اخبار ارز دیجیتال

معنای سرکوب طالبان برای آینده ارزهای دیجیتال در افغانستان چیست؟

طالبان سرانجام ارزهای رمزنگاری شده را در افغانستان ممنوع کردند که بسیاری از کاربران و تاجران آن را یکی از “بدترین” تصمیمات دولت می دانند.

با به قدرت رسیدن طالبان در ماه اوت گذشته، افغانستان با تحریم های جهانی مواجه شد و بسیاری از نهادهای بین المللی و خدمات تجارت مالی فعالیت خود را در این کشور به حالت تعلیق درآوردند. این امر فضایی را برای ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها ایجاد کرده است تا به طور گسترده حداقل برای ارسال و دریافت حواله استفاده شوند.

با این حال، به نقل از وب‌سایت خبری دولتی ATN-News، دولت طالبان اخیراً ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده و ۱۶ صراف محلی را در شهر هرات در شمال غربی این کشور دستگیر کرده است.

بر اساس این گزارش، در ابتدا به صرافی مهلت داده شد تا با مقررات دولتی مطابقت داشته باشد، اما در نهایت به دلیل عدم رعایت آن تعطیل شد. دولت افغانستان اکنون از مردم محلی می‌خواهد که از استفاده از دارایی‌های دیجیتال خودداری کنند و به آنها در مورد خطرات مرتبط با چنین فعالیت‌هایی هشدار می‌دهند.

با این حال، یک فرد آشنا با این موضوع که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود، به کوین تلگراف گفت که “تا به امروز هیچ اطلاعیه یا هشداری وجود نداشته است.”

سعید شاه سعادت، رئیس این اداره گفت: “دافغانستان بانک (بانک مرکزی) در نامه ای گفته است که تراکنش های ارز دیجیتال مشکلات زیادی را ایجاد می کند و مردم را کلاهبرداری می کند و باید بسته شود. ما تمام صرافان را دستگیر کرده و دکان ها را بسته ایم.” واحد پیشگیری از جرایم پولیس هرات به ATN News گفت.

کسانی که با این موضوع آشنا هستند معتقدند در تصمیم “مضحک” دولت هیچ کلاهبرداری مرتبط با رمزنگاری وجود ندارد. آنها افزودند: «ما در درجه اول از صرافی و کیف پول رمزنگاری Binance برای تجارت، ارسال و دریافت دارایی ها استفاده می کردیم. در حال حاضر ما خدمات استاندارد بانکی و مالی نداریم و طالبان تنها امید ما را ممنوع کرده است.»

در ماه ژوئن، بانک مرکزی افغانستان به رهبری طالبان، تجارت آنلاین ارز در این کشور را ممنوع کرد. یک سخنگوی به بلومبرگ گفت که این بانک معاملات ارزی را غیرقانونی و تقلبی می‌داند و «هیچ بخشنامه‌ای در قوانین اسلامی برای مجاز کردن آن وجود ندارد». بر اساس گزارش بلومبرگ، پس از قدرت گرفتن مجدد طالبان در افغانستان، وضعیت مالی ساکنان محلی به دلیل قطع شدن میلیاردها دلار کمک خارجی و مسدود شدن دارایی های خارجی تحت تحریم های ایالات متحده، بدتر شد.

چرا طالبان ارزهای دیجیتال را ممنوع کرد؟

بر اساس گزارش ATN-News، دلایل اصلی این ممنوعیت، ماهیت بی ثبات ارزهای دیجیتال و دارایی هایی مانند دلار آمریکا است که از کشور خارج می شود، زیرا هیچ صرافی ارز دیجیتال در افغانستان مستقر نیست. دلیل دیگری که در این گزارش به آن اشاره شده این است که ارزهای دیجیتال جدید هستند و «مردم با آنها آشنایی ندارند».

غلام محمد سورابی، رئیس انجمن مبادلات ارزی فیات نیز مدعی شد که از ارزهای دیجیتال برای کلاهبرداری استفاده شده است. با این حال، کسانی که با این موضوع آشنا هستند چیزی در مورد جرایم و کلاهبرداری های مرتبط با رمزنگاری نمی دانند و سوروی نیز هیچ داده مشخصی ارائه نکرده است.

اخیر: ممیزی های بلاک چین: مراحلی برای اطمینان از ایمن بودن شبکه شما

برخی معتقدند تنها دلیل این ممنوعیت، ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین است.

“دولت ها می خواهند همه چیز را در کشور نظارت، کنترل و دستکاری کنند. کریپتو فرار است، من موافقم، اما همه کسانی که از آن استفاده می کنند باید این را بدانند. ما همچنین تعدادی استیبل کوین مانند Tether، USD Coin و غیره برای کسانی داریم که فقط می خواهم به و از کشورهای دیگر پول ارسال یا دریافت کنم.”

منابع کوین تلگراف همچنین گفتند که طالبان به معامله‌گران و صرافی‌های رمزنگاری‌شده گفته است که استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مانند «قمار» است، به این معنی که طبق قوانین اسلامی ممنوع است. او گفت که آن را حرام می‌نامند. آنها افزودند که دولت از مردم می خواهد که از بانک های محلی برای ارسال پول استفاده کنند، اما “بیشتر خدمات مالی محلی محدود است و شما نمی توانید همه پول را به یکباره برداشت کنید.”

یکی از کاربران کریپتو که از برادر آلمانی خود پول دریافت می کند، به مزرعه برنج کوین تلگراف گفت: «شما فقط می توانید حدود ۲۰۰۰۰ افغانی (حدود ۲۲۰ دلار) در هفته از بانک محلی خود دریافت کنید، بنابراین گاهی اوقات مجبور می شوید ساعت ها در صف بایستید. در کنار تمام مشکلات برداشت پول از بانک ها، مشکل دیگر نرخ های گران تراکنش است که سعی می کنیم از آن جلوگیری کنیم.

وی افزود: همیشه هنگام استفاده از خدماتی مانند سوئیفت، وسترن یونیون، مانی گرام و سامانه حواله محلی، هزینه های پنهان زیادی وجود دارد. کاربران کریپتو می‌گویند که نرخ تراکنش‌ها می‌تواند گاهی به ۲۰ درصد برسد.

خطرات ارزهای دیجیتال در افغانستان

پس از اینکه افغانستان تحت یک سری تحریم های اقتصادی قرار گرفت که تأثیر آن بر بانکداری بین المللی و تجارت بین المللی را محدود کرد، بسیاری به دنبال راه های جایگزین برای دریافت پول از خانواده و دوستان در خارج از کشور بودند. این وضعیت فضایی را برای ارزهای دیجیتال ایجاد کرد زیرا خدمات انتقال پول محلی یا ممنوع شده بودند یا بسیار گران بودند.

علاوه بر این، شرکت های محبوب انتقال پرداخت مانند PayPal و Venmo توسط بانک های افغانستان پشتیبانی نمی شوند و خدمات مالی ارائه شده توسط این موسسات را محدود می کند. علاوه بر این، باز کردن حساب بانکی می تواند دشوار باشد زیرا تعدادی از الزامات وجود دارد که باید رعایت شوند، مانند ارائه سند خانه و اظهارنامه کاری.

“من توانستم هزاران دلار دارایی رمزنگاری شده را از خانواده خود دریافت کنم بدون اینکه نگران کارمزد تراکنش یا عوارض باشم. [digital] مردم محلی می گویند. «استفاده از برنامه هایی مانند Binance [crypto] کیف پول ها بسیار آسان هستند و حتی افراد بی سواد نیز می توانند به راحتی ارزهای دیجیتال را ارسال و دریافت کنند. ”

مسجد جمعه (مسجد جمعه) در هرات افغانستان. منبع: Cordo Formaza.

داده های Google Trends نشان می دهد که علاقه به عبارات جستجوی «بیت کوین»، «ارز مجازی» و «ارز مجازی» بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، به ویژه در ایالت های هرات، قندهار، کابل، ننگرهار و بلخ.

علاوه بر این، افغانستان از میان ۱۵۴ کشور در «شاخص پذیرش جهانی رمزنگاری ۲۰۲۱» که توسط Chainalysis در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، رتبه ۲۰ را به خود اختصاص داد. یکی از افراد به کوین تلگراف گفت که این نشان می دهد که مردم در افغانستان مایل به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها در زندگی روزمره خود هستند.

یکی از کارگران آنلاین گفت: «ارز رمزنگاری شده تنها راه برای دریافت حقوق آنلاین است، زیرا ما به خدماتی مانند پی پال دسترسی نداریم. من حقوقم را با ارز دیجیتال دریافت می‌کنم و به این ترتیب خانواده ۹ نفره‌ام را روی میز غذا می‌دهم، اما در حال حاضر واقعاً ناامید هستم.

اخیرا: چرا قابلیت همکاری کلیدی برای پذیرش انبوه فناوری بلاک چین است؟

یک منبع افزود که طالبان ممکن است به دنبال ایجاد یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) باشد و ممکن است برنامه هایی برای استفاده از فناوری بلاک چین داشته باشد. با این حال، اکثر معامله گران بر این باورند که اگر ارزهای دیجیتال آنچه مردم نیاز دارند را فراهم کنند، به CBDC نیازی ندارند. طالبان هنوز هیچ طرحی را در رابطه با CBDC اعلام نکرده اند.

معاون وزیر خزانه داری ایالات متحده گفت: “تصور کنید که یک سیستم پرداخت دیجیتال جهانی بدون اصطکاک که به درستی امور مالی غیرقانونی را مدیریت می کند، چه چیزی می تواند برای مردم مناطقی مانند افغانستان به ارمغان بیاورد. اگر سازمان های غیردولتی بتوانند با یک کلیک به کارکنان خود در سراسر جهان پرداخت کنند. دکمه ای را روی گوشی هوشمند خود فشار دهید.” والی آدیمو در اجماع ۲۰۲۲.

آدیمو به ضعف بانک های محلی افغانستان در ارائه پول نقد کافی به “مردم عادی” اشاره کرد. اگرچه وضعیت کشور روز به روز بدتر می شود، اما او معتقد است که “توازن هر دو طرف ریسک و فرصت این سکه دیجیتالی ضرب المثلی مهم است.”

نویسنده: Wahid Pessarlay

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا