اخبار ارز دیجیتال

پوزیشن بای/ خرید و سل/فروش چیست؟ چگونه از ریزش ها کسب سود کنیم؟

نحوه ی کسب سود از پوزیشن لانگ و پوزیشن شورت

اگر شما هم به معامله گری در بازارهای مالی پرداخته اید یا در شرف آموزش و شروع این حرفه هستید، بدون شک با این دو واژه ی بسیار پر کاربرد یعنی پوزیشن سل/شورت و یا پوزیشن بای/ خرید روبرو شده اید.

موقعیت خرید (لانگ) و موقعیت فروش (شورت)، به معنای توضیح دیدگاه معامله گران از رشد یا افت قیمت یک دارایی در هر بازار مالی از جمله بازار رمز ارزهاست. در این مقاله، این دو واژه را به طور کامل بررسی کرده و توضیح دادیم.

اصطلاح پوزیشن لانگ (Long Position) یا پوزیشن خرید نشان دهنده دیدگاه و پیش بینی صعودی معامله گر نسبت به قیمت یک ارز دیجیتال و پوزیشن شورت (Short Position) یا پوزیشن فروش نشان دهنده پیشبینی نزولی معامله گر نسبت به قیمت یک ارز دیجیتال است.

به عبارتی، موقعیت خرید و موقعیت فروش، تنها نماینگر جهت احتمالی بازارو ناشی از دیدگاه معامله گران می‌باشد که توضیح مختصری در رابطه با کاهش یا افزایش قیمت به منظور کسب سود از حرکت قیمت را بیان میکند.

 مفهوم پوزیشن شورت پوزیشن لانگ

معامله گران در پوزیشن خرید، امیدوار به افزایش قیمت از نقطه ورود آنها به منظور کسب سود از بازار هستند، دراین حالت این معامله گر اصطلاحا وارد پوزیشن لانگ شده است؛ درحالی که معامله گرانی که وارد پوزیشن شورت شده اند، انتظار کاهش قیمت به منظور کسب سود از بازار را دارند.

در صرافی های ارز دیجیتالی که خدمات معاملات اهرمی مانند بازار فیوچرز یا مارجین را ارائه می‌دهند، شما می‌توانید ارزهای دیجیتال را در هر دو حالت پوزیشن خرید و پوزیشن شورت معامله کنید.

تریدرهای حرفه ای بازار ارزهای دیجیتال، با توجه به استراتژی معاملاتی خود جهت بازار را تشخیص داده و بسته به پیش‌بینی خود از آینده احتمالی قیمت با رعایت مدیریت سرمایه وارد پوزیشن لانگ و پوزیشن شورت می‌شوند. به طور کلی با کاهش قیمت و پتانسیل افزایشی وارد پوزیشن خرید و با افزایش قیمت و داشتن پتانسیل کاهشی بازار، وارد پوزیشن شورت میشوند.

تشخیص جهت بازار و استفاده از دو ابزار پوزیشن خرید و پوزیشن شورت نیازمند دانش، مهارت و تجربه زیادی در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد؛ با توجه به اینکه بسیاری از عزیزان به دلیل مشغله های زیاد قادر به صرف زمان به منظور فراگیری دانش تحلیل تکنیکال نیستند، همیار کریپتو با هدف سود رسانی به این عزیزان کانال سیگنال ارز دیجیتال خود را به منظور خدمت رسانی به فعالان این بازار تأسیس کرده است.

آشنایی با مفهوم پوزیشن (Position)

استفاده از واژه پوزیشن به تنهایی، فقط موقعیت تریدر در بازار را نشان می دهد. همانطور که در بالاتر به آن پرداختیم موقعیت های معاملاتی به دو دسته تقسیم میشوند:

  • پوزیشن لانگ (Long Position)
  • پوزیشن شورت (Short Position)

پوزیشن یا موقعیت معامله گر در روند فعلی، بیانگر نوع دیدگاه معامله گر نسبت به بازار در جهت نزول یا صعود قیمت و همچنین کسب سود او از حرکت بازار در این دو جهت که تحت عنوان بازار گاوی و بازار خرسی شناخته می‌شوند، می‌باشد.

پوزیشن لانگ و شورت

معرفی انواع پوزیشن لانگ (Long Position)

بعد از آشنایی با مفهوم پوزیشن لانگ، نیاز است تا با انواع این موقعیت معاملاتی نیز آشنا شوید. همواره باید این نکته را در نظر بگیرید که پوزیشن خرید در تمامی بازارهای مالی نشان از موقعیت خرید یک دارایی می‌باشد.

در ادامه با بررسی انواع پوزیشن خرید در بازار اسپات ارز دیجیتال، فیوچرز و آپشن خواهیم پرداخت:

معمولا بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران، با هدف سرمایه گذاری بلندمدت یا اصطلاحا HODL کردن یک دارایی دیجیتال اقدام به گرفتن پوزیشن لانگ در بازار اسپات می‌‌کنند؛ به سرمایه گذارانی که یک رمزارز را با هدف سرمایه گذاری بلندمدت خریداری میکنند، هولدر گفته می‌شود.

 

به بیانی دیگر، وارد شدن به یک پوزیشن لانگ در بازار اسپات و با اهداف بلند مدت، به معنی مالکیت کامل شما از آن ارز دیجیتال است و همچنین در پورتفولیوی تعریف شده شما نمایش داده خواهد شد. سرمایه گذاران با امیدواری به افزایش قیمت رمز ارزی که در آن سرمایه گذاری کرده اند با گذر زمان، پوزیشن خرید خود را در بازه زمانی بلند مدت و طولانی نگه می‌دارند.

به منظور گرفتن پوزیشن خرید با هدف سرمایه گذاری بلند مدت، باید نسبت به خرید رمز ارز مورد نظر در بازار اسپات ارز دیجیتال، درست در زمانی که طبق تحلیل شما در پایینترین کف های قیمتی قرار دارد اقدام کنید.

 

به عنوان مثال: ارزش دارایی خریداری شده نه تنها میتواند در بلند مدت افزایش پیدا نکند، بلکه میتواند با کاهش شدید قیمت، شما را متحمل ضررهای سنگینی کند؛ بنابراین، قبل از ورود به پوزیشن لانگ با اهداف بلند مدت توصیه میشود رمز ارز مورد نظر را به صورت کامل ارزیابی کنید و سپس اقدام به وارد شدن به پوزیشن خرید کنید.

 

پوزیشن لانگ در قراردادهای آتی فیوچرز

در معاملات بازار فیوچرز، با خرید یک دارایی یا اصطلاحا وارد شدن به پوزیشن لانگ، شما صاحب یک دارایی نمی‌شوید و در پورتفولیوی شما نمایش داده نمی‌شود؛ به بیانی دیگر، با موقعیت گیری در بازار فیوچرز شما تنها قراردادی آتی که بر اساس یک نماد دیجیتالی خاص ارزش گذاری شده است را معامله میکنید که شامل استفاده از اهرم های مختلف به منظور افزایش سود و بازدهی نیز می‌شود.

با معامله کردن این قراردادها شما با پیش بینی جهت حرکتی قیمت می‌توانید به سود دلچسبی دست پیدا کنید. البته ناگفته نماند که در صورتی که جهت بازار برخلاف پیش بینی شما حرکت کند، در صورت نداشتن مدیریت سرمایه و عدم استفاده از حد ضرر، زیان های سنگینی متحمل حساب معاملاتی شما میشود، تا جایی که امکان از دست رفتن سرمایه، کال مارجین و در نهایت لیکوئید شدن نیز وجود دارد.

دلایل ورود به پوزیشن لانگ

به طور کاملا خلاصه اصلی ترین دلیل ورود معامله گران به موقعیت لانگ، داشتن دیدگاهی مبنی بر افزایش قیمت یک دارایی است.

اما اگر به جزئیات دلایل ورود معامله گران به پوزیشن لانگ دقت کنیم دلایل تخصصی تری را میتوانیم بیابیم:

  • تحلیل تکنیکال و تشخیص افزایش قیمت یک ارز دیجیتال در مدت زمانی مشخص
  • تحلیل بنیادی و ارزیابی مسیر و پروژه یک ارز دیجیتال
  • پیگیری اخبار و تأثیرات آن بر نماد دلخواه شما
  • بررسی سنتیمنت و انتظارات عمومی نسبت به یک ارزدیجیتال
  • تحلیل اطلاعات آنچین یک ارز دیجیتال از طریق منابع معتبری همچون گلس نود

بعد از تشخیص جهت بازار و به دست آوردن موقعیت لانگ مناسب میتوانید از طریق صرافی ارز دیجیتال در یکی از بازارهای فیوچرز، مارجین، اسپات یا آپشن و با توجه به اهداف سرمایه گذاری خود اقدام کنید.

بسیاری از افراد به منظور فعالیت و کسب سود از بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه مشخصی بسته به توان مالی خود را به این بازار اختصاص داده اند؛ اما با توجه به عدم داشتن تسلط و مهارت و همچنین تجربه کافی، امکان ضرر کردن آنها در بازار همانند بسیاری دیگر وجود دارد.

دلایل ورود به پوزیشن شورت (Short Position)

اگر کسی با مفهوم پوزیش شورت آشنایی نداشته باشد، تنها جهت گیری او از احتمال کاهش قیمت یک رمز ارز، تنها خروج از بازار خواهد بود. اما این تصور کاملا اشتباست چراکه میتوانید با کاهش قیمت نیز از بازار سود کسب کنید!

بسیاری از معامله گران حرفه ای در بازارهای خرسی نیز، با ورود به پوزیشن های شورت اقدام به معامله میکنند. بد نیست بدانید که اولین صرافی ای که اقدام به وارد کردن معاملات قراردادهای آتی و فیوچرز و در نتیجه به وجود آمدن امکان گرفتن پوزیشن شورت و سود بردن از ریزش بازار کرد، صرافی BitFenix. اما با پیشرفت روزافزون بازار ارزهای دیجیتال، امروزه بسیاری از صرافی های فعال در این حوزه مانند بایننس و کوینکس و بینگ ایکس از این نوع معاملات پشتیبانی می‌کنند.

معامله گران همچون موقعیت معاملاتی لانگ، برای ورود به پوزیشن شورت نیز دلایل مشخصی را دنبال میکنند که با توجه به شباهت کامل به دلایل ورود به پوزیشن خرید، از بازگو کردن آنها در این قسمت از مقاله خود داری کرده ایم.

پوزیشن شورت در ارز دیجیتال

مفهوم  موقعیت معاملاتی فروش برای بسیاری از افراد تازه وارد به این حوزه بسیار پیچیده است و نمیتوانند به درک درستی از این مفهوم دست پیدا کنند؛ اما نگران نباشید در این قسمت از مقاله تصمیم بر شرح کامل این مفهوم گرفته ایم.

فرض کنید قیمت یک دارایی دیجیتالی مثلا بیت کوین در حال کاهش است و شما تمایل به کسب سود از این حرکت نزولی قیمت را دارید. به این منظور در قسمت معاملات فیوچرز صرافی ارز دیجیتال میتوانید اقدام کنید.

به عنوان مثال: در خصوص این عمل و جهت گیری پوزیشن فروش، اقدام به قرض گرفتن یک واحد بیت کوین از صرافی و فروش آن در قیمت ۴۰۰۰۰ دلار میکنید. بعد از رسیدن قیمت بیت کوین با سطح قیمتی ۲۰۰۰۰ دلار شما به خروج از پوزیشن شورت که به معنی ثبت سفارش خرید میباشد اقدام میکند.

حال شما یک بیت کوین به صرافی بدهکار هستید، با توجه به قمیت بیتکوین در زمانی که آن را از صرافی قرض گرفتید و قیمت فعلی بیت کوین، با برگرداندن قرض خود به صرافی ۲۰۰۰۰ دلار از این معامله سود به دست آورده اید.

کسب سود از ریزش قیمت یک ارز دیجیتال

معامله گران میتوانند با استفاده از خدمات قراردادهای آتی صرافی های مختلف مانند مارجین تریدینگ، فیوچرز و پرپچوال، وارد پوزیشن فروش شوند و از ریزش بازار کسب سود کنند. تریدرهای حرفه ای ارز دیجیتال، با تشخیص روند نزولی یک ارز دیجیتال، با استفاده از خدمات قراداد آتی موجود در صرافی ها، با تنظیم قرادادی از ریزش قیمت به سطحی مشخص، سود مشخص را دریافت میکنند.

به بیانی دیگر، پوزیشن شورت، کسب سود از ریزش یک نماد مشخص در بازار ارزهای دیجیتال به واسطه قراردادهای آتی تعبیر میشود. معامله گران در پوزیشن فروش، دارایی فروخته شده در قیمت های بالا را در قیمت های پایین با حجم بیشتری خریداری میکنند و از این تفاوت قیمتی کسب درآمد میکنند.

مقایسه پوزیشن لانگ و پوزیشن شورت

پوزیشن خرید و فروش از هر دو از موقعیت های معاملاتی موجود در بازارهای مالی محسوب میشوند. معامله گر بنا به تحلیل و ارزیابی بازار، یکی از این دو پوزیشن را به منظور ورود به معامله انتخاب می‌کند. موقعیت خرید و فروش در تمامی بازارهای مالی به واسطه قراردادهای آتی موجود هستند؛ اما در بازار اسپات ارز دیجیتال (کانال سیگنال اسپات) و همینطور بازار آپشن، شراط نسبتا متفاوتی به منظور این موقعیت ها وجود دارد.

باید به این نکته توجه داشت که همزمان ممکن است که دو معامله گر، با دو دیدگاه و تحلیل متفاوت نسبت به بازار، اقدام به جهت گری و ورود به پوزیشن هایی کاملا مخالف یکدیگر کنند.

گفتار پایانی

استفاده از پوزیشن خرید و پوزیشن فروش در بازار ارزهای دیجیتال به منظور کسب سود دو طرفه از بازار، نسبت به دیدگاه معامله گر بنا به ریزش یا رشد قیمت انجام میپذیرد؛ با توجه به اینکه امکان گرفتن شورت پوزیشن تنها در معاملات فیوچرز، مارجین و پرپچوال وجود دارد، به منظور استفاده از این نوع معاملات حتما باید مدیریت سرمایه رعایت شود تا حساب شمارا متحمل ضررهای سنگین ناشی از جهت گیری اشتباه نکند.

عمده پوزیشن های خرید در بازار صعودی یا بازار گاوی و عمده پوزیشن های فروش در بازار نزولی یا خرسی توسط معامله گران حرفه ای اجرا میشود؛ چرا که معامله گران تنها در صورت وجود احتمال در راستای افزایش قیمت دست به خرید و تنها در صورت وجود احتمال کاهش قیمت دست به فروش میزنند.

جهت حضور در صرافی ها (صرافی بینگ ایکس)  و انجام فعالیت در بازارهای مالی نیاز است تا در وهله اول آموزش این بازار را در برنامه خود قرار دهید؛ چرا که بدون داشتن مهارت و دانش در این بازار امکان موفقیت شما وجود ندارد.
موسسه همیار کریپتو با برگزاری دوره های تخصصی دوره فارکس و دوره آموزش خصوصی ارز دیجیتال توسط تریدرهای حرفه ای و صاحب سبک راه را برای ورود شما به دنیای بازارهای مالی هموار کرده است.

جهت مشاهده دوره ها و آموزش های رایگان و خصوصی فارکس و ارز دیجیتال همیار کریپتو را در گوگل سرچ کنید.

www.hamyarcrypto.com

شماره تماس: ۰۲۱۹۱۶۹۱۶۱۴

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۱ / ۵. مجموع آرا: ۲

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا