانیه است.

سرعت تراکنش ویزا حتی چشمگیرتر است و می تواند تا ۲۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. در یک مصاحبه اخیر، Vasant Prabhu، مدیر ارشد مالی Visa، گفت که این شبکه از نظر تئوری می تواند تا ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

با این حال، شبکه لایتنینگ فراتر می رود و تا ۱ میلیون تراکنش در ثانیه را پردازش می کند و آن را به کارآمدترین سیستم پرداخت در جهان از نظر توان عملیاتی تبدیل می کند.

جوزف هال، خبرنگار کوین تلگراف، آزمایشی بداهه از شبکه لایتنینگ و پرداخت های بدون تماس فیات انجام می دهد.

Ovidiu Cirodea، مدیر عامل صرافی رمزارز رومانیایی Coinzix، به کوین تلگراف گفت که این شبکه مرحله بعدی تکامل پول را نشان می دهد. به گفته تیرودیا، ابتدا طلا وجود داشت که ذخیره ارزش بود اما وسیله مبادله ای مناسب نبود و پس از آن پول قانونی به عنوان وسیله مبادله مناسب بود.

اخیرا: Tornado Cash Saga مسائل حقوقی موثر بر بازارهای رمزنگاری را برجسته می کند

به گفته Chirodea، بیت کوین یک گام تکاملی برای ایجاد یک ذخیره جدید ارزش است و شبکه لایتنینگ به عنوان یک پلتفرم برای تبدیل آن به یک وسیله مبادله عمل می کند.

“من فکر می کنم Lighting Network یک تغییر دهنده بازی است زیرا ویزا برای پردازش پرداخت ها حدود ۳٪ از مشاغل دریافت می کند. این امکان پذیر نیست.”

با این حال، وی خاطرنشان کرد که مقیاس پذیری شبکه “بسیار” نیست، کاربران باید کانال هایی را با هر طرف باز کنند و سپس BTC را روی آن ببندند، که بر نقدینگی تأثیر می گذارد. به گفته وی، با «استفاده از مسیرهای دیگر و سایر کانال‌های پرداخت» می‌توان از محدود کردن نقدینگی جلوگیری کرد، اما «راه‌حل چندان مقیاس‌پذیر نیست، زیرا کانال‌های پرداخت همچنان باز و بسته می‌شوند. هیچ‌کدام وجود ندارد».

توماس پرفیمو، رئیس عملیات تجاری و استراتژی در صرافی کریپتو کراکن، به کوین تلگراف گفت که این شرکت از زمانی که پشتیبانی از لایتنینگ شبکه را در آوریل ۲۰۲۲ آغاز کرد، “به طور پیوسته ظرفیت شبکه را افزایش داده است.” گفت که در حال حاضر پنجمین گره بزرگ در لایتنینگ است. شبکه ارتباطی:

ما در حال حاضر بیش از ۸۰۰ کانال باز داریم که می‌توانند پرداخت‌هایی به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد ساتوشی را تسهیل کنند.

Perfumo اضافه کرد که صرافی شبکه لایتنینگ را برای ایجاد یک سیستم پرداخت بدون مجوز ضروری می‌بیند که در نهایت به تسریع پذیرش ارزهای دیجیتال در سراسر جهان کمک می‌کند.

در حالی که مزایای شبکه لایتنینگ از نظر خروجی تراکنش مشخص است، برخی از اشکالات قابل توجه وجود دارد.

اولاً، باز کردن و تأمین مالی کیف پول لایتنینگ شما ممکن است به آسانی یا ریشه دار بودن افتتاح حساب بانکی و استفاده از کارت نقدی نباشد.

علاوه بر این، تامین مالی یک کیف پول شبکه لایتنینگ به کاربران نیاز دارد که بیت کوین را از کیف پول های بیت کوین سنتی خود ارسال کنند و وجوه باید قفل شود تا یک کانال پرداخت ایجاد شود.

هنگامی که وجوه در یک کانال پرداخت قفل می شود، تجارت آنها آزاد است، اما تنها پس از بسته شدن آن کانال قابل بازیابی است. علاوه بر این، کلاهبرداری معاملات آفلاین ممکن است رخ دهد زیرا ممکن است یکی از طرفین سعی کند کانال را ببندد و وجوه را در حالی که طرف دیگر آفلاین است سرقت کند. خدمات شخص ثالث ممکن است خطر را کاهش دهد، اما از نفوذ به برخی از شبکه ها جلوگیری می کند.

حریم خصوصی، سهولت استفاده، و مقاومت در برابر سانسور

با در نظر گرفتن این کاستی‌ها، مکس روتمن، رئیس ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال در پردازشگر پرداخت جهانی Checkout.com، به کوین تلگراف گفت که ارزهای دیجیتال می‌توانند برای مبادله کالاها و خدمات استفاده شوند. ارزهای رمزپایه می توانند به طور یکپارچه دست به دست هم بدهند.”

به گفته روتمن، شبکه لایتنینگ همتا به همتا است، بنابراین هم تجار و هم مشتریان مسئولیت فرآیند تراکنش را بر عهده دارند. در سطح سازمانی، “مدیریت این درون سازمانی بدون یک شریک قابل اعتماد که هزاران یا میلیون ها تراکنش بین ارزی را مدیریت می کند، می تواند دشوار و نیازمند منابع باشد.”

روتمن گفت راه‌حل‌هایی مانند آنچه که توسط Checkout.com استفاده می‌شود، که به شرکای مانند Visa برای فراهم کردن دروازه‌ای برای فعال کردن تبدیل کریپتو به فیات متکی است، «پلی بین Web2 و Web3 است. این پلی است که ترجمه یکپارچه‌تری را ارائه می‌کند. تجربه در ”

او گفت که درگیر کردن میلیون ها یا میلیاردها نفر بعدی در کریپتو مستلزم “راهنمایی، پشتیبانی و سفارشی سازی برای رسیدگی به تمام سطوح نیازهای پرداخت و اذعان به محیط پرداخت فعلی است که در آن فعالیت می کنیم. ما برای این کار به یک راه حل نیاز داریم.”

بروس فنتون، یکی از اعضای هیئت مدیره بنیاد بیت کوین و کاندیدای سنای ایالات متحده در نیوهمپشایر، به کوین تلگراف گفت که شبکه لایتنینگ «بیت کوین را قادر می سازد تا تراکنش های بیشتری انجام دهد. در عین حال، «بیشتر غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور است تا متمرکز. شرکت ها.” یا بیشتر زنجیرهای دیگر.

وقتی از فنتون در مورد مزایا و معایب استفاده از شبکه لایتنینگ به جای راه‌حل‌های شرکت‌هایی مانند ویزا پرسیده شد، فنتون ویزا را «کاملاً متمرکز» به معنای «تعلیق یا سانسور» توصیف کرد. من آن را تا حد امکان رد کردم. او گفت که تمرکز ممکن است برای شبکه لایتنینگ نگران کننده باشد، اما بر خود بلاک چین بیت کوین تأثیری نمی گذارد و افزود:

“بیشتر به این بستگی دارد که با چه پولی و برای آن می سازید. این راه حل است.”

چاد بارافورد، سرپرست فنی پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز THORChain، به کوین تلگراف گفت که شبکه لایتنینگ در هنگام بررسی فروشگاه های آنلاین، گزینه «نقدی» را امکان پذیر می کند، «بدون مشارکت سایر طرف ها و بدون هزینه های گزاف، هیچ کارمزد پنهانی وجود ندارد و وجود دارد. مزایای قابل توجه حفظ حریم خصوصی.”

وی با بیان اینکه این شبکه “تنها با انگیزه منافع سهامداران و اعضای هیئت مدیره نیست”، بلکه منافع مشارکت کنندگان خود را به عنوان یک منفعت عمومی تامین می کند، افزود: من بودم.

ویزا اساساً یک مؤسسه مالی است که به دنبال سود و کنترل است و توسط دولت ها اجباری شده است. شبکه لایتنینگ یک کالای صرفاً عمومی است. این شبکه فقط برای ارائه خدمات اساسی و ضروری وجود دارد.

بالافورد گفت که پذیرش و موفقیت شبکه لایتنینگ “به طور جدایی ناپذیری به خود شبکه بیت کوین گره خورده است.” او معتقد است که فشارهای تورمی “مردم را بیشتر و بیشتر به شبکه لایتنینگ سوق می دهد” زیرا جهان بیت کوین را “به جای یک دارایی سفته بازی مانند ارزی برای خرید اقلام” می بیند.

مقایسه با شبکه هایی مانند Visa و Mastercard از این پاسخ ها مشخص است، اما شایان ذکر است که برخی از این استدلال ها در مورد راه حل های دیگری مانند PayPal نیز صدق می کند. ممکن است پی پال مجبور شود دارایی های مشتری را مسدود کند یا هزینه های بیشتری را دریافت کند. .

فناوری بلاک چین در طول زمان توسعه یافته است تا به سایر بلاک چین ها اجازه دهد تا بدون تعقیب سود با توان عملیاتی تراکنش ویزا رقابت کنند.

زنجیره های دیگر چطور؟

فنتون در مصاحبه ای با کوین تلگراف اشاره کرد که شبکه لایتنینگ نسبت به سایر بلاک چین ها “غیرمتمرکز تر و مقاوم تر در برابر سانسور” است.

با تکیه بر این ایده، یکی از بنیانگذاران و رهبر پروژه Decred، جیک یوکام-پیات به کوین تلگراف گفت که هیچ بلاک چین دیگری نمی تواند با کیفیت شبکه لایتنینگ برابری کند.

Yocom-Piatt یک بلاک چین با توان عملیاتی بالا با توان عملیاتی نظری ۷۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه را توصیف می کند که ادعا می شود یک زنجیره است. او با مقایسه بیت کوین، سولانا و خود دکرد گفت:

در میان این سه، شبکه لایتنینگ غیرمتمرکزترین، مستقل‌ترین و مطابق با روح اصلی فضای ارزهای دیجیتال است. اما حداقل به نظر می‌رسد که سانسور خودسرانه کاربران و بازرگانان ممکن نیست.

آینده هر چه که باشد، واضح است که نوآوری‌ها در فضای ارزهای دیجیتال در حال افزایش حجم تراکنش هستند. اینکه آیا کاربران ترجیح می دهند حریم خصوصی و تغییر ناپذیری را فدای راحتی کنند یا خیر، باید دید.

اخیرا: وعده متاورس: آینده Web3 یا فقط یک حقه بازار؟

در حال حاضر راه حل های راحت تری در دسترس است. اکنون استفاده از بلاک چین های لایه ۱ برای پرداخت ها از طریق یک نهاد مرکزی که می تواند دارایی های رمزنگاری شده را به ارز فیات در محل فروش تبدیل کند، آسان تر است.

برای اینکه شبکه لایتنینگ کاربران بیشتری به دست آورد، خدمات بیشتری باید از آن پشتیبانی کند. صرافی‌های بزرگی مانند کوین‌بیس، بایننس و اف‌تی‌ایکس، راه صرافی‌های دیگر را دنبال نکرده‌اند و شبکه را پذیرفته‌اند و مانع رشد آن شده‌اند. سایر شبکه‌ها و ارائه‌دهندگان پرداخت متمرکز ممکن است پیشروی کنند، زیرا شبکه‌ها به داشتن کانال‌های پرداخت بیشتر برای حفظ مسیر تراکنش‌ها متکی هستند.نویسنده: Francisco Rodrigues

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا