اخبار ارز دیجیتال

ضعف اقتصادی می تواند به زودی به بیت کوین نقش جدیدی در تجارت جهانی بدهد

افزایش شدید نرخ بهره بازارهای جهانی را به ویرانی وارد کرد. در نتیجه، کشورهای بیشتری احتمالاً در سال آینده بیت کوین را اتخاذ خواهند کرد.

آشفتگی تجربه شده در بازارهای جهانی در سال جاری – یک آشفتگی ژئوپلیتیک جهانی که با تلاقی زنجیره‌های عرضه شکسته، تورم و بار بدهی‌های دولتی بالا تشدید شده است – به نظر می‌رسد آغاز یک دوره جدید باشد. همه اینها در چارچوب دلار آمریکا است که در حال حاضر به عنوان ارز ذخیره اصلی جهانی عمل می کند و حدود ۴۰ درصد از صادرات جهانی را به خود اختصاص می دهد.

با این حال، تاریخ ارز نشان می دهد که چندین ارز ذخیره جهانی می توانند به طور همزمان وجود داشته باشند. بسیاری از کشورها فعالانه به دنبال حل و فصل ذخایر خود هستند که از درگیری های سیاسی جهانی جدا شده اند. بیت‌کوین (BTC) می‌تواند با این صورت‌حساب مطابقت داشته باشد، و اگر به‌عنوان یک ارز ذخیره جایگزین استفاده شود، حتی در حاشیه، معاملات مبتنی بر بیت‌کوین آزاد می‌شود و یک واقعیت ژئوپلیتیک جدیدی پدیدار می‌شود.

شبکه بیت کوین برای این لحظه آماده است.

تجارت بیت کوین چیست؟

ارزهای کلیدی زیادی در جهان وجود دارد، از دلار آمریکا گرفته تا یوان چین و ین ژاپن. با این حال، دلار محبوب ترین ارز مورد استفاده برای مبادله است.

مربوط: ۵ دلیل برای اینکه سال ۲۰۲۳ سال سختی برای بازارهای جهانی خواهد بود

تجارت مبتنی بر بیت کوین بر این ایده متمرکز است که بیت کوین می تواند به عنوان یک ارز ذخیره در کنار سایر ارزهای ذخیره عمل کند. واقعیت ژئوپلیتیکی منتج به واقعیتی خواهد بود که عرضه و تقاضا در خط مقدم نفوذ بین کشورها باشد. شرکت‌هایی که دارای مواد خام، ظرفیت تولید یا سایر نهاده‌های حیاتی تجارت جهانی هستند، می‌توانند بر اساس تقاضا برای این نهاده‌ها مذاکره کنند. این یک شبکه پرداخت عمدتاً غیرسیاسی است که توسط واحد مبادله بیت کوین اعمال می شود.

اهمیت زمان بندی

چالش های زیادی پیش روی اقتصاد جهانی وجود دارد. دو مورد به طور خاص محصول یک تصادف منحصر به فرد در یک نسل از شرایط هستند. اولین مورد نیاز به یک سیستم ارز ذخیره کارآمد، نسبتاً غیرسیاسی و آسیب ناپذیر است. دوم، الزامات برای ورودی‌های حیاتی برای اقتصاد جهانی سخت‌تر می‌شوند. اینها ورودی هایی مانند مواد اولیه، هزینه های ساخت، فرآیندهای تولید تخصصی و حفاظت از مالکیت معنوی هستند. یک منبع کلیدی ورودی مورد نیاز برای تمام تجارت جهانی در حال گذار است. ممکن است درست به موقع باشد که اهرم ژئوپلیتیکی که به طور سنتی از نیاز جهانی به دلار ناشی می‌شود، به‌طور چشمگیری توسط واحد مبادله جدید، بیت کوین، تضعیف شود.

اینکه آیا دلار باید از سلسله مراتب ارز ذخیره فعلی خارج شود یا خیر، زمان دیگری است که باید در نظر گرفت. حتی همین چند سال پیش، نمی‌توانست متوجه نکته اضافه کردن بیت کوین به ارز ذخیره موجود شود. با این وجود، بیت کوین اکنون به دلیل مقیاس و سطح غیرمتمرکز شبکه، یک ورودی قابل دوام است.

فراتر از شک و تردید عمومی و اینرسی نظارتی، بلاک چین بیت کوین برای تبدیل شدن به یک ارز ذخیره جهانی قابل دوام بسیار کند و تشنه انرژی بود. تا به امروز، شبکه دارای مجموعه ای از ویژگی ها است که می تواند راه حل های منحصر به فرد مورد نیاز دقیقا برای این منظور را افزایش دهد.

به زبان ساده، شبکه بیت کوین روز به روز قوی تر و همه کاره تر می شود. ظهور شبکه لایتنینگ مدیریت فعال نقدینگی ورودی و خروجی را برای شرکت‌کنندگان آسان‌تر می‌کند. این مهم است زیرا از آنجایی که کشورها و شرکت‌های بزرگ شبکه بیت‌کوین را اتخاذ می‌کنند، کشورها و شرکت‌های کوچک‌تر نیز از آن پیروی خواهند کرد. شبکه لایتنینگ به سرعت به گسترش خود ادامه می دهد و به زودی می تواند این حجم را با سرعت کافی مدیریت کند تا با فیات در سطوح مختلف تراکنش رقابت کند.

مربوط: ۴ پیش بینی قانونی برای کریپتو در سال ۲۰۲۳

دومین چالش اصلی نیاز روزافزون به ورودی های حیاتی اقتصاد جهانی است. اینها ورودی هایی هستند که سمت عرضه بازار را نشان می دهند. این شامل مواد خام مانند نفت، تراشه های کامپیوتری، لیتیوم و آلومینیوم، و فرآیندهای ساخت بسیار تخصصی است که نیاز به درجه بالایی از تخصص یا ساخت بسیار ارزان دارند. به این ترتیب، توانایی محافظت قانونی از ایده‌ها را نیز شامل می‌شود. دسته های زیادی از ورودی های مهم سمت عرضه وجود دارد، اما نتیجه این است: بدون استفاده از سیاست پولی یا اهرم تسویه تجاری محدود، قدرت چانه زنی ژئوپلیتیکی کشورهای دارای ورودی های قابل توجه در سمت عرضه به طور چشمگیری افزایش می یابد.

تغییرات اقیانوسی که این آزادسازی ها را نمی توان اغراق کرد. این بدان معناست که نهادهایی مانند بانک تسویه بین‌المللی (بانک بانک‌های مرکزی)، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و بسیاری دیگر از موسسات مالی جهانی بخشی از قدرت سیاسی خود را از دست خواهند داد. این نهادها دارای نفوذ سیاسی فوق العاده ای هستند که با واقعیت های اقتصادی که ادعا می کنند از آن حمایت می کنند، ناسازگار است.

بیایید صندوق بین المللی پول را مثال بزنیم. الکس گلادشتاین تحقیقات گسترده ای را برای درک بهتر روابط پیچیده بین نهادهایی مانند BIS، IMF و بانک جهانی و کشورهایی که به آنها وام می دهند، انجام داده است. به گفته گلادشتاین، صندوق بین المللی پول “۴۱ کشور در آفریقا، ۲۸ کشور در آمریکای لاتین، ۲۰ کشور در آسیا، ۸ در خاورمیانه و ۵ کشور در اروپا را تامین مالی می کند و بر ۳ میلیارد نفر تاثیر می گذارد.”

برای تجارت با صندوق بین المللی پول، یک کشور باید به صندوق بین المللی پول بپیوندد. یکی از شرایط لازم برای شرکت، سپرده ای است که به ارز اصلی شما و یک “دارایی سخت تر” مانند طلا، دلار یا ارزهای اروپایی است. تا به امروز ۱۹۰ کشور به آن ملحق شده اند. هنگامی که یک کشور عضو برای یک پروژه زیرساختی فوری یا بزرگ نیاز به تأمین مالی دارد، معمولاً با سطوح نرخ بهره و شرایط پرداخت دشوار اعطا می شود. کشورهایی که این تعهد را رعایت نکنند مجازات خواهند شد. جریمه ها متفاوت است، اما اغلب به شکل افزایش نرخ بهره، کاهش ارزش ارز و محدود کردن هزینه های دولت است. در نتیجه، کشور وام گیرنده بدهی بیشتری می گیرد و توانایی آن را برای پرداخت واقعی وام محدود می کند. به یاد داشته باشید که دلار ارز ذخیره جهان است. ایالات متحده بیشترین آرا را در صندوق بین المللی پول دارد. به این ترتیب، به نظر می رسد که سلسله مراتب پولی جهانی با بدهی تقویت و حفظ شده است.

اگر به این موضوع از دریچه نظریه بازی فکر کنید، منطقی است. کسانی که در موقعیت های قدرت هستند و در موقعیتی هستند که از آن قدرت سود می برند، احساس می کنند که باید برای حفظ موقعیت خود هر کاری که می توانند انجام دهند. همه اینها تا سال ۲۰۲۲ طبق روال معمول بود. در سال ۲۰۲۲، ورودی‌های مواد بیشتر از واحدهای مبادله‌ای که برای معاملات و دستورالعمل‌ها استفاده می‌شوند، اهمیت خواهند داشت.

اهرم تغییر کرده است

رقابت در شرف جابجایی خود در پارادایم جدیدی است که در حال ظهور است. ورودی های حیاتی مهم تر از همیشه هستند. اهرم ممکن است در پس زمینه تغییرات در سیاست پولی ایالات متحده در حال تغییر باشد. افزایش شدید نرخ بهره بازارهای جهانی را به مخاطره می اندازد. فشار فزاینده ای بر کشورهایی مانند صندوق بین المللی پول که وام های دلاری دارند، وجود دارد. اما بسیاری از این کشورها ورودی های مهمی دارند که جهان به آنها نیاز دارد. کشورهایی مانند روسیه، چین، هند و عربستان سعودی اکنون فعالانه به دنبال جایگزینی برای دلار هستند. تحلیلگران بازار مانند لوک گرومن بر این باورند که تغییر به سمت جایگزین ها قطعی است.

گرومن پیشنهاد می کند که گزینه کوتاه مدت طلا است. در میان مدت و بلند مدت، می تواند به دارایی مانند بیت کوین تبدیل شود. به دلیل تغییر نفوذی که کشورهای علاقه مند دارند و در حال حاضر به دنبال بهره برداری کامل از آن هستند، می توان گزینه های جایگزین را بررسی کرد. همانطور که سوابق تاریخی نشان می دهد طلا به عنوان یک گزینه مناسب در نظر گرفته می شود. با این حال، از آنجایی که کشورها توانایی‌های بیت‌کوین را می‌شناسند، چرخش به سمت طلا به احتمال زیاد موقتی است.

و اگر این اتفاق بیفتد و ما شاهد حرکتی به سمت تجارت مبتنی بر بیت کوین باشیم، همه شرط‌بندی‌ها از بین می‌روند. یک واقعیت ژئوپلیتیک جدیدی پدیدار خواهد شد. یک سیستم تجارت جهانی چندقطبی جای خود را به اتحادهای جدید بین کشورها خواهد داد. اتحاد جدید به معنای ایجاد مسیرهای تجاری جدید توسط شرکای تجاری جدید است. سیاست پولی به عنوان ابزار اهرمی بی اثر می شود. کشورهایی که ورودی های قابل توجهی دارند نفوذ بیشتری نسبت به قبل خواهند داشت.

انتقال ها بی نظم هستند و پیش بینی نتایج غیرممکن است. اما یک چیز مسلم است: ما شاهد یک بار در زندگی سازماندهی مجدد تجارت جهانی هستیم.

اکنون زمان آن فرا رسیده است که به جایگاه بیت کوین در آن پارادایم دقت کنید.

جوزف بردلی رئیس توسعه کسب و کار در Heirloom، یک استارت آپ نرم افزار به عنوان سرویس است. او در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک محقق مستقل در صنعت ارزهای دیجیتال شروع به کار کرد و سپس در Gem (که بعداً توسط Blockdaemon خریداری شد) قبل از نقل مکان به صنعت سرمایه گذاری تامینی. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در ساخت و ساز پورتفولیو و مدیریت دارایی های جایگزین از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Joseph Bradley

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا