🚨 اخبار ارز دیجیتال

صندوق بین المللی پول طراحی CBDC را در زمینه بانکداری اسلامی بررسی می کند، برخی از خطرات را در حال افزایش می یابد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

نقدینگی ارز دیجیتال بانک مرکزی و ارز خارجی متفاوت از آنچه در قوانین اسلامی پیش بینی می شود کار خواهد کرد.

مطالعه ای که توسط International Monetary منتشر شد نشان داد که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs)، حتی اگر برای این کار طراحی نشده باشند، سرعت ارز، واسطه گری زدایی، نوسانات ذخیره بانکی، جایگزینی ارز و سرمایه را کاهش می دهند. جریان تغییر می کند سرمایه. پیامدهای ناخواسته CBDC را می توان به طور خاص در سیستم بانکداری اسلامی احساس کرد.

نظام مالی اسلامی کمتر از ۲ درصد از منابع مالی جهانی را تشکیل می دهد، اما در ۳۴ کشور وجود دارد و از نظر سیستمی در ۱۵ حوزه قضایی مهم است. تنها دو کشور ایران و سودان دارای سیستم بانکداری کاملا اسلامی هستند. بر اساس این مقاله، ده کشور با حضور مالی اسلامی، از جمله ایران، در حال حاضر در حال بررسی CBDCها هستند.

طراحی یک CBDC به دلیل ممنوعیت قوانین اسلامی در مورد ربا و سفته بازی پیچیده است. این امر پیامدهای قابل توجهی برای مدیریت نقدینگی دارد.

سازوکارهای سنتی مدیریت نقدینگی مبتنی بر نرخ بهره، مانند بازارهای بین بانکی، ابزارهای بازار ثانویه، پنجره های تخفیف بانک مرکزی و آخرین راه حل وام دهنده (LOLR) برای بانک های اسلامی مجاز نیست.

ممنوعیت سفته بازی همچنین “به این معنی است که CBDC ها نمی توانند برای تجارت مشتقات ارز خارجی استفاده شوند.” در عین حال:

«ابزارهای مدیریت نقدینگی اسلامی […] به دلیل مقررات غیرحمایتی، پیروی از شریعت پیچیده، استانداردسازی محدود، تعداد کم بانک های اسلامی و بخش های مالی توسعه نیافته در بسیاری از کشورها، به کندی توسعه می یابد. “

بسیاری از کشورها فاقد زیرساخت‌های بانکداری اسلامی هستند و در نتیجه بانک‌های اسلامی پول نقد مازاد را نگه می‌دارند. این مطالعه نشان داد که بانک‌های مالی اسلامی و سپرده‌های حلال (مطابق با قوانین اسلامی) CBDC، سودی پرداخت نمی‌کنند و ریسک واسطه گری بانکی را افزایش می‌دهند.

مرتبط: پلتفرم های DeFi علاقه زیادی به محصولات رمزنگاری مورد تایید حلال نشان می دهند

واکنش ها به ارزهای دیجیتال در جهان اسلام متفاوت بوده است. در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، برخی کشورها رشد سریعی را در پذیرش رمزنگاری تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر راکد هستند. نظرات حتی در میان علمای اسلامی نیز متفاوت است. به عنوان مثال، هیئت مشورتی شریعت کمیسیون اوراق بهادار مالزی حکم داده است که تجارت ارزهای دیجیتال قابل قبول است، در حالی که شورای ملی علمای اندونزی به نتیجه مخالف رسیده است. منافع تجاری در ایران نیز از پذیرش کریپتو برای تجارت خارجی حمایت می کند.نویسنده: Derek Andersen

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا