🚨 اخبار ارز دیجیتال

فراتر از تبلیغات NFT: نیاز به بازنگری در مورد ارزش پیشنهادی هنر دیجیتال

فراتر از تصاویر نمایه و هنر، پتانسیل واقعی NFT در حل موارد استفاده در دنیای واقعی نهفته است که نیاز به ایده‌های تازه را نشان می‌دهد.

سرمایه‌گذاران در توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و سایر اکوسیستم‌های فرعی نیز امسال در بازار نزولی قرار دارند، زیرا قیمت ارزهای دیجیتال در نوسان است.

با این حال، با نگاهی فراتر از ارزش معاملاتی اتر (ETH)، NFT ها در درجه اول برای نشان دادن دارایی ها و مالکیت در دنیای واقعی و مجازی ایجاد شدند. در نتیجه، بازار نزولی بحث‌ها را در مورد اینکه چگونه NFT‌ها می‌توانند عقب‌نشینی کنند و توجه را به موارد استفاده در زمانی که بازار بهبود می‌یابد، برانگیخت.

در گفتگو با کوین تلگراف، تونی لین، یکی از بنیانگذاران پلتفرم تحلیلی NFTGo، بینش خود را در مورد اکوسیستم NFT به اشتراک گذاشت و مسیر مورد انتظار اکوسیستم را فاش کرد.

کوین تلگراف: محبوبیت اصلی NFT ها اغلب به انواع موارد استفاده در دنیای واقعی نسبت داده می شود که NFT ها می توانند حل کنند. نظر شما در مورد کاهش بازار NFT چیست؟به نظر شما آیا بازار به سمت بهبودی می رود؟

تونی لین: برای پاسخ به این سوال ابتدا باید پایه ارزش NFT ها را توضیح دهیم. در حال حاضر، بازار NFT عمدتاً توسط چهار دسته هدایت می شود: هنر، PFP (تصویر نمایه)، زمین و عضویت. در حال حاضر PFP غالب ترین است. پایه ارزش PFP NFT عمدتاً شامل سه بخش است: محصولات مالی، کلکسیونی/کالاهای لوکس و عضویت. ابزارهای مالی در حال حاضر در میان آنها غالب هستند، اما مدل های مشتق NFT هنوز در مراحل اولیه هستند. بنابراین، با ترکیدن حباب کلی در بازار ارزهای دیجیتال، مشتق غیر نقدی توکن جایگزین (FT)، یعنی NFT، بر این اساس کاهش می یابد. این مورد انتظار است.

با این حال، از آنجایی که بازار کریپتو در سال‌های ۲۰۲۳-۲۰۲۴ بهبود می‌یابد، من معتقدم ارزش NFT ها چندین برابر بزرگتر از بازار ارزهای دیجیتال بزرگتر است. این رشد ارزش حداقل از دو طرف ناشی می شود.

یکی اینکه با توسعه NFT ها و فناوری های مرتبط با فراجهان، سناریوهای استفاده از NFT ها فراوان تر می شود و ویژگی های مصرف NFT ها رشد می کند، ایجاد سناریوهایی است که در دنیای واقعی وجود ندارد.

به عنوان مثال، تمام دارایی‌های موجود در متاورس Otherdeed NFT هستند، و خود این NFTها سناریوهای مختلفی از تعامل اقتصادی ایجاد می‌کنند و مصرف جدید را امکان‌پذیر می‌سازند تا مردم بتوانند بهتر نیازهای خود را برآورده کنند و حتی به تکامل ابزارهای بهره‌وری جدید و مدل‌های تجاری کمک کنند.

دوم توسعه مشتقات مختلف NFT مانند تکه تکه شدن NFT، NFTFI، وام مسکن NFT و محصولات اوراق قرضه NFT. این ابزارهای مالی جدید به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا در سرمایه گذاری های مرتبط با NFT در قالبی انعطاف پذیرتر شرکت کنند و سرمایه نهادی و خرده فروشی را به این بازار جذب کنند.

CT: با وجود کاهش تلفات و تبلیغات، بسیاری از پروژه ها هنوز سرمایه گذاری قابل قبولی محسوب می شوند. فکر می‌کنید چه چیزی باعث این روند می‌شود؟ پرداختن به موارد استفاده NFT برای NFT چقدر مهم است، یا اینکه آنها فقط سرمایه‌گذارانی هستند که به دنبال کسب درآمد سریع هستند؟

TL: نیروی محرکه این روند “داستان های ایجاد شده توسط دلالان” و “ارزش واقعی” است. من معتقدم که حباب ها واکنشی به عدم قطعیت هستند، به ویژه در روزهای اولیه صنعت، و بیشتر سازندگانی مانند ما هستند که از عدم قطعیت استقبال می کنند که روندها را هدایت می کند. وجوه و حتی وجوهی که بر مناطق سنتی متمرکز شده بودند نیز محرک های بسیار مهمی هستند. مطمئناً، برخی از آنها می‌خواهند سریع درآمد کسب کنند، اما از منظر کارایی سرمایه، اکنون زمان مناسبی برای کسب درآمد سریع در بازار ارزهای دیجیتال نیست. فکر نمی‌کنم.

CT: صرف نظر از نوسانات قیمت، چه روندهایی هنوز از روزهای اولیه NFT ها مرتبط هستند و فکر می کنید چه روندهای جدیدی در آینده محبوب تر خواهند شد؟

TL: اول از همه، افراد بیشتری به NFT ها نگاه می کنند و در آینده سفارشات بزرگتری وجود خواهد داشت. بر اساس داده‌های NFTGo، اکنون بیش از ۲.۹۶ میلیون کیف پول اتریوم دارای NFT هستند که این رقم در آگوست ۲۰۲۰ بیش از ۲۰۰۰۰۰ بود. علیرغم احساس فعلی بازار خنک کننده، روزانه ۲۰ تا ۳۰۰۰۰ آدرس NFT معامله می کنند. البته این تعداد هنوز جای رشد دارد. دوم، سازندگان به ساخت و ساز ادامه می دهند. اخیراً می بینید که بسیاری از شرکت های مرتبط با NFT وام دریافت کرده اند. علاوه بر این، اگرچه بازار اخیراً نزولی بوده است، پروژه‌های جدید موفقی مانند goblintown و Memeland در بازار ظاهر می‌شوند.

اخیر: رونق و رونق: پروتکل های Defi چگونه بازارهای خرس را مدیریت می کنند؟

پروژه های مختلف PFP تابستان گذشته NFT ویژگی های خاص خود را داشتند، اما بسیاری از آنها پارادایم تعیین شده توسط Bored Ape Yacht Club (BAYC) را دنبال کردند. بدون شک با توسعه بیشتر صنعت NFT، مگاترندهای جدید ظهور خواهند کرد. من فکر می کنم این روند جدید ظهور بوم شناسی محتوایی فراجهان خواهد بود. تعریف “محتوا” در اینجا گسترده است و بازی های متاورس را می توان به عنوان “محتوا” نیز تعریف کرد. همانطور که قبلاً ذکر شد، ویژگی‌های مصرف‌کننده تقویت‌شده NFT به بهبود صنعت کمک می‌کند، و ویژگی‌های مصرف‌کننده به این معنی است که NFT‌ها جریان‌های نقدی درآمد غیرسرمایه‌گذاری را برای دارندگان خود ایجاد می‌کنند. یکی از راه‌های کلیدی برای انجام این کار، ساختن «محتوا» در متاورس و اجازه دادن به سازنده مالکیت محتوا و ایجاد درآمد است. افرادی که از محتوا لذت می برند پاداش های ذاتی دریافت می کنند و به نظر می رسد مایل به پرداخت هستند.

CT: نظر شما در مورد احساسات سرمایه‌گذار فعلی چیست؟ فکر می‌کنید چگونه بر کل بازار NFT تأثیر می‌گذارد؟ پروژه‌ها و شرکت‌های NFT برای بهبود تعامل چه می‌توانند انجام دهند؟

TL: احساسات بازار NFT به دو دلیل اصلی کاهش یافته است. دوم، داستان و الگوی رشد PFP رو به پایان است، و ظهور پروژه‌های اخیر هنوز الگوهای جدیدی را به ارمغان نیاورده است، که ارائه انتظارات جدید به بازار را دشوار می‌کند.

صنعت کریپتو ماهیتی چرخشی دارد. من شخصاً توصیه می‌کنم به کاوش در جهت‌های جدید در صنعت ادامه دهید و در عین حال سرمایه کافی برای صبر کردن برای چرخه بعدی صنعت کریپتو و استفاده از فرصت‌ها را حفظ کنید.

سی تی: همانطور که گفتید، دامنه بازار NFT به تخیل کارآفرینان محدود است. موارد استفاده NFTها چه مواردی هستند که می توانند و باید با تبدیل شدن به جریان اصلی استفاده کنند؟

TL: در این رابطه، من می‌خواهم به سه زیرمجموعه اصلی از موارد استفاده اشاره کنم که NFT‌ها در موقعیت خوبی برای ایجاد اختلال در جریان اصلی قرار دارند.

شکل هنری جدید: دیجیتالی شدن شکل های غنی تری از بیان هنری را امکان پذیر کرده است و ظهور NFT ها و محصولات زیست محیطی مرتبط به حل مشکل مالکیت هنر دیجیتال کمک می کند و به سازندگان هنری کمک می کند تا سود ببرند. همانطور که دنیای دیجیتال با دنیای فیزیکی ادغام می شود، نفوذ هنر دیجیتال به جامعه بشری گسترده تر می شود و بازار جدیدی برای کلکسیون ها و کالاهای لوکس ایجاد می کند.

اخیرا: کریپتوها برای تجارت خارجی: چه می دانیم درباره استراتژی جدید ایران؟

PFP، ابراز وجود و اشکال جدید سازمان: من فکر می کنم یکی از دلایل اصلی محبوبیت پروژه های PFP این است که نیاز انسان به ابراز وجود را بهتر برآورده کند. توانایی گفتن به دیگران “تو کی هستی” یک نیاز معنوی مهم انسان است و پروژه PFP NFT و محیط زیست مرتبط راه خوبی برای برآورده کردن این نیاز ایجاد می کند. پروژه PFP NFT و جامعه گسترده آن نه تنها وسیله ای برای بیان خود در اختیار کاربران قرار می دهد، بلکه تشکیل جامعه را با سایر کاربرانی که عبارات مشابه را به اشتراک می گذارند، تسهیل می کند. به طور مشابه، با تکامل جوامع، این افراد مشابه ممکن است اشکال جدیدی از سازمان را ایجاد کنند، مانند سازمان‌های خودمختار توزیع شده (DAO)، تا بر جوامع خارج از جوامع خاص خود تأثیر بگذارند.

حامل‌های جدید «شبیه بلاک‌چین عمومی»: پروژه‌های زمینی کنونی مانند Otherdeed، Sandbox و Decentraland ممکن است در آینده به چیزی شبیه به بلاک چین‌های عمومی تبدیل شوند. همه پروژه ها، بازی ها و برنامه های جدید NFT ممکن است در اکوسیستم این پروژه های زمینی کار کنند.

نویسنده: Arijit Sarkar

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا