🚨 اخبار ارز دیجیتال

آیا تصمیمات فدرال رزرو روی ارزهای دیجیتال تأثیرگذار است؟

فدرال رزرو (Federal Reserve) یا فد، در واقع بانک مرکزی ایالات‌متحده است که در سال ۱۹۱۳ از سوی کنگره تاسیس شد و همانند دیگر بانک‌های مرکزی سرتاسر جهان، قوانین و اختیاراتی برای ساخت اقتصاد سالم و پایدار دارد که پشت پرده‌ قدرت اقتصادی آمریکاست. به بیان ساده‌تر، از نظر فنی، فد یک سیستم است که ساختار آن متشکل از سه بخش هیئت حکام فدرال‌ رزرو، ۱۲ بانک فدرال رزرو و کمیته بازار آزاد فدرال است.

کوچک‌ترین تصمیم اتخاذ شده در این سازمان بر زندگی ما تأثیر دارد و عملکرد آن سبب پیدایش تورم یا از بین رفتن دوره‌ای آن می‌شود. اعضای این بانک توسط رئیس جمهور انتخاب می‌شوند؛ اما نیازی به پیروی از دستورات او در ادامه کار نیست و همین عامل سبب کاهش فساد در سیستم این بانک می‌شود. در ادامه جهت افزایش اطلاعات در این زمینه و همچنین بررسی تأثیرات فدرال رزرو بر ارزهای دیجیتال با ما همراه باشید.

کارکرد فدرال رزرو به چه صورت است؟

همانطور که ذکر شد، دفتر مرکزی این نهاد در پایتخت آمریکا یعنی واشنگتن قرار دارد و این بانک از سه نهاد اصلی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی و بررسی ویژگی‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

شورای حکام

نهاد اصلی حاکم بر سیستم فدرال‌رزرو، شورای حکام است که از هفت عضو تشکیل شده و همگی آن‌ها از جانب رئیس جمهور انتخاب می‌شوند. اعضای تشکیل‌دهنده شورا به مدت ۱۴ سال در کلیه زمینه‌ها و به حمایت از بسیاری از منافع از قبیل منافع مالی، کشاورزی، صنعتی، تجاری و تقسیمات جغرافیایی حضور دارند. این اعضا، دو بار در سال در مقابل کنگره حاضر می‌شوند و در مورد تلاش‌ها، فعالیت‌ها، اهداف و برنامه‌های هیئت مدیره گزارشی ارائه می‌دهند.

۱۲ بانک فدرال رزرو

لازم به ذکر است که برخلاف برخی بانک‌های دیگر، بانک مرکزی آمریکا تاحدودی غیرمتمرکز است که ۱۲ دفتر منطقه‌ای دارد و با نام بانک‌های فدرال‌رزرو شناخته می‌شوند. ۱۲ بانک شعبه‌های این نهاد، مسئولیت اجرای تصمیمات شورا و اجرای قوانین را برعهده دارند. برخی از وظایف مهم دیگر این بانک‌ها عبارت‌اند از:

  • وام دادن به موسسات مالی
  • نگهداری حساب‌های بانکی خزانه‌داری
  • پردازش و تسویه چک‌ها
  • دریافت ارز مخدوش، پاره‌شده یا تقلبی

کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)

سومین بازوی این بخش، کمیته بازار آزاد فدرال است که در دهه ۳۰ میلادی به بانک مرکزی آمریکا اضافه شد و متشکل از هفت عضو شورای حکام، رئیس بانک فدرال نیویورک و چهار نفر از ۱۱ رئیس دیگر فدرال‌رزرو است.

این کمیته در طول سال، حدود ۸ جلسه تشکیل می‌دهد و طی آن‌ها پیرامون مسائل مختلفی مانند بررسی شرایط اقتصادی کشور، ارزیابی ریسک رشد اقتصادی و مدیریت نرخ بهره فدرال را تصمیماتی اتخاذ می‌کنند. لازم به ذکر است که خروجی جلسات این کمیته، تغییر در نرخ بهره را در پی دارد که اقتصاد آمریکا را هدایت می‌کند.

فدرال رزرو

وظایف فدرال رزرو چیست؟

این نهاد وظایف کلیدی و مهمی بر عهده دارد که به‌طور گسترده جهت مدیریت و تاثیرگذاری بر اقتصاد ایالات‌متحده طراحی شده‌اند. به‌طور کلی اقدامات این سازمان به‌عنوان ابزاری برای دستیابی به ماموریت دوگانه جهت کنترل نرخ تورم، به حداکثر رساندن نرخ اشتغال و تنظیم نرخ بهره بلندمدت است.

تعیین نرخ بهره

افزایش نرخ بهره و تعدیل کردن آن، سبب مهار یا کنترل تورم می‌شود؛ اما نرخ بهره چیست؟ این نهاد از بانک‌ها و موسسات مالی درخواست می‌کند تا بخشی از سرمایه را به‌عنوان پس‌انداز، ذخیره کنند. برای تأمین ذخیره می‌توانند از سایر بانک‌ها نیز وام دریافت کنند و نرخ بهره‌ای که بانک‌ها برای این وام‌ها دریافت می‌کنند، نرخ بهره فدرال نام دارد.

در زمان رشد سالم اقتصادی، فد نرخ بهره فدرال را در سرتاسر کشور افزایش می‌دهد تا تورم را کنترل و مهار کند. از سوی دیگر همزمان با کاهش رشد اقتصادی، این بانک نرخ بهره را کاهش می‌دهد تا سایر بانک‌ها و مصرف‌کنندگان را به قرض گرفتن پول و رشد اقتصادی ترغیب کند.

ارائه خدمات پرداخت فدرال رزرو

یکی دیگر از خدمات فدرال رزرو، در واقع وظیفه‌ طراحی و ایجاد یک سیستم پرداخت ملی ایمن، کارآمد و پایدار برای آمریکایی‌هاست تا آن‌ها با خیال آسوده تراکنش‌های خود را انجام دهند. برای این کار این نهاد کلیه اقدامات لازم از قبیل عرضه کافی ارز کاغذی در سرتاسر کشور، تسویه چک‌ها، پردازش پرداخت‌های الکترونیکی و تسهیل انتقال تراکنش‌های بزرگ‌تر را رهبری می‌کند.

تأثیر تصمیمات فدرال رزرو بر بازارهای مالی

در پاسخ به این سؤال که آیا تصمیمات این نهاد بر ارزهای دیجیتال مؤثر است یا خیر، باید گفت: تصمیمات Federal Reserve به‌طور مستقیم بر بازارهای مالی، احساسات سرمایه‌گذاران و ریسک‌پذیری آن‌ها تاثیر دارد. لازم است بدانید که با کاهش نرخ بهره، سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پرخطر همچون ارز دیجیتال دارند که همین موضوع افزایش میزان تقاضا و قیمت ارز دیجیتال را به دنبال دارد. در مقابل، چنانچه فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش دهد، اشتیاق مردم به سرمایه‌گذاری کاهش پیدا می‌کند؛ چرا که به دنبال دارایی‌های ایمن‌تر و کم‌ریسک‌تر هستد.

فدرال‌رزرو در کنار دیگر نهادها، بازارهای مالی را قانون‌گذاری می‌کند و کنترل کلیه اقدامات از اعمال محدودیت گرفته تا ممنوعیت برخی فعالیت‌ها را بر عهده دارد. با این حال به جرأت می‌توان گفت که بزرگ‌ترین اثرات افزایش نرخ بهره، تاثیر روانی است و بازار در کوتاه‌مدت به این تاثیرها واکنش نشان می‌دهد.

تصمیمات فدرال رزرو طی دو سال اخیر بر بازار ارزهای دیجیتال دو چندان بوده است. از ریزش‌های گسترده و چند هزار دلاری قیمت بیت کوین گرفته تا تصمیم بر ثابت نگه داشتن نرخ بهره و در پی آن افزایش قیمت بیت کوین، همگی اقدامات و تصمیمات این نهاد است که در نهایت سبب ایجاد نوسان در قیمت ارزهای دیجیتال می‌شود.

فدرال رزرو، قلب تپنده‌ اقتصاد آمریکا

علی‌رغم اینکه فدرال برای آمریکا تصمیم می‌گیرد؛ اما کلیه تصمیمات آن بر زندگی ما تاثیرگذار است. با کمی دقت و تبحر می‌توان دریافت که از افزایش یا کاهش نرخ بهره فدرال هم می‌توان به سود رسید. این سازمان بزرگ ساخت پایه‌های اقتصاد ایالات‌متحده را برعهده دارد که ما در این مقاله نحوه کار، اهداف و ساختار آن را معرفی و بررسی کردیم تا در صورت نیاز از این مطالب بهره بگیرید.

البته کلیه مطالب ذکر شده در این مقاله، هرگز به‌عنوان تبلیغ یا تشویق برای سرمایه‌گذاری نیست و تنها جنبه آموزشی برای علاقمندان به آن را دارد. بهتر است هرگونه معامله و خرید و فروش در این بازارها، توسط افراد آموزش‌دیده و باتجربه صورت بگيرد تا از بروز هرگونه ضرر یا هدر رفتن سرمایه، جلوگیری به عمل آید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا