اخبار ارز دیجیتال

پذیرش توکن با حرکت دارایی های دنیای واقعی در زنجیره افزایش می یابد

از املاک و هنر دیجیتال گرفته تا اوراق قرضه دولتی، نمادسازی دارایی های دنیای واقعی دیگر آینده ای نیست.

در حالی که منتقدان بسیاری از تبلیغات اولیه پیرامون بازار دارایی‌های واقعی رمزگذاری شده (RWA) را از بین بردند، این بخش در یک سال گذشته شاهد شکاف‌هایی بوده است. در واقع، گروه مشاوره بوستون پیش‌بینی می‌کند که توکن‌سازی دارایی‌های غیرنقد جهانی تا پایان دهه به یک صنعت ۱۶ تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد.

دسته‌های دارایی‌های مختلف به طور فعال در حال توکن‌سازی و جذب سرمایه‌گذاری هستند، با داده‌های اخیر نشان داده شده است که کل دارایی‌های توکن‌شده در دنیای واقعی به بالاترین سطح تاریخ ۲.۷۵ میلیارد دلار در ماه اوت رسیده است. اگرچه این شاخص از آن زمان کاهش یافته است، اما تا ۳۰ سپتامبر مقدار قابل توجهی در حدود ۲.۴۹ میلیارد دلار باقی مانده است.

تغییرات در ارزش بازار و سهم RWA.منبع: Galaxy Research

بر اساس یک نظرسنجی مشترک توسط شرکت تحقیقاتی و مشاوره ای Celent و بانک بزرگ آمریکایی BNY Mellon، ۹۱٪ از سرمایه گذاران نهادی علاقه مند به سرمایه گذاری در دارایی های توکن شده هستند و ۹۷٪ می گویند توکن سازی آنها موافق انقلابی در حوزه مدیریت هستند.

Matthijs de Vries، یکی از بنیان‌گذاران AllianceBlock، که یک بازار توکن‌سازی غیرمتمرکز ایجاد می‌کند، به کوین‌تلگراف گفت که این نوع آمارها نگاهی اجمالی به تأثیر سرمایه‌گذاری نهادی بر این صنعت دارند.

او افزود: «انتظار می‌رود این روند منجر به رشد تصاعدی برای صنعت توکن‌سازی شده RWA شود، به‌ویژه وقتی نقدینگی بیشتری به فضا سرازیر می‌شود. این منجر به فرار سرمایه کمتر در دوره‌های اوج می‌شود و «بازار صعودی پایدارتری خواهیم داشت».

چرا افزایش ناگهانی علاقه؟

از بیرون، به نظر می‌رسد که توکن‌سازی RWA به دلیل افزایش وضوح مقررات در حوزه‌های قضایی خاص (مانند سوئیس) و پروژه‌های آزمایشی موفق، در حال افزایش است.

دی وریس گفت که از آنجایی که بازدهی ناپایدار در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) منجر به فروپاشی بسیاری از پروژه‌های رمزنگاری بزرگ در سال ۲۰۲۲ شد، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری‌های پایدار در املاک و مستغلات مانند سرمایه‌گذاری‌های موجود در RWA توکن‌شده هستند.

وی همچنین افزود: “سرمایه گذاران اکنون خواستار توضیحات شفاف در مورد این هستند که این بازدهی ها از کجا می آیند، و با این منبع بازده واضح و افزایش شناخت از سوی بازیگران سنتی، “RWA جذاب تر می شود.”

“سرمایه گذاران شروع به درک این موضوع کرده اند که اگر نتوانند به راحتی توضیح دهند که بازدهی از کجا می آید، احتمالاً در نقطه ای سقوط خواهد کرد. شما می توانید به راحتی منابع درآمد خود را توضیح دهید.”

املاک و مستغلات یکی از حوزه‌هایی است که توکن‌سازی تأثیر زیادی در آن داشته است. در حال حاضر، بزرگترین طبقه دارایی جهان است، با ارزش تخمینی ۶۱۳ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۳.

از سه ماهه اول تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳، ارزش املاک و مستغلات زنجیره ای ۱۰۲ درصد یا تقریباً ۹۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

RWA املاک و مستغلات: ارزش بازار توسط ناشر.منبع: Galaxy Research

مجموع دارایی های توکن شده، که در برخی موارد بیانگر ادعاهای پراکنده علیه املاک و مستغلات است، تا ۳۰ سپتامبر به ۱۷۸ میلیون دلار رسید. RealT، یک صادرکننده املاک و مستغلات توکن شده، بیشترین سهم از بازار را در اختیار دارد. Tangible، یک صادرکننده RWA متمرکز بر املاک و مستغلات، بیشترین رشد را در میان همتایان خود داشت. مجموع ارزش توکن Tangible از تنها ۱۰۰۰۰۰ دلار به رقم خیره کننده ۶۴ میلیون دلار در سه فصل اول سال ۲۰۲۳ افزایش یافت.

برنارد لاو، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری املاک و مستغلات مبتنی بر بلاک چین، گروه لبز، به کوین تلگراف گفت که توکن سازی املاک و مستغلات احتمالاً بهترین استفاده از فناوری امروزی است. آقای لاو معتقد است که املاک و مستغلات به دلیل ثبات و ارزش دارایی مشهود از سایر سرمایه گذاری ها به عنوان یک سرمایه گذاری بسیار قوی متمایز است.

اخیرا: معرفی هنرمند چریکی که در مقابل کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارزهای دیجیتال را «استخراج» کرد.

او گفت: «پیش از این، بسیاری از سرمایه‌گذاران از پیشینه‌های اقتصادی پایین‌تر از بازی املاک کنار گذاشته می‌شدند زیرا مانع ورود خیلی زیاد بود. و بسیاری از مردم خود را از معادله خارج کردند و به سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق قرضه روی آوردند. اما اکنون افراد می‌توانند در خانه‌ها، ساختمان‌ها و حتی بخش‌هایی از استراحتگاه‌ها سرمایه‌گذاری کنند. “

فراتر از سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

در حالی که بدون شک املاک و مستغلات یک مورد رایج برای توکن سازی است، د وریس گفت که این بخش می تواند در آینده با چالش های زیادی روبرو شود، در درجه اول به دلیل قوانین مختلف و رژیم های ثبت نام در حوزه های قضایی مختلف. ما معتقدیم که وجود دارد. به نظر او، توکن‌سازی در کلاس‌های دارایی مانند کلکسیون‌های لوکس، الماس، ساعت‌های لوکس، خودروهای کلاسیک، اوراق بهادار و حتی اعتبارات کربنی به‌طور یکپارچه‌تر ترجمه می‌شود.

علاوه بر این، احتمالاً تأثیر توکن‌سازی در حوزه مالی سنتی نیز به‌طور مثبت احساس می‌شود، به‌ویژه در رابطه با محصولات محبوب مانند اوراق قرضه، سهام و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF). آدام لوی، یکی از بنیانگذاران Backed، پلتفرمی برای دارایی های توکن شده در دنیای واقعی، به کوین تلگراف گفت که این انتقال طبیعی است.

بازارها به بازدهی پایدار نیاز دارند. در یک بازار نزولی، محصولات با درآمد ثابت این را فراهم می‌کنند. نرخ‌های بهره در سطح جهانی در حال افزایش است و همه می‌خواهند از این بازده تقریباً بدون ریسک استفاده کنند. علی‌رغم اینکه شاخص S&P 500 حدود ۱۷ درصد از ابتدای سال گذشته افزایش یافته است. در سال، در حال حاضر علاقه زیادی به سهام توکن شده وجود ندارد.

Angle Protocol اخیراً اولین یورو با بازدهی پایدار خود را با bC3M، یک ETF اوراق بهادار یورویی، راه‌اندازی کرد. به طور مشابه، Backed سه محصول یورو را به عنوان بخشی از کارنامه مالی خود عرضه کرده است. لوی افزود: «ما در مرحله بعدی به استرلینگ و ETF واقعی برزیل نگاه می کنیم.

اسناد خزانه داری ایالات متحده

در ماه‌های اخیر، ارزش اوراق بهادار خزانه‌داری، اوراق قرضه و بازارهای پولی ایالات متحده به ۶۸۵ میلیون دلار رسیده است. جذابیت خزانه‌داری‌های توکن‌شده ایالات متحده در میان علاقه‌مندان به دارایی‌های دیجیتال افزایش یافته است، به‌ویژه از آنجایی که سود اوراق خزانه‌داری ایالات متحده، که به طور گسترده به عنوان نرخی بدون ریسک در نظر گرفته می‌شود، بر بازدهی ارائه‌شده توسط اکثر سرویس‌های DeFi سایه انداخته است.

تنها در سال ۲۰۲۳، بازار شاهد حضور چندین بازیگر جدید از جمله OpenEden، Ondo Finance و Maple Finance بوده است که هر کدام بلوک های خاص خود را برای سرمایه گذاران باتجربه، شرکت های دارایی دیجیتال و سازمان های مستقل غیرمتمرکز دارند. ما زنجیره محوری را اعلام می کنیم. محصولات خزانه داری

با توجه به این روندهای به سرعت در حال ظهور، محققان مدیریت ثروت خصوصی Bernstein پیش بینی می کنند که تا سال ۲۰۲۸، تقریباً ۲٪ از عرضه پول جهانی (از طریق استیبل کوین ها و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی) توکن خواهد شد. ما معتقدیم ارزش این بخش می تواند به ۵ تریلیون دلار برسد.

کسب و کار توکن سازی UBS و JP Morgan

در اوایل این ماه، غول‌های بانکی UBS و JPMorgan پیشرفت چشمگیری در توکن‌سازی دارایی‌ها داشتند و پلتفرمی را اعلام کردند که تعامل یکپارچه بین دارایی‌های مالی سنتی و فناوری بلاک چین را تسهیل می‌کند. به عنوان مثال، UBS یک پایلوت زنده یک صندوق سرمایه متغیر توکن شده (VCC) به نام Project Guardian به رهبری بانک مرکزی سنگاپور را اعلام کرد.

این ابتکار بخشی از چتر گسترده تر VCC است و هدف آن آوردن انواع دارایی های دنیای واقعی به بلاک چین است. مدیریت دارایی UBS در حال حاضر یک پایلوت کنترل شده از صندوق بازار پول توکن شده را از طریق سرویس توکنیزاسیون داخلی UBS خود اجرا می کند و روی فعالیت هایی مانند بازخرید و اشتراک صندوق کار می کند.

به گفته توماس کایگی، رئیس مدیریت دارایی UBS برای سنگاپور و آسیای جنوب شرقی، این پروژه گامی اساسی در رمزگشایی پیچیدگی های توکن سازی صندوق، افزایش نقدینگی بازار و دسترسی مشتریان است. او می گوید که مشتاقانه منتظر آن است.

جی‌پی مورگان پلتفرم توکن‌سازی مبتنی بر بلاک چین، شبکه وثیقه توکن‌شده (TCN) را با غول مدیریت دارایی بلک راک به عنوان اولین مشتری خود راه‌اندازی کرده است. این پلت فرم برای تبدیل دارایی های سنتی به همتایان دیجیتالی آنها طراحی شده است و اولین تراکنش خود را با تبدیل سهام بازار پول به توکن های دیجیتال انجام داد.

در این معامله پیشگام بین جی پی مورگان و بلک راک، دارایی های منتقل شده به بانک بارکلیز به عنوان وثیقه برای معاملات مشتقه خارج از بورس بین این دو شرکت عمل کرد.

TCN اولین آزمایش داخلی خود را در ماه مه ۲۰۲۲ انجام داد و اکنون دارای یک خط لوله در حال رشد سریع از مشتریان و تراکنش ها با هدف تسریع پرداخت های سنتی در بلاک چین است. در بیانیه ای، تایرون روبان، رئیس دارایی دیجیتال Onyx در JPMorgan، بر توانایی پلتفرم برای آزاد کردن سرمایه ای که می تواند به عنوان وثیقه برای معاملات در حال انجام استفاده شود و در نتیجه کارایی را افزایش می دهد، تاکید کرد.

حرکات قابل توجه تر در فضا

Untangled Finance، بازاری برای RWA توکن شده، اخیراً یک تزریق سرمایه خطرپذیر ۱۳.۵ میلیون دلاری به رهبری Fasanara Capital مستقر در لندن دریافت کرد تا اعتبار خصوصی توکن شده را به بلاک چینی که در بالا راه اندازی شد، منتقل کند.

انتظار می‌رود این پلتفرم از طریق پروتکل قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای Chainlink به اکوسیستم‌های اتریوم و Polygon گسترش یابد و از ۵۵۰ میلیون دلار اعتبارات خصوصی فعلی روی ریل‌های DeFi برای نزدیک شدن به ارزش ۱ تریلیون دلاری بازار اعتبار خصوصی استفاده کند.

علاوه بر این، در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، شرکت مدیریت دارایی WisdomTree، علاوه بر صندوقی که در اوایل سال جاری با موفقیت راه اندازی شد، ۹ صندوق توکن دیجیتالی را اعلام کرد. این بودجه به عامل انتقال اجازه می دهد تا رکورد ثانویه سهام در بلاک چین Stellar یا Ethereum را حفظ کند.

مجله: فراتر از رمزنگاری: مدارک دانش صفر پتانسیل را از رای دادن به امور مالی نشان می دهد

در فوریه ۲۰۲۳، بانک مرکزی هنگ کنگ اولین اوراق قرضه سبز توکن شده ۱۰۰ میلیون دلاری یا اوراق قرضه سرمایه گذاری پایدار خود را منتشر کرد. در همین حال، در ماه آوریل، بانک سرمایه گذاری فرانسوی Credit Agricole CIB و بانک سوئدی SEB توافق کردند که یک پلت فرم مبتنی بر بلاک چین برای اوراق قرضه توکن شده توسعه دهند.

در نهایت، در ۸ سپتامبر، فدرال رزرو ایالات متحده یک مقاله کاری جامع را منتشر کرد که در آن به توکن سازی دارایی ها و دارایی های موزون ریسک پرداخته بود. به طور خلاصه، این سند بیان می‌کند که توکن‌سازی استیبل‌کوین شامل پنج بلوک ساختمانی اساسی است: یک بلاک چین، یک دارایی مرجع، یک روش ارزش‌گذاری، نگهبانی یا نگهداری، و یک روش بازخرید. Masu.

بنابراین، از آنجایی که افراد، بازیگران کلیدی بازار و سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتر به درک مزایای فنی و مالی عظیمی که RWA توکن‌شده دارد، ادامه می‌دهند، می‌بینیم که این بازار هنوز نوپا چگونه تکامل می‌یابد. دیدن چگونگی تکامل و رشد آن جالب خواهد بود.

نویسنده: Shiraz Jagati
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا