🚨 اخبار ارز دیجیتال

رشد سریع پلتفرم مشتقات استیکینگ مایع اتریوم متمرکز بر DeFi باعث افزایش ابروها می شود


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

استفاده از ETH در DeFi به دلیل افزایش سهام در حال کاهش است، اما رشد سریع LSDfi می‌تواند بازار صعودی را تسریع کند.

به گفته تحلیلگران گلس‌نود، فعالیت دی‌فای اتر (ETH) در بازار نزولی در حال کاهش است و این بخش با رقابت بیشتری از پاداش سهام ۴ درصدی سالانه اتریوم مواجه است. اما روایت DeFi حول یک توکن مشتقات سهامداری مایع (LSD) ساخته شده است که می تواند فعالیت شبکه اتریوم را احیا کند.

بر اساس گزارش اخیر Glassnode، سهم گاز مصرفی توسط پروتکل‌های DeFi از ۳۴ درصد در سال ۲۰۲۰ به ۸ درصد به ۱۶ درصد کاهش یافته است و NFTها بیشترین سهم را با ۲۵ تا ۳۰ درصد به خود اختصاص داده‌اند.

استفاده از گاز اتریوم بر اساس نوع تراکنش سس: گره شیشه ای

شاخص قیمت مبتنی بر عرضه دی‌فای گلس‌نود (به دلار و اتریوم) از اوایل سال ۲۰۲۱ ۹۰ درصد کاهش یافته است.

به اصطلاح DeFi “تراشه آبی”. این نشان‌دهنده سبدی از توکن‌های حاکمیتی از پروتکل‌های معروف DeFi مانند Uniswap (UNI)، MakerDAO (MKR)، Aave (AAVE)، Compound (COMP)، Balancer (BAL) و SushiSwap است. (SUSHI) 88 درصد از ارزش بازار خود را از بالاترین سطح تاریخ خود یعنی ۴۵ میلیارد دلار در می ۲۰۲۱ از دست داده است.

عملکرد قیمت توکن های ETH و DeFi.منبع: Glassnode

توکن‌های تراشه آبی DeFi در طول روند صعودی بازار صعودی بازار، عملکرد کمتری نسبت به ETH داشته‌اند و افت شدیدتری نسبت به ETH در طی «نزولی در بازار نزولی» تجربه کرده‌اند. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که بازدهی ETH در حال حاضر ۴ درصد است، این به عنوان «نرخ مانع جدیدی است که بازده توکن‌ها باید از آن عبور کند». این بازده نشان دهنده یک نرخ معیار برای سرمایه گذاران اتریوم است.

در حال حاضر، پروتکل‌های وام‌دهی اصلی مانند Aave و Compound بازدهی ۲ تا ۳ درصدی را در استیبل کوین و وام اتر ارائه می‌کنند. علاوه بر این، پروتکل‌های DeFi مانند Aave و Compound خطرات قرارداد هوشمند را نیز به همراه دارند که توسط اعتبارسنجی‌های اثبات سهام (PoS) حذف می‌شوند.

محبوبیت Staking در بین سرمایه گذاران اتریوم افزایش یافته است، به خصوص پس از ارتقاء Shapella در آوریل ۲۰۲۳، که امکان بازخرید قراردادهای سهام را فراهم کرد.

تا پایان ماه می، کاربران اتریوم ۲۱.۶۳ میلیون اتریوم به ارزش ۴۰.۰۲۱ میلیارد دلار سهام داشتند که نشان دهنده ۱۸٪ از کل عرضه اتریوم است.

پلتفرم های LSD مانند Lido و Rocket Pool یک سوم این بازار بزرگ را به خود اختصاص داده اند. این برنامه ها یک نمایش توکن شده از ETH سهامدار را ارائه می دهند و به سرمایه گذاران اجازه می دهند بدون به خطر انداختن نقدینگی به بازده سهام دسترسی داشته باشند.

روند رو به رشدی در بین سرمایه گذاران اتریوم برای استفاده از LSD-fi یا LSD-Financialization وجود دارد که هدف آن استفاده از نقدینگی ارائه شده توسط توکن های LSD در برنامه های DeFi است.

مربوط: LSD برای DeFi: Tenet، LayerZero Partners Drive Cross-Chain Liquid Staking Adoption

آیا LSDfi می تواند راه حل باشد؟

اساسا، LSDfi از نقدینگی رمز LSD برای DeFi، از جمله پروتکل های وام دهی و نقدینگی مبادله، برای ارائه بازدهی بالاتر استفاده می کند. LSDfi می تواند فعالیت DeFi را احیا کند، با توجه به مقدار قابل توجهی از ETH که روی پلتفرم های LSD شرط بندی شده است.

بر اساس گزارش داشبورد تجزیه و تحلیل Dune، تحلیلگر داده Defimochi، کل ارزش قفل شده (TVL) پروتکل LSDfi به ۴۱۱ میلیون دلار رسیده است که افزایش شدیدی از اواسط ماه مه نشان می دهد. نام های محبوب در این فضا عبارتند از Pendle Finance، Lybra Finance، Curve Finance و Alchemix Protocol.

مقدار کل LSDfi قفل شده است.منبع: Dune

کرب فایننس، بزرگترین صرافی استیبل کوین در بازار، نقدینگی بیش از ۱.۵ میلیارد دلار در توکن های LSD دارد. Curve همچنین استخراج crvUSD استیبل کوین بیش از حد وثیقه شده را با استفاده از توکن sfrxETH سهامدار پروتکل Frax به عنوان وثیقه فعال کرده است.

پروتکل های جدیدتری مانند Lybra Finance و Pendle Finance که به دنبال اهرم نقدینگی ارائه شده توسط توکن های LSD هستند نیز در حال محبوب شدن هستند.

مشابه آنچه قبلاً در مورد DeFi اتفاق افتاد، برنامه‌های کاربردی جدید می‌توانند با تسهیل استخراج نقدینگی توکن حاکمیتی برای سپرده‌گذاران اولیه، از نقدینگی توکن LSD استفاده کنند.

در حالی که این پروتکل‌ها ممکن است مزایای کمی برای برخی از کاربران داشته باشند، این پروتکل‌ها دارای خطرات قرارداد هوشمند و پتانسیل کشیدن فرش هستند که با مزایای بالایی که LSDfi ارائه می‌دهد همراه است.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر گونه سرمایه گذاری یا حرکت تجاری مستلزم ریسک است و خوانندگان باید قبل از هر تصمیمی تحقیقات خود را انجام دهند.

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و همچنین نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Nivesh Rustgi

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا