اخبار ارز دیجیتال

آموزش وام گرفتن در ارزهای دیجیتال

وام گرفتن در ارزهای دیجیتال به چه صورت است؟ برای آشنایی با پروسه وام دهی، نخست باید با مفهوم وام‌های رمزنگاری آشنا شوید. وام رمزنگاری فرآیند سپرده گذاری ارزهای دیجیتال است که در ازای پرداخت سود منظم به وام گیرندگان داده می‌شود.  پرداخت‌ها به شکل ارز دیجیتالی انجام می‌شود که معمولاً به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه واریز می‌شود. دو نوع اصلی از پلتفرم‌‌های وام ‌دهی وجود دارد: وام‌ دهنده‌های غیرمتمرکز کریپتو و وام دهندگان متمرکز.  هر دو این وام‌ها دسترسی به نرخ‌های بهره بالا، گاهی تا ۲۰ درصد سود سالانه (APY) را ارائه می‌دهند و  معمولاً از وام‌گیرندگان می‌خواهند که وثیقه‌ای برای دسترسی به وام‌های رمزنگاری ارائه کنند.

وام های رمزنگاری به چه صورت دریافت می شود؟

پلتفرم‌های وام‌ دهی ارزهای دیجیتال فرصت‌هایی را برای سرمایه‌ گذاران فراهم می‌کنند تا در برابر دارایی‌های رمزنگاری سپرده‌ شده وام بگیرند. پلتفرم‌های وام دهی ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر بسیار محبوب شدند و از آن زمان تا کنون تعداد پلتفرم‌های ارائه دهنده این خدمات افزایش یافته‌ است. وام‌های ارزهای دیجیتال دارای دو جزء می‌باشد: سپرده‌هایی که سود کسب می‌کنند و وام‌های ارز دیجیتال. حساب‌های سپرده مانند حساب بانکی عمل می‌کنند.  کاربران ارزهای دیجیتال را واریز می‌کنند و پلتفرم وام دهی تا ۸% APY (بسته به پلتفرم و ارز دیجیتال) به آن‌ها بهره می‌پردازد.

انواع وام های رمزنگاری

وام دهی

وام‌های رمزنگاری به کاربران امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال را در ازای کارمزد یا بهره قرض کنند. شما نیز به عنوان یکی از کاربران ارزهای دیجیتال می‌توانید در مدت زمان کوتاهی وام بگیرید و فقط با ارائه مقداری وثیقه شروع به سرمایه گذاری کنید. فرایند وام دهی ممکن است از طریق یک DApp وام دهی DeFi یا یک صرافی ارز دیجیتال باشد. هنگامی که وثیقه شما به زیر یک مقدار معین می‌رسد، برای جلوگیری از انحلال، باید آن را تا سطح مورد نیاز افزایش دهید. پس از بازپرداخت کامل وام به همراه کارمزد، وثیقه شما آزاد می‌شود.  انواع مختلفی از وام‌ ارز دیجیتال وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

وام‌های وثیقه ای

وام‌های وثیقه‌‌ای یکی از محبوب‌ترین انواع ارزهای دیجیتال هستند و نیاز به ارز دیجیتال سپرده گذاری شده دارند که به عنوان وثیقه برای وام استفاده می‌شود.  اکثر پلتفرم‌ها نیاز به وثیقه اضافی دارند، به این معنی که وام گیرندگان می‌توانند تنها تا درصد معینی از وثیقه سپرده شده (معمولا زیر ۹۰ درصد وام به ارزش) دسترسی داشته باشند.

وام‌های اعتباری کریپتو

برخی از پلتفرم‌ها به جای ارائه وام سنتی با مدت زمان از پیش تعیین شده، یک وام اعتباری ارز دیجیتال ارائه می‌دهند.  این یک نوع وام با وثیقه است که به کاربران اجازه می‌دهد تا درصد مشخصی از وثیقه سپرده شده را وام بگیرند، اما شرایط بازپرداخت مشخصی برای آن وجود ندارد و کاربران تنها بابت وجوه برداشت شده سود دریافت می‌کنند.

وام های بدون وثیقه

وام های بدون وثیقه در میان سرمایه گذارن کریپتو چندان محبوب نیستند، اما عملکردی مشابه وام‌های شخصی دارند.  وام گیرندگان باید درخواست وام را تکمیل کرده، احراز هویت و بررسی اعتبار خود را تکمیل کنند تا واجد شرایط دریافت این وام قرار بگیرند.

وام‌های آنی یا فلش

وام‌های آنی معمولاً در صرافی های رمزنگاری موجود هستند که در همان تراکنش قرض گرفته و بازپرداخت می‌شوند.  وام‌های آنی، وام‌های بسیار پرریسکی هستند که معمولاً برای استفاده از فرصت‌های آربیتراژ بازار استفاده می‌شوند، مانند خرید یک ارز دیجیتال مانند خرید بیت کوین یا اتریوم با قیمت پایین‌تر در یک معامله یا بازار و فروش آن دارایی با قیمت بالاتر در بازار یا معامله دیگر.

نحوه دریافت وام رمزنگاری

فرایند وام‌ دهی ارزهای دیجیتال معمولاً شامل سه طرف است: وام‌ دهنده، وام ‌گیرنده، و پلتفرم DeFi و  یا صرافی ارز دیجیتال.  در بیشتر موارد، وام گیرنده باید قبل از وام گرفتن هر ارز دیجیتالی، مقداری وثیقه سپرده کند.  در طرف دیگر وام، ممکن است یک قرارداد هوشمند داشته باشید که استیبل کوین‌ها را ضرب می‌کند یا پلتفرمی که از کاربر دیگری وام می‌دهد.

 • برای وام گرفتن در ارزهای دیجیتال، ابتدا باید درباره وام ‌دهندگان معتبر تحقیق کنید و وام‌ دهنده‌‌ای را انتخاب کنید که برای شما مناسب‌تر است. هر وام دهنده شرایط خاص خود را دارد که باید آن‌ها را به دقت مطالعه کنید.
 • برای شروع فرآیند درخواست، یک حساب کاربری با وام دهنده انتخابی خود ایجاد کنید و سپس فرآیند افتتاح حساب از جمله تأیید موجودی و هویت رمزنگاری خود را تایید کنید.
 • برخی از پلتفرم‌های وام دهی ممکن است از شما بخواهند که یک کیف پول با وثیقه خود در سایت باز کنید تا فرآیند دریافت وام را آغاز کنید.
 • در مرحله بعد، می‌توانید نوع وام مورد نظر خود را با LTV ، مبلغ وام و مدت بازپرداخت خود انتخاب کنید.
 • با مشاهده قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های و پلتفرم‌های وام دهی مختلف، همچنین می‌توانید نوع ارز وام خود را انتخاب نمایید.
 • پس از تایید این مراحل توسط پلتفرم، وام شما آماده برداشت می‌باشد.

مزایای وام های رمزنگاری

در مقایسه با وام‌های تضمین شده سنتی، وام‌های رمزنگاری دارای ویژگی‌های منحصر به ‌فردی هستند که می‌تواند آن‌ها را برای برخی از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال جذاب‌تر کند. در ادامه به برخی از ویژگی‌های وام ارز دیجیتال اشاره کرده‌ایم.

 • نرخ بهره پایین: وام‌های رمزنگاری جایگزین ارزانی برای وام های شخصی و کارت‌های اعتباری هستند و اغلب می‌توانید این وام‌ها را با نرخ بهره زیر ۱۰ درصد دریافت کنید.
 • مبلغ وام بر اساس ارزش دارایی است: در بسیاری از موارد، شما می توانید تا ۵۰ درصد از ارزش پرتفوی خود را وام بگیرید، اما این مبلغ برای برخی از مبادلات تا ۹۰ درصد قابل افزایش است.
 • انتخاب ارز وام: بسته به نوع پلتفرم، می‌توانید وجوه وام را به صورت دلار یا ارزهای دیجیتال دیگر انتخاب کنید. با توجه به نوسانات بازار و بیشتر سکه‌ها و ثابت بودن قیمت تتر، بهتر است تتر را به عنوان ارز وام خود انتخاب کنید.
 • بدون بررسی اعتبار: پلتفرم‌ها و صرافی‌های وام‌ دهی ارزهای دیجیتال معمولاً هنگام درخواست، بررسی اعتباری انجام نمی‌دهند، که این ویژگی وام‌های رمزنگاری را به یک گزینه تأمین مالی فوق ‌العاده جذاب برای افرادی با اعتبار ضعیف یا بدون سابقه اعتباری تبدیل می‌کند.

نکاتی که باید قبل از دریافت وام رمزنگاری به آن‌ها توجه کنید!

با استفاده از یک پلتفرم وام‌ دهی قابل اعتماد و دارایی‌های پایدار به عنوان وثیقه، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی وام ارز دیجیتال خود را دریافت کنید. اما بهتر است قبل از اقدام به این کار، به نکاتی در این رابطه توجه کنید.

 1. ریسک‌های واگذاری دارایی‌های دیجیتال خود را در نظر بگیرید؛ به محض اینکه سکه‌ها از کیف پول شما خارج می‌شوند، باید به شخص دیگر و یا یک قرارداد هوشمند اعتماد کنید تا آنها را مدیریت کند. پروژه‌ها می‌توانند هدف هک و کلاهبرداری باشند و در برخی موارد، سکه‌های شما ممکن است فوراً برای برداشت در دسترس قرار نگیرد.
 2. شرایط بازار را در نظر بگیرید؛ ممکن است سکه‌های شما برای مدت معینی قفل شوند و واکنش نشان دادن به رکود بازار کریپتو را غیرممکن کند.  وام دادن یا وام گرفتن با یک پلتفرم جدید نیز می‌تواند ریسک بیشتری داشته باشد، بنابراین بهتر است صبر کنید تا اعتماد بیشتری ایجاد کند.
 3. شرایط و ضوابط وام را به دقت مطالعه کنید؛ انتخاب‌های زیادی در مورد محل گرفتن وام وجود دارد.  شما باید به دنبال نرخ بهره بهتر و شرایط و ضوابط مطلوب باشید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا