اخبار ارز دیجیتال

استلار و PwC از چارچوبی برای قضاوت در مورد پروژه های بلاک چین در بازارهای نوظهور رونمایی کردند.

بنیاد توسعه استلار روشی را برای تعیین اثربخشی پروژه های Web3 در کلمبیا، آرژانتین، کنیا، فیلیپین و سایر بازارهای در حال توسعه منتشر کرده است.

بنیاد توسعه استلار، توسعه‌دهنده شبکه استلار، چارچوبی را برای گنجاندن مالی برای تعیین اثربخشی پروژه‌های بلاک چین در بازارهای نوظهور منتشر کرده است. این چارچوب با همکاری مشاوران PricewaterhouseCoopers International (PwC) توسعه یافته است و در مقاله سفید منتشر شده در ۲۵ سپتامبر توضیح داده شده است.

با استفاده از این چارچوب، تیم به این نتیجه رسید که راه حل های پرداخت بلاک چین کارمزدها را به زیر ۱ درصد کاهش داده و دسترسی به محصولات مالی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. آنها همچنین دریافتند که محصولات بلاک چین سرعت پرداخت را افزایش می دهند و به کاربران کمک می کنند تا از تورم جلوگیری کنند.

پارامترهای چارچوب شمول مالی. منبع: Stellar, PwC.

برخی از توسعه دهندگان بلاک چین ادعا می کنند که محصولات آنها می تواند “شمولیت مالی” را افزایش دهد. به عبارت دیگر، محصولات آنها می تواند به افراد بدون بانک ساکن در کشورهای در حال توسعه خدمت کند. طرح این ادعا راه موثری برای به دست آوردن بودجه برای برخی از پروژه های Web3 بوده است. برای مثال، صندوق بین‌المللی اورژانس کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) هشت پروژه بلاک چین را فهرست می‌کند که تاکنون بر اساس این ایده به تامین مالی کمک کرده است.

با این حال، Stellar و PwC در مقاله خود استدلال کردند که بدون چارچوبی برای ارزیابی پروژه هایی که برای موفقیت نیاز دارند، ممکن است نتوانند شمول مالی را تقویت کنند. آنها گفتند: “همانند هر نوآوری تکنولوژیکی، نیاز به حاکمیت قوی و اصول طراحی مسئولانه کلید اجرای موفقیت آمیز است.”

برای تسهیل این حکمرانی، دو تیم چارچوبی را برای تعیین اینکه آیا یک پروژه احتمالاً مشمولیت مالی را ارتقا می‌دهد یا خیر پیشنهاد کردند. این چارچوب از چهار پارامتر تشکیل شده است: دسترسی، کیفیت، اعتماد و استفاده. هر یک از این پارامترها بیشتر به زیر پارامترها تقسیم می شوند. برای مثال، «دسترسی» بیشتر به مقرون به صرفه بودن، اتصال و سهولت شروع تقسیم می‌شود.

هر شرح زیر پارامتر شامل یک روش اندازه گیری پیشنهادی است. به عنوان مثال، Stellar و PwC “تعداد CICO” را فهرست می کنند. [cash in/cash out] یکی از راه‌های اندازه‌گیری شاخص‌های «اتصال»، اندازه‌گیری مکان در محدوده جمعیت هدف مربوطه است. هدف از این کار این است که پروژه‌ها را قادر می‌سازد تا به جای تکیه بر حدس و گمان، تأثیر را به صورت علمی اندازه‌گیری کنند.

این تیم همچنین یک فرآیند ارزیابی چهار مرحله ای را پیشنهاد کرد که پروژه ها باید برای رسیدگی به مسائل مربوط به شمول مالی از آن عبور کنند. اولین قدم در یک پروژه، شناسایی راه حل، مخاطبان هدف و حوزه های قضایی مربوطه است. مرحله ۲ شامل شناسایی موانعی است که مخاطبان هدف شما را از دریافت خدمات مالی باز می دارند. در فاز ۳، باید از “نمودارهای سطح و راهنمایی” برای شناسایی بزرگترین موانع ورود کاربر استفاده کنید. و در مرحله آخر باید راهکاری برای «اولویت بندی پارامترهای کلیدی» برای استفاده مؤثرتر از وجوه اجرا شود.

مراحل اجرای چارچوب شمول مالی منبع: Stellar, PwC.

با استفاده از این چارچوب، تیم حداقل دو راه‌حل بلاک چین را شناسایی کرد که در تقویت شمول مالی مؤثر بوده است. اولین مورد پرداخت است. بر اساس مطالعه ۱۲ برنامه کاربردی فعال در کلمبیا، تیم تحقیقاتی دریافت که در حالی که برنامه های مالی سنتی به طور متوسط ​​بین ۲.۷٪ تا ۳.۵٪ برای انتقال بین ایالات متحده و بازارهای مورد مطالعه هزینه می گیرند، ما مبتنی بر بلاک چین متوجه شدیم که هزینه های راه حل کمتر است. بیش از ۱ درصد آرژانتین، کنیا و فیلیپین. آنها دریافتند که این برنامه ها با در دسترس قرار دادن پرداخت های الکترونیکی برای افرادی که به آنها دسترسی ندارند، دسترسی را افزایش می دهند.

دومین راه حل موثری که پیدا کردند صرفه جویی بود. این تیم استدلال کرد که برنامه stablecoin آرژانتین به کاربران اجازه می دهد تا در دارایی های دیجیتال مقاوم در برابر تورم سرمایه گذاری کنند و به آنها کمک می کند از ثروتی که در غیر این صورت از دست می رفت محافظت کنند.

مربوط: نامزد ریاست جمهوری آرژانتین از CBDC می خواهد که تورم فوق العاده را “حل” کند

شبکه Stellar در خط مقدم قابلیت های پرداخت در بازارهای مالی ضعیف بوده است. در ماه دسامبر، برنامه ای را برای کمک به موسسات خیریه در توزیع بودجه برای حمایت از پناهندگان اوکراینی که از جنگ فرار می کنند، اعلام کرد. در ۲۶ سپتامبر، این شرکت اعلام کرد که با Moneygram برای توسعه یک کیف پول رمزنگاری غیرقانونی که می تواند در بیش از ۱۸۰ کشور استفاده شود، همکاری می کند. با این حال، برخی از کارشناسان مالی و مالی از استفاده از ارزهای دیجیتال در بازارهای نوظهور انتقاد کرده اند. به عنوان مثال، مقاله ای که توسط بانک تسویه بین المللی در ۲۲ آگوست منتشر شد، ادعا کرد که ارزهای مجازی “ریسک های مالی” را در اقتصادهای بازار نوظهور افزایش داده اند.

نویسنده: Tom Blackstone
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا