اخبار ارز دیجیتال

بایننس از WazirX فاصله می گیرد زیرا رگولاتورهای هندی به ردیابی ارزهای دیجیتال ادامه می دهند

مالکیت WazirX به یک موضوع داغ تبدیل شد زیرا CZ ادعا کرد که این معامله هرگز انجام نشد، اما سه سال بعد، هنوز مشخص نیست.

مبادله توییتری بین Nischal Shetty، بنیانگذار WazirX و Changpeng “CZ” Zhao، مدیر عامل بایننس بر سر مالکیت صرافی ارزهای دیجیتال هند، در اولین هفته آگوست خبرها شد.

براساس گزارش‌ها، وزیر ایکس در سال ۲۰۱۹ توسط بایننس خریداری شد و از آن زمان به بعد، صرافی ارزهای دیجیتال هند «مالک بایننس» نامیده می‌شود. با این حال، در کمال تعجب همه، CZ در توییتر ادعا کرد که فرآیند خرید کامل نشده است و بایننس مالکیتی در صرافی ارزهای دیجیتال هند ندارد.

CZ فقط خدمات کیف پول را به WazirX به عنوان یک راه حل فناوری توسط Binance ارائه می دهد، و WazirX مسئولیت سایر جنبه های صرافی، از جمله ثبت نام کاربر، شناخت مشتری شما (KYC)، تجارت، و شروع برداشت را بر عهده دارد.

شتی در یک رشته توییت جداگانه ادعاهای CZ را رد کرد مطالبه بایننس در واقع مالک صرافی ارزهای دیجیتال هندی WazirX است و شرکت مادر آن Zanmai Labs فقط جفت ارزهای رمزنگاری شده و روپیه هند را در WazirX تحت مجوز Binance اداره می کند. بایننس، از سوی دیگر، جفت‌هایی را بین ارزهای رمزپایه اجرا می‌کند و برداشت‌های ارزهای دیجیتال را پردازش می‌کند که می‌توان آن‌ها را در شرایط خدمات شرکت یافت.

این دو بنیانگذار یکدیگر را به ارائه نادرست برخی حقایق متهم کردند و سپس چندین روز به این سو و آن سو رفتند.

بر اساس تبادل توییت بین دو بنیانگذار، واضح است که در وهله اول واقعاً یک قرارداد خرید وجود داشته است، اما شتی اصرار داشت که این معامله برای انتقال فناوری بوده است نه کل شرکت، و به همین دلیل است که فناوری WazirX متعلق به Binance است در حالی که Zanmai Labs فقط جفت های رمزنگاری/INR را با استفاده از مجوزهای Binance اجرا می کند.

هنگامی که کوین تلگراف برای شفاف سازی در مورد معامله خرید با بایننس تماس گرفت، صرافی ادعاهای قبلی شتی مبنی بر اینکه صرافی جفت های معاملاتی بین ارزهای رمزنگاری شده را انجام می دهد را رد کرد. یکی از سخنگویان بایننس به کوین تلگراف گفت:

بایننس در تجارت کریپتو به کریپتو در صرافی وزیر ایکس شرکت نمی کند. صرافی وزیر ایکس به طور کامل توسط Zanmai Labs اداره و اداره می شود. با این کار موافقت کرده اند، اما این قرارداد تکمیل نشده است.

در توییت دیگری، CZ ادعا کرد که بایننس در ماه فوریه سعی کرده آن را بخرد، اما توسط وزیرX رد شد.دوباره شتی پاسخ داد در پاسخ به این توییت، ادعا کرد که این معامله شامل خرید شرکت مادر بایننس است، اما در زمان معامله، بایننس “پاسخ مبهمی داد که شرکت مادر در حال بازسازی است.”

یکی از سخنگویان بایننس به کوین تلگراف گفت: «توافق بین بایننس و آزمایشگاه زانمی برای دستیابی به دارایی‌ها و مالکیت معنوی وزیرX بود، نه سهام آزمایشگاه‌های زانمی». آنها افزودند: ما تقاضای دارایی هایی را داشتیم که قرار بود طبق قرارداد واگذار شود اما این امر محقق نشد و قرارداد تکمیل نشد.

از سوی دیگر، وزیر ایکس معتقد است که راه حل مشکل فعلی ممکن است خطراتی را برای کاربران به همراه داشته باشد، بنابراین یا بایننس از نهاد مادر به جای یک موجودیت تصادفی برای به دست آوردن کسب و کار هند استفاده می کند، یا بایننس وزیرX را می فروشد. من فکر می کنم باید اینطور باشد. پس آورد.

سه سال طول کشید تا فاش شود که این معامله هرگز انجام نشد

به نظر می رسد دلیل اصلی نفوذ بین این دو شرکت، تحقیق در مورد پولشویی ادعایی توسط اداره اجرای قانون هند (ED) باشد. تحقیقات یک ساله است و بر خلاف تصور عمومی، تحقیقات بر روی تخلفات قانون مدیریت ارز (FEMA) متمرکز شده است، نه پولشویی.

FEMA یکی از مقررات مدیریت سرمایه است که توسط دولت هند برای جلوگیری از خروج سرمایه از کشور معرفی شده است. طبق گفته FEMA، افراد فقط می توانند تا ۲۵۰۰۰۰ دلار در سال برای اهداف خاصی به خارج از هند انتقال دهند. با این حال، قانون FEMA به دلیل فقدان مقررات در بازار کریپتو، انتقال ارزهای دیجیتال را پوشش نمی دهد.

در نتیجه، کاربرانی که حواله‌های ارزهای دیجیتال بیش از ۲۵۰۰۰۰ دلار ارسال می‌کنند همچنان قوانین FEMA را نقض می‌کنند. به نظر می رسد این مورد در مورد تحقیقات فعلی ED در مورد وزیرX باشد. در مجموع، ۱۰ پلتفرم رمزنگاری دیگر با بررسی دقیق ED روبرو هستند.

سرمایه گذاری کریپتو یکی از آنها نیست. اما از نظر فنی ارسال بیش از مبلغ تعیین شده حتی ارز مجازی تخلف FEMA است. بنابراین، ارسال وجوه به صرافی هایی که در هند مستقر نیستند، نقض مقررات FEMA تلقی می شود.

مربوط: AML و KYC: کاتالیزورهایی برای پذیرش جریان اصلی رمزگذاری

یک تحقیق یک ساله دوباره در سال ۲۰۲۲ خبرساز شد و به دنبال آن ED دارایی های مبادله ای به ارزش ۸.۱ میلیون دلار را مسدود کرد. ED ادعا کرد که قادر به یافتن سوابق زنجیره ای از تراکنش های میلیون ها دلاری نیست. با این حال، وزیر ایکس ادعاهای ED را رد کرد و گفت که سوابق تمام تراکنش ها را در اختیار دارد.

تراکنش‌های خارج از زنجیره‌ای که ED به آنها اشاره می‌کند، نقل و انتقالات مستقیم بین وزیرX و بایننس هستند، ویژگی‌ای که هر دو طرف به عنوان بخشی از شراکت خود معرفی کرده‌اند. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا دارایی ها را بین دو صرافی بدون پرداخت هزینه انتقال جابجا کنند.

وزیر ایکس در یک بیانیه رسمی ادعا کرد که یک سوء تفاهم بزرگ در مورد نقل و انتقالات خارج از زنجیره وجود دارد. صرافی ارزهای دیجیتال گفت که بیانیه مطبوعاتی ED آن به دنبال این بود که این انتقال‌ها را مرموز و ردیابی نشده ببیند، اما در واقعیت، فقط کاربران KYC پلتفرم می‌توانند از این سرویس استفاده کنند. در مورد وجوه ردیابی نشده هیچ سوالی وجود ندارد و وزیرX گفت که مطمئن است می‌تواند از این سرویس استفاده کند. اشتباه ED را در دادگاه ثابت کنید.

بایننس در نهایت پل مستقیم بین دو پلتفرم را در ۱۱ آگوست بست و از قبل به کاربران اطلاع داد و به آنها یادآوری کرد که همچنان می‌توانند با استفاده از نقل و انتقالات کیف پول استاندارد، وجوه را به وزیرX منتقل کنند.

هر دو Binance و WazirX متعهد شده‌اند که به طور کامل با این تحقیقات همکاری کنند، اما یک منبع آگاه که ترجیح داد ناشناس بماند به Cointelegraph گفت که این تحقیقات Binance را غافلگیر کرد و در نهایت منجر به عواقب مزرعه برنج شد. Binance بعداً به Cointelegraph تأیید کرد که تحقیقات ED آن را مجبور کرده است تا کاربران خود را مطلع کند.

ما با آزمایشگاه‌های Zanmai مشکل داشتیم. ما مدتی است که با آنها کار کرده‌ایم تا راه حلی بیابیم. بنابراین احساس کردم باید این موضوع را روشن کنم.

آیا داستان Binance–WazirX بر سرمایه‌گذاران هندی کریپتو تأثیر می‌گذارد؟

داستان Binance-WazirX باعث وحشت سرمایه گذاران هندی شده است که از WazirX استفاده می کردند. بسیاری از این معامله گران اندکی پس از درگیری بین دو بنیانگذار، دارایی های خود را نقد کردند. احساسات فقط بدتر شد و CZ از کاربران خواست تا دارایی های خود را به Binance منتقل کنند.

وزیر ایکس به کوین تلگراف گفت که پس از توئیت نشانه هایی از انحلال و جابجایی سرمایه را مشاهده کرده است، اما صرافی اعلام کرد که این روند پس از اطمینان به کاربران مبنی بر ایمن بودن وجوه آنها کاهش یافته است.

مربوط: ساخته شده برای سقوط؟ با طلوع خورشید CBDC، استیبل کوین ها ممکن است سایه بیاندازند

کارآفرینان هندی کریپتو بر این باورند که رگبار کلمات در رسانه‌های اجتماعی بر اعتماد سرمایه‌گذاران، هر کسی که مقصر است، تأثیر گذاشته است. Satvik Vishwanath، یکی از بنیانگذاران صرافی هندی Unocoin، به کوین تلگراف گفت که “این آشفتگی ها بر بازار ارزهای دیجیتال از جمله سرمایه گذاران تاثیر می گذارد.” وی در ادامه افزود:

“در حالی که این نوع رفتار در بازار کریپتو تاثیر منفی بر کل اکوسیستم می گذارد، به نظر می رسد مشکل قابل برگشت است. وجود دارد و شفافیت کلیدی است که به نظر می رسد گم شده است.”

اکوسیستم کریپتو هند تاکنون در حال پیشرفت بوده و در چند سال گذشته چندین تک شاخ کریپتو تولید کرده است. با این حال، حجم معاملات در صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال هند در سال جاری به‌دلیل اعمال ۳۰ درصد مالیات بر کریپتو و ۱ درصد اعتبار مالیات کسر شده، به شدت کاهش یافت. رژیم مالیاتی جدید نه تنها سرمایه‌گذاران هندی را منصرف کرده است، بلکه چندین ارائه‌دهنده خدمات ارزهای دیجیتال را بر آن داشته است تا به دنبال حوزه‌های قضایی دوستدار ارزهای دیجیتال باشند.

بانک مرکزی هند همواره خواستار ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال بوده است، اما دولت مرکزی در طول زمان بدون ارائه چارچوب قانونی، موضع خود را تغییر داده است. با پیچیده‌تر شدن اکوسیستم ارزهای دیجیتال هند، بسیاری از کارشناسان بازار بر این باورند که روایت کنونی Binance-WazirX برای نهادهای قانونی و بانک مرکزی هند برای مخالفت با مقررات ارزهای دیجیتال است. من معتقدم که می‌توان از آن استفاده کرد.نویسنده: Prashant Jha

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا