اخبار ارز دیجیتال

APR در مقابل APY: تفاوت چیست؟

تفاوت اصلی بین APY و APR بهره مرکب است. قبل از سرمایه گذاری بازده بالقوه را مقایسه کنید.

APR در مقابل APY: کدام بهتر است؟

APY به وضوح پتانسیل درآمد اکانت شما را نشان می دهد. APR به شما می گوید که چه چیزی باید پرداخت کنید. هر دو در یک دوره یک ساله محاسبه می شوند و تصویر دقیق تری نسبت به محاسبه نرخ بهره به تنهایی ارائه می دهند.

از آنجایی که APR به صورت سالانه محاسبه می‌شود، ممکن است به نفع وام‌گیرندگانی باشد که به‌جای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های کریپتو و امید به بازده، به دنبال بهترین نرخ‌ها هستند.

با این حال، APY برای سرمایه گذاری در دارایی های کریپتو سودآورتر است زیرا بر اساس نرخ سالانه ای است که شامل بازده مرکب است. این به طور دقیق‌تر نشان‌دهنده چیزی است که هنگام سرمایه‌گذاری پول و شروع ترکیب به دست می‌آورید.

درک اینکه آیا سود یا پرداخت بر اساس APR یا APY است، هنگام سرمایه گذاری یا وام مهم است. با توجه به ماهیت بازارهای کریپتو، بازدهی اغلب بالاتر از بخش مالی سنتی است، اما خطرات آن نیز وجود دارد.

برای این مقاله مجوز خریداری کنید. پشتیبانی شده توسط SharpShark.

APY و APR: تفاوت های کلیدی

هر دو APY و APR برای محاسبه سود سرمایه گذاری ها و وام های ارز دیجیتال استفاده می شوند. با این حال، آنها یکسان نیستند.

بازده سالانه به میزان بهره ای که در یک سال به دست می آید و نرخ سالانه به میزان بهره ای که باید پرداخت شود اشاره دارد. هنگام مقایسه بازده APR و APY، تفاوت اصلی در بهره مرکب است، با در نظر گرفتن همه عوامل دیگر مانند اصل، نرخ بهره و دوره سرمایه گذاری یکسان است.

این نشان دهنده کل بازده شامل بهره و مبلغ به دست آمده از سرمایه گذاری اصلی است. APR بهره مرکب را در نظر نمی گیرد، بنابراین APY همیشه مبلغ بیشتری را به دست می آورد.

سرمایه گذاران کریپتو می توانند استخرهای نقدینگی را در صرافی ها تامین مالی کنند، رمزارزها را در حساب های پس انداز ذخیره کنند، سکه ها را شرط بندی کنند و در مزارع بازده سرمایه گذاری کنند. تفاوت بین APY و APR در درک اینکه کجا باید بهترین سرمایه گذاری را انجام دهید بسیار مهم است. در عمل، APR به نفع وام گیرندگان است. با این حال، افرادی که مایل به سرمایه گذاری وجوه خود هستند باید نرخ APY را در نظر بگیرند تا سود خود را به حداکثر برسانند.

با توجه به اینکه ابزارهای DeFi و ارزهای دیجیتال بیشتر از APR استفاده می کنند، سرمایه گذاران باید ترکیب دستی را انجام دهند، جایی که سود خود را برای ترکیب بیشتر به صورت روزانه یا هفتگی دوباره سرمایه گذاری می کنند.

APY چگونه محاسبه می شود؟

سود مرکب را می توان روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه یا پیوسته تنظیم کرد.

محاسبه APY کمی پیچیده تر از APR است. بهره به اصل سرمایه اضافه می شود و با در نظر گرفتن تعداد دوره هایی که مبلغ در طی آن تعدیل می شود، بهره بر آن کل محاسبه می شود.

فراوانی ترکیب در مقابل تعداد دوره‌ها در APY

برای محاسبه APY می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

فرمول APY

به عنوان مثال، سرمایه گذاری 1000 سکه با 10 درصد ترکیب و روزانه ترکیب می شود. محاسبه زیر نشان می دهد که در مجموع 1105 پس از یک سال جمع آوری می شود. سال بعد باید 1221 باشد. هر چه مدت نگهداری طولانی تر باشد و نرخ بهره بالاتر باشد، بازده بالاتری خواهد داشت.

هر بار که محاسبات به روز می شود، سود به مجموع سرمایه گذاری اولیه و سود تعلق گرفته اضافه می شود. اما 10% APY در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

اکثر پروژه‌های ارزهای دیجیتال تنها 1% APY را ارائه می‌کنند، اما برخی از آنها 7% را در حساب‌های انعطاف‌پذیر مانند Phemex for Tether (USDT) ارائه می‌کنند. برای حساب های سپرده ثابت، می تواند تا 10٪ باشد. همچنین پلتفرم‌های DeFi مانند PancakeSwap (CAKE) و SushiSwap (SUSHI) وجود دارند که گفته می‌شود APY بسیار بالایی بیش از 100% به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند.

Crypto APY چیست؟

APY مخفف عبارت Annual Percentage Yield است و روشی برای اندازه گیری میزان درآمدی است که می توانید در یک حساب دارای بهره در یک سال به دست آورید. در ارزهای دیجیتال، APY نرخ بازگشت سرمایه است.

برخلاف APR که فقط سود معمولی را در نظر می گیرد، APY شامل بهره مرکب است. سود مرکب مقدار پولی است که از سود خود به اضافه سرمایه اصلی خود به دست می آورید. به همین دلیل است که APY از APR سود بیشتری دارد.

سرمایه گذاران می توانند با قرار دادن سکه ها و استفاده از کشاورزی بازدهی برای تغذیه نقدینگی به استخر نقدینگی، APY کسب کنند. همچنین می توانید با نگه داشتن سکه در حساب پس انداز خود APY کسب کنید.

سرمایه گذاران می توانند با استفاده از هر صرافی رمزنگاری، کیف پول رمزنگاری یا پروتکل DeFi، کسب درآمد APY در بیت کوین را آغاز کنند. سود اغلب در همان ارز دیجیتال سرمایه گذاری شده پرداخت می شود. با این حال، ممکن است ارزهای مختلف پرداخت شود.

نحوه محاسبه APR

در اینجا نحوه محاسبه کل مبلغ نهایی بر اساس APR آورده شده است:

فرمول APR

با توجه به مثال قبلی، این خواهد بود:

مثال محاسبه APR

اگر سرمایه گذاری برای مدت کوتاه تری نگهداری شود، محاسبه تغییر می کند. به عنوان مثال، 3 ماه مالکیت برابر است با 1/4 سال (0.25). بنابراین محاسبه تبدیل می شود:

نمونه ای از محاسبه APR زمانی که دوره نگهداری 3 ماه است

اگر آن را به مدت 3 ماه نگه دارید، تنها 1.06 اتر در کنار سرمایه اولیه خود دریافت خواهید کرد. فرمول دیگر برای محاسبه APR این است:

فرمول جایگزین برای محاسبه APR

بنابراین 10% APR در کریپتو به چه معناست؟

APR 10% به این معنی است که شما 10% از سرمایه اولیه خود را بعد از 1 سال دریافت می کنید.

با استفاده از محاسبات فوق، سرمایه گذاری 10000 سکه با 10% APR پس از 1 سال به سود 1000 سکه تعلق می گیرد.

APR در کریپتو چیست؟

در ارزهای رمزپایه، APR درصدی است که سرمایه‌گذار می‌تواند به عنوان سود سرمایه‌گذاری برای وام دادن یا در دسترس قرار دادن آن برای وام انتظار داشته باشد. سایر هزینه هایی را که وام گیرنده باید بپردازد در نظر می گیرد، اما بهره مرکب را شامل نمی شود.

APR اساساً نرخ بهره معمولی است که برای اصل سرمایه گذاری یا وام اعمال می شود. APR یک نرخ سالانه است، بنابراین اگر سرمایه گذاری یا وام خود را برای مدت زمان کوتاهی نگه دارید، سود متناسبی از شما دریافت می شود. به عنوان مثال، یک سرمایه گذاری 6 ماهه با APR 5٪ تنها 2.5٪ از اصل را به همراه دارد.

APR بسیار ساده است. به عنوان مثال، فرض کنید 1.0 اتر (ETH) را در یک استخر وام در یک شبکه مالی غیرمتمرکز (DeFi) سرمایه گذاری کرده اید. با APR نمایش داده شده 24٪، اگر دقیقاً یک سال است که در استخر قفل شده اید، باید 0.24 اتر را علاوه بر سرمایه اولیه خود کسب کنید. این منجر به سرمایه‌گذاری کل 1.24 اتر، متشکل از 1.0 اصل اتر و 0.24 اتر سود تعلق گرفته (بر اساس 24٪ APR) می‌شود.

به طور کلی APR چیست؟

طبق گزارش اداره حمایت مالی مصرف کننده (CFPB)، APR یا نرخ سالانه مبلغی است که برای وام گرفتن پول پرداخت می شود. همچنین به عنوان بهره کارت اعتباری شناخته می شود، سالانه افزایش می یابد.

به عنوان مثال، با یک APR 5٪، یک سرمایه گذاری 100 دلاری بعد از یک سال 5 دلار بازده خواهد داشت. در مقابل، اگر 100 دلار با همان نرخ بهره وام گرفتید، باید وام 100 دلاری اصلی به اضافه 5 دلار سود را پس از یک سال بازپرداخت کنید.

درک APR به شما یک نمای کلی از اینکه چه مقدار می توانید وام بگیرید یا چقدر به سرمایه گذار در هنگام قرض گرفتن پول پرداخت می شود، می دهد. برای کارت‌های اعتباری، APR معمولاً در زمان استفاده از کارت شارژ نمی‌شود، اما باقیمانده موجودی ماهانه تا سررسید پرداخت می‌شود. با این حال، اگر موجودی معوق دارید و سررسیدتان گذشته است، در پایان هر دوره صورت‌حساب بهره تعلق می‌گیرد.

نویسنده: Marcel Deer

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا