اخبار ارز دیجیتال

دامیننس تتر یا USDT.D چیست و چه تاثیری بر بازار دارد؟

دامیننس تتر یک شاخص با نماد USDT.D است. این شاخص میزان ارزش بازار تتر در مقایسه با ارزش کل بازار کریپتو را به ما نشان می‌دهد. به طور کلی می‌توان افزایش دامیننس تتر را به معنای کاهش علاقه کاربران به خرید رمز ارز، و کاهش نرخ تسلط USDT را به معنای افزایش تقاضا برای خرید ارز دیجیتال در نظر گرفت. اما این فرضیه همیشه صحیح نیست و عوامل دیگری (مانند محبوب شدن یک استیبل کوین دیگر) می‌توانند روی شاخص USDT.D تاثیر گذاشته و کاربران را به اشتباه بیندازد.

تتر چیست؟

ارز دیجیتال Tether را معادل دیجیتال ارز ملی ایالات متحده می‌دانند. شرکت توسعه‌دهنده آن روندی در نظر گرفته که افراد می‌توانند از طریق وب‌سایت رسمی، با ارائه هر توکن USDT یک دلار آمریکا در حساب بانکی خود دریافت کنند (برای کاربرانی که ساکن کشورهای تحریم شده نیستند)، چرا که قیمت تتر با این دارایی یکسان است. با در نظر گرفتن این حقیقت، دلیل تفاوت داشتن نرخ ارز تتر با پول کاغذی بحث‌برانگیزتر می‌شود! برای مثال اگر برای مشاهده قیمت آنی تتر (USDT) به اینجا مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد که قیمت در بیشتر مواقع فاصله اندکی با ۱ دلار دارد.

این میزان تقاضای کاربران برای خرید یا فروش USDT است که باعث می‌شود قیمت تتر از ارزش واقعی آن بیشتر یا کمتر شود. با این حال، این افزایش یا کاهش قیمت معمولا بسیار ناچیز بوده و در حدی نیست که ثبات قیمت تتر را تهدید کند.

ثبات قیمت تتر به خاطر نگهداری شدن ذخایر دلاری و معادل‌های دلار توسط شرکت تتر لیمیتد امکان‌پذیر شده است. این شرکت با شفاف‌سازی مناسب در مورد خزانه‌داری خود مدعی شده که در ازای هر واحد USDT در حال گردش، توانایی پرداخت ۱ دلار را خواهد داشت. البته باید گفت که تبدیل تتر به دلار از طریق شرکت Tether Limited فرآیند نسبتا دشواری است و برای مبالغ کم انجام نمی‌شود. با این حال به نظر می‌رسد که عموم کاربران دنیای ارز دیجیتال به تتر و شرکت سازنده آن اعتماد دارند و در نتیجه USDT را به برترین استیبل کوین بازار تبدیل کرده‌اند.

کاربرد تتر در دنیای کریپتو

کاربرد های تتر

تتر به عنوان محبوب‌ترین استیبل کوین، یکی از ابزارهای اصلی اکثر تریدرهای حوزه کریپتو است که عموما جهت حفظ ارزش سرمایه و خرید سریع رمز ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر واحد از این استیبل کوین با پشتوانه یک دلار آمریکایی عرضه شده و بنابراین همواره ارزشی برابر یا بسیار نزدیک به ۱ دلار خواهد شد. این موضوع باعث می‌شود تریدرها USDT را خریداری کرده و حساب خود نگهداری کنند تا در شرایطی که به سرعت عمل بالا نیاز دارد، بدون نیاز به درگیر شدن در فرآیند خرید ارز دیجیتال با ارز فیات، ترید را انجام دهند.

علاوه بر این، در شرایطی که کاربر حس کند بازار دچار نوسان شده و احتمال کاهش ارزش ارزهای دیجیتالش وجود دارد، وی می‌تواند با تبدیل کردن آن‌ها به تتر، ارزش سرمایه خود را حفظ کرده و هم‌چنین در صورت ایجاد فرصت جدید برای سرمایه گذاری مجدد، آماده خرید فوری باشد.

تاثیر دامیننس تتر بر بازار کریپتو

دامیننس تتر

دامیننس تتر یا نرخ تسلط USDT نشان دهنده مقدار ارزش بازار این استیبل کوین در مقایسه با کل بازار ارز دیجیتال است. برای مثال اگر بگوییم شاخص USDT.D معادل ۷ درصد است، این یعنی از کل سرمایه موجود در بازار کریپتو ۷ درصد صرفا در اختیار تتر قرار دارد. البته دامیننس را می‌توان برای ارزهای دیگر هم اندازه‌گیری کرد و برای نمونه اگر به صفحه اصلی وب سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید، در بالای صفحه مقدار دامننیس بیت کوین و اتریوم را مشاهده خواهید کرد.

تریدرها به هنگام نوسان بازار یا در زمان‌هایی که قیمت ارزهای دیجیتالی محبوبی مانند بیت کوین در حال طی کردن روند نزولی باشد، بیشتر برای خرید رمز ارز تتر اقدام می‌کنند. در نتیجه چنین سناریویی، دامیننس تتر در بازار کریپتو افزایش پیدا کرده و این یعنی بخش بزرگتری از بازار ارز دیجیتال به USDT تعلق می‌گیرد. در مقابل اگر بازار روند صعودی پیدا کند و سرمایه گذاران زیادی به این نتیجه برسند که اکنون فرصت خوبی برای خرید ارز دیجیتال است، دامیننس تتر به علت افزایش سفارشات تبدیل USDT به ارز دیجیتال کاهش خواهد یافت.

بنابراین به طور خلاصه، افزایش دامیننس تتر به معنای افزایش مارکت کپ USDT و کاهش ارزش بازار سایر ارزهای دیجیتال بوده و کاهش این شاخص هم معنای کاهش ارزش بازار USDT و افزایش مارکت کپ سایر رمز ارزها است. البته این موضوع تنها در شرایط صادق خواهد بود که اعتماد کاربران به USDT بالا باشد. برای مثال اگر کاهش دامیننس USDT و افزایش همزمان ارزش بازار یک استیل کوین دیگر مانند USDC را شاهد باشیم، این احتمال به وجود می‌آید که کاربران دیگر به تتر اعتماد نداشته و لزوما نشانه‌ای از یک بازار صعودی و افزایش تقاضا برای خرید سایر ارزهای دیجیتال نیست.

جمع بندی

دامیننس تتر یا همان شاخص USDT.D سهم استیبل کوین USDT از کل بازار کریپتو را به ما نشان می‌دهد. افزایش این شاخص می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از علاقه تریدرها به دوری از نوسان بازار رمز ارزها و خرید ارز باثبات باشد. در مقابل، کاهش این شاخص هم می‌تواند به معنای افزایش علاقه کاربران برای خرید رمز ارز و فروش استیبل کوین باشد. با این حال باید در نظر داشته باشید که توجه کردن به شاخص USDT.D به تنهایی یک روش کاملا مطمئن نیست. برای مثال در شرایطی که خبری مبنی بر ایجاد عدم وجود دارایی کافی در خزانه داری تتر منتشر شود، احتمالا کاهش قیمت نسبتا شدید USDT را شاهد خواهیم بود که لزوما به معنای افزایش علاقه کاربران به خرید رمز ارز نیست.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا