اخبار ارز دیجیتال

آیا صرافی‌های کریپتو غیر KYC به اندازه همتایان سازگار با KYC امن هستند؟

اگرچه اکثر صرافی‌های ارزهای دیجیتال اجرای تعهدات KYC را آغاز کرده‌اند، سرمایه‌گذاران هنوز این گزینه را دارند که صرافی‌های ارزهای دیجیتال را انتخاب کنند که با عدم تحمیل KYC، ناشناس بودن بیشتری را ترویج می‌کنند.

بسیاری پیاده‌سازی ابزارهای «مشتری خود را بشناسید» (KYC) را به عنوان عاملی بازدارنده در برابر استاندارد بیت‌کوین (BTC) می‌دانند، که تا حد زیادی تراکنش‌های همتا به همتای ناشناس را تسهیل کرده است. با این حال، رگولاتورها مشتاق هستند تا اجرای KYC و ضد پولشویی (AML) را به عنوان ابزاری برای تضمین ایمنی سرمایه گذاران و محافظت در برابر کلاهبرداری مالی ترویج کنند.

در حالی که اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال شروع به اجرای توصیه‌های نظارتی برای ماندن در خط مقدم پذیرش کریپتوها کرده‌اند، سرمایه‌گذاران صرافی‌های رمزنگاری را انتخاب می‌کنند که با تحمیل نکردن فرآیندهای KYC، ناشناس بودن بیشتری را ترویج می‌کنند. شما هنوز یک انتخاب دارید. اما آیا انتخاب دومی به‌عنوان سرمایه‌گذار به این معناست. فدا کردن ایمنی؟

مسائل اعتماد

در بیشتر موارد، ناشناس بودن یک خیابان دو طرفه است. صاحبان صرافی های رمزنگاری که عملیات های غیر KYC (یا غیرمنطبق) را انجام می دهند، اغلب انتخاب می کنند که ناشناس بمانند تا از بررسی قانونی جلوگیری کنند. شما باید اعتماد بالایی به شخصی که مسئول اداره مکان است داشته باشید.

از سوی دیگر، صرافی‌های غیرمتمرکز مانند dYdX از پروتکل‌های غیرقابل اعتماد برای ایجاد پلتفرم‌های معاملاتی تحت کنترل جامعه استفاده می‌کنند. این باعث القای اعتماد در بین سرمایه گذاران می شود حتی اگر KYC در پلتفرم اجباری نباشد.

بنابراین، هنگام معامله بر روی یک پلت فرم غیر KYC، نظارت بر عملکرد پلت فرم و افرادی که آن را اداره می کنند از اهمیت بالایی برخوردار می شود.

بلاک چین را برای همیشه به یاد داشته باشید

دعاوی به نفع فاینانس سنتی، ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان ابزاری برای پولشویی معرفی می‌کنند، اما تراکنش‌های غیرقانونی ارزهای دیجیتال به طور مداوم در طول سال‌ها کاهش یافته است.

علاوه بر این، سوابق غیرقابل تغییر بلاک چین به مقامات اجازه می دهد تا صاحب یک تراکنش را ردیابی کنند، و از استفاده بازیگران بد از رمزنگاری برای تأمین مالی اقدامات خود در هر دو پلتفرم KYC و غیر KYC جلوگیری می کند.

ماهیت دائمی بلاک چین به مقامات سراسر جهان این امکان را داده است که کلاهبرداران، کلاهبرداران و پولشویی های مجرمانه را که سال ها پیش مرتکب شده اند، شکار کنند.

نه کلید و نه سکه

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها هنگام راه‌اندازی صرافی ارزهای دیجیتال، ناتوانی در کنترل دارایی‌های خود است. یک ارز دیجیتال ذخیره شده در یک صرافی ارز دیجیتال به معنای تحویل کلید خصوصی شما به صرافی است.

استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال بدون نیاز به KYC، سرمایه گذاران را در خطر از دست دادن سرمایه خود برای همیشه قرار می دهد. صرافی‌های مطابق با KYC و غیر منطبق با KYC از سرمایه‌گذاران می‌خواهند که دارایی‌های رمزنگاری خود را به شخص ثالث تحویل دهند، در حالی که صرافی‌های مطابق با KYC برای ارتباط بین سرمایه‌گذاران و تنظیم‌کننده‌ها بازتر هستند. اعتماد زیادی را القا می‌کند.

پاسخ به این سؤال که «آیا صرافی‌های کریپتو غیر KYC امن هستند؟» در درک نکات ظریف بالا نهفته است. سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، با یا بدون KYC، به همان اندازه در برابر ریسک‌های مرتبط با عوامل خارجی مانند نیات مالک و شیوه‌های تجاری مشکوک آسیب‌پذیر هستند، علاوه بر اینکه حمایت دولتی ندارند.

علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در مبادلات رمزنگاری غیرKYC دارای محدودیت‌هایی در میزان تراکنش، توکن‌های موجود و سایر خدمات ارائه‌شده توسط ارائه‌دهندگان است.

نویسنده: Arijit Sarkar

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا