اخبار ارز دیجیتال

آیا هویت‌های دیجیتال غیرمتمرکز آینده هستند یا فقط یک مورد استفاده خاص؟

آیا هویت‌های دیجیتال غیرمتمرکز آینده هستند، یا یک مورد خاص برای فناوری بلاک چین هستند که فقط برای بومیان کریپتو طراحی شده است؟

همانطور که کاربران با استفاده از خدمات آنلاین اینترنت را کشف می کنند، در نهایت هویت دیجیتالی ایجاد می کنند. این نوع هویت به یک نهاد مرکزی مانند گوگل یا فیس‌بوک گره خورده است و اشتراک‌گذاری داده‌ها را با سرویس‌های جدید از طریق یک دکمه ورود ساده آسان می‌کند.

در حالی که این سیستم های مدیریت هویت دیجیتال راحت هستند، اما به واسطه های متمرکزی که داده های کاربر را نگهداری و کنترل می کنند، متکی هستند. شناسه ها و مدارک فردی در دست آنهاست و می توانند تصمیم بگیرند یا آنها را مجبور کنند که این اطلاعات را با طرف های دیگر به اشتراک بگذارند.

بلاک چین یک راه حل ارائه می دهد: هویت های دیجیتال غیرمتمرکز. آن‌ها به افراد اجازه می‌دهند تا اطلاعات مربوط به هویت خود را مدیریت کنند، شناسه‌هایی ایجاد کنند، کنترل کنند که با چه کسانی به اشتراک گذاشته می‌شوند، و گواهی‌هایی را بدون اتکا به یک مقام مرکزی مانند یک سازمان دولتی نگه دارند.

هویت های غیرمتمرکز هویت های غیرمتمرکز می توانند به شکل حساب های اتریوم باشند. کاربران می‌توانند هر تعداد حساب که می‌خواهند در شبکه اتریوم بدون اجازه کسی یا چیزی که در یک رجیستری مرکزی ذخیره شده باشد ایجاد کنند. اعتبارنامه ها در بلاک چین اتریوم بسیار قابل اعتماد هستند زیرا به راحتی قابل تأیید و ضد دستکاری هستند.

موارد استفاده دیگری نیز وجود دارد. در آگوست ۲۰۲۲، بایننس پس از حرکت به سمت راه اندازی BAB، اولین توکن روحی که به عنوان اعتبار مشتری خود را بشناسید (KYC) برای کاربران، بحث در مورد هویت های غیرمتمرکز را در پلتفرم های رسانه های اجتماعی برانگیخت.

اینکه آیا هویت های غیرمتمرکز آینده فعالیت های آنلاین خواهد بود یا نه، باید دید.

مدیریت هویت های توزیع شده

در مصاحبه ای با کوین تلگراف، ویتک رادومسکی، مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیانگذاران اکوسیستم توکن غیرقابل تعویض Enjin، گفت که Metaverse یک شبکه رسانه اجتماعی، یک ایمیل، یک آدرس کیف پول رمزنگاری و یک غیرمتمرکز است. او آینده‌ای را می‌بیند که شاهد «ادغام برنامه‌های کاربردی نوع» است. ترکیبی از هویت های دیجیتال و غیرمتمرکز را نشان می دهد.

به گفته رادومسکی، کلید مدیریت هویت «حفظ و حفاظت از اطلاعات حساس» است و شبکه‌های مختلف «روش‌های فنی مجزایی برای ردیابی مالکیت دیجیتالی داده‌ها» دارند.

اخیرا: پذیرش رمزنگاری ویتنام: عواملی که باعث رشد آسیای جنوب شرقی می شود

رادومسکی افزود: افرادی که داده های شخصی خود را به پروتکل ها می سپارند باید در نظر داشته باشند که تصمیمات تجاری بزرگ بر اساس نیازها و فلسفه شرکت اتخاذ می شود.

“مالکیت دارایی دیجیتال از مالکیت دارایی در دنیای فیزیکی تقلید می کند. من نمی توانم این کار را انجام دهم.”

او گفت که هویت‌های غیرمتمرکز در حفظ فردیت نقش دارند و به عنوان یکی از «قانع‌کننده‌ترین شواهد برای اثبات این موضوع، «به اثبات اینکه شما یک ربات نیستید متکی است.» او افزود که فعالیت‌های آنلاین انجام خواهد داد. .

پتانسیل برای هویت های غیرمتمرکز

مدیریت هویت دیجیتال دشوار است زیرا یک اشتباه می تواند به راحتی منجر به به خطر انداختن اطلاعات شخصی شما شود. سازمان های متمرکز اهداف شناخته شده ای هستند و در یک مورد اخیر، یک حمله سایبری اطلاعات شخصی رئیس جمهور پرتغال را به سرقت برده است. استفاده از هویت های غیرمتمرکز این خطر را از بین می برد، زیرا فقط کاربر مسئول داده ها است.

Dmitry Suhamera، یکی از بنیانگذاران IDNTTY، در مصاحبه با Cointelegraph گفت که لایه زیرساخت عمومی غیرمتمرکز که رویکرد هویت غیرمتمرکز را امکان پذیر می کند و ارائه دهندگان هویت دیجیتال متمرکز رقابت می کنند و در واقع از پذیرش گسترده جلوگیری می کند. کاربران به هویت برای خدمات دولتی، هویت برای تعامل با بانک ها و هویت برای کار با تعاونی ها نیاز دارند. ”

موارد استفاده در دنیای واقعی شاهد کاهش سرعت پذیرش برنامه‌های هویت دیجیتال بلافاصله پس از راه‌اندازی بوده است. به عنوان مثال، Suhamera از Gov.UK Verify در بریتانیا استفاده می‌کند که کمتر از ۱۰٪ از جمعیت ثبت نام کرده‌اند. Suhamera اضافه کرد که پذیرش eID در نیجریه در سال ۲۰۱۷ به دلیل نگرانی ها در مورد مشارکت عمومی و خصوصی مورد استفاده برای راه اندازی این برنامه متوقف شد.

Suhamera گفت که راه حل های هویت دیجیتال متمرکز “یک مدل درآمدزایی بسیار گران قیمت و ناخوشایند را ارائه می دهند”، زیرا کاربران باید قبل از استفاده دیجیتالی شناسه های ملی را خریداری کرده و هزینه آن را بپردازند.

Suhamera افزود: استفاده فرامرزی از هویت های دیجیتال نیز پیچیده است. شرکت‌ها و رگولاتورها باید بوروکراسی‌های خود را هماهنگ کنند، که می‌تواند فرآیندی زمان‌بر باشد. سوهاملا افزود:

“هویت های غیرمتمرکز به ما این امکان را می دهند که مخازن غیرمتمرکز و “ارزان” با ادغام آسان هویت های شخصی ایجاد کنیم (فقط کاربر مسئول است) که می تواند هر سرویسی، از ارائه دهندگان KYC و امضای دیجیتال گرفته تا خدمات آنلاین و خدمات هویتی را ادغام کند.” ”

هویت‌های غیرمتمرکز می‌توانند قابل حمل‌تر باشند در حالی که اطلاعات قابل شناسایی را ایمن نگه می‌دارند، اما نهاد متمرکزی که هویت‌های دیجیتالی را مدیریت می‌کند «مایل است مجموعه‌ای از خدمات را به یکباره ارائه دهد.» تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد.

هویت های غیرمتمرکز موارد استفاده زیادی دارند، مانند امکان ورود جهانی در بسیاری از برنامه ها بدون استفاده از رمز عبور. برای مثال، ارائه‌دهندگان خدمات می‌توانند توکن‌های احراز هویت را صادر کنند که به کاربران اجازه دسترسی به پلتفرم را پس از ثبت‌نام یک‌باره می‌دهد.

توکن Soulbound بایننس نشان می دهد که احراز هویت کاربر و KYC از طریق استفاده از توکن های غیرقابل انتقال در بلاک چین امکان پذیر است. رای دادن از طریق بلاک چین بدون دستکاری یک امکان قابل قبول است، زیرا این توکن ها قابل انتقال نیستند.

نگرانی های امنیتی

اگرچه به نظر می رسد مدیریت هویت توزیع شده دارای مزایای بزرگی باشد، اما این فناوری بدون اشکال نیست. برای یک چیز، خود حاکمیت به این معنی است که ممکن است کاربرپسندترین رویکرد نباشد.

شارلوت ولز، مدیر ارتباطات در پلتفرم ارزهای دیجیتال Wirex، به کوین تلگراف گفت که در حالی که هویت های دیجیتال برای مدت طولانی وجود داشته است، هویت های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین “به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آینده وب است. این یک تغییر دهنده بازی خواهد بود. “

ولز خاطرنشان کرد که مقدار داده‌های کاربر ذخیره‌شده آنلاین به‌طور پیوسته در حال افزایش است و «نگرانی‌های امنیتی بزرگی در مورد نحوه ذخیره‌سازی این داده‌ها و اینکه چه کسی به آن دسترسی دارد» ایجاد می‌کند. او به نقض اطلاعات در فیس بوک اشاره کرد که داده های میلیون ها کاربر را فاش کرد. به گفته او، هویت‌های دیجیتال غیرمتمرکز «برای داشتن و مدیریت اعتبارنامه‌های خود ضروری هستند». ولز اظهار نظر کرد:

“هویت خودمختار از فناوری بلاک چین و شواهد دانش صفر برای ذخیره هویت دیجیتال شما در یک کیف پول غیرقانونی استفاده می کند. می تواند تعیین کند که آیا می توان به این داده ها دسترسی داشت یا خیر.”

او افزود: اشکالاتی وجود دارد. یکی از نقش‌های کلیدی یک نهاد متمرکز «اجرای استانداردهای نظارتی و دادن آرامش خاطر به کاربران و کسب‌وکارها برای کار در وب است». ولز نتیجه گرفت که بدون این مقامات مرکزی، ممکن است همان سطح حفاظت از هویت های غیرمتمرکز وجود نداشته باشد.

اثبات دانش صفر روشی برای اثبات اعتبار مجموعه ای از داده ها بدون افشای خود داده است. این فناوری همراه با هویت‌های غیرمتمرکز به این معنی است که کاربران می‌توانند با استفاده از نام مستعار ثابت کنند که چه کسی هستند و اطمینان حاصل شود که امنیت بی‌تأثیر باقی می‌ماند.

اخیراً: نهادی نگهبانی رمزنگاری: چگونه بانک ها دارایی های دیجیتال را ذخیره می کنند

برای فابریس چنگ، بنیانگذار و مدیرعامل Quadrata، یک هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین مفهوم هویت دیجیتال را تغییر خواهد داد و موارد استفاده جدیدی را برای فضای Web3 ایجاد می کند. چن در مصاحبه ای با کوین تلگراف گفت که هنوز هم توجه به چیزهایی که به اشتراک گذاشته می شود مهم است و مردم باید “مراقب کارهایی که در بلاک چین انجام می دهند” برنج باشند.

از آنجایی که بلاک چین اتریوم به عنوان یک فهرست جهانی از هویت های غیرمتمرکز برای کاربرانی عمل می کند که انتخاب می کنند چه چیزی را به اشتراک بگذارند و داده های خود را مدیریت کنند، تصور سناریویی که کاربران بومی رمزارز این جایگزین را نپسندند دشوار است. با این حال، کاربران بومی غیر رمزنگاری ممکن است ترجیح دهند به استفاده از ارائه دهندگان متمرکز و به اشتراک گذاری داده ها ادامه دهند، حداقل تا زمانی که تجربه کاربر ساده شود.

نویسنده: Francisco Rodrigues

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا