🚨 اخبار ارز دیجیتال

هدف توکن های سهام خصوصی افزایش نقدینگی، شفافیت و دسترسی است


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

علی‌رغم برخی نگرانی‌ها، توکن‌سازی چگونگی دسترسی سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی و نهادی به بازار سهام خصوصی را ساده‌تر می‌کند.

همانطور که پارادایم رو به رشد فناوری بلاک چین به تکامل خود ادامه می دهد، بسیاری از کلاس های دارایی منحصر به فرد شروع به ورود به جریان اصلی می کنند. توکن‌های سهام خصوصی یکی از این محصولات هستند که به‌عنوان نمایش دیجیتالی مالکیت در سرمایه‌گذاری‌های سهام خصوصی که توسط یک دفتر کل توزیع شده ارائه می‌شوند، عمل می‌کنند.

این توکن ها مالکیت جزئی، افزایش نقدینگی و مدیریت ساده دارایی های سهام خصوصی را امکان پذیر می کنند. آنها از طریق فرآیندی به نام توکن سازی ایجاد می شوند. این شامل تبدیل دارایی های دنیای واقعی به توکن های دیجیتالی است که می توانند در پلتفرم های مختلف خریداری، فروخته یا معامله شوند.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که دارایی های سهام خصوصی و صندوق های تامینی به احتمال زیاد در آینده نزدیک توکن می شوند. این مطالعه مدیران صندوق در فرانسه، اسپانیا، آلمان، سوئیس و بریتانیا را مورد بررسی قرار داد که تقریباً ۵۴۶.۵ میلیارد دلار از کل دارایی‌های تحت مدیریت را مدیریت می‌کردند و ۷۳ درصد از شرکت‌کنندگان دارایی‌های سهام خصوصی را به عنوان نشانه‌های مهم گزارش کردند. معلوم شد که ما این تحول را به عنوان به احتمال زیاد اول دیده می شود .

علاوه بر این، مجمع جهانی اقتصاد تخمین می‌زند که تا سال ۲۰۲۷ می‌توان تا سال ۲۰۲۷ تا ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را از طریق فناوری دفتر کل توزیع‌شده ذخیره و مبادله کرد، و متولی ارزهای دیجیتال Finoa گزارش می‌دهد که ارزش بازار توکن‌سازی شده می‌تواند تا همان سال به ۲۴ تریلیون دلار برسد. .

در نتیجه، اکثر مدیران صندوق (۹۳٪) کمبود ذاتی نقدینگی، شفافیت و دسترسی را در مقایسه با کلاس‌های دارایی سنتی گزارش می‌کنند که باعث می‌شود طبقات دارایی جایگزین مانند سهام خصوصی سرمایه‌گذاری در توکن‌ها داشته باشند. که من هدف تغییر خواهم بود.

پیشنهادات اقتصادی برای توکن های سهام خصوصی

یکی از جذاب ترین جنبه های توکن های سهام خصوصی، پتانسیل آنها برای افزایش نقدینگی است.

به طور سنتی، سرمایه‌گذاری‌های سهام خصوصی با دوره‌های قفل طولانی و فرصت‌های خروج محدود مواجه شده‌اند، که آنها را برای برخی از سرمایه‌گذاران غیرجذاب می‌کند.

این سطح جدید نقدینگی نه تنها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا راحت‌تر وارد موقعیت‌ها و خارج شوند، بلکه ارزش دارایی‌های غیر نقدشونده را نیز باز می‌کند و آنها را برای طیف وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران جذاب‌تر می‌کند.

اخیراً: آیا برنامه بایدن برای مالیات بر استخراج کریپتو بر انتشار گازهای گلخانه ای کاهش می دهد؟ منتقدان می گویند نه

علاوه بر افزایش نقدینگی، توکن‌های سهام خصوصی شفافیت بیشتری را در صنعت غیرشفاف تاریخی ارائه می‌کنند. استفاده از فناوری بلاک چین زیربنای این توکن ها، ردیابی عمومی مالکیت و تراکنش ها را امکان پذیر می کند و به سرمایه گذاران دید شفافی از دارایی های اساسی در زمان واقعی می دهد. این سطح از شفافیت به ایجاد اعتماد و اعتبار در فضای سهام خصوصی کمک می کند و خطرات مرتبط با تقلب و سوء مدیریت را کاهش می دهد.

علاوه بر این، این توکن‌ها دسترسی به بازار سهام خصوصی را دموکراتیک کرده و موانع ورود سرمایه‌گذاران خرد را از بین خواهند برد. اجازه دادن به سرمایه گذاران برای خرید سهم مالکیت جزئی در یک شرکت یا صندوق خصوصی، یک فرصت سرمایه گذاری کوچک ایجاد می کند و به طیف وسیع تری از افراد اجازه می دهد تا در رشد شرکت خصوصی مشارکت کنند. این دموکراتیک کردن دسترسی نه تنها سبدهای سرمایه گذاری را متنوع می کند، بلکه با سرازیر شدن سرمایه بیشتر به بخش خصوصی، نوآوری و رشد اقتصادی را تقویت می کند.

نیکولای دنیسنکو، یکی از بنیانگذاران بانک نئودیجیتال سوئیسی برایتی و مهندس پیشین باطن پیشین در Revolut، در مصاحبه با کوین تلگراف به مزایای فوق الذکر توکن سازی سهام خصوصی اشاره کرد. با این حال، او گفت: “عواملی وجود دارد که به طور بالقوه می تواند رشد و پذیرش توکن های سهام خصوصی را محدود کند. یکی از عوامل کلیدی محیط نظارتی است که هنوز در بسیاری از حوزه های قضایی در حال تغییر است. اطمینان از رعایت قوانین اوراق بهادار و مبارزه با پولشویی. مقررات می تواند یک چالش باشد.»

تحولات اخیر فضای اطراف

سرمایه‌گذاران خطرپذیر مشتاق تأمین مالی فناوری بلاک چین برای متحول کردن بخش بانکی بوده‌اند، اما در پذیرش آن در عملیات‌های خود تردید بیشتری دارند. با این حال، به نظر می رسد ابتکارات اخیر برای نمادسازی وجوه خصوصی نشان دهنده تغییر عمده در این طرز فکر است.

به عنوان مثال، پیر موریس، سابقاً مدیر اجرایی فناوری سهام خصوصی در PwC و مدیر اجرایی استراتژی M&A در گروه کارلایل، اخیراً Nemesis Technologies را تأسیس کرده است. این شرکت در حال توکن کردن یک صندوق ۵۰۰ میلیون دلاری است که در Securitize، یک پلت فرم صدور امنیت دیجیتال و انطباق، در دسترس خواهد بود. این فرآیند، سهام صندوق را به توکن‌های دیجیتالی تبدیل می‌کند که می‌توانند توسط سرمایه‌گذاران آمریکایی و ژاپنی در پلتفرم اوراق بهادار Securitize، Securitize Markets، معامله شوند.

موریس در مصاحبه اخیر خود بر اهمیت توکن سازی برای آینده سرمایه گذاری های جایگزین تاکید کرد و برخی از مزایای مشارکت های محدود را برجسته کرد. به عنوان مثال، سرمایه گذاران در صندوق نمسیس پس از چهار سال می توانند توکن را معامله کنند و نقدینگی سریع تری نسبت به مدل های سنتی ارائه کنند. علاوه بر این، ماهیت دیجیتالی توکن، تقسیم و فروش به سایر سرمایه گذاران را در مقایسه با بازارهای ثانویه سنتی ساده می کند.

سایر شرکت‌های برجسته مانند KKR، Apollo، Hamilton Lane، Backed و Partners Group نیز وارد جنبش توکن‌سازی سهام خصوصی شده‌اند. به طور خاص، Backed اخیراً BACD را معرفی کرد، یک توکن سهام خصوصی مبتنی بر استانداردهای امنیتی ERC-1400.

این شرکت ادعا می کند که قابلیت های این توکن شامل سرعت پرداخت سریع تر، انطباق خودکار از طریق قراردادهای هوشمند، تجارت ۲۴/۷ و افزایش شفافیت است. توکن‌های BACD مالکیت سهام خصوصی را نشان می‌دهند و به عنوان توکن‌های ابزار برای مبادله و پرداخت عمل می‌کنند.

توکن سازی دارایی های سنتیمنبع: Bain & Company

در نهایت، به نظر می‌رسد که پذیرش اولیه توکن‌سازی توسط سهام خصوصی عمدتاً ناشی از تمایل به گسترش پایگاه سرمایه‌گذار آن است. توکن‌ها دسترسی سرمایه‌گذاران خرد به سهام خصوصی را آسان‌تر می‌کنند. به گفته کارلوس دومینگو، مدیرعامل Securitize، ارائه توکن های دیجیتال می تواند به شرکت های PE اجازه دهد تا با ۱۳.۶ میلیون سرمایه گذار معتبر که تنها در ایالات متحده ۷۵ تریلیون دلار را مدیریت می کنند، تعامل داشته باشند.

اشکال بالقوه

از آنجایی که چارچوب قانونی و نظارتی پیرامون دارایی‌های توکن‌شده به تکامل خود ادامه می‌دهد، عدم اطمینان احتمالی، شرکت‌های سهام خصوصی و سرمایه‌گذاران را مجبور می‌کند که فرآیند توکن‌سازی را طی کنند و از مقررات محلی و بین‌المللی پیروی کنند.

علاوه بر این، بازار معاملات دارایی‌های سهام خصوصی توکن‌شده هنوز در مراحل نسبتاً اولیه خود است، حجم معاملات را محدود می‌کند و نقدینگی این توکن‌ها را در مقایسه با کلاس‌های دارایی معتبرتر و نقدشونده‌تر کاهش می‌دهد. احتمالاً وجود دارد.

امنیت فنی، مانند ثبات فناوری بلاک چین زیربنایی، برای اجرای موفقیت آمیز سهام خصوصی توکن شده ضروری است. شبکه های بلاک چین ممکن است در برابر هک، خرابی سیستم یا سایر خطرات فنی که می تواند یکپارچگی و ارزش دارایی های توکن شده را به خطر بیندازد، آسیب پذیر باشد.

علاوه بر این، برای اینکه سهام خصوصی توکن شده به پتانسیل کامل خود برسد، باید به طور گسترده توسط بازار پذیرفته شود، که نیاز به مشارکت شرکت های سهام خصوصی، سرمایه گذاران و سایر سهامداران دارد. نیاز به حمایت زیادی دارد.

دارایی‌های سهام خصوصی توکن‌شده ممکن است با شک و تردید سرمایه‌گذاران بالقوه روبرو شوند که فناوری بلاک چین و توکن‌سازی را با نوسانات و غیرقابل پیش‌بینی بودن ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین (BTC) مرتبط می‌کنند. ممکن است برای غلبه بر این خطر شهرت به آموزش و تلاش های بازاریابی گسترده ای نیاز باشد.

توکن کردن سهام خصوصی می‌تواند عوارض بیشتری ایجاد کند، به‌ویژه برای سرمایه‌گذارانی که با دارایی‌های دیجیتال، فناوری بلاک چین یا فرآیند تجارت و مدیریت دارایی‌های توکن‌شده آشنا نیستند.

در نهایت، در حالی که فناوری بلاک چین می‌تواند امنیت را افزایش دهد، ذخیره و مدیریت دارایی‌های دیجیتال به اقدامات امنیتی سختگیرانه برای محافظت در برابر هک، فیشینگ و سایر تهدیدات سایبری و شرکت‌های سهام خصوصی و سرمایه‌گذاری نیاز دارد، این می‌تواند خطرات و چالش‌های جدیدی را برای خانه شما به همراه داشته باشد.

از نظر دنیسنکو براییتی، این توکن ها می توانند تأثیر قابل توجهی بر نقدینگی و نوسانات بازار داشته باشند. در حالی که افزایش نقدینگی ممکن است به نفع برخی سرمایه گذاران باشد، می تواند منجر به افزایش نوسانات بازار نیز شود.

این می‌تواند بر سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی و نهادی تأثیر بگذارد که برای تغییرات ناگهانی قیمت آماده نیستند. برای کاهش این ریسک، ایجاد یک بازار ثانویه قوی با مکانیسم‌های مدیریت ریسک مناسب و آموزش سرمایه‌گذاران در مورد ریسک‌ها و پاداش‌های بالقوه مرتبط با توکن‌های سهام خصوصی ضروری است.

دنیسنکو در پایان گفت: “مشکل این است که داشتن یک بازار ثانویه کنترل نشده بهترین سناریو برای شرکت نیست زیرا کاهش نوسانات و تایید DAO را دشوارتر می کند.”

اخیر: مشکل جعبه سیاه هوش مصنوعی: چالش ها و راه حل ها برای آینده ای شفاف

علیرغم این معایب، مزایای بالقوه توکن کردن سهام خصوصی قابل توجه است. همانطور که فناوری و محیط نظارتی به تکامل خود ادامه می دهند، این چالش ها ممکن است کاهش یا به طور کامل برطرف شوند.

نگاه به آینده

در حالی که مفاهیم اصلی فراگیر در توکن‌سازی لزوماً مجموعه گسترده‌ای از مشارکت‌کنندگان بالقوه بازار را برای سرمایه‌گذاران فراهم نمی‌کند، جذابیت اصلی پیرامون سهام خصوصی توکن‌سازی‌شده، محدود بودن آن است.

علاوه بر این، با افزایش سرعت توکن‌سازی در فضای سهام خصوصی، موسسات مالی معتبرتر احتمالاً این رویکرد نوآورانه را اتخاذ می‌کنند. با حمایت رهبران صنعت مانند KKR، Apollo، Hamilton Lane و Partners Group، جنبش توکن‌سازی موقعیت خوبی برای تغییر نحوه مدیریت و معامله سرمایه‌گذاری‌های سهام خصوصی دارد. بنابراین جالب خواهد بود که ببینیم این بازار نسبتاً اولیه چگونه در آینده به رشد خود ادامه می دهد.

نویسنده: Shiraz Jagati

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا