اخبار ارز دیجیتال

توکن ارائه دهنده نقدینگی (LP) چیست و چگونه کار می کند؟


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

ارائه نقدینگی به استخرها می تواند منبع دیگری از درآمد غیرفعال برای ارزهای دیجیتال باشد. در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد توکن های ارائه دهنده نقدینگی و نحوه کار آنها بخوانید.

آیا توکن های LP خطرناک هستند؟

برخی از خطرات مربوط به نگهداری ارزهای دیجیتال در مورد توکن های LP نیز صدق می کند. انجام اقدامات اضافی برای محافظت از دارایی های شما همیشه یک نگرانی امنیتی بزرگ است.

گم شدن / سرقت

مانند هر ارز دیجیتال، توکن های LP باید همیشه ایمن نگه داشته شوند، ترجیحاً در کیف پول سخت افزاری. به خصوص اگر صاحبش به اندازه کافی داشته باشد. با از دست دادن دسترسی به کیف پول به دلیل از دست دادن یا سرقت کلید خصوصی، ارائه دهنده نقدینگی دسترسی به توکن های LP، سهام استخر نقدینگی و سود کسب شده را از دست می دهد.

شکست قرارداد هوشمند

هنگام عرضه نقدینگی، ارائه دهندگان دارایی ها را در قراردادهای هوشمند قفل می کنند. قراردادهای هوشمند همیشه در برابر حملات سایبری آسیب پذیر هستند و در صورت به خطر افتادن شکست خواهند خورد. با وجود پیشرفت های قابل توجه در چند سال اخیر، قراردادهای هوشمند هنوز به یک ابزار رمزنگاری امن تبدیل نشده اند.

بنابراین، انتخاب یک پروتکل DeFi با یک قرارداد هوشمند شبکه قوی ضروری است. اگر استخر نقدینگی به دلیل شکست قرارداد هوشمند به خطر بیفتد، توکن LP نمی تواند نقدینگی را به دارندگان خود برگرداند.

از دست دادن دائمی

یکی از مهم ترین خطرات توکن های LP از دست دادن موقت است. این زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار دارایی‌های سپرده‌شده توسط تامین‌کننده نقدینگی به دلیل تغییرات قیمت در طول زمان، از ارزش برداشت شده در هنگام خروج از استخر بیشتر شود. بهترین راه برای کاهش چنین ریسک‌هایی انتخاب جفت‌های استیبل کوین هنگام ارائه نقدینگی است.

موارد استفاده از توکن های LP چیست؟

جدا از ارائه ادعاهای دارایی خود، توکن های LP می توانند در چندین پلتفرم DeFi به روش هایی استفاده شوند که می توانند ارزش سرمایه گذاری ایجاد کنند.

نشانه‌های LP چگونه ارزش کسب می‌کنند؟ آن‌ها به‌عنوان جزء اساسی DeFi ارزش کسب می‌کنند و به عملکرد روان DEX و AMM‌های مورد استفاده توسط این DAppها کمک می‌کنند.

یکی از منابع اولیه درآمد منفعل برای تامین کنندگان نقدینگی، سهم کارمزد تولید تراکنش است که توسط استخر نقدینگی به نسبت سهم سرمایه گذاری آنها به دست می آید.

توکن های LP موارد استفاده و جریان های درآمد دیگری دارند. در اینجا مروری بر موارد اصلی است.

وثیقه وام

برخی از پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال مانند Aave به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهند از توکن‌های LP به عنوان وثیقه برای ایمن کردن وام‌های رمزنگاری شده استفاده کنند. وام‌دهی ارزهای دیجیتال به یکی از اجزای کلیدی DeFi تبدیل می‌شود و به وام‌گیرندگان این امکان را می‌دهد تا از ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه و وام‌دهندگان برای کسب سود از وام‌گیرندگان استفاده کنند.

توکن‌های LP که به‌عنوان وثیقه استفاده می‌شوند هنوز یک روند جدید هستند و تنها چند پلتفرم این سرویس را ارائه می‌دهند. چنین ابزارهای مالی بسیار پرخطر هستند و وام گیرندگان ممکن است در صورت عدم رعایت نسبت های خاص وثیقه، نقد شوند و دارایی های خود را از دست بدهند.

کشاورزی محصول

کشاورزی بازدهی، عملی است برای سپرده گذاری توکن های LP در مزارع بازده یا ترکیب کننده ها برای کسب پاداش. سرمایه گذاران می توانند به صورت دستی توکن ها را با استفاده از پروتکل های مختلف جابجا کنند و هنگام سپرده گذاری روی پلتفرم دیگری، توکن های LP را دریافت کنند.

از طرف دیگر، می توانید از استخرهای نقدینگی پروتکل هایی مانند Aave و Yearn.finance استفاده کنید. این به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد تا سود را با کارایی بیشتری نسبت به انسان‌ها ترکیب کنند.

چنین سیستمی به کاربران این امکان را می دهد که کارمزدهای گران تراکنش را به اشتراک بگذارند و بسته به میزان تلاش و زمان که می خواهند برای این نوع سرمایه گذاری صرف کنند، از استراتژی های ترکیبی مختلف استفاده کنند. یک مثال از یک استراتژی ترکیبی، وام دادن ارزهای دیجیتال بر روی یک پلتفرم با بهره و سرمایه‌گذاری مجدد سود در ارز دیجیتال اصلی برای افزایش بالقوه درآمد شما است. مثال دیگر استفاده از استراتژی‌های معاملاتی الگوریتمی برای خودکار کردن خرید و فروش دارایی‌ها برای ایجاد سودی است که می‌تواند مجدداً سرمایه‌گذاری شود.

LP Staking

ارائه دهندگان نقدینگی می توانند توکن های LP را برای سود بیشتر به اشتراک بگذارند. زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران دارایی‌های LP خود را در ازای پاداش‌های رمز جدید، مشابه نحوه پرداخت سود بانک‌ها به حساب‌های پس‌انداز، به استخر سهام LP منتقل می‌کنند. همچنین دارندگان توکن را برای تامین نقدینگی تشویق می کند. سهامداران اولیه در پروژه می توانند بازدهی بسیار بالایی از درصد سالانه (APY) کسب کنند.

کجا می توان توکن های LP را به اشتراک گذاشت

توکن های LP مانند هر توکن دیگری که توسط شبکه بلاک چین پشتیبانی می شود کار می کنند. به عنوان مثال، توکن‌هایی که در پلتفرم‌های مبتنی بر اتریوم مانند Uniswap منتشر می‌شوند، توکن‌های ERC-20 هستند و می‌توان آنها را مانند هر توکن دیگری از همان نوع شرط بندی کرد.

چگونه توکن های LP را دریافت کنیم؟

فقط ارائه دهندگان نقدینگی می توانند با مشارکت در نقدینگی پلت فرم DEX با دارایی های رمزنگاری خود، توکن های LP را به دست آورند.

شما می توانید از بین تعدادی از DApp ها برای تامین نقدینگی و دریافت توکن های LP انتخاب کنید. از AMM تا DEX، سیستم های توکن LP در بسیاری از پروتکل ها نسبتا رایج هستند.

پلتفرم هایی مانند PancakeSwap، SushiSwap و Uniswap استخرهای نقدینگی را ارائه می دهند که در آن کاربران دارایی های رمزنگاری خود را در قراردادهای هوشمند قفل می کنند. معامله گران از این استخر برای تجارت ارزهای دیجیتال، حتی برای مقادیر کمی توکن، استفاده می کنند.

توکن های LP به دلیل نیاز به حفظ امنیت و غیرمتمرکز بودن پروتکل در درجه اول با پلتفرم های غیرمتمرکز مرتبط هستند. امکان تامین نقدینگی صرافی های متمرکز وجود دارد. با این حال، دارایی های سپرده شده بدون بازگرداندن توکن ها تحت کنترل ارائه دهنده خدمات نگهبانی باقی می ماند.

توکن های LP چگونه کار می کنند؟

هنگامی که یک کاربر رمزارز تصمیم به سرمایه گذاری در توکن های LP می گیرد، می تواند یک استخر نقدینگی را انتخاب کند، شروع به سپرده گذاری دارایی های رمزنگاری کند و در ازای آن توکن های LP را دریافت کند.

توکن های LP دریافتی متناسب با مقدار نقدینگی ارائه شده است، بنابراین اگر کاربر ۱۰ درصد نقدینگی را به یک استخر کمک کند، ۱۰ درصد از توکن های بومی LP برای آن استخر صادر می شود. توکن‌ها به کیف پولی که برای نقدینگی استفاده می‌شود اضافه می‌شوند و می‌توانند در هر زمان همراه با سود کسب‌شده برداشت شوند.

ارائه نقدینگی به یک پلتفرم متمرکز، توکن های LP تولید نمی کند زیرا دارایی های سپرده شده تحت کنترل پلتفرم هستند. از سوی دیگر، DEX ها و AMM ها از توکن های LP برای غیرقانونی ماندن استفاده می کنند.

مفهوم توکن های LP در استخرهای نقدینگی

توکن‌های LP باید مانند سایر دارایی‌های کریپتو ایمن نگه داشته شوند. اگر توکن‌های LP خود را از دست بدهید، سرمایه‌گذاران سهم خود را از استخر از دست خواهند داد. از استخر نقدینگی

تامین کننده نقدینگی چیست؟

در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، یافتن همتای مطابق با سفارش شما می‌تواند دشوار باشد، زیرا اکثر توکن‌ها دارای ارزش بازار کوچک، نقدینگی DeFi پایین و در دسترس بودن کمی هستند. اینجاست که تامین کنندگان نقدینگی ضروری می شوند.

نقدینگی خرید و فروش دارایی های خاص در بازار را بدون تأثیر بر نوسانات قیمت آسان می کند. دارایی های نقدی خریداران و فروشندگان زیادی در بازار دارند که اجرای سریع تراکنش ها را با حداقل هزینه تسهیل می کنند. در مقابل، دارایی‌های نقدشونده کمتر، خریداران و فروشندگان کمتری دارند، که انجام معاملات را دشوارتر می‌کند، که می‌تواند منجر به کاهش قیمت و هزینه‌های تراکنش بالاتر شود.

یک ارائه دهنده نقدینگی دو جفت توکن را در یک استخر نقدینگی سپرده گذاری می کند. پس از سپرده گذاری، می توانید توکن های خود را معامله کنید و هزینه کمی را از کاربرانی که با توکن های شما معامله می کنند، دریافت کنید.

پلتفرم هایی مانند Uniswap، Curve و Balancer که به نام AMM نیز شناخته می شوند، اجزای اساسی DeFi هستند. آنها بر اساس توکن‌های LP هستند که امکان تمرکززدایی پلتفرم را فراهم می‌کنند و ملزم به ارائه خدمات به مشتریان به روشی غیراخلاقی هستند. توکن های کاربران را نگه نمی دارد، اما به دلیل ویژگی های خودکار آن منصفانه و غیرمتمرکز است.

برای ارائه دارایی‌هایی مانند اتر (ETH) به استخرها، ارائه‌دهندگان نقدینگی توکن‌های LP را دریافت می‌کنند که نشان دهنده سهام در استخر است. این برای دریافت سود حاصل از معاملات استفاده می شود. توکن‌های LP همیشه تحت کنترل ارائه‌دهنده هستند، که تصمیم می‌گیرد چه زمانی و کجا سهام استخر خود را برداشت کند.

توکن LP چیست؟

ارائه‌دهندگان نقدینگی دارایی‌ها را به استخرها سپرده می‌کنند، تجارت در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و بازارسازان خودکار (AMM) را تسهیل می‌کنند و در ازای آن، توکن‌های استخر نقدینگی (LP) را دریافت می‌کنند.

توکن های استخر نقدینگی به عنوان توکن های ارائه دهنده نقدینگی نیز شناخته می شوند. آنها به عنوان دریافتی برای ارائه دهنده نقدینگی عمل می کنند، که از آنها برای شارژ سهام اصلی و سود به دست آمده استفاده می کند. این توکن ها نشان دهنده بخشی از کارمزدهای کسب شده توسط استخر نقدینگی هستند.

توکن های LP موارد استفاده ای فراتر از باز کردن قفل نقدینگی ارائه شده دارند. آن‌ها به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهند به وام‌های رمزنگاری دسترسی داشته باشند، مالکیت نقدینگی سهام را منتقل کنند و از طریق کشاورزی بازده سود مرکب کسب کنند. سود مرکب، سودی است که از مبلغ اصلی سپرده به دست می آید. به عنوان مثال، ۱۰ درصد سود سالانه ۱۰۰۰ دلاری ۱۰۰ دلار است، اما سال دوم به ۱۱۰۰ دلار تبدیل شده است، بنابراین ۱۱۰ دلار.

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و بازارسازان خودکار (AMM) به کاربران اجازه می‌دهند از طریق توکن‌های LP از دارایی‌های قفل‌شده خود محافظت کامل داشته باشند و در بیشتر موارد پس از بازخرید سود کسب‌شده توسط کاربران، می‌توانید در هر زمانی آن‌ها را پس بگیرید.

از نقطه نظر فنی، توکن های LP درست مانند هر توکن دیگری مبتنی بر بلاک چین هستند. به عنوان مثال، یک توکن LP که در یک DEX در حال اجرا بر روی اتریوم صادر می شود، یک توکن ERC-20 خواهد بود. نمونه‌هایی از دیگر توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی عبارتند از توکن SushiSwap’s SushiSwap Liquidity Provider (SLP) و Balancer’s Balancer Pool Tokens (BPT).

نویسنده: Emi Lacapra

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا