اخبار ارز دیجیتال

نقش ماینر در بلاکچین و شبکه بیت کوین چیست؟

از زمانی که ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک روش یا مفهوم معاملاتی شناخته شدند، شبکه بیت کوین نیز به وجود آمد و تقریباً می‌توان گفت تمامی تریدرها کار خود را با بلاکچین بیت کوین آغاز کردند. تریدرهای نسل بعدی، حتی اگر وارد معاملات بلاکچین بیت کوین نشدند، اما کم‌وبیش با این مفهوم آشنایی دارند. بهتر است بدانید بیت کوین یکی از رمزارزهای بسیار مهمی است که تریدرها باید شناخت کاملی از آن داشته باشند. در همین‌جا اعلام می‌کنیم متن این محتوا هیچ‌گونه پیشنهادی به خرید و فروش و سرمایه‌گذاری در ابن بازار نبوده و هرگونه معامله و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال باید توسط افراد آموزش‌دیده و باتجربه انجام شود.

ایده شکل‌گیری بیت کوین

ایده شکل‌گیری شبکه بیت کوین به سال ۱۹۹۱ بازمی‌گردد که دو تن از افراد سرشناس به نام‌های استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنیا مقاله‌ای را با عنوان «چگونه یک سند دیجیتالی را زمان‌بندی کنیم» انتشار دارند و در آن به موارد مهمی ازجمله استفاده از یک زنجیره پوسته از برچسب زمانی، برای ثبت اطلاعات به‌صورت ایمن پرداختند. آن‌ها در سال ۱۹۹۲، این مقاله را گسترش دادند و فناوری درخت مرکل را برای افزایش کارایی بلاکچین مطرح کردند. در سال ۲۰۰۸، شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو با انتشار وایت پیپر بیت کوین، پروتکل بیت کوین را معرفی کرد و اولین بلاک ایجاد گردید. برخی از تریدرهایی که در آن زمان در دنیای ارز دیجیتال حضور داشتند، به‌اشتباه دو مفهوم بیت کوین و بلاکچین را یکی می‌دانستند که با گسترش استفاده از این بیت کوین، کم‌کم مفاهیم آن نیز مشخص شدند.

ویژگی‌های شبکه بیت کوین

شبکه بیت کوین ویژگی‌های متعددی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

  • امنیت بالایکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در بیت کوین به چشم می‌خورد، امنیت بسیار بالای آن است. در این رمزارز، اطلاعات از قبل ذخیره‌شده و سپس رمزنگاری می‌شوند. ویژگی هشینگ در زمان انتقال داده‌ها، مورداستفاده قرار می‌گیرد تا امنیت انتقال داده‌ها به میزان زیادی بالا رود.

  • شفافیت بالا: یکی دیگر از مواردی که در رابطه با بیت کوین وجود دارد، شفافیت بالای آن است. کاربران این شرایط را دارند که تمامی تراکنش‌هایی را که در بیت کوین رخ می‌دهد، مشاهده کنند یا پیگیری نمایند. البته با این کار، آن‌ها هرگز نمی‌توانند به هویت افراد دست پیدا کنند. تنها مواردی که قابل‌مشاهده هستند، پیگیری تراکنش از مبدأ به مقصد است.

  • غیرمتمرکز: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در شبکه بیت کوین به چشم می‌خورد و همین امر آن را به یک کوین ارزشمند تبدیل کرده است، غیرمتمرکز بودن آن است. این امر بدین معناست که داده‌ها در یک کامپیوتر ذخیره نمی‌شوند یا یک شرکت خاص به آن‌ها دسترسی ندارد. سیستم‌های فعالی در شبکه وجود دارند که داده‌ها را توزیع می‌کنند. پروتکل بیت کوین با استفاده از مفهومی به نام نود، سوابق تراکنش‌ها را ذخیره می‌کند. هر کاربری که در شبکه حضور دارد، یک نود است. نودها داده‌های به وجود آمده را تأیید می‌کنند و سپس آن‌ها را در بلاک‌ها ذخیره می‌نمایند. این روش تفاوت‌های بسیار زیادی با نگهداری داده‌ها به‌صورت سنتی روی رایانه یا سرور دارد.

  • تغییر ناپذیر: سازوکار شبکه بیت کوین بدین‌صورت است که تراکنش‌های رخ‌داده در هر بلاک با امضای رمزنگاری‌شده که هرگز تغییرپذیر نیستند، با نام هش ثبت می‌گردند. در نتیجه، اگر بلاک در یک زنجیره تغییر کند، این مسئله به‌زودی مشخص می‌شود و افراد به این موضوع پی می‌برند که آن بلاک دست‌کاری شده است. درصورتی‌که برخی از هکرها بخواهند تغییراتی را در بلاکچین بیت کوین به وجود بیاورند، باید تمامی بلاک‌های توزیع‌شده در زنجیره را تغییر دهند. با توجه به این موضوع که این رمزارز دائما در حال رشد است، این کار شدنی نیست و همین امر امنیت را به میزان بسیار زیادی بالا می‌برد.

شبکه بیت کوین

نقش ماینر در بیت کوین

ماینر در شبکه بیت کوین نقش بسیار مهمی دارد. ماینر بیت کوین به دستگاه‌های مخصوص استخراج بیت کوین گفته می‌شود که سرعت پردازش بسیار بالایی دارند. وظیفه ماینرها بررسی و تایید معاملات قبلی و ایجاد بلاک جدید است. در واقع ماینرها در بلاکچین بیت کوین با یکدیگر رقابت می‌کنند تا معاملات را حل کرده و یک بلاک جدید ایجاد کنند. به این فرآیند، استخراج یا ماینینگ گفته می‌شود. ماینرها در ازای این کار، از شبکه پاداش دریافت می‌کنند.

نقش ماینر در شبکه بیت کوین بسیار برجسته است. ماینر به دستگاهی گفته می‌شود که با استفاده از آن می‌توان رمزارز را استخراج کرد. این دستگاه‌ها سرعت پردازش بسیار بالایی دارند و وظیفه اصلی آن‌ها بررسی و تأیید معاملات قبلی است. همچنین، آن‌ها باید بلاک‌چین‌های جدید ایجاد کنند. ماینرها در شبکه‌های بیت کوین با یکدیگر به رقابت می‌پردازند تا بتوانند با حل معاملات، بلاک‌های جدیدی را ایجاد کنند و در ازای این کار از شبکه پاداش دریافت می‌کنند.

در گذشته، با توجه به این مسئله که هنوز استخراج رمزارز شناخته‌نشده بود، تعداد ماینرها زیاد نبود. اما به‌زودی ارزهای دیجیتال توانستند جایگاه خود را در میان مردم باز کنند و تریدرها وارد این بازار شدند. از طرف دیگر، قیمت بیت کوین بالا رفت و ماینرهای بیشتری برای دریافت پاداش بالاتر به شبکه متصل شدند و همین امر باعث شد تا رقابت در شبکه بیت کوین افزایش یابد. افزایش رقابت منجر به این شد که امنیت این شبکه بالاتر رود تا در برابر حملات هکرها ایمن‌تر عمل کند.

با افزایش ماینرها امنیت بیت کوین نیز بالاتر می‌رود. چرا؟ زیرا هکرها برای اینکه بتوانند به شبکه بیت کوین وارد شوند، به‌قدرت محاسباتی بسیار بالایی نیاز خواهند داشت. این قدرت باید به حدی باشد که بتواند بر قدرت هش غلبه کند. زمانی که تعداد ماینرها زیاد می‌شود، یعنی میزان استخراج بیت کوین نیز بالا می‌رود و در نتیجه برای حفظ زمان لازم در زمان استخراج، سختی شبکه بالا می‌رود و در پایان، فرآیند استخراج دشوارتر می‌شود. با این روش، شانس هکرها برای اینکه بتوانند به بیت کوین نفوذ کنند، تقریباً به صفر می‌رسد.

برای خرید بیت کوین به کجا مراجعه کنیم؟

تا به اینجا تلاش کردیم به نقش ماینرها در افزایش امنیت بیت کوین بپردازیم. همان‌طور که متوجه شده‌اید، بیت کوین‌ها رمزارزهای محبوبی هستند که ایده آن‌ها در سال ۱۹۹۱ شکل گرفت و به‌زودی به یک کوین ارزشمند در دنیای ارز دیجیتال شناخته شد. با افزایش تعداد ماینرها در استخراج این کوین، امنیت آن بالاتر رفت و امروزه تقریباً نفوذناپذیر شده است. اگر به دنبال صرافی ارز دیجیتال معتبری هستید که به خرید بیت کوین بپردازید، می‌توانید به صرافی ارز دیجیتال والکس مراجعه کنید. این صرافی امنیت بالایی دارد و امکانات زیادی را در حد صرافی‌های شناخته‌شده خارجی در اختیار شما قرار می‌دهد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا