🚨 اخبار ارز دیجیتال

روانشناسی معامله‌گری چه تاثیری در روند ترید دارد؟

افراد زیادی وجود دارند که در حساب‌های دمو عملکرد خوبی دارند اما نمی‌توانند این عملکرد را در حساب‌های واقعی داشته باشند. این موضوع نشان می‌دهد که کنترل احساسات و روانشناسی معامله گری ضلع مهم دیگری برای موفقیت در بازارهای مالی است.

موفقیت در بازارهای مالی تنها از طریق تحلیل تکنیکال و بررسی چارت ممکن نمی‌شود. مواردی وجود دارند که شاید چندان مورد توجه قرار نگیرند اما می‌توانند اهمیت زیادی در بازدهی شما داشته باشند. افراد زیادی وجود دارند که در حساب‌های دمو عملکرد خوبی دارند اما نمی‌توانند این عملکرد را در حساب‌های واقعی داشته باشند. این موضوع نشان می‌دهد که کنترل احساسات و روانشناسی معامله گری ضلع مهم دیگری برای موفقیت در بازارهای مالی است. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا بتوانید بیشتر با این مهارت پرکاربرد آشنا شوید.

درک روانشناسی معاملات

بر اساس آمار سایت‌های phemex و vantage point trading، تنها چیزی حدود ۵ الی ۱۰ درصد از تریدرها در معاملات خود موفق می‌شوند و می‌توانند به سود برسند. این موضوع نشان می‌دهد که کسب سود در چنین بازارهایی نیاز به مهارت‌های مختلفی دارد و نمی‌توان تنها با تحلیل چارت به آن رسید. هیجانات و احساسات بخشی جدا ناپذیر در بازارهای مالی هستند که می‌توانند ما را از خرید موقعیت‌های منطقی دور کنند و باعث ضرر و زیان بشوند.

در این میان تریدری می‌تواند موفق عمل کند که بتواند بر این دو عامل تسلط داشته باشد. روانشناسی معامله‌گری روحیات، احساسات و شرایط ذهنی شما را در موقعیت‌های مختلف بازار نشان می‌دهد که می‌تواند بر تصمیم‌گیری‌هایتان در این مواقع تأثیر داشته باشد. هم‌چنین در روانشناسی نه تنها با روحیات خود که با هیجانات و احساسات تریدرها در زمان‌های مهم بازار آشنا می‌شوید که این موضوع می‌تواند واکنش آن‌ها و پیش‌بینی حرکت بعدی قیمت را ساده‌تر کند.

ترس و طمع معمولاً به عنوان دو هیجان مهم در بازار شناخته می‌شوند که با روانشناسی بازار مرتبط هستند. ترس می‌تواند ناشی از زیان و یا از دست دادن سرمایه باشد که در این شرایط تریدر غالباً زودتر از موقعیت‌های سودده خود خارج می‌شود یا اینکه در روندهای نزولی با هدف کنترل میزان ضرر، به شکلی غیر منطقی دارایی‌های خود را بفروشند.

این حس غالبی است که در انتهای روندهای نزولی ایجاد شده و در مراحل پایانی به ترس تبدیل می‌شود. در نقطه مقابل طمع قرار دارد که تریدر را به سمت استفاده از روش‌های پرریسک مانند استفاده از اهرم‌های بالا، حفظ موقعیت‌های سودده برای مدت‌های طولانی و غیره سوق می‌دهد. همه این موارد بر رفتار معاملاتی تأثیر خواهند گذاشت و می‌توانند باعث ایجاد یک بازدهی نامناسب شوند. روانشناسی در بازارهای مالی شامل نظم و انضباط، کنترل و تسلط بر تفکر و تصمیم‌گیری منطقی است که همگی برای یک تریدر مورد نیاز هستند.

تصمیم گیری منطقی

اهمیت روانشناسی معامله‌گری

باید قبول کنید که تجارت در بازارهای مالی فعالیتی پراسترس و پر هیجان است و نمی‌توان بدون کنترل این هیجانات در آن موفق شد. خطرات زیادی در چنین بازارهایی سرمایه شما را تهدید می‌کند و به همین دلیل هم است که بنابر آمار در نهایت چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از فعالان برای همیشه از بازار حذف می‌شوند. اتخاذ تصمیمات ناگهانی که ناشی از هیجان است، همان عاملی است که به سرعت شما را به سمت نابودی سوق می‌دهد. عمده بازارسازهای بزرگ در بازار هم از این احساسات برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. آشنایی با روانشناسی معامله‌گری همان عاملی است که شما را با چرخه بازار آشناتر کرده و معاملاتتان را منطقی‌تر می‌کند.

مطمئناً استراتژی و دانش تحلیل بازار از ضروری‌ترین ابزار برای رسیدن به سود است. اما زمانی این ابزار کارایی خود را نشان می‌دهند که به درستی از آن‌ها استفاده کنید. بازار همیشه مطابق تحلیل و انتظار شما جلو نمی‌رود. این مواقع دقیقاً همان زمان‌هایی هستند که عمده تریدرها دچار زیان می‌شوند. باید بتوانید در هر شرایطی به استراتژی و اصول معاملاتی خود پایبند باشید و با استفاده از نظم و آرامش به موقعیت‌های بهتری وارد شوید. اگر تا به حال به این ویژگی مهم توجه نداشته‌اید، بهتر است هر چه زودتر به سراغ یادگیری و استفاده از آن در معاملات خود بروید. از طریق سایت آکادمی شامی قادر خواهید بود روانشناسی معامله‌گری را به صورت جامع و به سرعت فرا بگیرید.

باورهای غلطی که در روان شناسی معامله‌گری مورد توجه قرار می‌گیرند

نگرش غلط به بازار و نحوه کسب سود از آن بیشتر در تریدرهای مبتدی بازار دیده می‌شود و به همین دلیل هم است که بیشتر آن‌ها نمی‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند. این باورها شما را از واقعیت‌های بازار دور کرده و فرصت کسب سود را از شما می‌گیرد. روانشناسی معامله‌گری به شما کمک می‌کند که دقیق‌تر این نگرش‌های غلط را بشناسید و حتی به مقابله با آن بپردازید. در این بخش قصد داریم تعدادی از این باورهای اشتباه را بررسی کنیم.

باورهای اشتباه

قطعی بودن پیش‌بینی‌ها

هیچ قطعیتی در بازارهای مالی وجود ندارد و به همین دلیل هم است که حتی بزرگانی مانند وارن بافت و غیره هم در معاملات خود دچار زیان می‌شوند. بر اساس بررسی‌های دقیق صورت گرفته حتی دقیق‌ترین تحلیل‌ها هم در ۸۰ درصد مواقع درست از آب در می‌آیند. در حقیقت‌ترید نوعی بازی با احتمالات است که عوامل مختلف می‌توانند احتمال موفقیت را بیشتر کنند. باید توجه داشته باشید که همیشه این احتمال وجود دارد که به دلیل یک اتفاق پیش‌بینی نشده، همه چیز تغییر کند. مهم است که بتوانید بر احساس ترس و طمع خود غلبه کنید و بتوانید همیشه بر اساس یک اصول صحیح تصمیم بگیرید.

اعتماد به نفس کاذب

در روانشناسی معامله‌گری تنها به دو عامل ترس و یا طمع توجه نمی‌شود. اعتماد به نفس کاذب هم نوعی احساس اشتباه است که می‌تواند شما را از یک بازدهی قابل دفاع دور کند. نباید روی تحلیل‌های خود تعصب داشته باشید و گاهی باید قبول کنید که پیش‌بینی درستی از آینده قیمت نداشته‌اید. این موضوع امری طبیعی است که مخالفت با آن می‌تواند نگران کننده بشود. علاوه بر این گاها برخی از تریدرها بدون بررسی واکنش قیمت به نقاط مهم، وارد معامله شده و حرکت بعدی را بسیار زودتر از موعد، پیش‌بینی می‌کنند. این مورد بازهم ناشی از اعتماد به نفس کاذب می‌باشد که برای یک تریدر، ویژگی منفی است.

باور اشتباه به ریسک‌پذیری

حتماً شنیده‌اید که اگر ریسک نکنید، فرصت بزرگی هم در بازار کسب نمی‌کنید. اما عمده تریدرها باور اشتباهی به این جمله دارند و از این رو انجام فعالیت‌های پرریسک را برای رسیدن به یک بازدهی جذاب انجام می‌دهند. باید بدانید که ریسک‌پذیری به معنای وارد کردن حجم زیادی از سرمایه در موقعیت‌های بسیار پرریسک نیست. شما باید در هر معامله، میزان ریسکی که می‌توانید تحمل کنید را تعیین کرده و با استفاده از حد ضرر و تارگت قیمتی آن را کنترل کنید. اگر به این ویژگی توجه نداشته باشید، باید منتظر زیان‌های غیر قابل جبران باشید. معمولاً روانشناسی معامله‌گری به شما کمک می‌کند در این شرایط احساسات طمع خود را کنترل کنید و با اطمینان بیشتری وارد فرصت‌های معاملاتی شوید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۵ / ۵. مجموع آرا: ۱

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا