🚨 اخبار ارز دیجیتال

برنامه های بیت کوین ETF: چه کسی درخواست می کند و چه زمانی SEC تصمیم می گیرد

علیرغم درخواست بلک راک برای ETF بیت کوین، تأیید آن همچنان نامشخص است زیرا SEC از یک ETF دیگر مبتنی بر معاملات آتی اتر حمایت می کند.

رقابت برای فهرست کردن اولین صندوق قابل معامله فیزیکی بیت کوین (BTC) در بورس (ETF) در ایالات متحده، شاهد ورود موسسات مالی بزرگی مانند BlackRock، Fidelity و VanEck بوده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) اولین ETF معاملات آتی مرتبط با بیت کوین را در اکتبر ۲۰۲۱ تأیید کرد، اما برنامه فعلی برای ETF بیت کوین نقطه ای است. پس از پیروزی حقوقی اخیر Grayscale بر بررسی SEC از پیشنهاد ETF آن برای ETF بیت کوین، بسیاری اکنون بر این باورند که تایید صندوق سرمایه گذاری محتمل است.

علاقه بلک راک، بزرگترین مدیر دارایی جهان با ۸ تریلیون دلار دارایی تحت مدیریت، چندین مؤسسه مالی دیگر را وادار کرد تا برای ETF بیت کوین مجددا درخواست دهند.

اکثر این مدیران دارایی مجبور شده‌اند برنامه‌های ETF بیت کوین خود را برداشت کنند یا به دلیل رزرو SEC در ETF‌های مشتق‌شده نقطه‌ای با انکار مواجه شوند. متقاضیان اصلی بیت کوین ETF عبارتند از:

  • صخره سیاه: بلک راک در تاریخ ۱۵ ژوئن برای یک ETF بیت کوین با Coinbase به عنوان متولی ارز دیجیتال و ارائه دهنده اطلاعات بازار نقدی و BNY Mellon به عنوان متولی پول نقد درخواست داد. این پرونده ارزهای دیجیتال و دنیای مالی سنتی را شوکه کرد، به طوری که مدیر عامل شرکت لری فینک قبلاً BTC را شاخصی برای پول شویی نامیده بود. در ۱۵ جولای، SEC به طور رسمی ETF بیت کوین BlackRock’s Spot را برای بررسی پذیرفت.
  • درخت خرد: یک مدیر دارایی مستقر در نیویورک برای اولین بار در ۸ دسامبر ۲۰۲۱ برای ETF Spot Bitcoin در ایالات متحده درخواست داد، اما در سال ۲۰۲۲ توسط SEC رد شد. مقامات استدلال کردند که ETFها از منظر حمایت از سرمایه گذار ناکافی هستند. با این حال، WisdomTree در ۱۹ ژوئیه پس از ورود BlackRock به رقابت ETF بیت کوین مجدداً در SEC ثبت نام کرد.
  • سرمایه گذاری والکری: مدیر دارایی Valkyrie اولین درخواست بیت کوین ETF خود را در ژانویه ۲۰۲۱ ثبت کرد، اما مانند بسیاری از مدیران دارایی دیگر، با رد SEC مواجه شد. با این حال، Valkyrie درخواست خود را مجدداً در ۲۱ ژوئن ارسال کرد زیرا شور و شوق برای ETF بیت کوین مجدداً روشن شد. ETF به قیمت پایه بیت کوین بورس کالای شیکاگو (CME) اشاره می کند و در NYSE Arca با Xapo به عنوان متولی ارزهای دیجیتال معامله می کند.
  • سرمایه گذاری قوس الکتریکی: ARK درخواستی را برای ETF بیت کوین سهام ARK 21 در ژوئن ۲۰۲۱ ارسال کرده است. ARK Invest با ارائه‌دهنده ETF مستقر در سوئیس، ۲۱Shares، برای ارائه این صندوق، که با نماد تیک تیک در صرافی BZX بورس گزینه‌های هیئت مدیره شیکاگو (Cboe) راه‌اندازی خواهد شد، شریک شده است. ARKB در صورت تایید.
  • ون اک: VanEck یکی از اولین متقاضیان ETF بیت کوین است که اولین درخواست خود را در سال ۲۰۱۸ انجام داد. مدیر دارایی درخواست خود را در سپتامبر ۲۰۱۹ پس گرفت و دومین تلاش خود را با SEC در دسامبر ۲۰۲۰ انجام داد و سهام تراست برای تجارت در Cboe راه اندازی شد. صرافی BZX. این شرکت در ژوئیه ۲۰۲۳ درخواست جدیدی ارائه کرد.
  • خاستگاه های وفادار/عاقلانه: سرمایه گذاری Fidelity برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ برای ETF بیت کوین نقطه ای درخواست داد و در ۱۹ جولای ۲۰۲۳ مجدداً به Wise Origin Bitcoin Trust درخواست داد. Wise Origin Bitcoin Trust شرکت خدمات Fidelity را به عنوان متولی و Fidelity Digital Assets به عنوان نگهبان BTC خواهد داشت.
  • Invesco Galaxy Bitcoin ETF: Invesco برای اولین بار درخواستی را برای Invesco Galaxy Bitcoin ETF به طور مشترک با Galaxy Digital در ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱ ارسال کرد. جوینت ونچر درخواست را مجدداً در ماه جولای ارسال کرد. ETF مشترک بیت کوین توسط Invesco Capital Management حمایت می شود و از نظر فیزیکی توسط بیت کوین حمایت می شود.
  • ذره ذره: Bitwise برای اولین بار در اکتبر ۲۰۲۱ برای Spot Bitcoin ETF درخواست داد، اما با رد SEC مواجه شد. مدیر دارایی درخواست را مجدداً در اوت ۲۰۲۳ ارسال کرد.
  • جهانی X: مدیر صندوق، GlobalX برای یک ETF بیت کوین در سال ۲۰۲۱ درخواست داده است و به چندین غول مالی دیگر در مسابقه ETF ملحق شده است. مدیر صندوق در آگوست ۲۰۲۳ مجدداً درخواست را ارسال کرد و نهمین متقاضی شد. این شرکت کوین بیس را به عنوان شریک به اشتراک گذاری نظارت معرفی کرده است.

با توجه به پیروزی های قانونی اخیر Grayscale و موجی از تمدید برنامه ها، تحلیلگران ETF بلومبرگ شانس تایید مورد انتظار خود را برای ETF بیت کوین نقطه ای از ۶۵% به ۷۵% افزایش داده اند.

همانطور که انتظار می رفت، SEC تصمیم گیری در مورد هر هفت متقاضی را به تاخیر انداخت. تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که SEC ممکن است تا اوایل سال ۲۰۲۴ در مورد ETF تصمیم نگیرد، زمانی که یک ضرب الاجل (به زیر مراجعه کنید) نزدیک می شود.

آخرین مهلت تصمیم گیری ETF بیت کوین.منبع: بلومبرگ / توییتر

جان گلاور، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در پلتفرم وام‌دهی کریپتو لدن، به کوین تلگراف گفت که رای سهام ARK 21، که برای ۱۰ ژانویه برنامه‌ریزی شده است، به SEC اجازه می‌دهد تا برنامه‌هایی از این نوع را تأیید کند. این اولین شاخص واقعی آمادگی خواهد بود. در آن زمان مهلت به پایان رسیده است و باید نوعی تصمیم گیری شود. ”

چرا SEC در گذشته ETF های بیت کوین نقطه ای را رد می کرد؟

در رد قبلی ETF بیت کوین VanEck، SEC استدلال کرد که بازار بیت کوین نه بزرگ است و نه به اندازه کافی بالغ است که بتواند تقاضای بازار ETF را حفظ کند. این کمیسیون همچنین گفت که نوسانات قیمت و سطوح ناکافی نظارت تجاری می تواند بازار را مستعد تقلب و دستکاری کند.

با این حال، با ورود بلک راک، کارشناسان بازار شروع به این باور کردند که ETF های بیت کوین به احتمال زیاد تایید می شوند.

اخیراً: هوش مصنوعی می‌تواند منابع انسانی را متحول کند، اما خطراتی نیز به همراه دارد

یکی از عوامل اصلی جلوگیری از تایید ETF نقطه ای ماهیت صندوق است.

ETFهای آتی بر اساس قراردادهای آتی هستند تا خود دارایی های دیجیتال، و این تفاوت اصلی است. بازار آتی در حال حاضر به شدت تنظیم شده است تا از دستکاری در بازار جلوگیری شود، و این امر تصویب چنین ETF هایی را برای SEC آسان تر می کند.

در قلب این رد ETF های فوری، تقاضای ناشر برای ادغام یک “قرارداد اشتراک نظارت” با یک بازار مرتبط با بیت کوین به اندازه کافی تنظیم شده است. چنین توافقاتی ضروری است تا SEC بتواند در صورت تقلب در بازار تحقیقات کاملی انجام دهد.

تحلیلگران Bitfinex Alpha به کوین تلگراف گفتند که یکی از نگرانی های اصلی در پس رد ETF های بیت کوین نقطه ای، توانایی تنظیم کننده ها برای ردیابی و تضمین مداوم ایمنی و نگهداری دارایی ها است. اما برای اینکه این اتفاق بیفتد، ایالات متحده به زیرساخت‌های قانونی و نظارتی بیشتری نیاز دارد قبل از اینکه «SEC یا سایر طرف‌ها به ارائه‌دهندگان ETF اجازه دهند تا در آرامش با آنها رسیدگی کنند».

“در غیر این صورت، کل هدف ETF (جلوگیری از تجارت کیف پول دارایی های دیجیتال و مبادلات ارزهای دیجیتال) شکست خواهد خورد. منصفانه نیست که بگوییم عدم تایید ETF بیت کوین ProShares که به سال ۲۰۱۸ بازمی گردد، این نکته را بسیار روشن می کند. نگرانی دیگر. در مورد ادبیات این مقاله این است که بازار بیت‌کوین می‌تواند تحت‌تاثیر معرفی ETF‌های نقدی قرار گیرد یا خیر.

SEC در درجه اول به استحکام مبادلات مربوط می شود. تنظیم‌کننده‌ها بر مبادلات آتی مانند CME و Cboe نظارت می‌کنند و ETF‌های آتی را محدود می‌کنند تا فقط در مکان‌های تنظیم‌شده معامله شوند. از سوی دیگر، هیچ مبادلات نقطه ای تحت نظارت SEC وجود ندارد.

با این حال، همه با مفروضات SEC در مورد آسیب پذیری بازار ETF ارز دیجیتال موافق نیستند. جیمز کوتولاس، بنیانگذار تایفون، یک صندوق تامینی متمرکز بر معاملات آتی، به کوین تلگراف گفت:

آتی ارزهای دیجیتال از نظر خطای ردیابی می توانند بسیار پایین تر از آن باشند. این مفهوم فقط یک توهم است. بنابراین، بیایید صادق باشیم، احتمالاً به جای حفظ مسئولیت پذیری، تقصیر را به CFTC منتقل کنیم. با توجه به اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار دارای یک دستور “حمایت از سرمایه گذاران” است. ”

او افزود که با ادامه رد ساده‌ترین محصولات مانند ETF‌های بیت‌کوین، «SEC به افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتال خارج از کشور و بازیکنان غیرقانونی ادامه می‌دهد». BTC ETF ممکن است کامل نباشد، اما بسیار ایمن تر از خرید BTC در SBF دوست خانوادگی Gensler است. [Sam Bankman-Fried] در FTX ”

ریچارد گاردنر، مدیر عامل شرکت زیرساخت‌های فناوری Modulus، گفت که ETFهای آتی مدت‌ها برای تنظیم‌کننده‌ها قابل قبول‌تر بوده‌اند، بنابراین تصمیم‌گیری در مورد ETF‌های لحظه‌ای به زمان بستگی دارد.

او به کوین تلگراف گفت که ETF بیت کوین دیر یا زود است و سرمایه گذاری سنگین بازیکنان بزرگی مانند BlackRock و Fidelity این را نشان می دهد. تا زمانی که بازیگران اصلی رقابت می کنند، انتظار می رود صنعت در درازمدت زنده بماند، البته با شکست های کوتاه مدت. اگر SEC به امتناع خود از اقدام ادامه دهد، سیاستمداران مجبور خواهند شد وارد عمل شوند و پاسخ های خود را برای معضل ارزهای دیجیتال ارائه دهند. ”

احتمال تایید ETF آتی اتر بیشتر است

در حالی که علاقه مندان به کریپتو خواهان ETF های نقطه ای هستند که ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان یک طبقه دارایی توجیه می کند، رگولاتورهای ایالات متحده احتمالاً از ETF های آتی حمایت می کنند.

تحلیلگران بلومبرگ تخمین می زنند که ETF آتی با پشتوانه اتر (ETH) بیش از ۹۰ درصد شانس تایید دارد و نزدیک به ۱۲ موسسه مالی برای تایید صف دارند.

مجله: نحوه محافظت از ارزهای دیجیتال در بازارهای ناپایدار: کارشناسان و کارشناسان بیت کوین بحث می کنند

گزارش‌های رسانه‌های مالی نشان می‌دهند که SEC احتمالاً یک ETF مبتنی بر اتر را در اوایل اکتبر تأیید می‌کند.

کن تیمسیت، مدیر عامل کرونوس لبز، یک شتاب دهنده استارت آپ بلاک چین، به کوین تلگراف گفت: “نظریه های پشت سر معاملات آتی سیگنال هایی در مورد تغییرات قیمتی که سرمایه گذاران انتظار دارند بازار با معاملات آتی انجام دهد، ارسال می کند. ما می توانیم این کار را انجام دهیم که به نوبه خود به کاهش نوسانات بازار کمک می کند. ” بیت‌کوین و اتریوم قیمت‌ها را تعیین کرده‌اند و نوسانات قیمتی بزرگی که اخیراً دیده شده را جبران می‌کنند. ”

داگ شونک، مدیر عامل تحقیقات دارایی‌های دیجیتال، به کوین تلگراف گفت: «قانون‌گذاران در مورد تحول فضای فهرست‌بندی مثبت هستند، که نشان‌دهنده انتظارات مداوم برای ETF نقطه‌ای گریزان است. بازار ارزهای دیجیتال.” ”نویسنده: Prashant Jha

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا