اخبار ارز دیجیتال

فروپاشی Genesis Capital ممکن است وام های رمزنگاری را تغییر دهد – به جای دفن آن

یک استاد مالی در دانشگاه دوک پیش‌بینی می‌کند که شرکت‌های TradFi که در مدیریت ریسک تخصص دارند، می‌توانند «خلأ» ایجاد شده توسط وام‌دهندگان ورشکسته ارزهای دیجیتال را پر کنند.

آیا وام کریپتو انجام شده است یا اجرای بهتری لازم است؟ این سوالی است که پس از اعلام ورشکستگی جنسیس گلوبال کپیتال در ۱۹ ژانویه، با فوریت بیشتری مطرح می شود. این به دنبال مرگ سایر وام دهندگان رمزنگاری برجسته مانند شبکه سلسیوس و وویجر دیجیتال در ژوئیه ۲۰۲۲ و BlockFi است که در اواخر نوامبر ۲۰۲۲ برای حفاظت از فصل ۱۱ ثبت نام کردند.

برخلاف بسیاری از وام دهندگان سنتی مانند بانک ها، وام دهندگان ارزهای دیجیتال نیازی به داشتن یک بافر سرمایه یا نقدینگی ندارند تا به آنها کمک کند در شرایط سخت گذر کنند. وثیقه ای که آنها در اختیار دارند – ارزهای دیجیتال – معمولاً از نوسانات بالایی رنج می برند. بنابراین، سقوط در بازار می تواند مانند یک بهمن به وام دهندگان ارزهای دیجیتال ضربه بزند.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در Oanda، به Cointelegraph گفت: برای ورشکستگی لازم نیست FTX را لمس کنید، و این موضوع ممکن است برای مدتی برای بسیاری از شرکت‌های ارز دیجیتال در حال مبارزه ادامه داشته باشد. “

فرانچسکو ملپیگنانو، مدیرعامل CadenaEco، یک بلاک چین لایه ۱، با تکرار این نظرات، انتظار دارد که “سرایت ناشی از این فروپاشی ها در طول سال جاری و احتمالاً چند سال آینده افزایش یابد.”

“این یک شکست مدیریت ریسک است.”

آیا تجارت کریپتو کاپوت است؟ این سؤالی است که اخیراً از کمپل هاروی، استاد امور مالی در دانشگاه دوک پرسیده شد. پاسخ او: «فکر نمی‌کنم.» او معتقد است که مدل کسب‌وکار هنوز سالم است و برای آینده مالی جا دارد.

به هر حال، بسیاری از وام های سنتی امروزی بیش از حد وثیقه دارند. به عبارت دیگر، ممکن است وثیقه ارائه شده بیشتر از وام ارزش داشته باشد که از دیدگاه وام گیرنده غیرضروری است و منجر به یک سیستم مالی ناکارآمد می شود. البته، مشکل بسیاری از تراکنش‌های وام‌دهی ارزهای دیجیتال برعکس است: وثیقه ناکافی.

اما هاروی، یکی از نویسندگان این کتاب، می‌گوید که استفاده از تکنیک‌های حرفه‌ای مدیریت ریسک در وام‌دهی ارزهای دیجیتال می‌تواند منجر به سازش امن شود. DeFi و آینده امور مالی.

او معتقد است که شرکت‌های شکست‌خورده ارزهای رمزنگاری شده ناآگاه نبودند و نمی‌توانستند بدترین سناریوهای بازار را تصور کنند. هاروی به کوین تلگراف گفت: «آنها تاریخ ارزهای دیجیتال را می دانستند. بیت کوین (BTC) در طول تاریخ کوتاه خود حداقل ۱۲ بار بیش از ۵۰ درصد سقوط کرده است و وام دهندگان باید خود را برای افت قابل توجه آماده می کردند. هاروی می گوید: «این یک شکست مدیریت ریسک است.

شرکت‌های وام‌دهنده کریپتو نیز نتوانستند پرتفوی وام گیرندگان خود را از نظر تعداد و نوع متنوع کنند. ایده در اینجا این است که اگر صندوق تامینی مانند ۳ Arrows Capital (3AC) ورشکسته شود، نباید طلبکاران خود را پایین بیاورد. Genesis Global Trading به ۳AC 2.4 میلیارد دلار وام داد – برای شرکتی به اندازه آن که نمی‌تواند به یک وام گیرنده وام بدهد – و اکنون ۱.۲ میلیارد دلار ادعاهایی علیه صندوق ورشکسته دارد.

وام دهندگان سنتی معمولاً بررسی های لازم را روی وام گیرندگان انجام می دهند و چشم انداز تجاری آنها را قبل از وام دادن بررسی می کنند. وثیقه اغلب بر اساس ریسک طرف مقابل تعدیل می شود. با این حال، شواهد کمی وجود دارد که این کار در میان وام دهندگان ناموفق ارزهای دیجیتال انجام شده است.

چه چیزی می تواند این بی توجهی به شیوه های اساسی مدیریت ریسک را توضیح دهد؟ هاروی می‌گوید: «وقتی قیمت‌ها در حال افزایش هستند، شروع یک کسب‌وکار آسان است. همه در حال کسب درآمد هستند کنار گذاشتن برنامه های بدترین سناریو آسان است.

اخیرا: در داخل مجمع جهانی اقتصاد: دایره، ریپل به داووس ۲۰۲۳ نگاه می کند

جذابیت وام های رمزنگاری در دوران رونق، توانایی ارائه نقدینگی به افراد و مشاغل بدون نیاز به فروش دارایی های دیجیتال آنها است. وام ها را می توان برای هزینه های شخصی یا تجاری بدون ایجاد رویدادهای مالیاتی مورد استفاده قرار داد.

برخی می گویند ما در دوره انتقالی هستیم. ایلون آویو، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز Collider Ventures، که وام‌دهی کریپتو را به‌عنوان «یک ابزار اولیه ضروری برای رشد اکوسیستم کریپتو» می‌داند، بیشتر به کوین‌تلگراف توضیح داد:

ما در حال حاضر در یک ابهام انتقالی بین بازیگران متمرکز گیر کرده ایم. [Genesis, 3AC, Alameda Research] ریسک مدیریت ضعیف و راه حلی مقیاس پذیر برای شکست تراکنش های دست دادن.و بازیگران را توزیع کرد [Compound, Aave] این یک راه حل انعطاف پذیر اما غیر مقیاس پذیر دارد. ”

چرا DCG؟

جنسیس بخشی از گروه ارز دیجیتال (DCG)، یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر است که توسط بری سیلبرت در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد. این نزدیکترین چیزی است که صنعت ارزهای دیجیتال به یک شرکت بزرگ دارد. مجموعه این شرکت شامل Grayscale Investments، بزرگترین مدیر دارایی دیجیتال در جهان است. CoinDesk، یک پلتفرم رسانه رمزنگاری. ریخته گری، کسب و کار استخراج بیت کوین. و صرافی ارز دیجیتال لونو مستقر در لندن. مویا گفت: سرنوشت DCG یک علامت سوال بزرگ در ذهن همه است.

بری سیلبرت در جلسه استماع بخش خدمات مالی نیویورک در سال ۲۰۱۴. منبع: رویترز/لوکاس جکسون/عکس فایل

مویا از Oanda گفت: اگر DCG ورشکست شود، «انحلال انبوه دارایی‌ها می‌تواند بازار ارزهای دیجیتال را شوکه کند». با این حال، او معتقد است که با وجود اینکه DCG نقش مهمی در دنیای ارزهای دیجیتال ایفا می کند، بازار لزوماً به پایین ترین سطح اخیر خود باز نخواهد گشت.

بسیاری از اخبار بد در این فضا قیمت دارند و در حالی که ورشکستگی DCG برای بسیاری از شرکت‌های ارزهای دیجیتال دردناک است، اما برای دارندگان بیت‌کوین و اتریوم بازی تمام نشده است.

«شایعه شده که [Genesis] ورشکستگی بخشی از برنامه ما با طلبکارانمان بود. چه اینطور باشد یا نه، «پرونده شدن به این معنی است که بعید است DCG و جنسیس سکه های خود را در بازار بریزند، که این روزها یکی از دلایل آن است. [market] عمل قیمت مثبت است،” کلاین گفت.

کلاین فکر می کند DCG ممکن است منابع کافی برای عبور از طوفان را داشته باشد. کلاین افزود: “این بستگی به این دارد که DCG تا چه حد بتواند از جنسیس محافظت کند.”

موج جدیدی از وام دهندگان

گذشته از DCG، بخش وام‌دهی کریپتو ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۳ شاهد تغییراتی باشد. هاروی انتظار دارد موج جدیدی از وام دهندگان کریپتو به رهبری شرکت‌های مالی سنتی (TradFi) از جمله بانک‌ها به وجود بیاید تا جایگزین وام‌دهنده‌های ارزهای دیجیتال مستهلک شوند. هاروی پیش‌بینی کرد: «شرکت‌های سنتی با تخصص مدیریت ریسک وارد این فضا خواهند شد و جای خالی را پر خواهند کرد.

این بانک ها اکنون به خود می گویند: هاروی گفت: “ما در مدیریت ریسک تخصص داریم. این وام دهندگان شکست خورده اند و اکنون فرصتی داریم که این کار را به روش صحیح انجام دهیم.”

Aviv از Collider Venture که معتقد است TradFi به زودی راه اندازی می شود، اضافه کرد: «کاملاً موافقم. در حالی که بازیگران اصلی نهادهای متمرکز مانند بانک ها و شرکت های مالی هستند، Aviv انتظار دارد که بازیکنان بیشتری از پروتکل های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی اتریوم و سایر بلاک چین ها استفاده کنند. “برندگان مصرف کنندگان و کاربرانی هستند که خدمات بهتر، ارزان تر و قابل اعتمادتری دریافت خواهند کرد.”

شان اوون، مدیر عامل موقت SALT Lending، به Cointelegraph گفت:

تعداد کمی بدون آسیب بیرون می آیند

SALT Lending یکی از اولین پلتفرم های متمرکز را ایجاد کرد تا به وام گیرندگان اجازه دهد از دارایی های رمزنگاری شده به عنوان وثیقه برای وام های فیات استفاده کنند. در شبکه اجرای جرایم مالی ایالات متحده ثبت شده است و دارای سابقه ممیزی شخص ثالث است. ما بررسی اعتباری وام گیرندگان را انجام نمی دهیم، اما در میان سایر موارد، کنترل کامل ضد پولشویی و شناخت مشتری را انجام می دهیم. با این حال، وام نمک از آشفتگی اخیر مصون نیست.

این شرکت در اواسط نوامبر ۲۰۲۲ برداشت ها و سپرده ها را به پلتفرم خود مسدود کرد زیرا “فروپاشی FTX بر تجارت ما تأثیر گذاشته است”. پایان تلاش های خرید خود را اعلام کرد. مجوز مالی SALT Lending نیز اخیراً در کالیفرنیا به حالت تعلیق درآمد.

«مکث» برداشت‌ها و سپرده‌ها، همانطور که شرکت آن را می‌نامد، هنوز در اوایل این هفته برقرار بود. به زودی بیانیه‌ای رسمی در این خصوص منتشر خواهیم کرد. “

با این حال، در میان همه آشفتگی‌ها، اوون استدلال می‌کند که با مدیریت مناسب، روش‌های وام‌دهی و استقراض ارزهای دیجیتال «می‌تواند ابزار ارزشمندی برای دستیابی به رشد و ثبات مالی باشد».

مقررات بیشتر؟

کوین تلگراف گفت: با نگاهی به آینده، اوون انتظار دارد مقررات بیشتری در مورد بخش وام‌دهی ارزهای دیجیتال، از جمله اقداماتی «مانند اجرای بافرهای سرمایه و نقدینگی مشابه موارد مورد نیاز برای بانک‌های سنتی باشد».

برخی از روش ها، مانند فرضیه مجدد، که در آن وام دهندگان از وثیقه برای تضمین سایر وام ها استفاده مجدد می کنند، ممکن است نیاز به بررسی دقیق تری داشته باشند. اوون همچنین انتظار دارد که شاهد افزایش علاقه به وام های «سردخانه» باشد که «به وام گیرندگان اجازه می دهد وجوه خود را در طول عمر وام نظارت کنند».

برخی موافقند که مقررات در نظر گرفته خواهد شد. “شکست DCG [had] Melpignano از Cadena Eco به Cointelegraph گفت: این یک اثر فوق‌العاده مضر برای سرمایه‌گذاران نهادی است و به این معناست که سرمایه‌گذاران خرد نیز بار سنگین آن را متحمل خواهند شد. من این را به ضربه یک یا دو تشبیه می کنم که به تنظیم کننده ها مهمات لازم برای حرکت تهاجمی علیه صنعت را می دهد.”

جنبه روشن این است که صنعت بالاخره یک کاتالیزور نظارتی واضح برای ورود به این فضا دارد. من باید توضیح دهم.

“زهر”

ممکن است برای پرسیدن خیلی زود باشد، اما چه درس هایی از پرونده ورشکستگی ۱۹ ژانویه آموخته شده است؟ این روایت را تقویت می کند که باید از بین برود.” اگرچه ممکن است در کوتاه مدت برای صنعت وخیم باشد، پروتکل‌های وام‌دهی زنجیره‌ای از همه رویدادهای ناگوار سال ۲۰۲۲ مصون بودند.» این موارد استفاده را تقویت می‌کند و سیستم مالی را شفاف‌تر و در دسترس‌تر می‌کند.

آویو گفت: «اگر درس مهمی برای آموختن از سال گذشته وجود دارد، این است که «رهبران فکری» و «گفتگوها» را پرستش نکنید یا به آنها اعتماد نکنید. صنعت باید «حداکثر شفافیت و شنیدن» را دنبال کند.

اخیراً: نقد فیلم: «Human B» سفر شخصی با بیت کوین را نشان می دهد

یووی یانگ، اقتصاددان ارشد در بیت‌ماینینگ، ماینر ارز دیجیتال، به کوین تلگراف گفت: «اهرم بالا سمی‌ترین دارو در صنعت مالی است، نه فقط ارزهای دیجیتال. شاید این مهم ترین درس باشد، اما نیاز به پروتکل های مدیریت ریسک بهتر را نیز برجسته می کند.مردم یاد گرفته‌اند که استانداردها را آرام کنند در حالی که هیپ می‌شوند. [up] یانگ افزود: شرایط بازار پس از خروج نقدینگی می تواند فاجعه بار باشد.

قوی تر و “آماده تر”

Aviv گفت وام‌دهی ارزهای دیجیتال «هم شنیدن و هم مقررات را تقویت و ساده می‌کند.» می‌گوید با استفاده از دارایی‌های زنجیره‌ای، از زمستان کریپتو جان سالم به در می‌برد و «از طرف دیگر قوی‌تر می‌شود». او انتظار دارد که نوآوری در این زمینه ادامه یابد، از جمله “اشکال جدید وثیقه مانند دارایی های دنیای واقعی، متولیان شفاف، و قابلیت اجرا با اصول اولیه انتزاع حساب جدید.”

به طور کلی، وام‌دهی کریپتو یک نوآوری مالی مفید باقی می‌ماند، اما دست اندرکاران آن باید برخی از روش‌های مدیریت ریسک پیشرفته را که توسط شرکت‌های مالی سنتی توسعه داده شده‌اند، در نظر بگیرند. موج دوم بهتر آماده خواهد شد.نویسنده: Andrew Singer

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا