🚨 اخبار ارز دیجیتال

هزینه استخراج «کارآمد» بیت کوین با نصف شدن بیت کوین به ۳۰۰۰۰ دلار افزایش می یابد

گلس‌نود هشدار می‌دهد که اگر قیمت بیت‌کوین پس از نصف شدن سال ۲۰۲۴ زیر ۳۰ هزار دلار باقی بماند، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین با عواقب مالی «شدید» مواجه خواهند شد.

یک مطالعه جدید هشدار می دهد که اعداد ترتیبی بیت کوین (BTC) باعث افزایش سود برای ماینرها می شود، اما “استرس درآمد” در حال ظهور است.

شرکت تحلیلی Glassnode در آخرین نسخه خبرنامه هفتگی خود، “The Week on Chain” پیش بینی کرد که استخراج کنندگان پس از نصف شدن یارانه بلوک بعدی بیت کوین، مشکلات جدیدی ایجاد خواهند کرد.

نصف شدن بیت کوین، تاثیر آن بر ماینرها می تواند “شدید” باشد

رقابت بین ماینرهای بیت کوین در حال انفجار است و نرخ هش (مجموع قدرت پردازش تخمینی مستقر در بلاک چین) در بالاترین حد خود قرار دارد.

برای گلس‌نود، این وضعیت بی‌سابقه‌ای را برای ماینرهایی نشان می‌دهد که تلاش می‌کنند با سطوح فعلی قیمت بیت‌کوین امرار معاش کنند.

کتیبه های منظم با عمل به عنوان “پرکننده” مفید هستند که فضای خالی بلوک را به منبع درآمد برای ماینرها تبدیل می کند.

در این گزارش آمده است: «به طور طبیعی، اگر تقاضا برای فضای بلوک افزایش یابد، درآمد ماینرها تأثیر مثبتی خواهد داشت.

نمودار میانگین نرخ هش بیت کوین (میانگین متحرک ۷ روزه) (نمایش).منبع: Glassnode

درصد درآمد حاصل از کارمزدها در مقایسه با پایین ترین سطح بازار نزولی بیت کوین بین ۱ تا ۴ درصد افزایش یافته است، اما طبق استانداردهای تاریخی کم است.

The Week On-Chain خاطرنشان کرد: «در همین حال، میزان هش‌ریتی که برای این پاداش‌ها رقابت می‌کنند از فوریه تا کنون ۵۰ درصد افزایش یافته است، زیرا ماینرهای بیشتری و ریگ‌های جدید ASIC خود را تثبیت کرده و آنلاین شده‌اند.»

این هش ریت پایه و اساس یک مرحله نهایی را می‌سازد. در آوریل ۲۰۲۴، پاداش ماینرها به ازای هر بلوک ۵۰ درصد کاهش می یابد و به اصطلاح “هزینه تولید” در هر BTC دو برابر می شود. در حال حاضر حدود ۱۵۰۰۰ دلار، این رقم بیش از ۳۰۰۰۰ دلار است که بالاتر از قیمت لحظه ای فعلی است.

گلس‌نود دو مدل را برای تخمین قیمتی که ماینرها در مجموع به قیمت قرمز می‌روند ارائه می‌کند، و در بالا مقدار صدور و سختی استخراج را مقایسه کردیم.

محققان توضیح دادند: «طبق این مدل، قیمت کسب کارآمدترین ماینر در شبکه تقریباً ۱۵۱۰۰۰ دلار برآورد می‌شود.»

با این حال، منحنی بنفش نشان می دهد که این سطح پس از نصف شدن دو برابر می شود و به ۳۲۰۰۰ دلار می رسد، که احتمالاً بخش بزرگی از بازار معدن را در استرس درآمدی شدید قرار می دهد. ”

مدل قیمت دشواری صدور بیت کوین (اسکرین شات).منبع: Glassnode

مدل قبلی میانگین قیمت خرید ماینرها را ۲۴۳۰۰ دلار به ازای هر بیت کوین تعیین می کرد که تقریباً ۸ درصد کمتر از قیمت نقدی تا ۲۸ سپتامبر بود.

مدل رگرسیون سختی بیت کوین (اسکرین شات).منبع: Glassnode

مشوق قیمت بیت کوین

دیگران نسبت به اینکه ماینرها چگونه با افزایش منتهی به نصف شدن مقابله خواهند کرد، خوشبین تر هستند.

مقاله مرتبط: فدرال رزرو دارایی بیت کوین را تحریک می کند، حجم مبادلات بیت کوین به پایین ترین حد در ۵ سال گذشته می رسد

در مصاحبه ای با کوین تلگراف در این ماه، تحلیلگر Filbfilb، یکی از بنیانگذاران مجموعه معاملاتی DecenTrader، مجدداً تأکید کرد که ماینرها انباشت بیت کوین خود را قبل از رویداد افزایش خواهند داد.

او در ماه آگوست در یک تاپیک در X (توئیتر سابق) نوشت: ماینرها تشویق می شوند تا قبل از نصف شدن، مطمئن شوند که قیمت بسیار بالاتر از هزینه نهایی است.

چه آنها آگاهانه تبانی کنند یا نه، به طور دسته جمعی تشویق می شوند تا قبل از اینکه درآمد نهایی به نصف برسد، قیمت ها را افزایش دهند.

نمودار BTC/USD با داده های انباشته ماینر. منبع:Filbfilb/X

حمایت از پویایی عرضه بیت‌کوین همان چیزی است که Filbfilb در مورد نصف شدن و تاثیر آن بر ضرابخانه‌های بیت‌کوین، پول هوشمند را «خرید سر و صدا» می‌نامد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: William Suberg
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا